Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları

Munzevi Zencefil

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
28 Mart 2014
16.087
55.123
''Zor günlerden geçiyoruz. İflah olmaz bir iyimser olmama rağmen, olana bitene gülüp_geçip günüme devam edecek gücü zor buluyorum çoğu zaman. Bombalar patlıyor, çocuklara seri halde tecavüz ediliyor. Çocuk istismarı toplumun her kesimini etkileyen dev bir sorun artık. (Ya da belki hep vardı ama şimdilerde daha sık dillendiriliyor.) Avrupa Konsey’i verilerine göre ülkemizdeki her 5 çocuktan 1’i cinsel istismara uğruyor. Duygusal ve fiziksel istismar ise bu rakamların çok çok üzerinde. Cinsel istismar hangi ırk, sosyoekonomik grup, din ya da kültürden olursanız olun sizin çocuğunuzun da başına gelebilir. Çocukları cinsel istismardan korumanın garantili bir yolu yok, ancak bu riski azaltmak için atabileceğiniz adımlar var. Peki çocukları cinsel istismardan korumanın yolları nelerdir? Anne baba olarak bu konuda alabileciğimiz basit önlemler var mıdır?

Çocukları cinsel istismardan korumanın yolları

• Özel bölgelerini öğretin: Ama bunu doğru adlarını kullanarak yapın. ‘Erkeklerin özel bölgesinin ismi penis, kızlarınkinin ismi vajina şeklinde. Nedir özel bölgeler? Kısaca mayo altında kalan yerlerdir. Özellikle de 3-7 yaş arası çocuklara özel bölgelerini bu şekilde anlatabiliriz: Mayonun altında kalan bölgelerin özel bölgelerindir.Çocuk özel bölgelerine kimsenin dokunmaması gerektiğini öğrenmelidir.. Daha sevimli, günlük hayattan esinlenmeler içeren isimleri kullanmayın. Çünkü tacizciler cinsel organlardan bahsederken daha sevimli olduğu için bu isimleri kullanırlar.

• Bedeninin kendisine ait olduğunu öğretin: Çocuğunuza yaşı kaç olursa olsun bedeninin ona ait olduğunu ve çocuk olduğu için kimsenin öpmesi ve dokunmasına izin vermek zorunda olmadığını yaşına uygun şekilde söyleyin. Siz de çocuğunuzu istemediği zamanlarda öpmeyin ve başkalarının da (eş,dost, akraba) öpmesine izin vermeyin Aksi durumda çocuk başkalarının kendisini öpmesinin her durumda normal olduğunu düşünecektir.

• Hayır demeyi öğretin: İstemediği zaman hiç kimsenin ona dokunamayacağını ve istemediği dokunuşlara hayır demesi gerektiğini bilmesini sağlayın.

• Orantısız sevgi gösterisinden kaçının: Çocuğunuz istemiyorsa ona dokunmayın ve zorla öpmeyin. Özellikle bizim kültürümüzde sıkça rastlanan cinsel organlara dokunarak sevme alışkanlığınız varsa bunu terk edin. Zorla öpme, sıkıştırma, cinsel bölgeleri sıkıştırma gibi davranışlar çocuğun bunları yabancı kişiler de yaptığında sessiz ve tepkisiz kalmalarına neden olabilir.

• Size güven duymasını sağlayın: Çocuğunuzla ilgilenin, onu sevdiğinizi gösterin, dinlemeyi alışkanlık haline getirin. Her zaman arkasında ve yanında olduğunuzu bilmesini sağlayın. Böylece başına böyle bir olay geldiğinde veya biri onu kimseye söylememesi için tehdit ettiğinde olanları sizle paylaşmaktan çekinmeyecektir.

• Çocuğunuzun yaşamına dahil olun: Bu onları bunaltın, her yere birlikte gidin, her yaptığını adım adım izleyin anlamına gelmiyor elbette. Okulda neler yapıyorlar, kimlerle arkadaşlık ediyorlar, çevrelerindeki yetişkinler kimler? Günlük hayatına ilgi gösterdiğinizi, arkadaşlıkları ile ilgilendiğinizi bilsin çocuklarınız. Yargılayıcı ana-baba tutumlarından uzak durun. Böylece yolunda gitmeyen bir şey fark ettiğinizde daha kolay müdahale edebilirsiniz veya çocuğunuz sıkıntıya düşünce size açılması daha rahat olur.

• İyi dokunma ve kötü dokunma kavramlarından bahsedin: Ben bunu ’İyi dokunma sana kendini iyi hissettiren dokunmadır, Kötü dokunma ise sana kendini kötü hissettirir.’ şeklinde açıklıyorum.

• İyi sırlar ve kötü sırlar hakkında eğitin: İyi sırlar duyduğumuz zaman mutlu olduğumuz sırlardır, doğum günü partileri veya sürpriz hediyeler gibi. Ve iyi sırların süreleri kısadır. Sadece belirli bir zaman bu sırları tutmamız gerekir. Ancak kötü sırlar sonsuza dek gizli kalması gereken ve bize kendimizi iyi hissettirmeyen sırlardır. Kötü sırları tutmak zorunda değiliz.

• Televizyon, internet kullanımının kontrollü olmasını sağlayın: Okuma yazma bilen çocukların sanal ortamlarda karşılaşabilecekleri tacizcilerden korumak için evinize filtre sistemi alabilirsiniz. Çocuğunuzun odasına tv ve bilgisayar koymamak ve çocuğunuzun bilgisayar veya tableti ortak kullanım alanlarında kullanmasına izin vermek diğer bi seçenek.

