böbrek nakli- arkadaşım annesine böbreğini verdi

Konuşma yetisi nasıl kaybolmuş ki? Her şeyi anlatmış maşallah :KK70: Bir de böbrek ameliyatında konuşma yetisi nereye gidecek? Doktor mu yaptı bu yorumu? Narkoz mu zarar vermiş beyne?
nakil operasyonu bildiğim kadarıyla ağır bir operasyondur
ağrısı sancısı tabii olacak da
konuşma yetisini kaybettiğini kim söyledi size
Kız herşeyi sizle konuşmuş...agrim var demis...konuşma yetisini kaybetmiş mi oluyor bu durumda?? Sezeryanla doğumdan sonra (ikisinde de) nasılsın diyeni boğasim vardi..benim ağrı esigim çok düşüktur ...bence arkadaşınızın hem ağrı eşiği düşük hem bir organını kaybetmenin ruhsal sıkıntısını yaşıyor
Böbrek nakli operasyonundan sonra konuşma yetisini kaybettirecek bir komplikasyon oluştuğunu duymadım şimdiye dek.

Bağışçı 1 ay sonra hayatına kaldığı yerden devam eder, çok büyük hayatını etkileyecek sağlık sorunları yaşamaz. Diyet yapmaz normal sağlıklı bir insan olur. Tek böbrekle yaşayan, çalışan, evlenen, çocuk sahibi olan bir sürü insan var. Arkadaşınıza bu bilgiler verilmiştir zaten.

1 gün olmuş henüz, daha 3 gün yoğun bakımda kalacak. Ağır bir operasyon geçirdi vücudun dengeye girmesi uzun sürecek.
Yakın akrabamız 15 yıl önce babsından aldı. Şu an ikiside maşallah turp gibiler. Daha yeni bir ameliyattan bahsediyorsunuz, konuşma yetisini kaybetti teşhisini kim koydu? Doktor mu? Arkadaşınız mı? Sizmi?
arkadaşımın ablasıyla konuştum önce o söyledi, doktorlar söylemiş, sonra kendisi de söyledi, konuşuyor ama biraz farklı ameliyat öncesi tanıdığım gibi değil

lütfen konu taşınmasın
kızlar şuan ağlayarak yazıyorum, arkadaşım dün annesine böbreğini verdi, ameliyat uzun sürmüştü, sabah girdi ameliyata saat 3 gibi çıkmış akşam üstü zar zor konuştuk (ben narkozun etkisindendir sanıyordum) sonra akşam tekrar konuşmaya çalıştık konuşuyor ama duraksıyor filan bazı kelimeleri uzatıyor meğerse ameliyatta konuşma yetisini kaybetmiş, çok ağrım var dedi zaten konuşması da öyle sesinden bile belli ne kadar acı çektiği....
çok üzüldüm ya akşamdan beri ne yapabilirim, ona nasıl yardımcı olabilirim, ne söylesem nasıl yapsam hiç bilmiyorum, kardeşim gibidir çok seviyorum, çok güçlü bir kız normalde annesiyle arası çok iyi olmasa bile bu hastalığı öğrendiği anda hiç düşünmeden anneme böbreğimi vericem dedi, 90 doğumlu bekar, zaten evlenmicem bu saatten sonra da zaten evlenemem gibi düşünüyordu
bu durumu yaşayan, bilen var mıdır aranızda, ona nasıl moral verebilirim, nasıl teselli verebilirim
bence narkoz etkisinden ve ağrıları nedeniyle konuşamıyordur. eşimde bir tanıdığına böbreğini verdi biz evlenmeden önce ve şuan gayet sağlıklı zaten verici için sıkıntı yok, çünkü ameliyat yaraları iyileştikten sonra 6 ayda bir kontrol harici başka şey yapmayacak... ve tek böbreklede gayet sağlıklı yaşar bir sıkıntı yaşamaz..
annesi ise ömür boyu ilaç kullanacak ve bir dönem izole yaşayacak..

