Çalışan Bayanlar Için Temizlik Programı.

17 Aralık 2011
29.255
37.329
531adf5686df096153000011.jpg

Her ne kadar çalışan bayan olmasam da annem her zaman calisan bir bayandi (hala daha öyle).o yüzden calisan bir annenin cocugu olarak bu durumu çok iyi biliyorum.istedim ki çalışan bayanlara az da olsa yardimci olayim bu programla.Hem benden en cok istek alan bi konuydu hem de topigimdeki kadinlarin çoğunun çalışan, ustelik de anne olduğunu dusunursek bu konuyu acmakta gec bile kaldim.
Şimdi bu liste size baya kabarik gele bilir ilk bakışta ama 1hafta bunu uygulamaya çalışın bakın ne kadar rahatlicaksiniz.hem bi süre sonra otomatikman yapicaksiniz bunları.şimdi çalışan bayanlarin hepsinin is saatine uyamicagimiza gore ortalama bir saat sectim.sabah 8:00 aksam 18:00 kadar calisan ve cumartesi pazar evde olan bayanlar için. Siz de ufak tefek degisikliklerle programi kendinize gore yapa bilirsiniz.
Başlayalım:KK9:
Öncelikle çalışan biriyseniz muhakkak programli olmaniz gerek.yoksa ipin ucu kaçar ve bir daha yakalamaniz zor olur.o yuzdeeeen :

Aksam yatmadan önce yemeğe hazırlık yapin
Mesela yarin akşam işten sonra yemege kofte, patates ve mercimek corbasi yapicaksiniz diyelim
*mercimegi haslanmaya bırakın
*patatesleri soyup dogradiktan sonra ici su dolu cam kavanozda buzdolabina kaldirin bu şekilde patatesleriniz kararmadan direk kizarmaya hazir
*sogani rendeleyin ve ya blendirdan gecirip kavanoza dokun uzerine salca da ilave edip soganlarin uzerine cikacak kadar sivi yag dokup agzini kapatin. bu sayede tavaya direk bu karisimi dokup zamandan tasarruf etmis olursunuz
*ve en son kofte harcinizi yogurup sekil verip buzluga atin.sabah ise giderken buzluktan cikarip buzdolabinin aşağı rafina koyun siz gelene kadar cozulecektir
* kahvalti masanizi hazırlayın
*kahvaltiliklarinizi tabaklara yerlestirip strec filimle sarip sabaha hazir birakin ve ya buyuk servis tabaklarina (bölmeli tabaklara) her kes icin kahvaltilik malzemelerden azar azar koyup strecleyin
Bu sekilde hem de sabah masa toplamada ve bulasikta tasarruf etmiş olursunuz
*demligi yikayip cay atip yerine birakin
*caydanligi calkalayip su doldurun
*sekerligi, catal, bicak, kasik, tuzluk, pecete, cay bardaklarini masaya koyun
*ekmeklerinizi dilimleyip posetde masaya birakin

Sabah:
Ise gitmeden en az 1 saat once kalkın
*Once caydanligin altini yakin
*Mümkünse banyoya en son siz girin ve cikmadan wc ve lavaboya sprey temizleyici sıkıp sungerle ovun
Kuvete hic bulasmayin
*yeri paspaslayin (paspasi aksamdan yikayip hazir birakin)
*çıkın cay suyu kaynamishsa cayi demleyin
*önce yataginizi toplayin
*cocugunuz varsa onun da yatagini toplayın
*kahvaltinizi yapin
*masayi toplayin
*cocugunuz varsa onu hazırlayın(aksamdan giyeceklerinizi hazırlayın)
*kendiniz hazirlanin ve cikin

