Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu Taksim'de Vatandaşla Buluştu

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.378
1.437
Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Taksim'de vatandaş ve esnaflarla bir araya geldi. Galatasaray Lisesi önünde eylem yapan 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyeleriyle konuşan İhsanoğlu, kadın cinayetlerinin insanlık ayıbı olduğunu dile getirerek, "İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım ve kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim, bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım" dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Taksim'de vatandaş ve esnaflarla bir araya geldi. Galatasaray Lisesi önünde eylem yapan 'Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu' üyeleriyle konuşan İhsanoğlu, kadın cinayetlerinin insanlık ayıbı olduğunu dile getirerek, "İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım ve kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim, bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım" dedi.

İstiklal Caddesi’nde vatandaşlarla ve esnafla selamlaşan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, babasının ve İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy’un son günlerini geçirdiği Mısır Apartmanı'nın önüne gelerek konuşma yaptı. İhsanoğlu, "Burada Türk milletinin büyük insanı, istiklal şairimizin, Mehmet Akif’in son günlerini geçirdiği Mısır Apartmanı'ndayız. Bu tarihi yerde bu apartmana Akif gelmeden önce son günlerini rahmetli babam da geçirmişti. Bu aziz hatıra önünde hem büyük şairin hem de rahmetli babamın hatırası önünde tazimle eğiliyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle kucaklıyorum. Bu bizim milletimiz için çok önemli bir hatıradır. Ben bunu sizinle paylaşmak istedim" dedi.

"HALKIN DESTEĞİYLE İNŞALLAH BU HEDEFE ULAŞACAĞIZ"
Vatandaşla selamlaşan Ekmeleddin İhsanoğlu, İstiklal Caddesi üzerinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İhsanoğlu, “Gerek vatandaşımızın, gerek çarşı pazardaki insanlarımızın, hatta ecnebi turistlerin bu kadar yakınlık göstermesi demek ki bu halkta bize karşı bir teveccüh var. Halkın desteğiyle inşallah bu hedefe ulaşacağız. Ve bu ülke bunu başaracak” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin, “Türkiye’nin umudu İhsanoğlu diyorlar ne diyorsunuz” sorusuna karşın İhsanoğlu, “Bu en güzel cevap, bu herkese yeter. Bana da yeter 76 milyona da yeter” diye cevap verdi.

"KADIN CİNAYETLERİ İNSANLIK AYIBIDIR, BU KONULARLA BİZZAT KENDİM MÜCADELE EDECEĞİM"

Galatasaray Lisesi önünde ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyeleriyle karşılaşan Ekmeleddin İhsanoğlu, kadın cinayetlerinin insanlık ayıp olduğunu dile getirerek, “Bu cinayetleri durdurmak devletin ve toplumun görevidir. Bu cinayetleri haklı kılacak hiçbir gerekçe olamaz. Gerek kanunumuzda gerek adalet sistemimizde gerek bizim dinimizde en kıymetli varlık candır. Ayrıca kadınlara ayrım yapmak dinimize de, kültürümüze de, anayasamıza da tamamen ters düşen hususlardır. Bu bir vahşettir, bu bir cinayettir. Devletimizin bunun karşısında olması lazım. Ben inşallah Hakkın izniyle, halkın desteğiyle seçildiğim andan itibaren kadın meselesine ayrı bir önem vereceğim. Çünkü ben bunun mücadelesini İslam İşbirliği Teşkilatı içerisinde 9 sene yaptım. Ve kadınların toplumda güçlenmesi, karar mekanizmalarında söz sahibi olması, kadınlara karşı şiddetin uygulanmaması ve buna benzer zalimane muamelelere maruz kalmaması için elimden gelen gayreti yaptım. Bununla ilgili kararlar aldım. 57 hükümete bunları kabul ettirdim. Ve bununla ilgili özel bir teşkilat kurdum. Bunu 57 ülke için yapan bir insan olarak ben kendi ülkemde elbette gerekeni yapacağım. Bu konularla bizzat kendim mücadele edeceğim. Eşim de bu konuda çok hassas bir kadındır. O da bana bu konuda destek olacak” diye konuştu.
http://haberciniz.biz/cumhurbaskani...oglu-taksimde-vatandasla-bulustu-3001840h.htm

Son düzenleme:
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun Ayşenur İslam'ın NTV'de "kadınlar koruma altındayken öldürülmüyor" açıklamasının ardından yayınladığı yazıyı paylaşıyoruz.

