Çikolata Kisti Aspirasyonu (İğne ile Boşaltılması)

_eftelya_

Guru
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2010
2.712
1.152
Merhaba...

1 ay önce doktorum 5,5 cm'lik kist için laparoskopi olmam gerektiğini söyledi.Yurtdışına gideceğini ve istersem döndüğünde olabilecektim.Bugün konuşmak için randevusuz gittim,korkarak.Önce bi karından bakalım ultrasonla dedi ve yarım santim küçülmüş dedi,kendide,bende şaşırdım.Uzun bir süre düşündü ameliyat konusunu.Tam sınırda olduğu için.Ameliyatı bu durumda çok fazla önermiyorum dedi...

Bayağı düşündükten sonra kistin iğneyle boşaltılabileceğini ve sonrasında büyümeden aşılamanın faydalı olabileceğini söyledi.Tabii bende ameliyat olmaktansa bunun faydalı olabileceğini düşündüm.

Çarşamba günü anestezi ile işlem yapılacak.Ameliyat düşüncesindense şimdi biraz daha rahatım.

Bu işlemi yaptıranlar var mı aranızda?

Eveett,kimse cevap yazmamış.Ama benim gibi stresli,herşeyi önceden duymak ve bilmek isteyenler için yazmak istedim.

Anestezi ile ufak bir ameliyathanede dün sabah işlem yapıldı.Daha önce rahim filmim yine anestezi ile gerçekleşmişti ve ben uyandığımda şiddetli bir ağrıyla kendime gelmiştim.Yine öyle olmasın diye doktora "uyumadan önce" :) Kendime gelmeden ağrı kesici yapmalarını söylemiştim.

Uyandığımda ağrım yoktu ama odaya geçtiğimde hafif bi ağrı başladı,hemen uyanmıştım zaten,antibiyotik verdi koldan,birde ağrı kesici yaptı.Doktorla görüştüğümüzde çok iyi geçtiğini,tamamen boşalttığını söyledi.Birde bana normal zamanlarda çok ağrın oluyor muydu diye sordu,evet dedim.Peki şimdi ağrın var mı diye sordu,ağrı kesici yapıldı dedim,güldü.Büyük ihtimalle operasyon sonrası bana ağrı kesici yapmamışlardı,bana öyle geliyor...

Bir tane antibiyotik,ağrı kesici veee primolut yazdı.Bu ilacın yan etkisi çokmuş araştırdığım kadarıyla,ondan korkuyorum,adetlerim zaten ağrılı geçiyorda,bu daha beter ediyormuş ve kanamayı arttırıp et parçası düşürenler oluyormuş.Acaba benimde kistin içindeki sıvıyı çekti ve orda kalan zarı atmam içinmi verdi bilmiyorum.

Adetin 3. günü gideceğim ve klomene başlayacağız dedi...

Hayırlısı...

Günlük tutuyor gibiyim kendi kendime...

Bugün kontrole gittim veee,çok sevgili kistim yine beni bırakmamış,15 günde 4,5 cm olmak üzere tekrarlamış.Doktor şaşkın,ben üzgün :KK61:

Doğum kontrol hapı verdi yine,3 kutu.2 kutuyu hic ara vermeden kullanıp adet olunca ara verip kontrole gideceğim...

Konulardan birinde sizinde aspire ettirdiğinizi görmüştüm SEN_KOLIK SEN_KOLIK .Tekrarladı mı acaba bu kadar kısa sürede...

geçmiş olsun. senin yaşadıklarını zu an ben yaşıyorum. ve yaş 35 kist 7 cm. doktorumda bana içini bosalticani söyledi kabul ettim. çocuk istiyorum sen hamile kalabildin mi bu kistle

Merhaba N nisanur8307
Ben kistle hamile kaldım,çok sorunlar yaşadım ama sonu çok şükür güzel bitti.Bebeğim 8 aylık hatta :)
Ne kadar süredir kist için tedavi görüyorsun?

benim kıstım endometriozis yani cikolata kıstı. 2018 ocak ayında 4 cm olarak belirdi doktor 3 ay bekleyelim dedi. mart ayında 6 cm olmuştu. si.di ise 8 cm. doktorlara hiç bir ilaç tedavisi vermiyo fayda etmez diyorlar. hatta tup bebeğe git dedi doktor. ama tup bebek hem pahalı hemde bu kist le hamile olan sen gibi anne adayları var. ben başka bir doktora gittim içini boşaltalım dedi. yaşım 35 . ve anne olmayı çok istiyorum. amh 2.69 tüplerim açık. senin kıstın kaç cm di ve yaşın kaçtı. sürecin nasıl geçti. yazarsan çok sevinirim

Benimde çikolata kisti,doktorum aspire edildikten sonra geri dolmasının bi ihtimal olabileceğini söylemişti,aonrqsında 6 cm olunca ameliyat dedi.Sonraki adetle gün almaya gidince son bi kez daha kontrol etti ve 5 cm olduğunu gördük.Ameliyattan vazgeçip aşılamaya karar verdik.Fakat o zamanda doktor tatile çıkacaktı ve sonra ki ay gel dedi.Bu kadar bekledim,1 ay daha bekleyemedim ve tüp bebek merkezine yönlendirildim başka bir hastaneden.Rahim filmi sonrası 13 gün enfeksiyondan hastanede yattım.Ve tüp bebek süreci hızlandı.Ve geçen yıl mart ayında ilk transferimde tuttu çok şükür...

