çok borcum var bana bir akıl verir misiniz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba arkadaslar. Bir çıkmazdayım ne yapacağımı bilmiyorum. Ben memurum. Yaklaşık 11 12 bin kadar gelirim var. Tek başıma yaşıyorum. Ama gelin görün ki maaşımdan bana nerdeyse hiç bir şey kalmıyor. Kredi borcundan ve diğer borclardan dolayı. Ben geçen sene araba aldım aslında ondan sonra daha da battım. Aylık 3400 civarı oraya gidiyor. Ablamdan 10 bin civarı borç almıştım. Benim de 13 bin civarı param vardı bitcone yatırmıştım. Bilenler vardır geçen sene bitcoinde çok dalgalanma oldu baya bir yükselme durumu vardı. O zamanlar büyük salaklık yapıp 10 bin civarı kredi cekip bitcoine yatırdım borcumu cıkarır ablamın borcunu öderim diye düsündüm. O süreçten sonra bitcoin iyice düstü. ben baya bir zarara uğradım. Ablamın borcu da canımı sıkmaya basladığı icin onun da borcunu kredi cekip verdim. Simdi bir yandan da ufak ufak ceyiz alayım dedim cünkü her sey gün gectikce artıyor. Hatta bazı seyler de aldım. Oraya da 1800 ödüyorum. Toparlamak gerekirse 8000 kadar sadece borclara gidiyor. Kalanı da ihtiyaclarıma ve yine ufak tefek ceyiz esyası almaya calısıyorum. Ama gelin görün ki calısmama ragmen kisisel ihtiyaclarımı karsılayamıyorum. Simdi sormak istediğim sey sizce bitcoindeki paramı cekip borclarımı ödemek mi yoksa o parayı cekip ilerde ceyizim icin kullanmak mı ? su sürecte bitcoinin yükseleceğini düsünmüyorum gördükce canım sıkılıyor ki 10 bin civarı zararım var. O parayı kullanırsam biraz nefes almıs olacağım. 2023 hazirandan sonra sadece 4500 kadar ödeme yapacağım araba kredisiyle beraber. Araba kredim 2024 temmuzda bitiyor. 1600 tlik kredim de ondan sonraki sene bitiyor daha. O zamana kadar evlenirsem ki suan da belli bir sey yok 4500 kredi ödüyor olacağım. Kafam allak bullak. Bir yandan borcumun bir kısmını kapatayım diyorum. Bİr yandan da o parayı kullanırsın aylık 1500 kredi cok değil (araba kredisi bitecek cümkü). Zaten maasım da o zamana kadar artmıs olur. Bana akıl verir misiniz ?

Allah altın dolar borcu vermesin TL hallolur burda 😂
Kipirdamayin bence 8 ay sonra rahatlayacaksiniz bozmayın coini belki 5 yıl sonra iyimi bozmadım dersiniz yada bana ders oldu dersiniz şuan dokunmayın(yatırım tavsiyesi değildir.)
Araba almışsınız zaten elinizin altında bir ihtiyaç durumunda çıkarabileceğiniz malınız var çok şükür. Borcum var diye darlamayin kendinizi.
Çeyiz meselesinde ise ne alıyorsunuz bilmiyorum ama elzem ihtiyaçları alın sade öz modası geçmeyen gerekli küçük şeyleri alabilirsiniz.

Çeyize hiç bulaşmayın şuan hiç gereği yok.

12 bin geliri olan da böyleyse ne bileyim...

Borca girmeden bir şey alınmıyor ki. Ben de borca girip araba almayı düşünüyorum mesela. Arkadaş da araba almış. Sonradan altından kalkamamış.
Konu sahibi borca girmesin mi dedim? Ben de hem ev hem araba kredisi ödüyorum üzerine kredi kartı kullanıyorum. Ama gelir gider dengesini kurmak diye birşey var.

Evet haklısınız ama ben elimdekini de harcıyorum. O yüzden alıyorum aslında. Ama beğendiğim bir ayakkabıyı bir elbiseyi alırken yüz kez düsünüyorum bu zoruma gidiyor
Ama evlendikten sonrada aynı durum olacak ,

Araba borcum 1 bucuk yıl sonra bitiyor. Diğer borc da 2 bucuk. Yani o zamana kadar beklemek de mantıklı mı ki
Evt bekle bitcoin heran artabilirde bunun garantisi yok belki 5 sene sonra ama onu gözden cikar ceyiz alma bi sure borclarin bitince toplu kredi ceker çeyizi oyle alirsin nakit takılanla kapatırsın ceyizi

Bence makyaj malzemelerinden başla onlara onlara para verme bildiğiniz kimyasal ,gençlik bunlar epey para harcıyor

Çeyiz almayı bırakın bence. 2021de aldığım kahve makinesini şu an değiştirmek istiyorum. Her şeyin modası hemen geçiyor, daha iyisi çıkıyor. Alınan kıyafetlerin bile bir yıl sonra hiç beğenilmediği oluyor. Evlilik için aday var mı? Yani evlilik ne zaman belli değilse modası en geç iki seneye geçecek şeylere para harcamayın.

Ya ama evlilik şu an olup olmayacağı belli bile değilken o kadar borcun içinde yaptığınız en gereksiz şey çeyiz almak olmuş. Buna ne gerek var ki? Çeyiz aldığınız o paraya kişisel ihtiyaclarınızı alırsınız artıyorsa da dolara vs çevirip birikim yaparsınız cok daha mantıklı olur. Bunca borcun içinde çeyizin ne acelesi var. Biri cıkarsa karsınıza zaten birlikte yapacaksınız pek cok şeyin masrafını.

Çeyiz mi kaldı Allah aşkına? Her sene farklı şeyler çıkıyor. Ben evlendiğimde robot süpürge yoktu, airfryer yoktu. Mobilyalar zaten sürekli değişiyor.
Evlenip evlenmeyeceğiz kesin değil. Belki evleneceğiniz adamın maddi durumu iyi olur. İhtiyacınız kalmaz. Şimdiden ne kadar darlıyorsunuz kendinizi. Ne olur ne olmaz diye birikim yapın ama her zaman bir B planınızda olsun.

Bitcoin'deki tüm paranızı çekip önce ablanızın ve/veya diğer borçlu olduğunuz kişilerin borcunu ödeyin. Ablanız da olsa bu tür borç para ilişkileri aranızı bozar. Kredi borcunuz varken yatırım yapmayın. Banka borçlarını bitirin, yukarıda TL borcu önemli değil denmiş de ödeyemeyecek hale gelirseniz inanılmaz borç meblağlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Evlilik için daha belli değil bile; bunu da tüm borçlarınız bitene kadar erteleyin, nişanlı kalın.

Çeyiz almayı bırakın bence. 2021de aldığım kahve makinesini şu an değiştirmek istiyorum. Her şeyin modası hemen geçiyor, daha iyisi çıkıyor. Alınan kıyafetlerin bile bir yıl sonra hiç beğenilmediği oluyor. Evlilik için aday var mı? Yani evlilik ne zaman belli değilse modası en geç iki seneye geçecek şeylere para harcamayın.
ama her sey cok cabuk artıyor

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X