Doğuma Hazırlık Bu ismin manasini anliyamadim! Yardim edermisiniz???

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Tuba_1984

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2009
68
1
40
Selam kizlar!

Ben 12 haftalik hamileyim! 3 yasindada bi oglum var! Ilk hamileligimde oglum olcak diye hissettim ve oldu! Bundada kizim olcakmis gibi geliyo tabiki rabbim bilir ama yine hem istek hemde his!

Benim merak ettigim! Ben RANA ismini cok begeniyorum uzun zamandir! Kitaplarda falan arastirdim anlamida fena degildi! Anlami: iyi, güzel, yumuşak, hoş.

Ama son zamanlar birazda internetten arastirmaya basladim ve su yaziyi gördüm!

Anlamı
1. Güzel, hoş latif, parlak. Çok iyi, çok ala. 2. Arapça'da "er'an" kelimesinin mücnnesi olup "ahmak, sünepe kadın" demektir. Erkek adı olarak da kullanılır.

Bu cümledeki mücnnesinin ne anlamina geldigini anlamadim! Benim tahminim eger rana ismine er`an kelimesini eklersek anlami ahmak, sünepe kadin anlamina geldigi!
Ama ben yinede sizinde fikrinizi almak istedim!
Benim icin isminin güzel olmasi kadar anlamida güzel olmali!

Bide bi ricam daha var! Güzel ve nadir olan anlamli kiz isimleri yazarsaniz sevinirim!
Erkek olursa ne koyacagimizi bildigimiz icin kiz ismini daha cok merak ediyorum!
Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkür ederim!

:CüvCüv:

:ecrin_bebek:

erekk olursa ne koycaksn canm..vall rana ismi hoş gelio ama anlamını kesn blmk lasım..benmde oğlm olcak bzde çok kararsızz.dini anlam taşıması grekli diorlar ben doruk istiorumm kafam karşk..oğlnn ismi ney buda erkk olursa ne koyrsn.

CAnim benim oglumun ismi TAHA

Eger bir oglum daha olursa KAYRA, YUSUF, BEHLÜL, HARUN, KERIM, listem biraz kabarik canim!
Bukadar oglum olmicegine göre bi tane sececek artik! Ama en cok yusuf ve harun ismi hosuma gidiyor ikiside peygamber isimleri!

Canim doruk isminin Anlamı buymus!

Tepe, ağaç tepesindeki körpe filiz.

Köken : Türkçe

Bence cocuklarimiza anlami güzel olan isimler koyalim! Ölünce güzel isimle cagirilalim demi ama!
Hayirlisi! Nasil gidiyor hamilelik?????

ay bende kızım olursa rana ve reyhan isimlerini düşünüyordum. üzüldüm bak şimdi. anlamını hoş ve latif olarak biliyordum ben de...
erkek olursa da doruk ve kıvanç düşündüğüm isimlerdir.

rana ismini sevmiyorum
ama anlamını bilmiyorum yani bi bilene danışmak lazım
beniimde oğlum olucak inşallah ömer koyucaz ismini ikinci bir isim daha istiyoruz onu babasına yada dedesine bıraktık

Hayirli canim! Rabbim eline kavusmasini nasip etsin! Neden sevmiyorsun o ismi! Bi sahsi sevmedigindenmi ismide semiyorsun???
Bence Ömer Faruk güzel olur sadece fikir! Tabiki öncelik baba dede ve sende!!!!!
HAYIRLISIYLA ELINE ALIRSIN BEBEGINI INSALLAH

Denizkizil

Bende nezamandir begeniyorum bu ismi ama iste anlamini tam olarak bi bilsem! Dedigim gibi o eràn kelimesini ekleyincemi o anlama geliyor yoksa o ismin anlami omu????
Bi bilene sormak lazim! Arapca bilen varmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii???????????

canım bende hamişim.3,5 aylk.oğlum olacakmış.adı ege olacak.eşimin benim ve bebeğimizin isimlerinin başharfleri :) hem de egeliyiz :) kızım olsaydı adını nida su koyacaktım.rüyama girmişti.rabbim sağlıkla kucağımıza almayı nasip etsin.

canım rana ismi çok hoş bence.bende kız bebek bekliyorum efdal koyucaktım adını ama bizim milletimiz okurken katleder ismi diye vazgeçtim.(benim ismimi telaffuz ederken katlediyorlarda) şimdi ise berra düşünüyorum ancak berra çok anlamı çok güzel ama çok ağır olduğu için peygamberimiz kızına koymamış bende yanına başka bir isim daha eklemeyi düşünüyorum

canım o mücnes değil müennes olmalı arapçada isimler müzekker (sadece erkekler için kullanılan) ve müennes (kadınlar için kullanılan) die ikiye ayrılır odur merak etme

az buçuk anlıyorum arapçadan imam hatip mezunuyum da.
müzekkeri: katip
müennesi: katibe
gibii...

benimde oğlum olacak inş . bizde ali faruk koymayı düşünüyoruz . ali dede ismi bizde faruk unu koyduk :)) belki ali yi eklemeyiz önüne o henüz belli deil. daha güzel erkek isimleri varsa yazın arkadaşlar belki değiştiririm. bu arada faruk un anlamı: haksızı haklıyı , doğruyu yanlışı birbirinden ayırt eden demekmiş

ayyy benim babamın adı ama hiçte öyle bi insan değil yahuu :kedi: şaka bir yana adına benzer inşallah....

kızlar bende kız olarak MİNEL ismine taktım bu aralar.anlamını bilen varmııııı???????????

