çorbalarrr

derinxby

mis kokulumm...
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2007
6.361
2.133
45
arkadaşlar ne olur yaptığınız çorbaları burada bi tarif edin.Ben çalışıyorum bebeğe annem bakıyo ama o da unutmuş vaziyette herşeyi.ben araştırıp ona aktarıyorum o da uyguluyo sağolsun.doktora da ince ince soramadım.un çorbası yayla falan filan dedi ama sizler neler yapıyosunuz bari burdan takip edelim.başka yerleri okumaya vakit bulamıyorum.hep sebze çorbası yiyoss valla:KK43:((

canım ben bildiğimiz yayla ve şehriye yaptım.yaylanın tuz ve nanesini şehriyenin salça tuz ve nanesini bayağı eksilttim.fazla pişirdim suyundan ve küçük tanelerinden içirdim.afiyetle yedi.

bir tatlı kaşığı tereyağ bir yemek kaşığı unu kavuruyorum yağda sonra üzerine bir ya da 2
adet domates rendeliyorum 2 bardak su yarım bardakta tavuk suyu koyuyorum evde tavuk varsa biraz da ondan atıyorum veriyorum yalayıp yutuyo 2 porsiyon bu ama

bende yoğurt ve unu karıştırıp üzerine biraz su az da zytinyağı ve tuz iyice pişir al sana yoğurt çorbası çok seviyo kızım .

tarhana corbasi yapabilirsin cnm hem de coook besleyici.tabi salcasiz ve tuzsuz olarak.yagini da en son koy.hem sen ic hem bebisin icsin :-))

bende hep sebze çorbası veriyorum
diğerlerini beğenmiyorlar çünki
patates havuç pirinç
birgün içine tavuk katıyorum
diğer gün kıyma
rondoda çekiyorum
tavuklu tercihleri genelde

hepinize teşekkürler kızlarr.tavuk suyu daha yok dedi doktor:KK43: tarhana ekşi geliyo diye yemiyo benimki yaa alıştırmam lazımm ama .çorbalara irmik koyun biraz çok faydalıymış hem koyultuyo.benimki zaten tombik ama un falan vermesem diyorum :) sizinkiler kaç kilo acep?

hmmmmmmm ilk defa un corbasi yaptim lokuma ama biraz degistirdim tadi nefis oldu.

tavuk butunu hasladim,biraz beyaz et alip ince ince alimle kopardim.

bildigimiz normal un corbasi yaptim ama icine aldigim organik domaztezden rendeledim..

tavuk suyu ve birazda normal su koyup kaynamaya biraktim.iyice kaynadiktan sonra

altini yarima alip kopardigim tavuklari pirinc ve bulgur ekledim..tadi nefis oldu ben hemen ictim bi kase..

lokumun karni tok aciksin hemen iciricem.

ben de şimdiye kadar sebze çorbası verdim diğerlerine başlamadım henüz
patates pirinç havuç kabak

kızlar ben çorba yapınca illaki 2 porsiyonluk oluyor..
daha az yapmaya çalıştım dibine tutturdum..
geri kalanı döküyormusunuz yoksa dondurucuyamı koyuyorsunuz..
ben dondurucuya koydum ama zaralımı acaba..bi fikriniz varmı bu konuda....

zararı yok diye biliyorum sanki.ben hiç yapmadım ama millet yapıp plastik bardaklarla donduruyo bilmem ne kadar doğru bişey.

Domates Çorbası – Sütlü

Malzemeler
1 tatlı kaşığı tereyağı
1 Çorba kaşığı un
1 Adet olgun domates
1 çay bardağı süt
1 çay bardağı su
Tuz

Hazırlanışı

Tereyağını tencereye alıp, eritin. ıçine unu ilave edin ve hafifçe sararana dek kavurun. ıçine ılık su ve sütü azar azar ekleyin. Topaklaşmaması için devamlı karıştırın. Domatesleri rendeleyin tencereye ilave edin. Tencerenin kapağını çorbanın taşmaması için hafifçe aralık bırakarak 10-15 dakika pişirin.

Tavuklu Şehriye Çorbası

1 parça tavuk eti

1 yemek kaşığı un

2 yemek kaşığı tel şehriye

1 domates

biraz sıvı yağ

su

Sıvıyağı ve unu bir tencereye koyup hafif kavuruyoruz.Daha sonra rendelenmiş domatesi ,suyu ve küçük parçalara ayrılmış tavuğu koyup kaynatıyoruz.Tavuk piştikten sonra şehriyeyi de suyun içine katıyoruz

ben yapmadım bunları henüz erken mi acaba ?

yesim ben bu yazdigin corbayi sürekli yapiyorum 4 ayliktan buyana.

corbalari iki kaselik yapiyorum bir kase öglen bir kasede aksam veriyorum.

bu sekilde hergün yeni crba hazirliyorum.kalan corbayi kinci güne vermem

bence besin degeri gidicektir.

hımm ok ben de başlıyım o halde

şimdiye kadar sebze çorbası verdim hep ( patates havuç pirinç kabak )

bence baslayin yani bakarsiniz cocuk iyi reaksiyon verdiyse devam edersiniz.

ben ilk olarak az az verdim tepkisine göre cogalttim.

benim doktor daha tavuk ve balık için erken dedi ama 5 aylıktan beri ben sebze çorbasını kıymalı yapıyorum canım.doktor böyle söyledi.yağsız dana etini 4 kere çektirdim.küçük küçük kullanacağım kadar poşetleyip buzluğa attım.hergün yeni çorba içine atıyoruz.tel szügeçten geçiriyoruz.ama şimdi bende yeni çorbalara başlıycam.tarhana ekşi gelmişti önceden . yeni bi tarhana aldım birinden o iyi çıktı bugun yemiş benimki çook sevindim . irmikte koy demiştim anneme yapmış sağolsun:)

bence ek gıdaya 4.aydan itibaren yavaş yavaş başlanmalı.başlamayıpta şimdi zorluk çeken arkadaşlar var.

X