Covid 19 un akciğerde oluşturduğu hasar

Altibirlik61

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2019
3.967
7.208
36
Arkadaslar babacigim gunlerdir yogun bakimda. Cevrenizde yada sizde ki Allahim vermesin kanser hastasi olup, gunlerdir yogun bakimda entube olup iyilesen birileri var mi? Bana umut olabilecek birilerini ariyorum.. icim yangin yeri.. umutlarim azaliyor.. cok yorgunuz.. hergub doktorlardan bir umutla telefona bakiyorum iyi bir haber alacagim diye ama babamib durumu ciddi.. bu illet akcigerlerinde hasara yol acti.. once normal servis, daha snra 2 kez plazma tedavisi ve sonrasinda yogun bakimda basincli oksijenle tedavisi suruyorken simdi son bir haftadir hipoksi nedeniyle saturasyonu cok dusunce entube edilmek uzere uyutuluyor.. Daha bir ay once ailemiz ne kadar guzeldi.. ama bu illet icimizi mahfetti, artik dr lar ararkeb korkarak telefonlara bakiyorum.
Allahim hastalarimiza sifa ver yarabbim.. onlari sen koru
Benim gibi durumu olanlar lutfen yazsin... ne yapacagimi sasirdim.. telefonlarda herkes ariyor iyice yiprandim. Annem mahfoluyor. Yorulmasin diye hepsine ben bakiyorum. Bugunlerde bakamiyorum..
Benim babam sirtimi dayadigim dağ gibi adam.. Nolur Allahim sans ver bize babamiza tekrar kavusalim.. dualarinizi bekliyorum.

Ismini söyler misiniz ismen dua edelim babanıza Rabbim acil ve kalıcı sifalar versin insaAllah

Geçmiş olsun inşallah
Şafi ismiyle şifa.versin Rabbim..
Hayatta her an ne olacağımızı bilmiyoruz garantimiz yok inşallah size bağışlasın Rabbim

Geçmiş olsun canım
Rabbim ya Şafi ismi hürmetine şifa versin yaşar amcacığımıza inşaallah biran önce düzelir sağlığına kavuşur

Allaha sigindik. 2 aileyiz burda bu kadar agir gecirecegi aklimin ucundan gecmezdi.. gecen sene hamile grubuyla burdaki seruvenim basladi. Ikizlerim dogdu. Babacigim karantinaydik diye disari cikip doktorlariyla gorusemedik ki normal serviste zaten doktorlar bilgilendirme yapmiyorlar. Babam telefonuyla iletisime geciyordu.. Nerden bilebikirdik bu kadar agir gecirecegini. Virus akcigerlerinde yaygib hasara neden olmus. Allahim Ya Şafi bismillahi. Kurban oldugum mevlam duy sesimi bize bagisla babami. Daha 60 yaşinda.. Neler yasadin sen babam.. Babam lenfoma ve seker hastasi.. Hastaneye yatmadan onceki hafta hastanede gecti zamani bilgisayarli tonografi cekilip tumorler nerede diye baktirmamiz gerekiyordu. Bikseydim hic getirir miydik hastaneye... kanseri onunla 6 yildir vardi.. Bu illetin bu kadar yayginlasmasi tam bizim hastane zamanimiza denk geldi. Yarabbim sen bizim bu sinavdan da hayirlisiyla atlatio eski sagligina kavusmasini izin ver.
Destek olan herkesten Allah razi olsun icinizden gecirdiginiz guzel dualarinizi Allahim kabul eylesin.. babacigimin tekrar torunlarinin buyumesini gormesini Allahim yardim et.
Hafta sonu doktorlari bilgi vermiyorlar.
Saglik calisanlarida cok yoruldu. Onlarinda evlerinde esi cocugu babasinin anasinin saglikla eve gelmesini bekliyor.. Allahim hepimizin yardimcisi olsun.. Onlara guc kuvvet versin.. Basimizdan eksik etmesin. Devletimizi guclu olsun.. karantina versin artik.. suursuzca disari cikanlarin korunmayanlar artik bilinclensin.. gelecegib meslegi olan doktorluk boyle gidersr secilmeyecek duruma gelecek..
Allahimmm yardim et babama kac gundur bizden haber alamadi diye aklini yitirmis adam... orda caresizce olan hastalarin sen yardimcisi ol.. Aminn

Sağlıkla evine dönsün ailesiyle torunlarıyla mutlu olsun inşallah. Rabbimiz babanıza şifa versin. Sizlere bağışlasın. Amin.

Allah acil şifalar versin hem babaniza hem bütün hastalara sabırlı olun sogukkanli olun annenizw de moral olun boylelikle inşallah biran once biter bu illet

Çok geçmiş olsun inşallah babanız iyileşir umudunuzu hiç kaybetmeyin çok zor bir durum.