• Bilgilendirin: Çocuklara yaşına uygun cinsel bilgileri verin. Çocuk cinsellikten, özel bölgelerden bahsettiğinde onları susturmayın. Bu konudaki sorularını merak ettiği kadarı ile ve onun anlayabileceği bir dille anlatın. Cinsel istismarı önelemenin en etkili yollarından biri aile içi güven bağı oluşturmak olduğunu unutmayın.

• Tepki vermeyi ve uzaklaşmayı öğret: Eğer olur da böyle bir şey başına gelirse sesi çıktığı kadar bağırmasını, mümkünse ortamdan uzaklaşmasını ve güvendiği bir büyüğüne olayı anlatmasını öğretin.

• Tekrarı unutma: Çocuklar, özellikle de küçük çocuklar bu kadar çok şeyi akıllarında tutamayabilirler. Bu yüzden abartmadan, çocuğu sıkmadan çocukları cinsel istismardan korumanın yolları hakkında ara ara tekrar konuşmakta fayda var.''

Alıntı..

Kız evlat sahibi olmak ne güzelmiş ama ne zormuş.

Ya dedesinin tacizine uğrayan var, insanlar babamdan böyle birşey beklemezdim diyor, hani öyle sapık bi imajı da yok, cidden durum vahim.

Cinselliği tabulaştıran toplumlarda bu durumlar çok sık rastlanıyor, bence ilkokulda olmalı bunun eğitimi...

Cocuklarinizi dudagindan opmeyin buda yanlis bir davranis.
Cocugunu dudagindan operken fotografini ceken insanlar var ben bunada cok karsiyim.
Hergun bu konuyla ilgili bir haber izliyoruz. Allah herkesin cocugunu korusun.
evet Dudaktan öpme de çok önemli uzak durulması gereken bir durum. Amin.

anne bilinçlenirse ilk eğitimin anneden gelmesi daha doğru bence. İnsanın ilk eğitmeni annesidir. O yüzden daha çok okumalı daha çok bilinçlenmeliyiz. Okulda bu eğitimin üzerine inşa edilmeli. Temel ailede atılmalı.

erkek çocukların bunlardan uzak oolacaklarına da hiç emin olmayın.sapık türlü türlü

Çok güzel bir paylaşım olmuş. Toplumun bu konuda bilinçlenmeye gerçekten ihtiyacı var.
Teşekkür ederim
rica ederim. Kızım olduktan sonra daha çok dikkatimi çekmeye başladı bu konu. Anne olunca daha derin farkındalık. Kimsenin başına gelmesin.

Güzel bir paylaşım, teşekkürler, Özellikle 'Orantısız sevgi gösterisi' maddesine veliler dikkat etmeli, benim çocuğum benim bir parçam tabi ki dokunurum severim anlayışı yanlış. Hep suçu hatayı başkasında arıyoruz, ve kendimizi herşeyi biliyor varsayıyoruz, ama çocuklarımızdan önce kendimizi eğitmeliyiz. Şimdiki anne babalar daha dikkatli ama benim çocukluğumda misafire neredeyse zorla çocuk sevdirilirdi, çocuk istemese bile. Git bi sarıl, git bi öp diye, iyi kötü ayrımını bilmeyen çocuğun da kafası karışır doğal olarak. İnsanların öğrenmeye istekli olması önemli, biz böyle gördük ailemizden demekle olmuyor, hataları düzeltmeli, bilmediklerimizi öğrenmeliyiz, çocuğumuz öğrenirken, ilerlerken biz yerimizde saymamalıyız

Zaten 3 yaşında başlayın diyorlar, benim kızım 2,5 yaşında ben başladım bile. Videolar izlettim, bi ara çocuk kanallarında vardı bi skeç bunla ilgili, Buyur Burdan Bak ekibinden iki kişi oynuyordu, çocuk rolünde. Ama okuldaki eğitim, direk erkek kız öğrenci bir aradayken, bunu tabu olmaktan alı koyar. Utanılıyor bundan, hoş detaylı bişey olmasın ama olsun. Hem sen ben veriyoruz da kaç tane bilinçsiz ebeveyn var, bunu konuşmaya bile imtina ediyorlar. Öyle bir tabu ki bu, anneler erkek çocuğuna yaklaşamıyor bile böyle bir konuyla. Babalar zaten umursamaz.

rica ederim. Kızım olduktan sonra daha çok dikkatimi çekmeye başladı bu konu. Anne olunca daha derin farkındalık. Kimsenin başına gelmesin.
Aynı hisler bende de var .hem 16 yaşında bir kızım hemde 12 yaşında bir oğlum var.ikisi içinde korkuyorum. Malum kız erkek pek farketmiyorlar sapıklar için. Allah evlatlarımızı korusun..

Çocuğu dudaklarından öpme
Toplu taşıma araçlarında başklarının kucağına oturtma
Eş,dost, akrabalar arasında vücuduna dokunularak sevilmesine izin verme
Özel bölgeleri ile ilgili korkutma gibi davranışlar artık terk edilmeli
Herkes gözünü açık tutmalı; okula, kreşe giden çocuklarınızın ara ara vücutlarını kontrol edin, morarma, darp vs.. var mı
Rabbim herkesin evladını korusun, çok kötü şeyler duyuyoruz, bazı ebeveynler abartsa da korumacılığın tacizden daha evla olduğunu düşünüyorum bu aralar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…