Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

Ben pozitif ayrımcıyım, feministleri de sevmem genelde.
Ama nafaka artırım davasına nişanlı ile elele gelip, artırma sebebini 4 senedir nişanlı ve evlenemiyor olmak göstermeyi haklı çıkaracak herhangi bir çocuk yok yeryüzünde.
Ay nasıl yok ya? Kadın elde avuctakini çocuğuna harcadığı için yeni bir yuva kurmaya bütçe ayıramamıştır muhtemelen nesi haksız? Babanın verdiği 300 500 lirayla cocugunun masrafını karşılayabilir mi sizce yani. Hic pozitif ayrımcı falan değilsiniz kusura bakmayın

Bu ülkede erkek diye geçinenlerin çoğu çocuğuna bile nafaka ödemiyor, gectim nafakayi arayıp sormuyor bile.... kadın tek başına bakıyor evladına... istisnalar hariç ama genel durum bu.... bazı kadınlar söke söke alıyor ıyi de yapıyor ama çoğunluk bulaşmasın diye tek kuruşuna tenezzül etmiyor onlarda etrafta babayım diye utanmadan geziniyor...

Arada cocuk yoksa kadina odenen nafakayi sacma buluyorum
Hatta sacmadan da daha fazlasi, gurur kirici ve cok cirkin
Ama arada cocuk varken ve cocuk annede kalirken baglanan nafakanin miktari da gercekten ayip denecek seviyede
Ben henuz cocugun yari ihtiyacinin bile karsilanabilecegi bir nafaka miktari duymadim

Daha geçenlerde bir haber vardı. Adam çocuğunun nafakasını ödemiyormuş. Haciz memurları adamın düğününe gelmiş. Nafakayı ödeyemeyen baba düğüne mercedesle geliyor. Dalga geçer gibi tek malvarlığım diye cebindeki bozuk paraları vermiş. İşte bunlar nafaka çok yüksek diye ağlayan adamlar (!)

++++++++++++++

Ama arada cocuk varken ve cocuk annede kalirken baglanan nafakanin miktari da gercekten ayip denecek seviyede
Ben henuz cocugun yari ihtiyacinin bile karsilanabilecegi bir nafaka miktari duymadim

ama şartlar değişiklik gösterebiliyor. adam çalıştırmamışsa kadını. şiddet uygulayıp psikolojisini bozmuşsa. aldatıp gururunu kırmışsa. baştan karşıyım veya taraftarım demek yanıltıcı geliyor bana. her durum kendi içinde değerlendirilmeli bana göre.

5-6 ay önce isyerimizden çok sevdiğim bir kardeşimiz eşiyle ayrıldı. Esi de çalıştığı için yoksulluk nafakasi söz konusu değil. Mahkeme tedbir olarak 2 çocuk için 700 tl bağlamış. Itiraz etmiş. Bu demiş yeterli değil. Çocuklarıma tüm maasimi başlayacaksınız. Hakim sok olmuş.kabul etmemiş hakim önce. Israr edince cocuğu psikiyatriye sevk etmis. Maas bordrosunu banka kayıtlarını istetmis. Sonraki celsede kabul etmiş isteğini. Biz maas bordrosu 0 lira çıkınca sorduk öğrendik. Hatta dedik elden verseydin neden bu şekilde maaşa koydurdun diye. Bir yanlış yaparım ederim yollayamaz duruma gelirim çocuklarım sıkıntı yaşar, en garantisi bu dedi. Dua ediyoruz tekrar bir araya gelsinler diye. Esi de çok iyidir aslında. Böyle baba larda var.

Kanunlar ne diyor bilmiyorum.
Ama çocuk kimde kalırsa kalsın anne baba beraber karşılamalı çocuğun maddi ve duygusal ihtiyaçlarını. Yani çocuk babada kalsa annenin geliri varsa anne çocuğa nafaka ödesin.