Akşam:
*isden gelir gelmez uzerinizi cikarip banyoya girdikten sonra mutfaga geçin
*sabah ise giderken cikardiginiz koftelerinizi yağ doktunuz tavada kizartmaya baslayin
*yine aksamdan hasladiginiz mercimekleri cikarin
Bos bir zamaninizda yaptiginiz yag sogan ve salcali karisimdan tavaya dokun biraz kavrulduktan sonra mercimeklerinizi ilave edip tuz karabiberini de doktukten sonra biraz da bu şekilde pisirin
Bu sirada kofteleriniz bismis olucaktir simdi buzdolabindaki aksamdan hazirladiginiz patatesleri cikarip suyunu suzun.4-5 dilim ayirip kalan patatesleri tavaya dokup kizartin
Yine corbaya dönün ve bu sefer de ayirdiginiz patatesleri 2ye 3e bolup karisima atin uzerine sicak su dokup agzini kapatip kaynamaya birakin
Onlar piserken salatanizi hazirlayin
Bu sirada patatesler kızarmış corba da blendirdan gecirmeye hazir olmuşdur
Onceden yaptığınız hazirlik sayesinde yemek yapma fasli en az yarı yariya inmiş olacak.eger ki düdüklü tencere kullanıyorsanız bu sure daha da kisalacaktir.
Yemek bitince
*cocugunuz varsa onla birlikte sofrayi kurun
*yemekten sonra sofrayi toplayin
*Veee artik dinlenme zamanı(isterseniz cocugunuzla zaman geçirin isterseniz esinizle film izleyin, olmadi uzanin biraz)
*1-2 saatlik dinlenme yeter
*şimdi once kuvete sprey temizleyici sikin
*ortaligi toplayin
* yarin giyeceklerinizi ayirin
*cantanizi hazirlayin
*kuveti ovun
*yeri paspaslayin ve yine paspasi yıkayıp temiz birakin
*eger cocugunuz varsa onu uyutmaya hazirlanin

Cocuğunuz uyuduktan sonra mutfaga geçin:
*camasiriniz varsa makineyi calistirin
*artan yemekleri buzluga kaldirin (yarin olmasa bile bi kac gun sonra baska yemeyin yanina isitip yene bilir. Bu sekilde hem her gun ayni yemek yenmez hem de zamandan tasarruf etmis olursunuz)
*kirlileri makinaya dizin ve çalıştırın
*tezgah, ocak, masayi silin
*yarin için yemege hazırlık yapin
*kahvaltiya hazırlık yapın
*kahve eşliğinde esinizle tv keyfi yapin vee hadi yatmaya

Hafta içi:
*ayni programa uyun
*haftanin ortasi bir gün arta kalip buzluga attığınız yemeklerinizden bir menu olusturun ve kazandiginiz zaman dilimini supurgeye ayirin
*gün asiri fazla biriktirmeden camasir yikayin
*cumartesi disariya cikacaksaniz cuma akşamı tv izlerken ütü yapin

Cumartesi:
*Kahvaltidan sonra aksam uzerine kadar istediginizi yapa bilirsiniz(isterseniz dışarıya çıkın)
*dışarıya cikmayacaksaniz oglen utu yapın
*aksam market listesi yapip alisverisinizi yapin
*aksam cekmecelerinizi dolaplarinizi gozden geçirin

Pazar :
*kahvaltidan sonra dip köşe temizlik zamanı
*aksam yine yatmadan once rutin hazirliginizi yapin

Umarım çalışan bayanlara yardimci ola bilmisimdir.

Program kendime aittir, hic bir yerden alıntı yapılmamıştır.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1473651

Her ne kadar çalışan bayan olmasam da annem her zaman calisan bir bayandi (hala daha öyle).o yüzden calisan bir annenin cocugu olarak bu durumu çok iyi biliyorum.istedim ki çalışan bayanlara az da olsa yardimci olayim bu programla.Hem benden en cok istek alan bi konuydu hem de topigimdeki kadinlarin çoğunun çalışan, ustelik de anne olduğunu dusunursek bu konuyu acmakta gec bile kaldim.
Şimdi bu liste size baya kabarik gele bilir ilk bakışta ama 1hafta bunu uygulamaya çalışın bakın ne kadar rahatlicaksiniz.hem bi süre sonra otomatikman yapicaksiniz bunları.şimdi çalışan bayanlarin hepsinin is saatine uyamicagimiza gore ortalama bir saat sectim.sabah 8:00 aksam 18:00 kadar calisan ve cumartesi pazar evde olan bayanlar için. Siz de ufak tefek degisikliklerle programi kendinize gore yapa bilirsiniz.
Başlayalım:KK9:
Öncelikle çalışan biriyseniz muhakkak programli olmaniz gerek.yoksa ipin ucu kaçar ve bir daha yakalamaniz zor olur.o yuzdeeeen :

