Bronşiyolit tedavisi ??

Bfobs

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Temmuz 2023
34
10
33
Merhaba. Umarım bilgisi olan birileri yazabilir. Kızım 13 aylık . Geçen hafta hırıltı başladı. Sonra balgamlı öksürük arada bir ateşi çıktı çok yüksek olmasa da. Ateşi çıktığı gün doktora götürdük. Röntgen çekildi. Ciğerlerin üst bronşları hafif dolmuş dedi Dr. Antibiyotik verdi 3 gün sonra tekrar kontrole götürün kötüleşme olursa iğne tedavisi başlayalım dedi. O gün zaten hastanede buhar vs verdiler. Bugün üç gün doldu ama kızım huzursuzdu sabah hırıltı gürültü devam ediyor ama ateş yok. Doktora getirdik. Ciğerleri dinledi çok kötü sesler geliyor yatış vereceğim dedi sil num sayısı yüksek diye 44 çıktı. Yukarı gönderdi hemen damar yolu acil açalım antibiyotik damardan verilecek buhar yapılacak serum takılacak falan derken biz ne olduğunu anlamadık. Doktor da ilgili biliyoruz önceden ve devlet hastanesi doktoru. Ama ben bronşiyolit bildiğim kadarıyla zaten bu hırıltı hışırtı gürültü devam eder . Ateşi de yok yemek yemiyor ama meme emiyor. Bir de viral bir hastalıkmis. Şimdi tekrar antibiyotik yapılacak akşam tekrar antibiyotik verilecek ve tekrar serum takılacak. Bir yaşında bebek için çok değil mi bu? Ben etraftakilere söyleyince bana kızıyorlar. Doktordan daha mı iyi bileceksin diye. Ama böyle de içim rahat etmiyor. Gerçekten bir bebeğin bu kadar antibiyotik alması bir günde hem de viral bir hastalıktan normal mi ? Var mı böyle tedavi sürecinden geçen? Bilgi verirseniz sevinirim.

Merhabalar, öncelikle çok geçmiş olsun. Rabbim acil şifalar versin. Benim oğlum 9 aylıkken bronşiolite yakalandı, biz de tabi bilemedik önce ne olduğunu. Bu bi tip alerjik rahatsızlık, alerji polikliniğine randevu alıp kan vermeniz gerekiyor, muhtemelen otoimmun selektif A düşük düzeyde çıkacaktır (igA diye sonuç verir kanda). Bu da tüy toz polen toprak gibi maddelere alerjiniz var demek oluyor. Doktorumuz beş yaşına kadar çekeceksiniz dedi, sonra düzeliyor dedi, ama bi makalede 13 yaşına kadar alerjik ataklar geçirebilir diye yazıyordu ki bu makale doğru yazmış oğlum şu an 7 yaşında ve yılda birkaç kez biz tedavi görüyoruz. Bir doktor bize alecast diye koruyucu ilaç yazdı, üç ay kullanın dedi, ben tabi kuş beynimle bir ay verdim devam etmeyi unuttum. Evdekiler benden beter ne eşim hatırlar ne de oğlum. Şimdi tekrar yazdırıp iki ay daha vereceğim. Ama tabi bronşiyolit tedavisi bizde buhar makinesi antibiyotik zaditen şurupla hep olur. Bi kere korona zamanı bizi izole ettiler korona belirtileri diye, akciğer satürasyon 79 çıkmıştı, sonuç negatif çıkınca o zaman iyi anladım bu hastalığı. İki gece yattık, antibiyotikle çocuğumu ayağa kaldırdılar. Bir çocuk doktorum da şunu demişti. Evdeki tüy yapan halıları, tozu deterjanları kaldırmazsan çok çekersin dedi…
Şu an sizin yapmanız gerekenler bir buhar makinesi almak, ve Buhara başlamak. Tedavi bitince de gidip alerji için kan vermek. Alerji kan sonucu çıkınca muhtemelen sizden detaylı alerji testi isteyecektir(sırtına iğneler yapmak), ona hiç gerek yok, boşuna çocuğunuzu perişan edersiniz. Bu hastalığın tek tedavisi 13 yaşına gelmek.

X