Ama ben erkek olsam boşandığım eşime kendine baksın diye para vermek istemem. Eli ayağı tutuyprsa çalışsın kazansın. Çocuk parasından bahsetmiyorum

Merhaba hanımlar,

Bugün internette okuduğum bir haber üzerine bu konuyu açmaya karar verdim. İçim içime sığmıyor çünkü. Geleceğimiz hakkında çok endişeliyim. Evlenmekten ve anne olmaktan korkuyorum resmen. Konu uzun oldu kusura bakmayın.

Belki sizde denk gelmişsinizdir. Bir adam, nafaka arttırım davasına nişanlısıyla gelen kadını ifşa etmiş. Ekşi sözlükte çıktı, haber sitelerinde bile çıktı. Burada link vermek istemiyorum ama google da aratırsanız bulursunuz. Olay şu, kadınla adam boşanıyor, adam başkasıyla evleniyor. Kadın evlenmemiş fakat o da başkasıyla nişanlı. Kadın nafaka arttırım talebinde bulunmuş ve davaya nişanlısıyla birlikte gelmiş. Mahkemede de maddi yetersizlik yüzünden nişanlımla evlenemiyoruz tarzında bir şey söylemiş. Buraya kadar bende sosyal medyadakiler gibi kadın pişkinmiş diye düşünürken boşandığı adamın röportajını okudum ve çocuklarının olduğunu hayretler içerisinde öğrendim. Çocuk annede kalıyormuş.

Velayet annede ise anneye de maddi açıdan biraz olsun destek olmanın ne gibi bir zararı var ki?

Şimdi hanımlar, biriyle evlendik çocuğumuz oldu anlaşamadık ayrıldık diyelim. Çocuk kadın da kalıyorsa erkek çocuğa nafaka ödüyor burada bir sıkıntı yok. Ama kadına ödenen nafaka neden sorun oluyor ?

-Çocuk hastalandığında, ateşlendiğinde başında annesi var,
-Sabah erkenden uyanıp kahvaltı hazırlayan okuluna bırakan annesi,
-Ödevleriyle dersleriyle ilgilenen annesi,
-Veli toplantılarına giden annesi,
-Çocukla alakalı tüm sorumluluğu alan annesi,
-Erkek yeniden yuva kurmak istediğinde hiç zorlanmadan bekar kız bulup evleniyor ama belki anne tekrardan evlenip yuva kurmak istediğinde önüne bir sürü engel çıkıyor ki çocukla alakalı sorunlarda oluyor hepimiz şahidiz. Toplumsal ön yargılardan bahsetmiyorum bile.

Baba sadece hafta sonu gelip çocuğu McDonalds'a, sinemaya götürüyor. Belki bu haberdeki baba onu bile yapmıyordur. Madem nafaka ödemek zoruna gidiyor o zaman alsın çocuğunu yanına kendi baksın? Ama işine gelmez muhtemelen. Zaten 2. eşi de istemez.

Parçalanmış ailelerde annenin hakkı bu kadar çokken neden anneye de nafaka ödemek çok görülüyor? Neredeyse babasız çocuk büyütüyor kadınlar, çocuk haricinde kadına ödenen 3 kuruş nafakada nasıl gözü kalır bir erkeğin?

Ne yani, boşandıktan sonra çocuklar annede kalsın, baba tekrar evlensin hayatını yaşasın. Anne de çocukların servis parasına bile yetmeyen nafakayla geçinmeye çalışsın, hem kendisi çalışsın, hem çocuklarla tek başına uğraşsın, bütün yük omuzlarında hayat mücadelesiyle saçlarını ağartsın, Bu mudur yani? Annenin de çocuk kadar nafaka almaya hakkı yok mu?

Çocuk kimde kalıyorsa çocuk haricinde ödenen nafakadan ayrı o ebeveyne de nafaka ödenmeli. Velayeti alan ebeveynin çektiği sıkıntı, stres, tek başına çocuk büyütmek bunlar kolay şeyler değil.

