Covid ve Bozulan Psikoloji

Lalalala1234

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2018
1.458
4.433
Iyi aksamlar herkese
Covid salgını benim de artık psikolojimi bozmaya başladı. Son günlerde fazlaca kabus görüyorum ve geceleri uyanip tekrar uyumakta zorlaniyorum. Tabi gun icinde yorgun ve halsiz oluyorum.
Devlet kurumunda çalışıyorum. Salgın başladığında nisa sonlarına kadar dönüşümlü çalışıp normal çalışmaya geçtik. Çocuklara sokağa çıkma yasağı varken bile ise cocugumla birlikte gitmek durumunda kaldım (kendime ait odam var) amirim öyle yapabileceğimi söyledi, izin vermedi evden calismama. Uzun bir süre sağlıkçı abim yengemin çocuğu yiğenim de gündüzleri bizimle kaldı. Akşam geldiklerinde eve geçiyorlardı. Çünkü bırakacak kimseleri yok. Su anda 2 haftadır yine bizde. Işe de oğlum ve yigenimle birlikte gidiyoruz. Işime hiç konsantre olamıyorum. Zihnen de bedenen de aşırı yoruluyorum. Sonunda kiymetim bilinir mi onu da bilmiyorum.
Şimdi artık bir de görev verildi ve hasta aileleri ziyaret edip evde olup olmadıklarına bakıyoruz. Bu da beni korkutuyor. Bilerek ve ekstra koruyucu ekipman olmadan o binalara girmek çok tedirgin edici. Görevi yapma konusunda sıkıntım yok. Bunun vatani bir görev olduğunu düşünüyorum. Ailelere dışarı çıkmamaları gerektiğini, ihtiyaclari olup olmadigini soruyoruz. Varsa ihtiyaclark gerekli yerlere iletiyoruz ve yardimci oluyorlar. Eğer gittiğimiz kişi izolasyona uymuyorsa ceza yazılıyor. Dediğim gibi bunu yapmaktan gocunmuyorum. Ama her şey üst üste geldi.
Butun bunların üstüne iş yerimdeki calisanlarin sürekli görevde kaçınması en ufak bir konuda Bu benim görevim değil diyip kenara çekilmesi, herkesin sadece kendini dusunmesi... insan kendini aptal hissediyor.
Sonra sosyal medyaya, bdv ye bir bakıyorum herkes kendini nasıl koruduğunu yazıyor? Nasıl dışarı çıkıyorlar vs diye yorum yapılıyor. Ben de buna son derece katılıyorum. Avm ye filan gitmem tabi bunlara ben de kızıyorum. Ama böyle ise gidip gelince, bir şekilde hayatin icinde olunca, 50, 60 hatta 100 kisilik toplantılara katılınca hiç evden çıkmayan insanlar kadar hassas olunamıyor.
Bu yoğunluk eve de tabi sinir bozukluğu olarak yansıyor. Yani çok üzgünüm kızgınım korkuyorum...

Başlığı görünce kendi kendime "ay gerçekten bunaldik, psikolojimiz bozuldu evde OTUR OTUR" diyordum ki......

Şu dönemde yaptığınız iş gerçekten kutsal bir vazife. Kolaylıklar diliyorum. Malesef hayatta hep işten kaytarmaya çalışan ya da bu benim işim degilciler oluyor. Moralinizi yüksek tutmaya çalışın.. bu gunler de gececek, geri de kalacak..

Çocuklar ne yapıyorlar peki şu sıra?

Evde oturan gökten maaş alanlar herhalde. Kim evde oturabilir ki şu dönemde? Tabii ki dışarı çıkıyoruz ama keyfi çarşı, pazar, düğün gezmeyin diyoruz. Salgın zamanı Ankara'da pandemi hastanesindeydik eşimle. Sürekli toplu taşıma kullanıyoruz. En son çalıştığı kurumda 1000 kişi var ve daha bugün konuşurken arkadaşını hastaneye götürdüler pozitifmiş. Hayal aleminde herkes korunuyor da ben dışarıdayım sanmayın diye yazdım bunları.

Çocuklar konusunda da 2 tane birden size atılması saçma geldi. Madem 2 ailesiniz bakıcı tutun bari işinize götürmek yerine. Kreşe dönmüş oda.

Cok haklısınız allah kolaylık versin.keşke kimse sıkıntı yaşamadan atlatsa şu süreci

Yine benimle ise geliyorlar. Bir taraftan uzaktan eğitime dahil olmaya çalışıyoruz bir yandan işleri halletmeye. Denetime gittigimizde onları çalışana emanet ediyorum.

