Çalışan bi insan hafta içi kayınvalidesine gitmek zorunda mi?

Benim anlamadığım aç aç neden oturuyorsunuz. Akşam iş çıkışı gittiniz. Yemek saati gittiniz niye masa hazır değil. Sizden mi hazırlamanızi bekliyorlar. O zaman telefon edin pizza söyleyin benim aç kalmamam lazım diyin. Ya da ayip olur diyorsaniz giderken bir restorana ugrayip siparis verin. Sonra oturun hep birlikte afiyet ile yiyin.

Eğer maddi gücüm kısıtlı diyorsanız oraya kahve içmeye gidiyorsanız önce eşinizle dışarıda baş başa yemeğinizi yiyin sonra oraya kahve içmeye geçin. Bebek geldikten sonra boyle basbasa anlariniz kalmayacak cunku. Kv evinde kahvenizi için açın sevdiğiniz diziyi izleyin. Kimseyi reklamlarda da mutfağa geçer meyve falan yıkarsıniz dizi baslayinca tekrar yerinize donersiniz. Karnınız tok olursa bu lafları da bence umursamazsıniz. Ben de aç aç birilerinin gönlü olsun diye zaman geçirsem sinirimden kopururdum.

Bütün gün çalışmış gelinden saçma sapan baklava açmasını beklemek de başka bir kafa oluyor gerçekten.
Yok canım mesele sadece bu olsa dediklerini yapardım, ne yapsak yaranamadım bu insana. Hep bi eksik, kusur arama kendince. Gidiyor milletin dolduruşuna geliyor. İki yüz veriyorum başlıyor kaynanalığa. Çok şımartılmış her dediği yapılmış. Hastalandı diye iş bile yaptırmamış kocası Kızı. Ben ona hizmetçi olucam zannediyor iki çöp verse. Her şeyi karşılıklı. O kadar nefret ettim ki içimdeki iyiliği öldürdü. Bazen Bi şeyler yapmak istiyorum içimden Gelmiyor.

Anlatamazsın kendi kaynanasından ne çektiyse aynısını bana da çektirmeye uğraşıyor.
Kendi kaynanası o zamanın kaynanasıymış.
Şimdiki kaynana da kendisi olsun.
Madem kaynanasını beğenmiyor
Çığır açsın, o farklı kaynana olsun:-)

F fozgeb e katılıyorum.
Kökten gitmemeyi başaramıyorsan
O düzeni kendine uydur.
Keyfine göre davran.

İşten çıkmadan ara anne bugün yemekte ne var?
Ya da yarın senin şu börekten, yemekten(her neyse) yapsana yiyelim.
Biz de içecek alırız falan de.
Gittin baktın yemek mi yok
Bu saate kadar nasıl yemek yapmadın ya diye hayret ederek sor.
Evde olsam şimdiye sofram hazırdı
Tüm gün sıkılmıyor musun de

Neyse canım biz eve geçelim iki yumurta kırar yeriz yorgunum de.

Bu şekilde normal diyalog şeklinde söylersen
İçinde kalıp birikmez rahat edersin.

Kendi kaynanası o zamanın kaynanasıymış.
Şimdiki kaynana da kendisi olsun.
Madem kaynanasını beğenmiyor
Çığır açsın, o farklı kaynana olsun:-)

F fozgeb e katılıyorum.
Kökten gitmemeyi başaramıyorsan
O düzeni kendine uydur.
Keyfine göre davran.

İşten çıkmadan ara anne bugün yemekte ne var?
Ya da yarın senin şu börekten, yemekten(her neyse) yapsana yiyelim.
Biz de içecek alırız falan de.
Gittin baktın yemek mi yok
Bu saate kadar nasıl yemek yapmadın ya diye hayret ederek sor.
Evde olsam şimdiye sofram hazırdı
Tüm gün sıkılmıyor musun de

Neyse canım biz eve geçelim iki yumurta kırar yeriz yorgunum de.

Bu şekilde normal diyalog şeklinde söylersen
İçinde kalıp birikmez rahat edersin.

Bı diyalogları kuracak yüz bırakmadı canım, 5 ay önce boşanma aşamasına geldik sırf onun yüzünden bavulumu aldım çıkıyordum alım yanımda oldu da kaldım. Ben sadece eşim için misafir gibi oturup kalkıyorum. Göz boyamak amacım. Çok nadir sohbet ediyorum.