Bu arada diğer doktoru şikayet etmiştim,yine bu sebeplerden dolayı.Kendisi görüşmeye çağırdı,hamileydim.Gittim görüştük ve bana gayet güzel açıkladı herşeyi.Ve belki tüp bebeğe gerek bile kalmadan aşılamayla bile hamile kalabileceğimi söyledi.Ve ben gebelik takibimide doğumumuda yine o doktorumda yaptım.Hatta doğumda 3 saate yakın ameliyatta kalmışım.. Kistime bakmış,tüplerde ki sorunu düzeltmis,bağırsaklarda yapışıklık varmış,onu açmış vs... :) Şimdi normal yolla hamile kalabilme şansımı yükseltti sağolsun...

Yaşımda 32 bu arada...
Amh ds 0.9 du...

umarım bende hamile kalıp evlat özlemi çekmem. annelik duygusunu yaşarım. hakkımda hayırlısı olsun. kafama çok takiyorum.

bendede kist varda içini boşaltıp tüp bebek yapıcaz dedi doktor.bide rahimde polip var onu alıcaklar ama yumurtalık rezervim 11 miş sınırdaymış.yaşım 35.siz hamile kaldınızmı acaba N nisanur8307

benim kıstım endometriozis yani cikolata kıstı. 2018 ocak ayında 4 cm olarak belirdi doktor 3 ay bekleyelim dedi. mart ayında 6 cm olmuştu. si.di ise 8 cm. doktorlara hiç bir ilaç tedavisi vermiyo fayda etmez diyorlar. hatta tup bebeğe git dedi doktor. ama tup bebek hem pahalı hemde bu kist le hamile olan sen gibi anne adayları var. ben başka bir doktora gittim içini boşaltalım dedi. yaşım 35 . ve anne olmayı çok istiyorum. amh 2.69 tüplerim açık. senin kıstın kaç cm di ve yaşın kaçtı. sürecin nasıl geçti. yazarsan çok sevinirim
Bu kistte ne şikayetiyle doktora gittiniz

kasıkta baskı oluyor bazen bende başka birşey yok ama adet düzensizliği ara kanamalar falan olurmuş sanırım.Çoğu bayanda var kist ama hamilelikte sorun olacağını bilmiyordum.hamile kalmak isteyince öğrendim

Benimde çikolata kisti,doktorum aspire edildikten sonra geri dolmasının bi ihtimal olabileceğini söylemişti,aonrqsında 6 cm olunca ameliyat dedi.Sonraki adetle gün almaya gidince son bi kez daha kontrol etti ve 5 cm olduğunu gördük.Ameliyattan vazgeçip aşılamaya karar verdik.Fakat o zamanda doktor tatile çıkacaktı ve sonra ki ay gel dedi.Bu kadar bekledim,1 ay daha bekleyemedim ve tüp bebek merkezine yönlendirildim başka bir hastaneden.Rahim filmi sonrası 13 gün enfeksiyondan hastanede yattım.Ve tüp bebek süreci hızlandı.Ve geçen yıl mart ayında ilk transferimde tuttu çok şükür...

Bu arada diğer doktoru şikayet etmiştim,yine bu sebeplerden dolayı.Kendisi görüşmeye çağırdı,hamileydim.Gittim görüştük ve bana gayet güzel açıkladı herşeyi.Ve belki tüp bebeğe gerek bile kalmadan aşılamayla bile hamile kalabileceğimi söyledi.Ve ben gebelik takibimide doğumumuda yine o doktorumda yaptım.Hatta doğumda 3 saate yakın ameliyatta kalmışım.. Kistime bakmış,tüplerde ki sorunu düzeltmis,bağırsaklarda yapışıklık varmış,onu açmış vs... :) Şimdi normal yolla hamile kalabilme şansımı yükseltti sağolsun...

Yaşımda 32 bu arada...
Amh ds 0.9 du...

benimde yasim 32 bu kistle ugrasiyorum 1 hafta once tup bebek denedik tutmadi maalesef ne yapicagimi bilmiyorum cok uzgunum(((

eftalya eftalya benimde ksitim vardi acik ameliyat oldum kisti aldilar. sonrasinda hemen dogumkontroll hapi kullanmaya basladim araliksiz onu kullaniyorum ama bu ayin sonunda birakmayi düsünüyorum esimle artik karar verdik olursa insallah bi cocuk isitiyruz hayirlisiyla. ama korkuyorum haplari birakinca tekrarlar diye kistim suan iyiym sükür agri filan da yok neredeyse. normal yolalrdan omazsa tüp bebek düsünüyoruz bizde ama yurtidisndayiz tr de nekadar onun ücreti bilyiomsusnuz?

Benimki çok karışıktı yaa :) Önce 6 cm'ydi,ilaçla 5 buçuğa indi,doktor ameliyat dedi,sonra ameliyat günü almaya gittim,bi kez daha bakalım dedi,biz şok,5 cm olmuş ve doktor kararsız kaldı ameliyatta ve dedi aşılama deneyelim.Sonra başka tavsiyelerle başka bir doktora gittim ve rahim filmi sonrası enfeksiyondan 13 gün hastanede yattım :KK43: Bu sıradada kistler bölünmüş mü dedi doktor ne dedi,o da şaşkın.Öyle böyle tedaviye başladık işte :) 4 cm e kadar düşmüştü en son ama doğumda doktor baktığında kist yoktu...

Benim de var cikolata kistim benim kisti almak için laparoskopi aldilar ama kist yumurtaya yapıştığı için sadece icini boşalttılar. Bu kistle yaşamak zorunda kaldım şimdi asilama aşamasındayim inş tutar. _eftelya_ _eftelya_ Allâh bebeğin ve sana sağlıklı ömür versin.

X