Coronavirüs Türkiyede

Evet ya bi yerde okumustum farkli sekilde aklimda kalmis bu hastalarin diskilari sanki ozel muhafaza edilmeli gibi dusunmustum ama degilmis aydinlandim
eskiden bizim koyde tuvalet yoktu poşete yapip yapip baga bahceye sallarlardi birden o geldi aklima ozel muhafaza diyince😂😂😂

Be ölümden bahsetmedim ki herkes evinde kalacagı için trafik rahatlar saçmalamayın ya asıl size yazıklar olsun
Trafiğin içine edenlerden biride siz oluyorsunuz
Nasil bir temenni dir bu..aklim almadi..Hanfendi varsin trafik sıkışık olsun insanlarin bu virüse kapilip ölmesi yada ölüm olmasa bile can korkusu ile evde beklemesi daha mi iyi..Nasil zihniyettir Yarabbim
Gerzekçe ve densizce 🤭🤭🤭

trafik anlaminda soylemis bayan insanlar evinden cikmayacagi icin.
öldulerde nufus azaldi anlaminda degil
Ne olursa olsun bu panik hali ile evde kalmak nasil da korkutucu bisey..Her an kaptik kapicaz korkusu yasamak günlük hayattan kopmak..Rabbim tez zamanda dermanini versin ben trafikte saatlerce beklemeye raziyim

Nasil bir temenni dir bu..aklim almadi..Hanfendi varsin trafik sıkışık olsun insanlarin bu virüse kapilip ölmesi yada ölüm olmasa bile can korkusu ile evde beklemesi daha mi iyi..Nasil zihniyettir Yarabbim
Şöyle bir zihniyet anlatayım sürekli ciddi olarak durumu abartarak iş yürümez espri katmak diye bir şey var

benım bunları söylemem durumun ciddiyetini ne azaltıyor ne arttırıyor
Elimden geleni yaparım gerisine bakarım
Panik yaptıgımızda kesin ölüm geri gidecek ya da kesin korkumuz azalacak

stres de bagısıklıgı etkıleyen bir şey
Herkesin durumu karşılaması farklıdır
Çok ciddi olsam hayatımı öyle yaşayamam
Burada çok uzun zamandan beri yokum
Ama belki tanıyanlar vardır bilen de bilir

Tabi ki abla ama bu tarz dusuncede olanlar sayesinde temel ihtiyac malzemeleri bulamicaz bu gidisle zaten bi kac market var tutup stok yapip markette bisey birakmazlarsa vay halimize. Ooo esim zaten tarhana sehrinden asla evde eksik olmaz. Hem uretebilmek acisindan hemde cok sukur nimet acisindan zengin bi ulkedeyiz o sıkıntilarin olacagini dusunmuyorum ama yine tabi ki herkesin bilincli olmasi lazim
Ablacım endişemi yazayım mı? Panik ve korkuyla makarna pirinç ne bulursa alanlar neyse de, marketlerden yalnızca vatandaş alışveriş yapmıyor, bu salgını fırsata çevirmek isteyen uyanıklarında gıda, temizlik ürünleri ve ilaç stokladığını düşünüyorum, buna bizim yapabileceğimiz bir şey yok, yetkililer nasıl engelleyebilir onu da bilmiyorum.
Tamam korkuyoruz, dışarı çıkamazsak diye de herşeyi alalım diyoruz ama ben açlığa dayanırım, evdekilerle idare etmeye çalışırım fakat hamileler, çocuklar, hastalar ve yaşlılar hiç düşünülmüyor ben buna çok kızıyorum, ki ürünlerin fiyatları da uçmaya başladı, dar gelirlinin de belini bükecek bu stokçular yazık günah:KK43:

Kaldı ki ekonomi-finans haberlerini takip ederim, bugün BİST'te dahi bu stokçuluğun yansımaları tahtalara yansıdı, halkın virüs açıklaması sonrası davranış eğilimi göz önünde bulunduruldu ve buna bağlı olarak gıda, ilaç sektörü gibi sektörlere ait hisselerde abartılı artışlar oldu.

bende merak ediyorum bu hastalıga yakalananlar nasıl iyilesiyor tedaviside yok ki. 2 kez domuz gribi oldum bağışıklığım çok düşük şansım vardı onun ilacı vardı 15 günde atlattım bunun yok ama
Uzmanlardan dinlediğim kadarıyla hastalık bazı yönlerden sars'a benziyormuş, sars'ta uygulanan tedavi yöntemleri deneniyor olabilir, hafif vakalarda da soğuk algınlığı ilaçlarıyla tedavi etmeye çalışıyor olabilirler, yaşınız, kronik hastalığınızın olup olmaması, vücudunuzun virüse tepkisi, hastalığın sizdeki seyiri gibi şeyler göz önüne alınıyordur, her hastanın iyileşme süresi, ilaçlara verdiği yanıt farklıdır mutlaka, hastalığı atlatanlarda evde nekahat dönemindedir tekrar bulaşma riskine karşı.