Gidince yemeği kendi yapıyor mu bari
Yapmıyorsa aynı yemeği evdede yapıyorum sizde de ne fark eder deyin
Daha o söylenmeye başlamadan siz söylenin girer girmez off bugünde ne kadar yorgunum işe git gel bir de trafik daha evde dünya kadar iş var diye

Başkalarını örnek mi veriyor
siz de başkasının kaynanasını örnek verin
Ayşenin kaynanası ona mantı ve sarma yapmış kızım buzluğuna koy çalışıyorsun arada bir yemeğin olmazsa yapıp yersin demiş ne kaynanalark var diye
Yada filanca adam oğluna 30 bin vermiş araba alsınlar kredi almasınlar diye söyleyin ve normal konuşma arasında yapın
Siz ne kadar onların üzerine giderseniz onlar o kadar gelemezler

Bı diyalogları kuracak yüz bırakmadı canım, 5 ay önce boşanma aşamasına geldik sırf onun yüzünden bavulumu aldım çıkıyordum alım yanımda oldu da kaldım. Ben sadece eşim için misafir gibi oturup kalkıyorum. Göz boyamak amacım. Çok nadir sohbet ediyorum.
O zaman suratınıza baktığınızda şükretsin
Daha bir de söyleniyormuş çok gidip gelin diye
Bayramdan bayrama giderseniz dua etsin
Evinde senin olsun deyip başka eve çıkmak var aslında

Anlatamazsın kendi kaynanasından ne çektiyse aynısını bana da çektirmeye uğraşıyor.

Peki hiç mi bir şey demediniz

Yani işten geldiniz yemek vs yok

Eşiniz kp vs yemek yiyelim hazırla demiyorlar mı

Yedi kat el gelse eve akşam iş çıkışı evde olanla ziyafet sofrası kurmaya çalışırız

Oğlu annesine desin yemeklerini özledim diye tık tık yapar hemen

Bende seninle aynı şartlarda çalışıyorum odaya geçer gezmez 10 da uyuyorum. Yorgunluktan 1 bardak çay içemiyorum. Ama sizin gibi hiç yapmadım. Ben çalışan insanım inanın cumadan temizlik yapıyoruz ki pazar kahvaltıdan sonra rahat oturalim diye .Çok ezmeyin kendinizi. Dinlenin inanın vücudunuz bir çökünce eski haline dönmüyor

Esin iyi ve seni hakli buluyorsa , bence k.validenin laflarini duyma bence. Annesi ve babasi onun ,onlari oyle kabul et.
Sureyi de hamile oldugunuzu soyledikten sonra 1 e dusurun. Esiniz sizin yerinize gitsin ugrasin . Sizin yoruldugunuzu soylesin.

Dertleşme postudur, şimdi bana ee biz ne yapalım, e gitme o zaman, yapma o zaman diyecekler olur. Okumadan geçebilirsiniz, ben içimi döküyorum, ortak olanla dertleşiyorum.

