Tavuk Yemekleri Çıtır Tavuk Çubukları- Banvit piliç Sponsorluğunda

11 Mart 2013
9.602
12.967
Selamin Aleykum Kızçelerr
Çıtır Tavuk Çubukları

Tarifimin malzemeleri
  • 1 parça fileto tavuk göğsü (350 gram kullandım)
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 2-3 diş sarımsak
  • Yarım su bardağından az eksik süt
  • 3 yemek kaşığı kurutulmuş ekmek kırığı
  • 5-6 dal maydanoz (isteğe bağlı)
  • 1 çay bardağı ince rendelenmiş kaşar
  • Tuz, karabiber, kekik

Yapilişi
  1. Öncelikle tavuk göğüslerini ince uzun çubuklar şeklinde kesip kenara alıyoruz.
  2. Tavaya tereyağını koyuyoruz ve erimeye başlayınca sarımsak sıkacağından geçirilmiş (veya dövülmüş) sarımsakları ekliyoruz (ben sarmisak kurusu kullaniyorum onu ekledim) ve karıştırıyoruz
  3. Yağ tamamen eridikten sonra az daha ocakta tutup (yağı yakmamaya dikkat edin) altını kapatıyoruz.
  4. Ve üzerine süt, biraz tuz ve biraz kekik ilave edip karıştırıyoruz.
  5. Şerit şeklinde kestiğimiz tavukları hazırladığımız sütlü karışıma ekliyoruz ve güzelce harmanlıyoruz.
  6. Tavuklar sosta beklerken ekmek kırıklarını, çok ince doğranmış maydanozları, ince rendelemiş kaşarı, tuz ve karabiberle güzelce harmanlıyoruz.
  7. Hazırladığımız karışımı yayvan bir tabağa alıyoruz.
  8. Tavukları hazırladığımız karışıma güzelce buluyoruz ve yağlı kâğıt serilmiş fırın tepsisine seriyoruz.
  9. Önceden ısıtılmış 200 derece fırının orta rafında hafif kızarana kadar pişiriyoruz (30 dakika kadar). Sıcak servis yapıyoruz.
Not: Sarımsaklı sostaki tereyağı bekleyince, sarımsaklarla birlikte biraz donuyor ama zaten amaç sosun özünü tavuklara geçirmek. Yani tereyağı dondu, sarımsakların bir kısmı kaldı diye endişelenmeyin, donan kısımları kullanmıyoruz. Çok hafif ve çıtır oluyor.
Afiyetttler olsunn

Son düzenleme:
Ellerine sağlık canım, başarılar dilerim.
elinize emeğinize sağlık. bol şans
Ellerine emeğine sağlık canım başarılar
Ellerine sağlık mutlaka deniycem bu tarifi yarışmada başarılar dilerim
Cok tesekkurler kizlar
Peynırlısının haaassstasıyımm Dur canım çektı işyerındekı ablaya yaptırayım bı tane
Aaa evet oda guzel

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…