Aksam yatmadan önce yemeğe hazırlık yapin
Mesela yarin akşam işten sonra yemege kofte, patates ve mercimek corbasi yapicaksiniz diyelim
*mercimegi haslanmaya bırakın
*patatesleri soyup dogradiktan sonra ici su dolu cam kavanozda buzdolabina kaldirin bu şekilde patatesleriniz kararmadan direk kizarmaya hazir
*sogani rendeleyin ve ya blendirdan gecirip kavanoza dokun uzerine salca da ilave edip soganlarin uzerine cikacak kadar sivi yag dokup agzini kapatin. bu sayede tavaya direk bu karisimi dokup zamandan tasarruf etmis olursunuz
*ve en son kofte harcinizi yogurup sekil verip buzluga atin.sabah ise giderken buzluktan cikarip buzdolabinin aşağı rafina koyun siz gelene kadar cozulecektir
* kahvalti masanizi hazırlayın
*kahvaltiliklarinizi tabaklara yerlestirip strec filimle sarip sabaha hazir birakin ve ya buyuk servis tabaklarina (bölmeli tabaklara) her kes icin kahvaltilik malzemelerden azar azar koyup strecleyin
Bu sekilde hem de sabah masa toplamada ve bulasikta tasarruf etmiş olursunuz
*demligi yikayip cay atip yerine birakin
*caydanligi calkalayip su doldurun
*sekerligi, catal, bicak, kasik, tuzluk, pecete, cay bardaklarini masaya koyun
*ekmeklerinizi dilimleyip posetde masaya birakin

Sabah:
Ise gitmeden en az 1 saat once kalkın
*Once caydanligin altini yakin
*Mümkünse banyoya en son siz girin ve cikmadan wc ve lavaboya sprey temizleyici sıkıp sungerle ovun
Kuvete hic bulasmayin
*yeri paspaslayin (paspasi aksamdan yikayip hazir birakin)
*çıkın cay suyu kaynamishsa cayi demleyin
*önce yataginizi toplayin
*cocugunuz varsa onun da yatagini toplayın
*kahvaltinizi yapin
*masayi toplayin
*cocugunuz varsa onu hazırlayın(aksamdan giyeceklerinizi hazırlayın)
*kendiniz hazirlanin ve cikin

Akşam:
*isden gelir gelmez uzerinizi cikarip banyoya girdikten sonra mutfaga geçin
*sabah ise giderken cikardiginiz koftelerinizi yağ doktunuz tavada kizartmaya baslayin
*yine aksamdan hasladiginiz mercimekleri cikarin
Bos bir zamaninizda yaptiginiz yag sogan ve salcali karisimdan tavaya dokun biraz kavrulduktan sonra mercimeklerinizi ilave edip tuz karabiberini de doktukten sonra biraz da bu şekilde pisirin
Bu sirada kofteleriniz bismis olucaktir simdi buzdolabindaki aksamdan hazirladiginiz patatesleri cikarip suyunu suzun.4-5 dilim ayirip kalan patatesleri tavaya dokup kizartin
Yine corbaya dönün ve bu sefer de ayirdiginiz patatesleri 2ye 3e bolup karisima atin uzerine sicak su dokup agzini kapatip kaynamaya birakin
Onlar piserken salatanizi hazirlayin
Bu sirada patatesler kızarmış corba da blendirdan gecirmeye hazir olmuşdur
Onceden yaptığınız hazirlik sayesinde yemek yapma fasli en az yarı yariya inmiş olacak.eger ki düdüklü tencere kullanıyorsanız bu sure daha da kisalacaktir.
Yemek bitince
*cocugunuz varsa onla birlikte sofrayi kurun
*yemekten sonra sofrayi toplayin
*Veee artik dinlenme zamanı(isterseniz cocugunuzla zaman geçirin isterseniz esinizle film izleyin, olmadi uzanin biraz)
*1-2 saatlik dinlenme yeter
*şimdi once kuvete sprey temizleyici sikin
*ortaligi toplayin
* yarin giyeceklerinizi ayirin
*cantanizi hazirlayin
*kuveti ovun
*yeri paspaslayin ve yine paspasi yıkayıp temiz birakin
*eger cocugunuz varsa onu uyutmaya hazirlanin