Dün üç kadın kardeşimizi kaybettik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam bugün çıkıp kamuoyuna hiçbir sorun yok konuşması yaptı. Öldürülen kadınlar için “çok üzgün” olduğunu, “koruma altındaki kadınların öldürülmediğini” söyledi. Ayşenur İslam bugüne kadar kadınların hayatta kalması için hiçbir görevini yerine getirmedi, şimdi ise televizyona çıkıp koruma altında öldürülen kadın yok diyerek yalan söylüyor.

Gerçek şudur: koruma altında kadın kardeşlerimiz öldürülüyor, kadın cinayetleri artıyor. Çünkü Türkiye’de kadından sorumlu bir bakan yok. Kadınların öldürülmemesi için var olan koruma yasası dahi uygulanmıyor. Ceza yasasında kadın katillerine caydırıcı bir yasal düzenleme yapılmıyor. AKP kamuoyuna sürekli “sorun yok” diyerek bir uyutma politikası uyguluyor. Yeni yargı paketinde AKP, kadın cinayetlerinde caydırıcı ceza getireceğine dair bize söz vermesine rağmen kadının adının dahi olmadığı bir yargı paketi çıkarttı. Şimdi de 2014 yılının ilk altı ayında 139 kadın kardeşimizi kaybetmemize rağmen Ayşenur İslam koruma altında kadınlar öldürülmüyor diyor. Sadece bizim tanıdığımız 12 kadın kardeşimiz koruma başvurusunda bulunmuş olmasına rağmen öldürüldü. Ayşenur İslam buna ne diyecek?

Bakanlığın nasıl oluyorsa koruma isteyen kadınlardan hiç haberi olmuyor!

Ayşenur İslam konuşmalarında sık sık koruma altında öldürülen kadınlarla ilgili "o korumayı emniyettenitemiş bakanlıktan değil, bizim haberimiz yoktu" demesiyle karşılaşıyoruz. Öncelikle kendisine de hatırlatmak isteriz ki 6284 sayılı kanun gereği bir kadının emniyete, valiliğe, savcılığay ada bakanlığa başvurması tüm bu kurumları sorumlu tutmaktadır. Kadın koruma yasası zatenbu kurumlar arasındaki koordinasyonu öngörmektedir. Ayşenur İslam Çağlayan Adliyesi önünde yanında koruması bulunmasına rağmen öldürülen kadın kardeşimiz için de bizim bakanlığımızın haberi yoktu dedi. Eğer Bakanlığın koruma talebinde bulunan kadınlardan haberi yoksa, bu onun görevini yapmadığının bir kanıtıdır.

Toplumumuz kadın cinayeti gerçeğini benimsiyor ve tepki veriyor. Ayşenur İslam kadınlar için kılını kıpırdatmazken, ara ara Ayşenur İslam alıyor mikrofonu cinayetlerden sorumlu olduğunu reddediyor, kadın cinayeti yok diyor. Bundan önce Ayşenur İslam’ın yaptığı açıklama öldürülen üniversite öğrencisi Özge Gündoğan’la ilgiliydi. Özge iki kez koruma başvurusunda bulunmuş olmasına rağmen, Ayşenur İslam bakanlığımızın haberi olmadı diyerek yine yalan söylemişti.

Dün kaybettiğimiz kadın kardeşlerimizden Dilek Balsak koruma başvurusunda bulunmuştu. Ancak aldığı tehditler nedeniyle başvuruyu geri çekti. Eğer hükümet kadınları korumak için görevini yerine getirseydi, indirimlerin önünü açarak kadın katillerine cesaret vermeseydi, Dilek Balsak şikayetini korkup geri çekmeyecekti.

İstanbul’da ve İzmir’de öldürülen diğer iki kadın kardeşimiz de boşanmak istediği için öldürüldü. Kadınların boşanmak istediği için, çalışmak istediği için kendi hayatına dair karar almak istediği için öldürüldüğü bir ülkede siyasi hükümet, kadın cinayetlerinin önünü almak için yasada bile bu gerçeği tanımaya engel oluyor.

Ayşenur İslam hiçbir görevini yerine getirmediği halde televizyonda timsah gözyaşları dökerek “üzgün” olduğunu söyleme hakkı yoktur. Kadın cinayetleri artarak devam ederken “kadınlar öldürülmüyor” demeye hakkı yoktur. Ayşenur İslam bugün bir kez daha kamuoyuna yalan söylemiştir.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platform

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…