Çarpık Ayak tedavisi hakkında... Bilgi ve paylaşım ?

saglığımıza dikkat ediyormuyuz

• Ankete Katılan
    5

ulkuasma

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2007
8
0
Pes Ekinovarus deformitesi ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgiyi

Pes ekinovarus kolayca tanı konan bir durumdur. Ayak bileği normal pozisyona zor gelir, ayak sırtı öne doğru ve parmaklar içe basar pozisyondadır. Tanısı 20. hafta detaylı ultrason taraması sırasında konabilir ama çoğunlukla doğumdan sonra farkedilir. ıster hamilelik esnasında ister doğumdan sonra tanısı konsun, bebek derhal uzman bir ortopediste götürülerek tedavisine başlanmalıdır.

Ponseti Yöntemi : Dr. Ignacio Ponseti 1950lerde kendi adıyla anılan tedavi yöntemini geliştirmesine öncülük eden çalışmaları pes ekinovarus' un ameliyatla tedavisinin sonuçlarını araştırması ile başladı. Bu araştırmaları ameliyatların yetişkinlikte bir çok soruna yol açması ve genellikle başka ameliyatlar gerektirmesi sonucunu verdi. Bunun üzerine Dr. Ponseti bebek ayağının anatomisini ve fonksiyonunu inceleyerek neden daha önceki alçılama metodlarının işe yaramadığını keşfetti ve ayağı farklı bir şekilde manipüle etmeye başladı. O günden 2003 yılına kadar da 2,000 den fazla çarpık ayaklı vakayı tedavi etti. Dr. Ponseti' nin 40 lı yaşlarını süren, fonksiyonel ve ağrısız ayaklara sahip bir çok hastası mevcuttur.

Çarpık ayaklı(Pes ekinovaruslu) çocukların ebeveynleri, bebeklerinin ayakları uzman kişiler tarafından tedavi edilmeleri halinde, eğer başka bir sorun yoksa, tamamen normal görünümde ve normal fonksiyonlarını yerine getiren ayaklara sahip olacakları konusunda emin olabilirler. ıyi tedavi edilmiş yumruayak engel değildir ve tamamen normal, aktif bir hayat sürdürebilir. Tedavi başarı oranı %95' tir.

Son düzenleyen: Moderatör:
bilgilendirdiğin için teşekkürler,tedavi edilebildiğine çok sevindim,allah herkese sağlık versin:çiçek:

Teşekkür ederim Nergis Hanım,

Tedavi edilebiliyor ve ameliyattan kaçınılırsa çok daha güzel sonuçlar alınıyor.

ama benişm bebeğim geçen hafta ameliyat oldu 6 aydır alçı oldu ve tendon ameliyatı oldu tendon sertleşemesi vardı şimdi okuyunca deliye döndüm nası yani ameşliyat kötümü ben yalmnılmı yaptımm abana kesin çözüm dediler ve bida ameliyat gerekmiycek dediler lütfen benimle irtibata girin

Merhaba Hilal Hanım,

Ameliyatın da çeşitleri var, sizinki hangisi, hangi kapsamda bilemem. Tendon ameliyatı demişsiniz. Eğer kastettiğiniz çok basit bir operasyon olan tenotomi, yani Aşil Tendonunun çok minik bir kesi ile gevşetilmesi ile bunun bir sakıncası yok, benim oğlum da oldu. Ameliyatla kastedilen bu değil.

Eğer daha kapsamlı başka bir operasyonsa da her ameliyat kötü sonuçlanmıyor, hemen moralinizi bozmayın. Sadece okuduklarımdan şunu biliyorum, ameliyat kesin çözüm olmuyor genelde ve ilerki yaşlarda, 20lerde artrit gibi sorunlara, ağrılı ayaklara yol açabiliyor. Ama bu demek değil ki sizin kızınızda mutlaka sorun olacak. Umarım sizin kızında sorun tamamen çözülmüştür.

Link Silinmiştir.

Çok detaylı bilgiler var. Özellikle 62. sayfadan itibaren detaylı olarak ameliyat çeşitlerini anlatıyor.

evet ulku hanım kızım aşil tendom ameliyatı oldu yani tendon gevşettiler bende korktum ama şimdi içim rahat sağolun

benimde pev li bir çocuğum var tedavi oldu ama tam düzelmedi şu an3 yaşında bana yol gösterebilecek tecrübeli arkadaşlar varsa lütfen cvp yazarsa çok sevinirim

benimde pev li bir çocuğum var tedavi oldu ama tam düzelmedi şu an3 yaşında bana yol gösterebilecek tecrübeli arkadaşlar varsa lütfen cvp yazarsa çok sevinirim

--------------------------------------------------------------------------------

Tedavi edilebiliyor ve ameliyattan kaçınılırsa çok daha güzel sonuçlar alınıyor.
sevgili ulkuasma size tşk ederim beni biraz daha aydınlatırsanız sevinirim

Son düzenleyen: Moderatör:
çarpık ayak tedavisi hakkında bilgisi olan varmı g.antepte yaşıyorum buradaki tedavi yöntemlerinden daha iyi yöntem arıyorum ortopedi ile ilgisi olan arkadaşlarımdan rica ediyorum yardım edin yavrum 3 yaşında 5 günlükken tedaviye alçı ile başladık tendonları uzatıldı olmadı ,ameliyat geçirdi ama sıkıntısı bitmedi öneri ve yardımlarınızı bekliyorum

herkese merhaba;
ülkü hanım beni tanırsınız pesekinovarusklubu nden nick im " gnydn " dı orda...
biliyorsunuz hamileydim 10 ağustos 2008 de sağ ayak pevli oğlum dünyaya geldi adı İbrahim Onur Koşar bebeğim şu an 2 kilo 600 gr kilosu az doğdu 6 gün küvezde kaldık şu anda 9 günlük sarılık oldu inşallah süt ile geçer.
dün uşakta doktora gösterdik ayağını 10 gün kadar masaj yapın dedi ve masaj yapmayı öğretti sonra yine gelin dedi. pek tatmin olmadım bu doktordan bugün denizliye özel bir hastaneye gittik ordaki doktor da ayağına kalıp yapılmasını istedi ortopedistler kalıbı yaptı taktık ama oğlum gelirken hiç durmadı normalde hiç ağlamazken yolda hiç susmadı eve geince kalıbı çıkarıp baktık bileğinde kırmızılık olmuş biraz da şişmişti şimdi takmadık ne yapacağım kararsız kaldım....
ayak el ile masaj sırasında düzeliyor sizlerin de öylemiydi acaba....

X