Cocuğunuz uyuduktan sonra mutfaga geçin:
*camasiriniz varsa makineyi calistirin
*artan yemekleri buzluga kaldirin (yarin olmasa bile bi kac gun sonra baska yemeyin yanina isitip yene bilir. Bu sekilde hem her gun ayni yemek yenmez hem de zamandan tasarruf etmis olursunuz)
*kirlileri makinaya dizin ve çalıştırın
*tezgah, ocak, masayi silin
*yarin için yemege hazırlık yapin
*kahvaltiya hazırlık yapın
*kahve eşliğinde esinizle tv keyfi yapin vee hadi yatmaya

Hafta içi:
*ayni programa uyun
*haftanin ortasi bir gün arta kalip buzluga attığınız yemeklerinizden bir menu olusturun ve kazandiginiz zaman dilimini supurgeye ayirin
*gün asiri fazla biriktirmeden camasir yikayin
*cumartesi disariya cikacaksaniz cuma akşamı tv izlerken ütü yapin

Cumartesi:
*Kahvaltidan sonra aksam uzerine kadar istediginizi yapa bilirsiniz(isterseniz dışarıya çıkın)
*dışarıya cikmayacaksaniz oglen utu yapın
*aksam market listesi yapip alisverisinizi yapin
*aksam cekmecelerinizi dolaplarinizi gozden geçirin

Pazar :
*kahvaltidan sonra dip köşe temizlik zamanı
*aksam yine yatmadan once rutin hazirliginizi yapin

Umarım çalışan bayanlara yardimci ola bilmisimdir.
Program kendime aittir, hic bir yerden alıntı yapılmamıştır.
Canim güzel paylaşım olmuş Teşekkürler. ..

Canım Benim çok güzel hazirlamissin ama tabi buna uyabilmek mesele... okurken bile yoruldum. ..bende program yapıyorum ama hayat hep aynı ayarda sormuyor. .. ama ne kadarını yapabilirsek o kadar iyi. ..Sağol tekrar canım. ..
Yok bak okurken yorucu ola bilir ama yapinca pek zaman alan şeyler değil canim bunlar
ben calismamama ragmen yemege hazırlık disinda bunların hepsini hemen hemen yapıyorum
tabi saati saatine günü gününe yapilacak diye bi sey yok sonucta kimse robot değil

kızım getto gibisin bu ne yaw esir kampına çevirdin evi :))) eve gidesim kalmaz benim valla :)))

yalnız senden bişiler kapmışım ama bayaa..... bak sabah çıkmadan buruşuk bir örtü bile bırakmıyorum koltuk örtüleri neyim yatak düpdüzenli, bulaşıklarımı yıkamış olarak çıkıyorum, kirliçamaşırları makineye atmış oluyorum, hatta dolmuşsa makina çalıştırıp çıkıyorum akşam gelir gelmez makinada çamaşır varsa asıyorum eee tabi ip doluysa önce onları katlayıp dolaba atmam icab ediyo... geceden birikmiş çöpü kapının yanına koyuyorum sabah evden çıkarken çöplerimide atıveriyorum....

şu yemek düzenini de oturtsam çok memnun oluciğim..