Malesef böyle durumların olacağını herkes gibi biz de bilemezdik. Su anda ay sonunu dahi zor getiriyoruz ünkü bu durumda hemen önce ev almıştık, onlar da. Çocuğun okul taksidi, borçlar vs derken kımıldayamıyoruz

ona bir şey diyemem haklısınız o zaman.ve nazik cevabınıza da ayrıca teşekkürler.ben bilmeden atarlı sordum doğal olarak siz de gayet kibarca açıkladınız

Işte ben de şaşırıyorum sanki herkes evde gibi...
Ben kendi çocuğum konusunda götürmekte yine o kadar sıkıntı yaşamam aslında. Yeri gelince eşimle de paylaşabilirim. Ama iki çocuk olunca işler değişiyor. Zor günlerde destek olmak istedim ama şimdi zorlaniyorum Bakıcı tutabilecek durumda değilim. Onlar da sağlık çalışanı olunca bulamadılar karşılayabilecekleri ücrete. Ev aldık onun ödemeleri olmasaydı hiçbirimiz o strese girmezdik. Çünkü hepimiz çaresiz hissediyoruz.

Sizi anliyorum kolaylıklar diliyorum ama herkes evde gibi kısmını anlamadim.
Belirli kesim hic calismadan maas alan ve esnek calisma sistemi olan cok kısıtlı meslek grupları varken neye istinaden söylediniz herkesi

Yok yahu herkes evde olsa bu vakalar artar mıydı.. Yani olamayız zaten mümkün değil. Kendi halinize bakın iş mecbur, markete gidiliyor mecbur, pazara gidiliyor mecbur.. Çocuğuna bakıcı bile tutamıyorsun.. Yanmışız. İnşallah bir hastalık bulaşmaz diyelim ne yapalım ki.. Devlet keşke yardım etse ama bırak bakıcısını işsize aç mısın diye soran bile yok.

Sizi anliyorum kolaylıklar diliyorum ama herkes evde gibi kısmını anlamadim.
Belirli kesim hic calismadan maas alan ve esnek calisma sistemi olan cok kısıtlı meslek grupları varken neye istinaden söylediniz herkesi
Arkadaşın yazdığı yoruma cevaben yazdım. Kinaye olarak değil. Bir çok kişi çalışıyor demiş. Ona cevaben burada okuduklarıma göre herkes evde gibi sanki çalışan insan daha az gibi görünüyor anlaminda

Ülkenin en az yüzde seksenine bulaşacak zaten diyorlar. Ne kadar surecegi de mechul. Bir yıl da olabilir iki yıl da. Bence kabullenmeye baslamamiz ve alismamiz lazım. Avmye de gittim, tatile de gittim, Ekim'de bir nikaha da katılacağım. Yapacak birşey yok.

ülkemiz zor günler geçiriyor Rabbim hepimizin yardımcısı olsun..Abinizin çocuğunuda ortada bırakmadığınız için ayrıca bir mutlu oldum. Şu günlerde sağlık çalışanları zor zamandalar belki ücretli baktırmak istese bile bakacak kimse bulamaya bilir ..Güzel yüreğinize sağlık Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

işinizi ve çocukların yaşını merak ettim

bana çok ütopik geldi açıkçası yaptıklarınız

yani çocukları işe götürüp sonra da kendiniz filyasyona gidiyorsunuz

iki tane çocuk var işyerinde, nasıl iş yapılır ki

her şeyden kısın yine de bakıcı organize edin

şehri bilmiyorum ama üniversiteli abla da olur

herkes dersini dinler evde vs

ben evde bir çocukla zor çalışıyorum ki benimki büyük her işini kendi görüyor

sağlıkçılara bu amaçla ek ödeme yapıyoruz demediler mi (ödemeler cüzi olabilir birimlerde onu bilmiyorum) misafirhanede kalma hakkı vs verildi diye biliyorum

Artık bu duruma alışmamız gerekiyor hiç kimse hayatından memnun değil ben çocuğumla eve kapandım haftada bir işe geliyorum çocuğumu en aktif olacağı zamanlarda evde tutmaya çalışıyorum işyerinde sizin gibi ayrı odam var şanslıyım bu yönden de kimseyle iç içe değilim sizde şanslısınız ki kalabalık içinde olmak zorunda değilsiniz. Bir de fabrikalarda sanayilerde özel sektörde iç içe bir fiil tüm gün maskeyle çalışmak zorunda olanları düşünün ve şükredin halinize.

Sonuç olarak ailelere gidiyorsanız da içeri girip misafirlik yapmıyorsunuz kapıdan soruyorsunuz? peki siz kapıları gezerken o çocuklar nerede duruyorlar onu da anlamadım yani iki aile bir bakıcı parası verebilirdiniz bence. Ya da aileden anne kayınvalide kimse yok mu yazık çocuklara tüm gün işyerinde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…