Babam kanser değildi ama yine de yazmak istedim şeker hastası 60 yaş üstü ve sigara içerdi çok fazla. Mart ayında covide yakalandı çok ağır geçirdi 21 gün boyunca entübe edildi. Durumu bazen çok kötüye gitti umut yok gibiydi ama toparladı ve iyileşti sizin de babanız iyileşecek inşallah inanıyorum.

Mart ayindan bu yana doktorlar konuya birazcik daha hakimler.. bi kac yayin cikti.. en azindan biraz daha tecrubeliler...
Babam nasil bu kadar agir atlatti.. annemde test negatif cikti kardesimdede.. yani bu testin guvenilirligi var mi virus nasil bir virus.. hem muallaktayiz.. annemdede belirtiler vardi ama test te cikmadi.
Senle babamin gidisatini paylasmak istiyorum.. senin babaciginda boyle mi yapildi diye? Once normal servise yatirildi.. maskeyle cigerlerine hava veriliyordu.. bir taraftan antiviral haplar veriliyordu.. hergun e nabizindan ne yapildigini takip etmeye baslamistim. Daha sonra rontgenler cekilip durumu agirlasinca ki bu duruma stokin firtinasi deniliyormus. Pahali bir ilacmis ki devlette karsiliyormus burda ilac adi vermek istemiyirum.. ondanda kullanmislar.. ki bu da hastanin klinigine gore veriliyor. Herkese her ilac uygun degilmis.. neyse daha da agirlastigini babamda soyluyordu.. nefesim tikaniyor su bu.. 12 gun sonra yigun bakima kaldirilmak uzere yatisi verildi. Alinan oksijenin yetmedigi saturasyon seviyesinin dusmesinden kaynakli.. high flow dedikleri yuksek basincli oksijenle solumasini sagladilar dayanabildigi kadar buna dayandirmak istiyir doktorlar.. entubeye karsilar.. neyse bu arada gerekli olan tedavisi rutin kanlar bakiliyir ilackari veriliyorki virus tedavisi yogun bakimdayken bitmisti zaten... git gide babam hareketsizlesti... ters yatirildigi zaman daha kolay nefes alabiliyorlarmis.. ama babam nefesi tikandigu icin bu islemide yapamadilar... 12 gun ustunede saturasyonu yuksek basincli oksijen kullandigi halde bayagg dusup hipoksiye girdiklerini gorunce entube etmisler... durumunda hala bir degisiklik yok dediler.. gecen hafta cumartesi entube olmustu bir hafta gecti iste... canim ruhum herseyim sikiliyor.. kucuklerimin dedesiyle bir tane fotografi var yada yok.. aklima babamdan anilar geliyor.. her evine girdigimde benim.guzel kizim gelmis demeleri... hic doyamadik babama boyle uzun sure yanimizda olmayacagini ambulans alinip goturulurken hic aklimin ucuna gelmezdi.. getiremezdimde.. benim babam gucludur ama.. bu kadar uzun sure dayanabilir mi vucudu... Allahim yardimcisi olsun sekeri kanseri tansiyonu olan babacigim cigerleri toparlanana kadar bi dayan ...
Hergun en nabizdan goruntuluyoru... ne ilaci kullanilmis ne yapiliyor? Tahlilleri nasil? Daha kardesim universitede.. senin babanin durumuda boyle miydi?? Bana yazdigin icin cok tesekkur ederim.

Yarin doktorlardan alacagim haber icin korkarak ama umitle bejliyorum insallah benim gibi olanlarada biz guzel bir umit isigi oluruz. Butyn hastalarimiza acill sifalar.. Allahim sen sifa meleklerini gonder Ya Rabbim. Sen sifasini ver. Guzel haberler alalim insallah.. insanoglu aldigi nefesin bile degerini bilmiyor.. yanindaki annenin telefonda konustugu kardesinin bile... halbuki buhastalik ansizin aldi goturdu babamizi.. cok kotu olacak ama iyilesir herkes iyilesio hep algiliodum... yarin ne olacagimizin belli olmadigi bir yer burasi.. annrmi hergub opup kokluyorum ici den.. kardesimide ve her anin kiymetini bil cumlesi aklimdan cikmio .. ne kadar baksamda konussamdadoyamiyorum onlara..
Desteginiz icin hepinize sonsuz tesekkurler.

İyileşecek babamız, hiç hasar kalmadan hemfe rabbimin izni ile. İnşirah suresi okuyun sizde, içiniz ferahlasın dilerim. Babamıza bende dua ettim şimdi.

