Boy derdi..

Ahhhh aynı dert bende var. Şu an iki buçuk yakında ama hem zayıf hem kısa. Ama benim oğlan ikiz ve prematüre doğdu. Zayıf doğdu zayıf büyüyecek ama üzülüyorum. 12_18 aylık kıyafetler hala oluyor.
Hastanedeler açılınca doktora götürucegim.

Cocugunuz kısa degil ki?
Doktorunza sorun o da söyler olmadığını.
He yok ben oglum uzun olsun ıstiyorum ne yapayım diyorsanız, beslenmesine dikkat edin,
Dengeli beslensin. Iyi uyusun
Buyume hormonlari 22.00-02.00 arasinda daha yogun salgilanir.
Spor yapsin.
6 yas grubu artik takim sporlarina baslayabilir.
Basketbol olabilir. Yada yuzsun.
Benim babam 190.
Erkek kardesim liseye gecene kadar sınıfın en kısalarındandı.
Lisede boy atti, 188.
Acele etmeyin. Cocuk daha 6 yasinda.
Ustelik boyu da normal.

en az 2-3 cm fark ediyor , hemşirede biraz dikkatsiz ölçtüyse fark 5 cm çıkmıştır ,

polislik sınavına girecegim zaman sabah erken boy ölçümü yapmamı söylemişlerdi yıllar önce ,

Yetiskin insan boyunda dediginiz fark cikar, çocuk da 1 cm belki cikar belki de cikmaz.
Hem boyu daha kisa oldugu icin, hem omurga sagliklari daha iyi oldugu icin.
Bizde gun icinde kaslar tasimaktan yorulur, kemiklere yuk biner, cocuk bedeni hem buyumeye devam ettigi hem daha küçük olduğu icin, hem kan dolasimi vs daha iyi oldugu icin daha dayanıklı olur.
Hele ki 5 cm mumkun değil.
Ama insan hatasi olabilir elbette.

Benim lisede bir sınıf arkadaşım vardı. 9. Sınıfta hem kısa hem cılız ilkokul çocuğu sanırdı gören. Lise 2’den sonra bir boy attı ki tepeden baktı hepimize. Çocukların gelişim dönemi birden değil nöbetleşe ilerler. Yani bir dönem çocuğun fiziksel gelişimi durur, zihinsel gelişimi ilerler. Zihinsel gelişim durur dil gelişimi ilerler. Normal aralıkta olduğunu düşünüyorum. Çok rahatsız durumdaysanız spor ve beslenme ile desteklerseniz endişeniz azalacaktır

Olabilir ama kuzenimin annezi 156 babası 163 boyunda 😂😂 onun daha bu yaşta 178 olmasını daha cok spoda bağlıyorum 🤔🤔
Antrenörlük yaptım sporla çok çocuklarının uzayacagina inanan aileler vardı. Büyük oranla genetiktir (genler sadece anne babayı kapsamaz) çok az bi oranlada beslenmeyle uzamaya yardımcı olunur.

Bu kadar kafaniza takmayın bence boyu gayet iyi etrafımda o yaşta olup daha kısa çok çocuk var...ergenliğe girdikten sonra hala kısaysa doktora gitmeye devam edersiniz ama 5-6 cm için bu kadar üzülmeyin çok uzun oldularmida büyük gözüküyolar

Erkek çocuk sonradan birden boy atıyor.

Beslenme şekli, spor baya etkili Bence.

Birde yanlış gozlemlemiyorsam küçükken mamayla beslenen çocuklar Sanki daha uzun ve iri oluyor. :)

Çocuğunuzun boyu doktor tarafından kısa bulunmadıysa bence diğer çocuklarla hiç kıyaslamayın. Daha yaşı çok küçük. Beslenmesine, uyku saatlerine ve aktivitelerine dikkat edin. Sağlıklı bir çocuk olsun Hoppa

ben yıllarca erkek kuzenimden 1 kafa uzundum hep. ki ben yaşıtlarıma göre zaten uzun iri bi kızdım. ne zaman ergenliğe girdik kuzenim şaha kalktı :KK70: :KK70: :KK70: :KK70:

şimdi ben 1.80 im o da 1.95 oldu. erkekler sonradan boy atabiliyor yani 🐣

Herkese selam..
Bayanlar kafama taktığım bir sıkıntım var 6 yaşındaki oğlum yaşıtlarına göre baya kısa geliyor ya da çevremizdeki çocuklar baya uzun bilemedim gelişimi çok yavaş 117 cm boyu kilosuda boyuna göre biraz fazla 26 kilo yaşıtlarının yanında ufak durunca ister istemez üzülüyor insan 4 yaşında ki oğlumda persentilde uzun gidiyordu oda yavaşladı ben çok kısa değilim eşiminde boyuda uzun aslında anne babayla alakalı olcağınıda sanmıyorum kayınvalidem ve kayınbabamdan dolayı ikiside kısalar çocukları 1.83n üstünde iri yarılar. sizce gelişimleri için ne yapmalıyım ? tecrübelirinizden faydalandırın bizi 🤗
Gayt noral bacim benim kardesimde 10 yasinda suan 133 boyunda baskalarina bakilinca evet küçük ama bunada şükür ne zorluklardan gecdi bu gublere geldi sende haline şükür de bacim yavrun saglikli bi sorunu yok binlerce şükür de 🤲

benim oğlum 27/05/2014 doğumlu 110 cm 19 kilo bende endokrine götürdüm ölçtü tahlil filan normal dedi 6 ay sonra kontrol gel dedi ama bana göre normal değil bu sene 1. sınıfa gidicek ama yaşıtların yanında ufacık kalıyor kardeşi var 3 yasında aynı boy ve kıloda :KK43: :KK43:

benim oğlum 27/05/2014 doğumlu 110 cm 19 kilo bende endokrine götürdüm ölçtü tahlil filan normal dedi 6 ay sonra kontrol gel dedi ama bana göre normal değil bu sene 1. sınıfa gidicek ama yaşıtların yanında ufacık kalıyor kardeşi var 3 yasında aynı boy ve kıloda :KK43: :KK43:
benimkide 2014 mart dogumlu kendisinden üç ay küçük kuzeninin omzuna gelince kafayı taktım zaten 😑

3 yasindaki oglunda maşaallah ortalamanin baya ûstunde bence

X