Boşanma sonrasına dair hukukçu arkadaşlardan fikir istiyorum..

umrumdadegilsinsen

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2013
55
1
34
Merhaba ,fazla ayrıntıya girmeden hukuki yönden fikir almak istiyorum.

3-4 aylık bir evlilik sonrası geçtiğimiz hafta eşimle boşandık.Daha doğrusu hakim boşanma kararını verdi.Ama kararın kesinleşmesi 1 ayı bulur,şu an hala resmi olarak evli olduğumuzu söyledi. Aslında en başta nikah iptal davası açmıştım.Eşimin psikolojik sorunları olduğu gerekçesi ile.Dilekçeyi evlendiğimiz ilk haftalarda vermiştim ama dava bir kaç ay sonrasına verildi.Mahkemeye eşimin kullandığı ilaçların reçetelerinin fotokopilerini de sundum.Eşim ayrılmayı hiç istemiyordu.Mahkeme solonuna gidinceye dek beni vazgeçirmeye çalıştı.Hakim bey de çok genç mi çok tecrubesizmiydi bilemeyeceğim ama eşimin duruşmada kendisine ait ayak üstü söylediği her yalana kandı ! Hakim bana istersem bu davayı boşanmaya çevirebileceğimi,iptal davası sürecinin 1 seneyi bulabileceğini söyledi..Ben de bu işin bir an evvel bitmesini istiyorum dedim ve kabul ettim..Gelelim eşime...Daha önce de yazdığım gibi kendi durumuna ait bir sürü yalan atarak hakimi inandırdı..Ben de eşimin yalanlarına gülümseyerek baktım...Hakim bize birbirinizden nafaka,tazminat bir şey istemiyorsunuz de mi dedi.Aslında ben eşimin beni çok yıprattığı düşüncesiyle istemeyi düşünüyordum ama hakim boşanma kararından vazgeçer korkususu ile ve bu işin daha fazla uzamasını istemediğinden,bu insandan bir an evvel kurtulmak istediğimden yok istemiyorum demek zorunda kaldım..
.
Henüz boşanma kararımız kesinleşmemekle birlikte ayrı evlerde yaşıyoruz.Eşim ailesinin yanına döndü..Ancak ben tazminat davası açma hakkım olduğunu düşünmekteyim.Şu var eşim çalışan bir insan değildi..24 saat evde vakit geçiriyordu..Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum eşimin olumsuzluklarına dair..Geçimizi eşimin babasından kalan bankadaki paradan ve eşimin babasından kalan bir evin kirasından sağlıyorduk.Bu arada ben mesleğim olduğu halde eşimin yarattığı psikolojik şiddet ve yıpratmaları sebebiyle çalışmaya başlayamadım.Şu an daha önceden olan birikimimlerimle geçiniyorum.Başka bir gelirim ve sosyal güvencem de bulunmamakta..Öğrendiğime göre eşim çalışmadığı halde nafaka veya tazminat davası açma hakkım varmış..Çünkü babasından kalan bir evi var...Gözüm parada pulda,malda değil ama bana yaşattıkları dolayısıyla bir bedel ödemesi gerektiği düşüncesindeyim..

Diğer bir hususa gelince şöyle..Eşim tek çocuk..Annesi ve babası yıllar önce boşanmışlar..Annesi boşanırken hiç bir şey talep etmemiş.Ne nafaka ne tazminat..Herhangi bir miras da kalmamış kendisine..Tabi çocukları olduğu için insani ilişkileri devam etmekteymiş..Eşimin babası geçtiğimiz senenin şubat sonunda vefat etmiş.Nesi var nesi yok tek çocuğu olan eşime kalmış..Şöyle bir durum var.Kayınvalidem boşandığı ölen eşinden kendisine kalan hiç bir şey olmadığı halde oğlunun aklının başında olmadığını düşünerek ,yanlış harcamalar yapmasından çekinerek hem bankadaki paraya hem de miras kalan eve imza ile ortak olmuş.Yani çift imza ile hak sahibi oluvermiş...Annesi razı olmadan eşim ev üzerinde herhangi bir tasarrufa gidemiyor...