Sinir oluyorum ya. Eşim de ben de çalışıyorum. Pzts-cmrtesi olmak üzere. Çok yorgun oluyoruz evde bile olsak yemek yap, ye, topla saat 9 u buluyor çünkü saat 6 buçuk gibi evdeyim. İş bitince de az oturup pat 11 de uyuyorum. Bu saate bile zor dayanıyorum. Daha önceden ilk evlendiğimizde kv zoruyla her 2 günde bir giderdik yemek yemeden otururduk bazen, bazen ille gel burda yapıp yiyelim derdi sesimi çıkarmazdım yeni gelin. Şimdi eşimle konuştum haftada enfazla iki bu da nasıl oluyor. Hafta içi bir gün yemek yemeden geçiyoruz çünkü yemek yemek hem uzun sürüyor hem de ağırlık çöküyor. Gidince de kahve içelim diyoruz 5 dk oturmayalım diye 1 saat 1,5 saat oturup kalmıyoruz. Haftasonu da zaten geç kalkıyoruz pazar günü. Dışarı çıkıyoruz hem pazara hem de az gezmeye ya çıkmadan önce uğruyoruz yarim saat ya da eve gelince uğruyoruz. Her gidişimizde laf yiyoruz nereye, zaten buraya hava almaya geliyorsunuz zaten ev dip dibe ille bi temas oluyor yine de her seferinde laf. Uzu zamandır susuyordu hazirandan beri falan. Anahtar değiştirdik. Yine başladı dün geçtik aç aç aman gönülleri olsun diye, bi fe yeni hamileyim henüz söylemedik bir düşük olmuştu az gelişsin kalp atışını duyup sonra söylücez. Buna rağmen başım dönüyor midem kazınıyor. Gittik başladı konuşmaya (anahtardan dolmuş patlayacak yer arıyor) anne baba 10 yaşında da 100 yaşında da annedir. İki lafa değişilmez. Bilmem ne ben çok lafa sustum artık dayanamaz oldum strese giriyorum hemen. Yine sustum bi.şey demedim. Bende demir eksikliği var o mevzu açıldı falan bi 10 dk sonra da diyor bilmem komşuya gittik gelinleri 2 tepsi baklava yapmış cıvıl cıvıllar. Bizimkinin kanı düşer bi şey olur kendine bakamıyor ki bize bakacak, çocuğuna baksın. Az az da gülüyor güya şakaya vurur gibi eşimde ortam yumuşasın diye anne ben sana 2 tepsi alayım çok istiyorsan dedi. Kp de dedi Nehirh yapar misi baklava gülerek dedi. Ben de dedim alabilecekken neden yapayım yine gülümseyerek. Kv cins cins baktı. Onun söylediklerine tek kelime etmedim ama huzurum kaçtı kendi kendine konuştu durdu. Sonra eve geçtik dedim eşime annene laf söyletmek istemiyorsan cevabını sen vereceksin. Kendisi evlendiğinden beri hastanelerden çıkmıyor bana ettiği lafa bak kanım düşüyormuş, öksürüyormuşum 1 yıldır aynı laflar. Bi daha açarsa konuyu bu lafı yapıştırıcam bana orda boşver aşkım deme sakın, tamam söyle hakediyor dedi. Eğer benim laf söylememi istemiyorsan anneni konuşturup fırsat verme dedim. Sırf eşimin hatrına gidip geliyorum hala gelin sıfatı yapıştırmış ya gelin şöyle yapar gelinim var neden alayım. O kadar çok şey yaşattı ki günahımı kıyamıyorum.

Çok uzun oldu kusura bakmayın, okursanız şimdiden teşekkürler.
Bu kötülüğünün karşılığını dünyanın birinde ceksin insallah kv Deniz
Çok sinir oluyorum bu kv delere

Bu yollardan geçen biri olarak diyorum. Önce evini uzaklaştıracaksın.
Bazı şeyleri eşinle halledeceksin.
Çalışıyorum "her hafta düzenli gidemem" diyeceksiniz.
"Sen ailenin evine gidince geçip oturuyorsun ama ben öyle değilim. Benden iş bekleniyor. Ben de çalışıyorum ben de yoruluyorum. Yorgunken ayağımı uzatıp dinlenmek istiyorum. Belki sadece uyumak istiyorum vs onlar senin anne kırmadan onları idare etmelisin" diyeceksiniz.
İkincisi onlar şaka yaparken gelin bize bakacak dediğinde cevap vermelisiniz.
Gülerek "yaaa ben kendi aileme bakacağım size de sizin çocuklarınız bakacak. Onun kan değerleri daha önemli" demelisiniz.

Gidince yemeği kendi yapıyor mu bari
Yapmıyorsa aynı yemeği evdede yapıyorum sizde de ne fark eder deyin
Daha o söylenmeye başlamadan siz söylenin girer girmez off bugünde ne kadar yorgunum işe git gel bir de trafik daha evde dünya kadar iş var diye

Başkalarını örnek mi veriyor
siz de başkasının kaynanasını örnek verin
Ayşenin kaynanası ona mantı ve sarma yapmış kızım buzluğuna koy çalışıyorsun arada bir yemeğin olmazsa yapıp yersin demiş ne kaynanalark var diye
Yada filanca adam oğluna 30 bin vermiş araba alsınlar kredi almasınlar diye söyleyin ve normal konuşma arasında yapın
Siz ne kadar onların üzerine giderseniz onlar o kadar gelemezler

Bunu da yapmaya başlıcam inşallah zaman alacak ama yapıcam.

