Sivilceli Ciltler Cilt problemlerinden Karatay diyeti ile kurtulalım

Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

Bytheocean

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Eylül 2019
16
5
30
Arkadaşlar merhaba,

Ben bundan yaklaşık 2 sene önce ciddi bir cilt problemi yaşadım. Hiç sivilce çıkmayan yüzümü 23 yaşımda bir anda sivilceler bastı. :KK43: Kullandığım birçok kremden sonra sonuç alamayınca roaccutane kullanmaya başladım ama bu konuyu da iyice araştırmaya karar verdim. Sivilcelenmenin beslenmeyle çok büyük ilgisi olduğunu öğrendim. Aslında beslenme hormonlarımızı etkilediği için böyle bir sorun yaşıyormuşuz en çok. Ben de o zamanlar Karatay diyeti yapmaya başladım. İlk zamanlar zorlansam da zamanla yaşam şeklim haline getirmiştim. Ama bundan birkaç ay öncesinde stresle de birlikte tekrar beslenme düzenim değişti ve sivilceler de yavaştan geri dönmeye başladı. :KK43: Ben de tekrar Karatay diyetine geri dönmeye karar verdim. Bu sefer diyet olarak düşünmüyorum. Başlayıp alıştıktan sonra hayat tarzım olarak bunu uygulamak ve hiç bırakmamak istiyorum. Bir alışkanlığı kazanmak da 40 gün sürer diyorlar. En azından 40 gün hiç kaçamak yapmadan hiç ara vermeden bunu yapmaya başlıyorum. Şu anda cildimde birkaç ufak tefek sivilce ve onun dışında beni asıl rahatsız eden cilt altında olan, dokunduğumda hissettiğim ve güneş ışığında belli olan minik pütürcükler var. Buradan bu sorunu yaşayanlara da yol göstermesi için cildimdeki gelişmeleri her haftanın başında belirtmeyi düşünüyorum. Benzer sorunlar yaşayanlar ve deneyimlerini paylaşmak isteyenler ya da benimle birlikte bu diyete başlamak isteyenler varsa beklerim arkadaşlar. :)

Son düzenleme:
Günün menüsü:

Kahvaltı

Saat 11:30 - 12:00

Bir tabak kavurma (normalde yumurta yerdim ama kalmamış, alamayınca da bayramdan kalan kavurmayı ısıttım.)
Bir tabak bol limonlu, sirkeli yeşillik salata
Bir fincan sade filtre kahve

Akşam yemeği

Saat 18:00 - 18:30

Bir tabak zeytinyağlı taze fasulye yemeği
Bir tabak kıymalı yeşil mercimek yemeği
Bir tabak soğanlı, salatalıklı, kırmızı biberli ve bol ekşili, sirkeli salata

Herkese merhaba, kimse yazmıyor konuya ama olsun ben yine de 40 gün boyunca buradan cildimdeki gelişmeleri, diyetimin nasıl gittiğini yazmaya devam edicem. Belki daha sonrasında birilerinin işine yarayabilir.

Bugün biraz zor geçecek gibi görünüyor benim için. Çünkü aşure pişiyor evde ve severim gerçekten. Kendime sürekli "bir şeyi yememek için canımın çekmemesi gerekmiyor, bir süre iradeyle buna devam edersem sonrasında zaten önümde de dursa canım çekmemeye başlıcak." diyorum. Bir de şöyle düşünüyorum kızlar, sonuçta spor yapan kadınlar, işte yüzücüler, voleybol oynayanlar vs. beslenmesine dikkat ediyor, mankenler, modeller, dizi oyuncuları dikkat ediyor. Birsürü insan da sağlık problemleri nedeniyle ya da hasta olmamak için bilinçli olduğundan beslenmesini ona göre ayarlıyor. Ee bu kadar insan yaparken ben neden yapamayayım? diyorum ve irademi koruyorum. 💪

40 günün sonunda cildimde güzel değişimler olursa fotoğraf da koymayı düşünüyorum. Olmazsa bile beslenmemi düzene koymuşken tekrar eski düzene döneceğimi sanmıyorum. Dediğim gibi bu bir diyet değil aslında ben hayat şekli, alışkanlık haline getirmeye çalışıyorum bunu.