Şimdi ben bu durumda herhangi bir tazminat,nafaka davası açabilirmiyim ? Niyetleri o evi satıp daha iyi bir semtte kirası daha yüksek bir gelir elde etmek..Varsa benim haklarım nelerdir ?

Şimdiden teşekkür ederim.......

NOT : Eşim hala beni sevdiğini söylüyor ve bir araya gelmenin yollarını arayacağını söylüyor bana.....

Son düzenleme:

3-4 aylık bir evlilik sonrası geçtiğimiz hafta eşimle boşandık.Daha doğrusu hakim boşanma kararını verdi.Ama kararın kesinleşmesi 1 ayı bulur,şu an hala resmi olarak evli olduğumuzu söyledi. Aslında en başta nikah iptal davası açmıştım.Eşimin psikolojik sorunları olduğu gerekçesi ile.Dilekçeyi evlendiğimiz ilk haftalarda vermiştim ama dava bir kaç ay sonrasına verildi.Mahkemeye eşimin kullandığı ilaçların reçetelerinin fotokopilerini de sundum.Eşim ayrılmayı hiç istemiyordu.Mahkeme solonuna gidinceye dek beni vazgeçirmeye çalıştı.Hakim bey de çok genç mi çok tecrubesizmiydi bilemeyeceğim ama eşimin duruşmada kendisine ait ayak üstü söylediği her yalana kandı ! Hakim bana istersem bu davayı boşanmaya çevirebileceğimi,iptal davası sürecinin 1 seneyi bulabileceğini söyledi..Ben de bu işin bir an evvel bitmesini istiyorum dedim ve kabul ettim..Gelelim eşime...Daha önce de yazdığım gibi kendi durumuna ait bir sürü yalan atarak hakimi inandırdı..Ben de eşimin yalanlarına gülümseyerek baktım...Hakim bize birbirinizden nafaka,tazminat bir şey istemiyorsunuz de mi dedi.Aslında ben eşimin beni çok yıprattığı düşüncesiyle istemeyi düşünüyordum ama hakim boşanma kararından vazgeçer korkususu ile ve bu işin daha fazla uzamasını istemediğinden,bu insandan bir an evvel kurtulmak istediğimden yok istemiyorum demek zorunda kaldım..
.
Henüz boşanma kararımız kesinleşmemekle birlikte ayrı evlerde yaşıyoruz.Eşim ailesinin yanına döndü..Ancak ben tazminat davası açma hakkım olduğunu düşünmekteyim.Şu var eşim çalışan bir insan değildi..24 saat evde vakit geçiriyordu..Daha fazla ayrıntıya girmek istemiyorum eşimin olumsuzluklarına dair..Geçimizi eşimin babasından kalan bankadaki paradan ve eşimin babasından kalan bir evin kirasından sağlıyorduk.Bu arada ben mesleğim olduğu halde eşimin yarattığı psikolojik şiddet ve yıpratmaları sebebiyle çalışmaya başlayamadım.Şu an daha önceden olan birikimimlerimle geçiniyorum.Başka bir gelirim ve sosyal güvencem de bulunmamakta..Öğrendiğime göre eşim çalışmadığı halde nafaka veya tazminat davası açma hakkım varmış..Çünkü babasından kalan bir evi var...Gözüm parada pulda,malda değil ama bana yaşattıkları dolayısıyla bir bedel ödemesi gerektiği düşüncesindeyim..

Diğer bir hususa gelince şöyle..Eşim tek çocuk..Annesi ve babası yıllar önce boşanmışlar..Annesi boşanırken hiç bir şey talep etmemiş.Ne nafaka ne tazminat..Herhangi bir miras da kalmamış kendisine..Tabi çocukları olduğu için insani ilişkileri devam etmekteymiş..Eşimin babası geçtiğimiz senenin şubat sonunda vefat etmiş.Nesi var nesi yok tek çocuğu olan eşime kalmış..Şöyle bir durum var.Kayınvalidem boşandığı ölen eşinden kendisine kalan hiç bir şey olmadığı halde oğlunun aklının başında olmadığını düşünerek ,yanlış harcamalar yapmasından çekinerek hem bankadaki paraya hem de miras kalan eve imza ile ortak olmuş.Yani çift imza ile hak sahibi oluvermiş...Annesi razı olmadan eşim ev üzerinde herhangi bir tasarrufa gidemiyor...