Canlarim hepinize cok tesekkür ederim! Valla kafam cok karisti! Ama orda mücnnesi diye yaziyodu! Bilemiyorum kizlar!

Kardelencim hemserim rabbim oglunu sag saglim eline almayi nasip etsin! Benim oglumun adida Hüseyin Taha yani Hüseyin kayinbabamin adi!

Ne zormus be isim düsünmek!!!!!!!!!

Beliss cim

Minel isminin anlami!!!!!!

30/11/2008
Minel

Internetteki isim sözlüklerinde isimlerin genelde yanlış bir anlamla yer alması büyük bir sorun. Anne ve baba adaylarına yardımcı olmak için, isimlerin anlamları hakkında yazılar yazıyorum. Bu yazıda Minel ismini araştırdım.

Çoğu sitede Minel’in anlamı ‘Cennetteki inci tanesi ‘ olarak geçiyor. Bu anlamı okuduğumda resmen şok oldum.. Minel kesinlikle ‘Cennetteki inci tanesi’ değildir! Bu anlamı maalesef bir kaç şahıs tarafından uydurulmuştur.
Minel Kuran-i Kerim’de geçen, fakat tek başına hiç bir ifade etmeyen bir kelimedir! Minel kelimesinin anlamını anlamak için bir kaç örnek veriyorum.

Iki tane cümle: ‘Ben böceklerden korkmuyorum’ ve ‘Bu Allah’tan gelen bir iyilik’. Bu cümlülerdeki ‘den’ ve ‘tan’, Minel’in Arapçadaki manasıdır. Yani Minel’in bizim tarafimizdan isim olarak konulması son derece komik ve saçmadır.

Minel’in anlamını (anlamsızlığını) anlamak için size Minel’in geçtigi bir ayeti sunuyorum: بَرَاءَةٌ مِنَ اللَّهِ وَرَسُولِهِ إِلَى الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ (Berâetun minallâhi ve resûlihî ilellezîne âhedtum minel muşrikîn). Türkçede anlamı: Müşriklerden, ahd aldığınız kimselere Allah'tan ve O'nun resûlünden bir beraattir.

Bilgilenelim ve bilgilendirelim: Minel isminin gerçek anlamını herkesle paylaşalım! Insanlar bu anlamsız isimi kızlarına koymasınlar..

ALINTIDIR!!!!!

Bence iyi düsün canim! Anlami güzel olsun diyosan!!!!!

Kötü anlamlı isimler

Peygamber Efendimiz güzel anlamı olan isimleri koymayı tavsiye etmiştir.
Maalesef, etrafımda buna uymayan çok anne-baba görüyorum.
ışte koyulmaması gereken bir kaç isim:

Aleyna
Aleyna'ya kötü anlamlı bir isim değil de, anlamsız bir isim desek daha doğru olur.
Evet, Aleyna Kuran'ı Kerimde geçiyor, fakat Aleyna 'üzerimize' demek.
Yani Ingilizcesi 'at' olan kelime, Arapça'da 'aleyna'.
Bir düşünün bakalım, bir Arap bu anlamsız kelimeyi isim olarak kullandığımızı duyarsa ne kadar güler...
Ayrıca isim-sitelerinde Aleyna'nın esenlik ve sağlık anlamına geldiği yazıyor, ama bu kesinlikle yalandan ibarettir.

Aleyke
'Aleyke' ismi aynı 'Aleyna' ismine benzer. Aleyke 'senin üzerine ' demek.
Anlıcağınız 'Aleyke' hiç bir anlam ifade etmiyor.

Berre
Peygamberimiz hanımlarından ikisinin isimi Berre idi. Fakat Peygamber Efendimiz isimlerini değiştirmiştir. Birini Cüveyriye olarak, diğerini Zeynep olarak Ayrıca üvey kızının adı da "Berre" iken onu "Zeynep" olarak değiştirmiştir. Berre manası temizleyicidir. Ancak " O kendi nefsini temizler" diyerek kibir ve gurura sebep olmaması için değiştirmiştir.
Peygamberimiz'in değiştirdiği bu isimi koymak ne kadar doğru olur..?

Irem
Irem = Cennet bahçesi.
Evet, lk okuyuşta iyi güzel gibi gözükse de değildir aslında!
Irem, Allahın sevmediği yalan Cennettir.
Allah'a isyan ederek Cennet'e benzetmek iddiasiyle ırem bağını yaptırmış, bu bağdaki köşke girmeden kavmi ile yani taraftarlariyle birlikte gazaba uğramış, çarpılmış.
Allahın gazabına uğramış bir yerin ismini koymak hiç doğru değil.

Niran
Ünlü sanatçı Niran Ünsal'dan duyduğumuz bu isim, her ne kadar kulağa hoş gelse de, kötü anlamlı bir isimdir.
Niran'ın anlamı 'Ateşler, Cehennem'

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…