Akşama menümü de paylaşıcam. 😊

Canım merhaba nasılsın? Valla başlığını daha yeni gördüm ve uzun zamandır sıkıntısını çektiğim bir konu olmuş, hemen takibi alıyorum seni :KK15: Lütfen gelişmelerini aktarmaya devam et. Ben de 25 yaşındayım yüzümde aşırı derecede rahatsız edecek sayıda sivilcelenme oluyor. Cildim genel olarak problemli sayılır zaten, saç derim ve yüzüm çok yağlı olmasına rağmen sırt bölgem kupkuru... Aşırı beyaz bir ten rengine sahibim ve çillerim var.

Meehaba canım bende aksini savunucam maalesef 😟 sivilcelerimin yemeyle içmeyle hiçbir ilgisi yok eskiden düzensiz beslenirdim vardı sonra şekeri hayatımdan çıkardım sağlıklı organik beslendim yine var şuan dikkat etmiyorum yine var 😟 aylarca antibiyotik kullandım kremler maskeler aklına ne geliyorsa sürdüm geçmedi 1 tane de olsa 4 tane de olsa var yani alıştım artık yaş 30 hamileliğimde de aynıydı doğum yap geçer dediler geçmedi sonra sezeryan oldun dediler geçmedi 😂😂😂 umursamıyorum

Canım merhaba nasılsın? Valla başlığını daha yeni gördüm ve uzun zamandır sıkıntısını çektiğim bir konu olmuş, hemen takibi alıyorum seni :KK15: Lütfen gelişmelerini aktarmaya devam et. Ben de 25 yaşındayım yüzümde aşırı derecede rahatsız edecek sayıda sivilcelenme oluyor. Cildim genel olarak problemli sayılır zaten, saç derim ve yüzüm çok yağlı olmasına rağmen sırt bölgem kupkuru... Aşırı beyaz bir ten rengine sahibim ve çillerim var.
Merhabaa canım hoşgeldin 😊 2 gündür kendi kendime konuşuyor gibiydim mesajı görünce çok sevindim 😂 Ben de 25 yaşındayım ve malesef benim de yüzümde aynı problem var. Uzun zamandır hiç sivilcesiz olduğum bir an hatırlamıyorum. Kullandığım kremlerden jellerden dolayı da yüzüm aslında baya kurudu ama sivilceler hala çıkmaya devam ediyor. Aslında sivilceler değil de asıl problem cildimin altı pütür pütür oldu son zamanlarda o daha çok rahatsız etmeye başladı beni 😞 neyse ben eğer güzel sonuç alırsam sen de başlarsın diyet yapmaya denersin kendini

Meehaba canım bende aksini savunucam maalesef 😟 sivilcelerimin yemeyle içmeyle hiçbir ilgisi yok eskiden düzensiz beslenirdim vardı sonra şekeri hayatımdan çıkardım sağlıklı organik beslendim yine var şuan dikkat etmiyorum yine var 😟 aylarca antibiyotik kullandım kremler maskeler aklına ne geliyorsa sürdüm geçmedi 1 tane de olsa 4 tane de olsa var yani alıştım artık yaş 30 hamileliğimde de aynıydı doğum yap geçer dediler geçmedi sonra sezeryan oldun dediler geçmedi 😂😂😂 umursamıyorum
Merhaba 😊 Evet aslında herkesin bünyesi farklı ama bu sivilcelerin de mutlaka bir sebebi olması gerekmiyor mu? Ben bir dönem karatay diyeti yapmıştım. O zamanlar baya toparlamıştı cildim. Hatta hiç sivilcem çıkmıyordu. Benimki sanırım beslenmeyle alakalı oluyor biraz. Bakalım umarım şimdi tekrar o düzeni oturtabilirim 😅