Şimdi ben bu durumda herhangi bir tazminat,nafaka davası açabilirmiyim ? Niyetleri o evi satıp daha iyi bir semtte kirası daha yüksek bir gelir elde etmek..Varsa benim haklarım nelerdir ?

NOT : Eşim hala beni sevdiğini söylüyor ve bir araya gelmenin yollarını arayacağını söylüyor bana.....

Sizin derdiniz eşinizden bir an evvel kurtulmak değil mi ? Madem adam sizden ayrılmak istemiyor davayı da siz açtınız,bırakın bir şey talep etmeden boşanın. Kendi mesleğiniz olmasa,kendi ekonomik özgürlüğünüze sahip olamayacak durumda olsanız neyse,tazminat alın diyeceğim fakat ben biraz bencillik hissettim yazınızda. Size ne çektirdiğini bilmiyoruz tabii ki ama zaten adamın psikolojisi yerinde değilmiş,bırakın annesiyle yaşasın,siz de başınızın çaresine bakarsınız evelallah. :KK34:

Sizin derdiniz eşinizden bir an evvel kurtulmak değil mi ? Madem adam sizden ayrılmak istemiyor davayı da siz açtınız,bırakın bir şey talep etmeden boşanın. Kendi mesleğiniz olmasa,kendi ekonomik özgürlüğünüze sahip olamayacak durumda olsanız neyse,tazminat alın diyeceğim fakat ben biraz bencillik hissettim yazınızda. Size ne çektirdiğini bilmiyoruz tabii ki ama zaten adamın psikolojisi yerinde değilmiş,bırakın annesiyle yaşasın,siz de başınızın çaresine bakarsınız evelallah. :KK34:

Teşekkür ederim cevabınız için..Eşimle evlenirken sahip olduğum bir çok şeyden vazgeçtim ,maddi manevi büyük kayıplarım oldu...O şimdi hiç bir şey olmamış gibi hayatına kaldığı yerden devam edicek ama benim toparlanmam zaman alıcak..Fazlası ile yıpranmış durumdayım.....Mesleğim var evet ama çalışamıyorum şu an...Çünkü sağlığım bozuldu....

Teşekkür ederim cevabınız için..Eşimle evlenirken sahip olduğum bir çok şeyden vazgeçtim maddi manevi büyük kayıplarım oldu...O şimdi hiç bir şey olmamış gibi hayatına kaldığı yerden devam edicek ama benim toparlanmam zaman alıcak..Fazlası ile yıpranmış durumdayım.....Mesleğim var evet ama çalışmıyorum şu an...Çünkü sağlığım bozuldu....

Rica ederim.

Her şeyden önce sağlığınızı düşünerek hareket edin. Bence bi terapistten yardım almalısınız. Bu eşinizden alacağınız tazminattan da iyi gelecektir size.

İnsanın sağlığından önemli bir şey yok. Arta kalan her şey bir bir olur Allahın izniyle.

Madem malda mülkte gözünüz yok,neden uğraşıyorsunuz?
bir an önce ayrılmaya bakın.
Eski eşinizin zaten psikolojik rahatsızlıkları da varmış.
ortada çocuk olsa neyse de arkadaşın dediği gibi bırakın annesiyle yaşasın.
sizinde mesleğiniz varmış zaten.çalışır yine kazanırsınız.

4 ay evli kalıp ilk hafta boşanmak için karar vermissiniz.
eşinizi suçlayıp duruyorsunuz.. ya ben bilmiyordum psikolojik sorunları olduğunu falan filan..
destek olmanız gerekirken...
şimdi de daha doğru düzgün bile olmayan bir evliliğiniz için adamdan tazminat istiyorsunuz..
gururlu olun insan gibi ayrılın.. kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın..
adam ayrılmak istemiyor ve siz hala para peşindesiniz..
yazık Allah sizin gibi insanlara düşürmesin erkekleri...
neden sevmeden evlenirki insanlar...