Benim bulundugum ulkede 7 vaka var henuz. Ulke dediysem istanbulun yarisi kadar kucucuk bir avrupa ulkesi. Ve hicbir onlem almiyorlar. Okullar bile tatil edilmedi. Sinirim bozuk ben disari cikmiyorum ama esim cikiyor.
Ellerime her baktigimda kendimi 60 yasinda hissediyorum. Yikamaktan ve dezenfektan kullanmaktan burustu resmen 😣

Oytun Erbas hoca hasta insanlarin diskilari dezenfekte edilmeden kanalizasyona birakilirsa hastalik yayilmaya devam eder demisti. Sanirim oyuzden arkadas boyle dusunuyor
bi hocanin adini her yerde goruyorum ama makalelerini okumadim videolarinida izlemedim.
hakkinda tek bildigim genlerden dolayi bizlere bulasmayacagini soylemisti ozaman bakmistim turkmenistan ozbekistan azerbaycanda falan neredeyse hicyok dogru olabilir belki soyledikleri

Zaten amerikada hastanede karantinaya alinanlar agir vakalar , agir ilerlemeyenler evlerinde kendilerini tecrit ediyorlar
Tanidigim corona bir haftadir ev tecritinde ve bugun itibariyle atesi dustu , nefes alisi normale girdi
Oh çok şükür bu güzel bir haber , teşekkürler

eskiden bizim koyde tuvalet yoktu poşete yapip yapip baga bahceye sallarlardi birden o geldi aklima ozel muhafaza diyince😂😂😂

Bende köyde bir akrabaya gitmistim.evleri ahsap 2 katli bir evdi.alt kat komple ahir üst kat ev seklindeydi. 1 gece yatin diye israr edince tamam dedi annem. Wc ihtiyacim gelince beni göturdüler aman Allahim kapiyi bir actim ortada bir delik bahce görünüyor yukardan saliyorsun pat pat asagi düsüyor.agladim ben buraya girmem diye tuttum saatlerce en sonunda dayanamayip girdim.çıkarkende düstüm 2 kolumuda civi siyırdı hala izleri duruyor.

Amaan ne tantana oldu ya valla insanlar felaket bekliyomuş heralde bu ne panik ya herkes kendi sağlığı için gerekli hijyeni sağlar gerisi Allah kerim, her ateşi olan corona sanıyo gerçekten kaosla beslenen bir milletiz, her olayda okullar tatil olsun falan, o duruma gelirse zaten tatil olur bir kişide çıktı ortalık ayağa kalktı, sakin olmayı bilmiyoruz biz, ki ülke olarak en güvenliler arasındayız

Ciddi bir şey yazıcam ama bu hastalık cidden okb ye yol açabilir fazla dezenfektan kullanmak da zarar verebilir
Her şeyin dozu güzel
Sonuçta hepsinde kimyasal yok mu kşmyasallar da bagısıklıgı dusurmez mi?

aklımda deli sorular
Tuzlu su kapsulu bozalabilir demişlerdi ama ben pek emin değilim ama zararı da olmazmış

Inanin sirf şu mesaja yorum yazmak için girdim bu saatte.Size sonuna kadar katiliyorum.Ben panik atak hastasiyim anksiyetem de var.Bugun gorumcemden bir mesaj aldim ses kaydi..Ses kaydinda istanbul ölü kayniyormus saklaniyormus marketlere koşun stok yapin deniyordu..Bunu okuyunca elim ayağım titredi cunku zaten ben hastayim..Sakin olmaya calisip aklimi kullandim,ölü dolu ve soylenmiyor mumkunmu elbette kesinlikte ve katiyen hayir..Bakin benim hic bir sosyal medya hesabim yok tv haberleri ve guveniilir internet sitelerini takip ediyorum ve herseyden haberim var..Bu ölen kisilerin ailelerini gectim arkadaslari komsulari komsularinin komsulari vs vs sosyal medyayi yikardi bundan eminim..Yok öyle ölü falan..Aklinizi kullanin lütfen..Saklamakla ele ne geçer adami linc ederler bu ülkede bu vebal nasil alınır..Cok sacma..Ve gorumceme gereken cevabi verdim bu tur sacma ses kayıtları videolar yada herneyse sakın itibar edip kimseye yollama bunun dayanagi nerde kaynagi kim sadece aptal saptal bir ses kaydi..Koskoca bakan a degil bilim kuruluna degil bir ses kaydina inanalim o halde..Inanin o ses kaydi beni nasil etkiledi anlatamam ama toparladim Allah akil vermis kullanalim LÜTFEN...Bu arada toplu alisveris bir süre yetecek kadar bende yaptim ama asla yagma seklinde degil..1 alacagima 2 aldim gibi..En azindan 2 hafta alisveris icin cikmak istemiyorum tedbir alicaz buna kimsenin abarti demeye hakki yok ama halki gereksiz yere panik ve kaosa surukleyenlerden sakinarak...
Merhaba ben deniz nisanin annesiyim diye başlayan video mu? Dün aksam atti biri bana inanmadım bir kere cok fazla ölüm var saklıyorlar diyor, çindeki bu virüsün dunyaya duyrulmasi bir doktor tarafından oldu videoyla yayildi o kadr bilgi kirliliği var ki bunlara cok inanmamak gerek. Herkes gerçekten yetecek kadar alsa arkasını düşünse valla bizde normal 1 sise kolonya var baktım bulamadım acaba yetmez mi diye düşündüm. Yalniz cok acaip psikoloji evde mercimekler yoktu , makarna yoktu cok yemeyiz ama bende herkeste görünce ister istemez aldim. Yalniz herkes cok almıştı bendekiler paketle 2 -2.5 kg satilanlar acaba az mi diye düşündüm onlari görünce. Şeker kullanmayiz evde var herkeste görünce alasim geldi ama almadim. Insan başkalarını görünce etkileniyor. Wc kağıdı bizde hemen bitiyor 32 lik paket bazen 1 ay yetişmiyor yenide almıştık, baktım markette 4-5 tane kalmış aldim yani:) yani abati bisey almadim ama valla dünyanın parasi tuttu

X