Ah kıyamam ya o kadar üzgünüm ki ne kadar güzel baba kız ilişkiniz varmış ben de inanıyorum baban bunun da üstesinden gelecek entübeye alır almaz iyileşme göstermemesi normalmiş ilk 1 2 hafta zamanında öyle demişlerdi bize. Bir de e nabızdan kontrol falanda edemiyorduk yaptıkları oraya düşmüyordu hergun belli bir saat arayıp bilgi veriyorlardı bastan anlatmam gerekirse babamın durumu şöyle oldu, evde 1 hafta falan halsiz olan babamda iştahsızlık vardı birşey yiyemiyordu yese bile istifra ediyordu bu şekilde 1 hafta geçince ve babam toparlanamayınca abim de babamı devlet hastanesine götürmüş serum taktırmaya. Malum mart ayı covid patlamış ülkede. Babama hastanede müşahedeyi kaldırdık serum takamayız demişler ilaç vermişler ve eve gitmiş abimle. Ha bir de tomografi çekmişler tedbir amaçlı birşey çıkmamış nasıl oluyorsa.. Ertesi gün bir anda iyice çökmüş babam covidden şüphelenmiyoruz ilk başta söylenen ilk belirti yüksek ateş kuru öksürük falandı babamda hiçbiri yoktu. Neyse abim hastabakımı aradı eve gelip babama baksınlar diye herkese gelmiyorlarmış bunun için ama babam o şartlara uyuyormuş gelmemişler ne kadar uğraştıysak. Böyle böyle o güne kadar vakit kaybetmişiz meğersem. Hem bizim covid değil düşüncemiz hem hastanenin eve geri yollaması hem eve bakmaya gelmemeleri.. Neyse 1 günde çöktü demistim abim babamı özel hastaneye götürdü amacı serum taktırmak hani diyoruz ki serum taksınlar babam günlerce aç şekeri de var ondan böyle halsiz. Özelde serum takmışlar ama acil doktoru ben amcanın farklı bir durumu olduğunu düşünüyorum demiş birsürü test yapmışlar ve tomografi yeniden çekilmiş sonuc çıkmış ve doktor abime ben hayatımda böyle ciğer görmedim babanız nefes alamıyor ki 1 gün daha evde dursa kaybedebilirdiniz demiş o an hemen yoğunbakıma alınmış babam. Abim şok geçirmiş ne olduğunu anlamadan. Düşünsenize serum için gidiyorsunuz yoğunbakıma alınıyor babanız covid ciğerleri sarmış mahvetmiş. Özel hastaneler covidli hastalara bakmıyor biliyorsunuz ki. Babamın covid testi çıkana kadar burda kalabilir dediler tabi %90 covid bundan eminler babamı uyutup entübe etmişler hemen oracıkta. O gün özel hastanede kaldı 2. Gün sonuç hâlâ çıkmamıştı ama babamın solunum sıkıntısı giderek artmış acilen pandemi hastanesine sevki oldu ölüm gibi bir yoldu virüs hakkında hiçbirşey bilinmiyor babam nereye gidiyor durumu ne olacak 1 2 saate hastaneden gelir diye evde bekliyorduk bir anda durum nasıl da değişti 21 gün dilekolaydı. Plazma tedavisi falan daha yeni yeni konuşuluyordu babama uygulanmadı.. Başka bir tedavi uygulandı ismini bilmiyorum çünkü bizimle paylaşmıyorlardı hastaneden taburcu olurken epikriz veriyorlar tabi orada yazıyor hepsi. Zatürre tedavisi uyguluyoruz diyorlardı. 21 günün ilk 1 2 haftası umutluyduk Allah varya sonrasında da dilimizde hep "umudumuz yüksek babam çıkacak" diyorduk ama yüzümüzde aynı ifade. O kadar zaman oldu ki ya çıkamazsa.
Ama oldu işte atlattı. Zaten entübe edilirken virüsü vücuttan ilk 10 gün içinde atmışlar ama virüsün bıraktığı hasar çok büyükmüş onunla uğraşmışlar.
Babam yoğunbakımdan çıktığı gün yanına gittik normalde almıyorlardı aile içeriye ama doktordan izinliydik neredeyse 1 ay oldu bırakın görsünler demişti güvenliğe hiç unutmam. Babamın sakalları uzamış yüzü çökmüş 16 kg kilo vermiş dayanamadım bir ağladım ki hastane inledi sanırım. Entübe sonrası ilk 1 ay zordu bebek gibi olmuştu zor konuşuyor hiç yürüyemiyor yemek yiyemiyordu. Sesi zor çıkıyordu. Zamanla herşeye alıştı geri. Yürümeye çok zorladık doktor kendini salarsa hep böyle kalır demişti çünkü. Kasları eriyip bitmişti. Bizim hikayemiz böyle başlayıp bitti üstünden aylar geçti babam iyi sadece eskisi gibi kuvvet yok kollarında. Birşey taşırsa yoruluyor çabucak bu kadar..

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…