Zaten şuan tazminat davası açsanız da, davayı kazansanız da bu tazminatı almanız en iyi zamanlamayla en az en az 2 sene. Dava süreci, davanın sonlanması yargıtay süreci ,yargıtay da sizin lehinize karar verirse , karşı tarafın parayı karar kesinleştikten sonra 10 gün içerisinde ödemesi gerekiyor. Muhtemelen ödemeyecek, çünkü zaten çalışmıyor. Bir de icra ile paranın tahsili için uğraşacaksınız. Yani siz, psikolojim bozuldu, sağlığım bozuldu çalışamıyorum diyerek para talep edecekseniz ama bu süreç sizin psikolojinizi daha da yoracak. Ayrıca, bir kadına hiç yakıştıramadım bu durumu, eski eşiniz çalışıyor olsa, yada siz beraberken kazanılan bir şey olsa ortada anlayacağım da, rahmetli babasından kalan mala bile göz dikmişsiniz. Bırakın uğraşmayı, kurtulduğunuza dua edin, ayağa kalkın, kimseye sırtınızı dayamadan, kimseden beklentiye girmeden çalışın ve hayatınızı özgürce devam ettirin.

.

Boşanmışsın bitmiş ama hala nemalanmaya calısıyorsun. Boşanmak en doğal hakkınken sacma nedenlerle tazminat ve nafaka peşindesin. Eşinin hicbir geliri olmadığı icin (mirastan pay alamazsınız) 5 kuruş para vermezler size.

Kısacası sizin hicbir hakkınız yok. Üzerinde emeğiniz olmayan seylerden nasıl hak iddia edersiniz anlayamadım ben.

konuyla alakası varmıdır yokmudur bilemicem ama eşiniz nişanlı olduğunuz dönemde naasıldı..psikolojik sorunları sonradanmı çıktı...sonradan çıktıysa neden destek olmadınız...önceden var ise neden evlendiniz

Son düzenleme:
sahip olunan miras üzerinde eşinizin bile emeği yokken siz hak iddia ediyorsunuz, üstelik bu kadar kısa süren bir evlilikte verdiğiniz emek ve yaptığınız fedakarlık ne kadar olabilir ki, karşılığının derdine düşmüşsünüz... bana çok adil ve masum gelmiyor bu talebiniz... yine de hakkınız vardır yoktur onu hukukçular bilir, ben vicdani açıdan baktım...

sahip olunan miras üzerinde eşinizin bile emeği yokken siz hak iddia ediyorsunuz, üstelik bu kadar kısa süren bir evlilikte verdiğiniz emek ve yaptığınız fedakarlık ne kadar olabilir ki, karşılığının derdine düşmüşsünüz... bana çok adil ve masum gelmiyor bu talebiniz... yine de hakkınız vardır yoktur onu hukukçular bilir, ben vicdani açıdan baktım...

bunlarda vicdan ne gezer....bide mağduru oynarlar

Son düzenleme:
ya arkadaslar konuyu acan arkadasa hemen çemkırmışsınız de şöyle bır şey var.hangı kadın daha bırkaç aylık evlıyken boşanmak ıçın savaşır.demek kı cok barız bırşeyler var.zaten aksı olsa hakım 1 sene olmadan boşanma davasını kabul etmez reddeder. neler yasadıgını bılemıyoruz kı....
soruna gelınce bence tazmınat ıstemekte haklısın. yanı olan bız kadınlara oluyo ama erkekler hayatlarına bır guzel devam edıyo oh ne ala...haklısın dıyorum ama olaylar eğer senın ıçın cok yıpratıcı olmuşsa..yanı yasananları bılemıyorum ama eğer sen haklıysan tabıkı tazmınat davası açabılırsın fakat sunuda bıl bu dava ıçın masraf yatırcaksın once.dava en az 1 sene surebılır.yargtaya gıder ordanda 6 ay 1 senede döner.tahsılı ıçın ıcra dairseıne verıp uğraşmak zorunda kalırsın.çok uzun iş .ama hem uğraşacak zamanım hemde nakdım var dıyorsan uğraş derım .kımsenın yaptıgı yanına kar kalmamalı.