Canım herkesin eşi yardimci olmuyor malesef:KK11:olan varsa ne guzel:KK68:
Ben herkese hitap etsin diye boyle yazdim:KK66:
valla çook güzel hazırlamışsın canım maalesef eş yardım etse bile donup bakmamız gerekiyor en azından benim eşim için öyle. Sağolsun yardım etmeye çalışır ama ben tüm evi süpürüyorum rn az 2.5 saat sürüyor o süpürüyor abartmıyorum 15 dk. :))) laf edince de nankör luyorum şimdi bebiş bekliyoruz çok bir iş yapmaz oldum. Mecbur temizlikçi almam lazım düzenli eşimle olacak iş değil maalesef :KK43: bazı erkekler becerikli istekli oluyor ev işleri konusunda ama ben de o konuda şansız olanlardanım

Arkadaşlar her gününüz böyle geçecek diye bir şey yok ki
Bir gun yorgun olursunuz kahvaltilik yersiniz
Bir gun misafir gidersiniz
Bir gun disaridan bir şey soylersiniz
Ben simdi bunlari programliyamicagima göre ortalama bir program yazdim
Bir de calisan bi bayan haftalik programini yazsin bakalim gerçekten abartmishmiyim
Biraz detayli yazdigim icin size fazla gozukmus ola bilir

kızım getto gibisin bu ne yaw esir kampına çevirdin evi :))) eve gidesim kalmaz benim valla :)))

yalnız senden bişiler kapmışım ama bayaa..... bak sabah çıkmadan buruşuk bir örtü bile bırakmıyorum koltuk örtüleri neyim yatak düpdüzenli, bulaşıklarımı yıkamış olarak çıkıyorum, kirliçamaşırları makineye atmış oluyorum, hatta dolmuşsa makina çalıştırıp çıkıyorum akşam gelir gelmez makinada çamaşır varsa asıyorum eee tabi ip doluysa önce onları katlayıp dolaba atmam icab ediyo... geceden birikmiş çöpü kapının yanına koyuyorum sabah evden çıkarken çöplerimide atıveriyorum....

şu yemek düzenini de oturtsam çok memnun oluciğim..
Kiz betus karusu bi de koca istiyon yetmiyo bebe istiyon:63:
sen tek basina boyle diyosan evlenince nolucek:confused:
ams var ya bence cok iyi dondurursun evi isteyince yapamiyacagin sey yok:KK28:
kizam ben tek basina olsam var ya her gun tost yerim hayatta yemek pisirmem evde:KK70:
esim olmadiginda hep oyle yapıyorum ben:KK53:
valla çook güzel hazırlamışsın canım maalesef eş yardım etse bile donup bakmamız gerekiyor en azından benim eşim için öyle. Sağolsun yardım etmeye çalışır ama ben tüm evi süpürüyorum rn az 2.5 saat sürüyor o süpürüyor abartmıyorum 15 dk. :))) laf edince de nankör luyorum şimdi bebiş bekliyoruz çok bir iş yapmaz oldum. Mecbur temizlikçi almam lazım düzenli eşimle olacak iş değil maalesef :KK43: bazı erkekler becerikli istekli oluyor ev işleri konusunda ama ben de o konuda şansız olanlardanım
Allah bebisini sag salim kucağına aldigin günleri göstersin canim:emir_bebek:
Evet dogru diyosun maddi durum el veriyosa yardimci almak en iyisi:KK22:
En azindan ayda 1:KK30:

Kiz betus karusu bi de koca istiyon yetmiyo bebe istiyon:63:
sen tek basina boyle diyosan evlenince nolucek:confused:
ams var ya bence cok iyi dondurursun evi isteyince yapamiyacagin sey yok:KK28:
kizam ben tek basina olsam var ya her gun tost yerim hayatta yemek pisirmem evde:KK70:
esim olmadiginda hep oyle yapıyorum ben:KK53:

amaaan zaten alan yok boşver :))

tost yaşım geçti artık şekerim, bu yalnızlığında sonu yok hep tost yenir mi ayol :)) güzel yemekler arıyor gözlerim o yüzden mecbur yapıyorum.... ben kendim ruhumda hem koca hem çocuk barındırıyorum zaten :))) içimde her zaman bıdı bıdıcı bir koca, her gördüğünü almak isteyen ve tembel bir çocuk barındırıyorum :)) ee yaramaz ve dağanığımda :))

azeein,hizina yetisilmiyor :) masallah sana.
Bende ileride calismayi dusunuyorum,simdilerde ,kizimi aktivitelere goturdugum icin ve evde oldugumuz zamanda kizimin uyku saatlerine gore pratik ve hizli olmam gerekiyor.o xuzden tum pratik fikirlere acigim :)
Bu arada,ben sulu yemekleri konserve yontemiyle sakliyorum.diyelim ki mercimek corbasi yaptim ve artti,kucuk konserve kavanozuna kaynerken koyup ,kapagini kapatip ters ceviriyorum,soguyuncada buzdolabina koyuyorum.yemek istedigim zaman,tencerede bir tasim isitip yiyoruz.Kuru fasulyeyide ayni bu sekilde yaptim,ezogelin corbasi ve daha birsuru corba cesidini yapabiliriz.
Malum bahar geldi,soganlar filizlenmeden ,kavurup buzdolabina koysam nasil olur,Yapan,deneyen,mennun kalan var mi ?

canım ablam bu topiği görünce ne kadar çok sevindim bilemezsin:KK60:
yaklaşık 2 ay sonra bende tekrar başlıycam çalışmaya 3 aydır home office calısıyordum bu arada biraz olsun yemek yapmayı öğrendim çamaşır yıkamayı öğreneli daha 1 hafta oldu:KK48:
artık yemekleride ben yaptıgıma göre bu topiğe katılmamam imkansız gibi bir şey olurdu yavastan hazırlayayım kendimi birde taşınıcaz ev bulur bulmaz Allahh curcunanın anası bizde olucakk:KK70:
Dilvin tabanlara kuvvet diycem artık :KK70:
program gercekten cok güzel kesinlikle bende böyle düşünüyordum ama düşünüyordum daha plan hazırlamamıştım sen imdadıma yetişmişsin hemde yılların tecrübesiyle:KK60::KK68:

azeein,hizina yetisilmiyor :) masallah sana.
Bende ileride calismayi dusunuyorum,simdilerde ,kizimi aktivitelere goturdugum icin ve evde oldugumuz zamanda kizimin uyku saatlerine gore pratik ve hizli olmam gerekiyor.o xuzden tum pratik fikirlere acigim :)
Bu arada,ben sulu yemekleri konserve yontemiyle sakliyorum.diyelim ki mercimek corbasi yaptim ve artti,kucuk konserve kavanozuna kaynerken koyup ,kapagini kapatip ters ceviriyorum,soguyuncada buzdolabina koyuyorum.yemek istedigim zaman,tencerede bir tasim isitip yiyoruz.Kuru fasulyeyide ayni bu sekilde yaptim,ezogelin corbasi ve daha birsuru corba cesidini yapabiliriz.
Malum bahar geldi,soganlar filizlenmeden ,kavurup buzdolabina koysam nasil olur,Yapan,deneyen,mennun kalan var mi ?
İLK FIRSATTA DENEYECEĞİM BU PRATİK FİKRİ..SÜPERMİŞ..YAZIN YAPTIĞIM DOMATES KAVANOZLARINDAN Bİ FARKI YOK :)

Dene tabiki,bende ilkin olur mu ki acaba deyip,ilkin test amacli yapmistim.Arta kalan corbalar icinde yapabilirsin.Cok pratik ve kurtarici oluyor.
EVET BENİM İÇİN HAYAT KURTARICI OLACAĞI KESİN :) ÇALIŞIYORUM BİR KIZIM VAR İKİNCİ BEBEĞİMİ BEKLİYORUM PRATİK NE VARSA NOT EDİP UYGULAMAM LAZIM :)

X