O zaman suratınıza baktığınızda şükretsin
Daha bir de söyleniyormuş çok gidip gelin diye
Bayramdan bayrama giderseniz dua etsin
Evinde senin olsun deyip başka eve çıkmak var aslında
Dedim ev aldın diye bana almadın oğluna aldın başka kız gelin olsa o oturacaktı. Ben oturuyorum diye kölen olmak zorunda değilim söyle oğluna çıksın.

Peki hiç mi bir şey demediniz

Yani işten geldiniz yemek vs yok

Eşiniz kp vs yemek yiyelim hazırla demiyorlar mı

Yedi kat el gelse eve akşam iş çıkışı evde olanla ziyafet sofrası kurmaya çalışırız

Oğlu annesine desin yemeklerini özledim diye tık tık yapar hemen

Yok ya beni de sokuyordu mutfağa beraber pişir topla bi de akşama çay köy topla yıka. Ama şimdi dişimi gösterdim ya benle giriyor mutfağa yardımcı oluyor ama tek başına yaptığı yok. Dün gece özellikle kalkmadım ilk kez kendi getirdi her şeyi.

Annem çok uzak ben en güneyde onlar en kuzryde 1 yıllık evliyim 2 kere gittim.
Salla o zaman kv yi. Biz de yakın oturuyoruz 2 haftada 1 giderim. Anneme de o kadar gidiyorum daha sık gidemem. Özlersen gel torunlarını istediin gibi gör diyorum. Sen de hamileliğini açıklayınca midem bulanıyor yok şu bu bahane bul arayı aç alışsınlar.

İşten direk kv denize gittiginizde yemek hazirlamiyor mu aç mı oturuyorsunuz o kısmı anlayamadım

İşten direk kv denize gittiginizde yemek hazirlamiyor mu aç mı oturuyorsunuz o kısmı anlayamadım

Eve gelip giyinip geçiyoruz, eğer yemeğe desem yine bana düşecek iş. Hem yemek kurup toplucam hem çay kahve koyucam geceyi orda geçiricez. O yüzden biz daha yemek yemedik az oturup kalkıcaz diyoruz. Hiç yemek yaptım bizde yiyip geçin evinize demedi şimdiye kadar. Bana da bir şeyler yüklüyor. Kendi kızı bile gelse çocuğuna baktığı zamanlarda, işten gelip mutfağa girer yemek yapar, çay kahve yapar. Oturup dinlenmez. Ben bozulan bu kuralı inşallah. Benim ablam işten gelince annem sofra hazır bekler mümkün olduğunca onu yormaz.

Eve gelip giyinip geçiyoruz, eğer yemeğe desem yine bana düşecek iş. Hem yemek kurup toplucam hem çay kahve koyucam geceyi orda geçiricez. O yüzden biz daha yemek yemedik az oturup kalkıcaz diyoruz. Hiç yemek yaptım bizde yiyip geçin evinize demedi şimdiye kadar. Bana da bir şeyler yüklüyor. Kendi kızı bile gelse çocuğuna baktığı zamanlarda, işten gelip mutfağa girer yemek yapar, çay kahve yapar. Oturup dinlenmez. Ben bozulan bu kuralı inşallah. Benim ablam işten gelince annem sofra hazır bekler mümkün olduğunca onu yormaz.
aaa cok sasirdim boyleleri de varmis demekki ben halime sukredeyim :KK70: bende bu konuda sikayetciydim ama benimki gittigimizde hazirlar getirir yiyin oyle gecin der ama hergun gitsek birazda evinizde yiyin demez bende surekli gitmek istemiyorum cunku hic bir zaman yemek yiyip eve gidemiyoruz illa o cay faslina kalinacak, sagolsun biz yemegi yerken cayi koyuyor kaynanam caya da kalalim diye :KK70:

aaa cok sasirdim boyleleri de varmis demekki ben halime sukredeyim :KK70: bende bu konuda sikayetciydim ama benimki gittigimizde hazirlar getirir yiyin oyle gecin der ama hergun gitsek birazda evinizde yiyin demez bende surekli gitmek istemiyorum cunku hic bir zaman yemek yiyip eve gidemiyoruz illa o cay faslina kalinacak, sagolsun biz yemegi yerken cayi koyuyor kaynanam caya da kalalim diye :KK70:

Her şeyin fazlası sıkıyor işte, hee gün başımızdan aşağı altın dökse o bile sıkar. Kararında olmalı.

X