ya arkadaslar konuyu acan arkadasa hemen çemkırmışsınız de şöyle bır şey var.hangı kadın daha bırkaç aylık evlıyken boşanmak ıçın savaşır.demek kı cok barız bırşeyler var.zaten aksı olsa hakım 1 sene olmadan boşanma davasını kabul etmez reddeder. neler yasadıgını bılemıyoruz kı....
soruna gelınce bence tazmınat ıstemekte haklısın. yanı olan bız kadınlara oluyo ama erkekler hayatlarına bır guzel devam edıyo oh ne ala...haklısın dıyorum ama olaylar eğer senın ıçın cok yıpratıcı olmuşsa..yanı yasananları bılemıyorum ama eğer sen haklıysan tabıkı tazmınat davası açabılırsın fakat sunuda bıl bu dava ıçın masraf yatırcaksın once.dava en az 1 sene surebılır.yargtaya gıder ordanda 6 ay 1 senede döner.tahsılı ıçın ıcra dairseıne verıp uğraşmak zorunda kalırsın.çok uzun iş .ama hem uğraşacak zamanım hemde nakdım var dıyorsan uğraş derım .kımsenın yaptıgı yanına kar kalmamalı.

Adam çalışsa ve nafaka istese tamam ama mirastan pay almak, satılan evden pay istemese sence etik mi sibel?

Bir de çemkirmek ne demek?

Miras üzerinden hak iddia edemezsiniz bu bir. İkincisi ise evet çok yıpranmış olabilirsiniz kimse boşanmak için evlenmez ama ailesinin kim bilir ne zoruluklarla edindiği malları 3 aylık gelin gelsin yıprandım diyerek almak istesin ne acı. İnsanoğlu ne tuhaf olmuş yazık...

Anlamadım ben sizin çalışamayacağınız kadar psikolojik şiddet uygulayan şu kadar ayda sizi yıpratan bir insanla tanışmadan mı evlendiniz hiç mi anlamadınız. Ben çalışıyordum da bana psiklojik şiddet uyguladı da işten ayrıldım. Ne gibi bir psikolojik şiddetti ki sizi işinizden ayrılmaya zorlayan. Eşiniz şizofren mi, sizi çalışırsanız ölümle mi tehdit etti nedir yani. 4 ayda bu duruma gelmişsiniz hiçbir şekilde eşimi tedavi için ikna edeyim yanında olayım dememişsiniz. Hem kurtulmak istiyorum diyorsunuz ki kurtulmuşsunuz boşanmışsınız hem de tazmşnat nafaka peşine düşüyorsunuz hani senelerce evli kalırsınız yaşınızı başınızı alırsınız iş bulamayacak olursunuz ya da dayak olur bir şey olur tamam ama 4 ayda ne kadar emeğiniz var ki. Evlenmeden önce çalışıyormuşsunuz sadece 4 ay çalışmamışsınız yine iş bulursunuz. Ayrıca mirastan pay almaya çalışmak ne demek. Evet dinilen mallarda hakkınız var ama evlendikten sonra kendi kazancıyla mal edindiyse var kalan mirastan yok. Ayrıca annesiyle ortakmış zaten satılmadan yarısını alamazsınız bu hakkınız yok. Kaldı ki tazminat ve nafaka için eşinizin düzenli işinin olması maaşının olması gerekiyor sizin derdiniz sadece boşanmak olsa parada pulda gözünüz olmasa uğraşmazsınız bunlarla zaten ne kadar sürer onun davası. Unutun önünüze bakın çalışın. Kendi paranızı kazanın.

kaçırdığınız bir nokta var.adam psikolojik rahatsızmış zaten.
yaptığı neyse kasti bir durum yok yani.
adı üstünde bu bir hastalık.kimse hasta olmayı istemez.

birde ilk mesajınızda evlediğimiz ilk haftalarda vermiştim nikah iptalini demişsiniz.
nikah iptalini istemenize karşın 3-4 ay evlilik hayatı yaşadıktan yani özetle hangi ara yıprandınız?

X