Bulaşık Makinası kullanan herkese tavsiyeler....

buzdevri

Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2008
5.629
19
Kullandigimiz deterjanlarin hem cevre hem de sagligimiz uzerinde son derecede olumsuz etkileri var bilindigi gibi..

Ozellikle yemek yedigimiz kaplarin temizlenmesinde kullanilan deterjenlarin cok iyi durulansa bile kalinti biraktigi biliniyor uzun yillar boyunca bu kalintilar gidalarimiza bulasiyor ve bu vasita ile sindirim sistemimize tasiniyor. Petrol esasli kimyasal maddelerden olusan ve son derecede guclu olan bu kimyasallar kronik hastaliklarin tetikleyicisi.
Bu kimyasallar kanalizasyon sistemine karisiyor oradan da nehirlere gollere ve denizlere . Bu sentetik kimyasallar denizlerde de besin zincirine bulasarak
tekrar sindirim sistemimize donuyor ne yazik ki.

Bir sure once bir deneye basladim ve bulasik makinasinda ARAP SABUNU kullandim. Daha once doktor tavsiyesi ile cocuklarin biberonlarinin temizlenmesinde kullanmistim dogal ve zararsiz oldugunu biliyordum bulasik makinesinde ne sonuc alacagimi merak ettim.

Sonuc harika bulasiklar ter temiz pırıl pırıl oldu

ARAP SABUNU hem cok daha ucuz hemde cok daha dogal cevrede yarattigi kirlilik etkisi de cok daha az.
Bulasik makinasinin deterjan gozune dolduracak kadar koyup kapagi kapatiyorsun ARAP SABUNU macun gibi sicak su ile rahatca eriyor.
Bu deneyden sonra internettende arastirma yaptim pek cok kisi bu metodu kullaniyormus

PARLATICI BÖLÜMÜNE DE ELMA SıRKESı KOYUYORUM (ama üzüm sirkesi değil..özellikle elma sirkesi)...
SONUÇ HARıKA!!! YILLARDIR BUNU UYGULUYORUM..

--

Ben son bir yıldan fazladır parlatıcı kullanmıyorum zaten onun yerine elma sirkesi koyuyorum..

Ama arap sabununu burada bir arkadaş denemişti ve sonuç hüsran, bir kez daha makineyi çalıştırmak zorunda kaldığını söyledi....

Anlıycağın şimdilik deterjan kullanmaya devam...

hımm çok iyi oldu fikriniiz paylaştığınız,teşekkür ederim.. kafam karıştı aslında kullanan bir çok kişide memnun böle memnun olmayan da var..belki de makine markasıyla ilgilidir diye bir görüşte var ..bilmiyorum ben bir kere deneyeceğim...

Arap sabununu deterjan gözüne koyacağız sanırım. Ama sabunun genelde ariyince
bulanık, mat bir hali olur acaba bulaşıklarda sorun yaratmaz mı?

evet bende inanıyorum zararı vardır detarjanın,arap sabunu halılarda falan çok iyi oluyo ama makinada olurmu ki arkadaşlar yani bi zararı falan olmasın vücuda tam olarak nasıl kullanıyosunuz? Aslında ben gıdalarda bile kullanıldığını duydum ama acayip geldi,sirkeyi öncede duymuştum aklımda da cesaret edmiyorum.

bugünde annem geldi arkadaşından. anlattı bana işte bulaşık makinesine arap sabunu koyup çalıştırdı. bizde yapalım dedi.
bakmış incelemiş bardağı, tertemiz dedi. biz kullanıcaz bakalım. yarın dışarı çıkınca unutmazsam alıcam.
sirkeyi zaten kullanıyoduk.

eve bende bugün alacağım...akşama annemle bir deneme yapacağıuz olmadı bir daha ıkarız bulaşıkları die düşündük ...deterjan gözüne arap sabunu koyup, parlatıcı olaraka elma sirkesi.....sonuçtan haberdar ederim merak eden arkadaşları....a.s.

bende deneyeceğim elma sirkesini bakalm sonuc ne olcak acaba makinaya bir zararı olurmu

hayret bişey yaa .........denesem mi ne? :uhm:

ben arap sabunun halılar için çok iyi olduğunu duymuştum ancak makinede ilk kez duyuyorum açıkcası denemeyede korkuyorum doğrusu.

ya başka deneyen yokmu merak ettim şimdi.

ben aldım fakat henüz annemi ikna edemedim kullanma konuusnda..ana internette kısa bir araştırma yaparsanız makinanıza hiç bir zarar vermeyeceğini öğrenebilirsiniz... en kötü ihtimalle bir kez daha çalıştırmak gerekebilir bulaşıkları..yerimseniben

rap sbununu hıc duymadım ama bende parlatıcı yerıne uzum sırkesı koyuyorum koku felan olmuyorıcınız rahat olsun.

arkadaşlar geçen hafta denedim sonuç hüsran.
bulaşıklar hiç yıkanmamış gibiydi tekrar çalıştırdım makineyi.

Ben bir yıldır parlatıcı gözünde sirke kullanıyorum.Memnun muyum bilemem Zaten makinem çatallarıma varana kadar çizmişti.Arada yeni bardaklar alıp koyuyorum güzel yıkıyor.Ama sirke kokusu yüzünden çocuklarım pek memnun değiller.Sonuçta sağlıklı olduğu için katlanıyorlar.Ama arap sabununu hiç denemedim doğrusu......

arkadaşlar geçen hafta denedim sonuç hüsran.
bulaşıklar hiç yıkanmamış gibiydi tekrar çalıştırdım makineyi.

teşekkürler paylaştığınız için....
işte bu habere çok üzüldüm:çok üzgünüm:....
ama birileri denediği içinde çok sevindim ,merakım azaldı birazcık....
ama niye bazıları memnunum diyor internette kafam karıştı:uhm:

Arap sabununu bilmem ama, sirkeyi denesem diye düşünmeye başladım.Ama kokusu oluyorsa oda problem olur yaaa.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…