Sosyal medya da haberde bahsi geçen kadına inanılmaz bir saldırı var. Utanmadan bir de erkekler evlenmeyin, nikah yapan erkek salaktır, nikahsız yaşayın, imam nikahı yapın vs şeyler yazmışlar. Kadın cinayetlerini bile bu nafakaya bağlamışlar, adam kadını öldürse haklıdır diyenler var.

Şimdi bir de yasa çıkaracaklarmış sanırım kadına verilen nafakayı kaldırmak için. Dernek kurmuşlar, hükümete baskı yapıyorlarmış. Bunları dile getirince feminist, erkek düşmanı falan oluyorsun. Geleceğimizden, bu ülkede evlenmekten korkuyorum hanımlar.

Ben bile bu kadar dolduysam bekar anneleri düşünemiyorum bile. Okuduğunuz için teşekkürler.

örneğin adam 1 ay evli kalıyor, kadına ömür boyu nafaka ödüyor..kadın, başka adamla nikahsız yaşıyor, nafaka kesilmesin diye...bencede bu adil değil..çocuklarına okul bitene kadar nafaka ödemeli tabi..

adamin röportajını okur okumaz bende carpittigini hissettim. bosanali 7 yil olmus yeni esiyle de 7 yildir evli ve cocugu rahatsiz.

belki de esini aldatarak yeni esiyle evlendi. akdin evde hasta cocuguyla ugrasirken o yeni esiyle keyif suruyorsa eğer kesinlikle nafaka vermeli. ayrica miktari bilmiyoruz. belki de 200 falan gibi cuzi bir sey veriyor.

adam cok baska yansitti basina. eski esi dinlemek lazim

kadin elbette calisabilir ama erkek bosaninca bekar gibi oluyor. kadin tek basina gece gunduz cocuk sorumlulugu aliyor. evde yardimci olan esi de yok.

eger kusurlu olan erkek tarafiysa karşılamak zorunda bunu. esimin patronu mesela 2. karisi genc ayni isyerinden biriyle evlenmiş. eski karisina verdigi nafaka zoruna gidiyor. zengin de ustelik. eski karisi sehir hayati gormemis 2-3 de cocugu var. is arasa calisma nedir bilmez sosyal cevresi izin vermez çalışmasına. ustelik evliligi bitiren de adam. genc kadinla evlenme sebebine evliligini bitiriyor. hayat boyu karsilamali kadinin nafakasini

Kanunlar ne diyor bilmiyorum.
Ama çocuk kimde kalırsa kalsın anne baba beraber karşılamalı çocuğun maddi ve duygusal ihtiyaçlarını. Yani çocuk babada kalsa annenin geliri varsa anne çocuğa nafaka ödesin.

Ama ben erkek olsam boşandığım eşime kendine baksın diye para vermek istemem. Eli ayağı tutuyprsa çalışsın kazansın. Çocuk parasından bahsetmiyorum
Kreş çağına kadar kadın çalışamıyor çoğunlukla. Verilmelidir. Ayrıca kadının çocuğa bakmak için harcadığı belli bir emek ve zaman var. Bunun için de belli bir miktar vermelidir. Bir kadın tutup gece gündüz çocuğuna bakıtacak olsa erkek, en az 3-4 bin tl öder. Hiç olmazsa bunun için bin tl vermelidir. NET. Bunu kadın çalışsa da vermelidir. Biriyle evlense de. Bu para çocuk nafakası harici olmalıdır. Adaletse adalet budur işte. Ama ülkemizde kanun hazırlayıcılar erkekler olduğu için bu durum hiçbir zaman dikkate alınmaz. Haksızlık değil midir bu? Vicdanınıza sorunuz bir kere!

Yasal düzenlemeler hazırlandı zaten süresiz yoksulluk nafakasi kaldırılıyor. Yeni dönemde meclisten geçer. Bu tartışmalarda biter.

X