Çocuklarımızın dilinden...

DeveKuxsxu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Şubat 2007
349
0
OĞLUMUN KULLANDIĞI BİR ÇOK KELİMEYİ ÇÖZMEKTE ZORLANDIM.AMA ÇOK ŞİRİN OLUYORLAR. SİZİNDE ÇOCUKLARINIZIN SÖYLEDİĞİ HOŞUNUZA GİDEN VE GÜZEL DUDAKLARINDAN DÖKÜLEN KELİMELERİNİ HADİ PAYLAŞALIMDA NELER VAR BİR BAKALIM.
BEN ÖRNEK VEREYİM KAYRA MERT'TEN: ÇAMYO(KAMYON), DOTTO(DOKTOR), BANANES(DOMATES),MAMBA (LAMBA), TACI(TARÇIN VE ARKADAŞLARINA HİTAP ŞEKLİ),OTODÜ (OTOBÜS)......DAHA ÇOK VAR AKLIMA GELİRSE YAZARIM. :sm_cool: :sm_cool: :Roflol: :Roflol:

Biz daha yavaş yavaş konuşmaya başladık. O nedenle geniş bir kelime haznemiz yok aslında :))).

Suya - wuw
Anneaneye - anni
kediye - edi
oraya - oaya
geldi - deldi veya delli gibi bişey
teyze - eyye
hadi - adi adi
top - bop
anne - aydaa (ismimi söylemeye çalışıyor aslında ama bir türlü dili dönmüyor, yavrum benim ya:))
araba - duut
bu,şu - du du

anlayın işte caaanım, daha yeni yeni konuşuyoruz.:)

benim oğlumda 4,5 yasında ve hala yarım konuşuyor. ama ben bu duruma bayılıyorum.
dülodlu pütat = kilotlu çorap
sopman = eşofman
fitbul = futbol
rönapark = lunapark

kızım şuan 4 yasında cok düzgün konuşuyor masallah
ama yeni konusmaya basladıgında yarım yarım konusurdu inanılmaz tatlı oluyorlar mesela benimki
muz:muk
oyuncakynak
yogurtrt
yopte:yumurta
fu:su
köpek :kuta
topop

benim oğlumda şu an 5yaşındaküçükken
kapşon :şapkon
portakal:kopatal
düştü:şüttü
tipsizitsiz
birde kızdığı zaman pezelek derdi.

benim oğlumda şu an 5yaşındaküçükken
kapşon :şapkon
portakal:kopatal
düştü:şüttü
tipsizitsiz
birde kızdığı zaman pezelek derdi.

benimkide bir ara kızınca bişey diyordu da şimdi yazmayayım.
ben unutruruyorum. eve gelenler yeniden hatırlatıyor. çocuk herşeyi alıyor yeniden unutturmak için çabalıyorum.Milletin hoşuna gidiyor küfür yemek.:mymeka:laelaelaelaelae

benim kızım2.5 yaşında ama maaşallah çok düzgün konuşuyo ama bazı kelimeleri tam değil tabii
en çokta babasına 'yuttup baba' demesi hoşuma gidiyoo.
bide ben kızınca ban gül diye 'dül' anne diyo bayılıyorum.

Benimkide onu uyaracağımı anlayınca ANNE ŞİİYOM( SEVİYORUM) DİYOR.ÇÜNKÜ BEN ONA HER FIRSATTA ONU SEVDİĞİMİ SÖYLÜYORUM.sırnaşık şey

Benimmm Ogluşum Küçükken:babasina ,babaşiiiiiii Derdi,,,
şeftaliye=şefekali
Albumdeki Resimlere Bu Sensin Derdik ,,oda Gelen Misafirlere Bakin Bu (bensin )derdi
Süt E=düt Derdi

benim oğluş 25 aylık
sakız-şika
araba-ın ınnnn
su-dıgıl
nazik(bakıcısı)-nas
banyo-batc(ingilizcesini söylüyor)

Benimki artık cümlede kuruyor. be yavrum kelimelerin bir çoğu düzeldi. cümle kurmaya gelince şaşırıyor.

ben de çok düzgün konuşuyormuşum ama cümle kurmaya gelince bocalıyormuşum. su içmek istiyorum ya da su içiçem demek yerine "buçi" diyormuşum. evde hala "buçi" diye de kullanıyoruz :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…