Günün menüsü

Kahvaltı

Saat 10:30 - 11:30

2 haşlanmış yumurta
8 zeytin
Biraz peynir
1 Salatalık, 1 domates, yarım kırmızı biber
1 fincan filtre kahve

Akşam yemeği

Saat 17:30 - 18:00

Bir tabak kıymalı mercimek yemeği
Bir tabak zeytinyağlı türlü yemeği
Salata olarak kuru fasulye piyazı
1 fincan ıhlamur ve 2 tane gün kurusu kayısı

Sade maden suyu

Ayy güya diyet yapıyorum ama dünyaları yemişim bugün :KK70: :KK70:

Merhabaa canım hoşgeldin 😊 2 gündür kendi kendime konuşuyor gibiydim mesajı görünce çok sevindim 😂 Ben de 25 yaşındayım ve malesef benim de yüzümde aynı problem var. Uzun zamandır hiç sivilcesiz olduğum bir an hatırlamıyorum. Kullandığım kremlerden jellerden dolayı da yüzüm aslında baya kurudu ama sivilceler hala çıkmaya devam ediyor. Aslında sivilceler değil de asıl problem cildimin altı pütür pütür oldu son zamanlarda o daha çok rahatsız etmeye başladı beni 😞 neyse ben eğer güzel sonuç alırsam sen de başlarsın diyet yapmaya denersin kendini
Süpersiniz, çok teşekkür ederim 🥰

Günün menüsü:

Kahvaltı

Saat 11:00 - 11:30
2 tane haşlanmış yumurta
1 dilim hellim peyniri
8 zeytin
Sirkeli yeşillik
1 fincan sade filtre kahve

Akşam yemeği

Saat 15:30 - 16:00
4 tane kabak dolması
Küçük bir kase tarhana çorbası
Sirkeli yeşillik

Akşam yemeği biraz erken oldu ama arkadaşımla buluşacağım için yemeden çıkmak istemedim. Onunla da belki yeşil çay belki de sütlü filtre kahve içebilirim.

Yaşasın sağlıklı beslenmek 🎉🎊

Günaydın 🌸🌸

Dün akşam 1 fincan sütlü filtre kahve ve 1 fincan da yeşil çay içtim. Açıkmıştım ama yine de yemek yemedim 💪. Birkaç gün kahveye de ara vermeye karar verdim. Onun yerine ıhlamur içicem. Ya arkadaşlar insanın kendisi için bir şeyler yapması o kadar güzel ki. Karar alıp onu bozmaması, resmen kendimle gurur duydum dün 😊. Gerçekten bu his için bile buna devam etmeye değer. 21 günden sonra cilt bakımına gitmeyi düşünüyorum. Önceden de gitmiştim zaten birkaç kere. Faydası oluyor. Yüzünüzde sivilce, siyah nokta, beyaz nokta ne varsa sıkıyorlar. Bakalım ne dicek doktorum. :KK54:

Günün menüsü

Kahvaltı

Saat 11:00 - 12:00
2 yumurtalı menemen
2 dilim hellim peyniri
6 zeytin
Sirkeli yeşillik

Normalde ara öğün yapmıyorum ama bugün canım istediği için şöyle bir tatlı yaptım kendime. Aslında karataya uygun değil tabi ama evde hem puding var hem aşure, ne kadar sevsem de ikisinden de yemiyorum. Bence bu tatlıyı hakettim. Bu da benim diyetim 🎊🎉.

2 yemek kaşığı dolusu yulaf ezmesi - su ile pişirdim.
1 muz
2 çiğ badem
1 çay kaşığı hindistan cevizi tozu, keçiboynuzu tozu, tarçın, keten tohumu, chia tohumu

Akşam yemeği

Saat 17:30 - 18:00
Küçük bir kase kuru fasulye piyazı
Küçük bir kase mevsim salata
Küçük bir kase haşlanmış bulgur
Bir tabak haşlanmış taze fasulye
Bir tane kabak dolması

Çeşit çok ama aslında o kadar çok yemiyorum. Yani hepsinden yiyorum ama doyunca devam etmiyorum. Bu nasıl diyet demeyin sonra :KK70:

X