dur hemen neden karalar bağladınız ki

arkadaşım da annesine karaciğer verdi bu süreçte babasını kaybetti

bir süre sonra annesini kaybetti

sonra hamile kaldı ben bu bebeğe kimseler olmadan nasıl bakacağım dedi ama gayet de güzel baktı

hayat devam ediyor

sizin kız da evlenir de anne de olur

büyük bir operasyon geçirmiş o narkozun etkisi akşama vs geçmez ki
haklısınız, karalar bağlamak değilde sevdiğim için üzülüyorum sadece, tabiki hayat devam ediyor, arkadaşınıza da çok geçmiş olsun ne güzel çocuğuyla sağlıklı uzun ömürler inşallah :KK200:

arkadaşımın ablasıyla konuştum önce o söyledi, doktorlar söylemiş, sonra kendisi de söyledi, konuşuyor ama biraz farklı ameliyat öncesi tanıdığım gibi değil

Emin misiniz tam böyle dediğine doktorun

Daha dün ameliyat oldu ise o teşhisi nasıl koysun

Narkozu atması beyin tetkiklerini vs yapması lazım

Boğazından kaynaklı olabilir mi hani hortum vs ile destek olununca tahriş oluyor ya o da bir süreç

Yani geçecek manasında olağan bu konuşma kaybı gibi bir şey demiş olabilir mi

paniklemek için çok acele etmişsiniz.şuan sizin yapacağınız bişey yok.vücudun bu duruma alışması lazım.annesinin durumu daha ağırdır muhtemelen.yeni böbrek sıkıntı verebilir.toparlanmaları zaman alabilir.bide niye evlenemiyor o kısmıda anlamadım.tek böbrekli olanalr evlenemiyormu.
iki hafta içinde nasıl hemen karar verilmiş ve hemen nasıl ameliyat edilmiş..çok uzun bi süreç diye biliyorum.böbreklerin uyumu gerekli tahlililer testler falan
sanırım annesinin durumu ağırmış %7 çalışıyormuş böbrekleri, o yüzden acil olması gerekiyormuş, tahliller filan hepsi yapıldı, hatta annesi nakilden 1 gün önce anjiyo oldu

Emin misiniz tam böyle dediğine doktorun

Daha dün ameliyat oldu ise o teşhisi nasıl koysun

Narkozu atması beyin tetkiklerini vs yapması lazım

Boğazından kaynaklı olabilir mi hani hortum vs ile destek olununca tahriş oluyor ya o da bir süreç

Yani geçecek manasında olağan bu konuşma kaybı gibi bir şey demiş olabilir mi
çok ayrıntılarını bilmiyorum, uzun sürmesi zaten konuşma yetisini kaybettiği içinmiş, narkozdan uyanınca mı farkedildi bilmiyorum, telefonda da fazla ayrıntılı soramadım ancak gidince öğrenenebilirim.

Yakın akrabamız 15 yıl önce babsından aldı. Şu an ikiside maşallah turp gibiler. Daha yeni bir ameliyattan bahsediyorsunuz, konuşma yetisini kaybetti teşhisini kim koydu? Doktor mu? Arkadaşınız mı? Sizmi?
ne güzel Allah ikisine de sağlıklı uzun ömürler versin :KK200:

Böbrek nakli operasyonundan sonra konuşma yetisini kaybettirecek bir komplikasyon oluştuğunu duymadım şimdiye dek.

Bağışçı 1 ay sonra hayatına kaldığı yerden devam eder, çok büyük hayatını etkileyecek sağlık sorunları yaşamaz. Diyet yapmaz normal sağlıklı bir insan olur. Tek böbrekle yaşayan, çalışan, evlenen, çocuk sahibi olan bir sürü insan var. Arkadaşınıza bu bilgiler verilmiştir zaten.

1 gün olmuş henüz, daha 3 gün yoğun bakımda kalacak. Ağır bir operasyon geçirdi vücudun dengeye girmesi uzun sürecek.
sağolun 1 ay sürüyor mu, 3 gün yoğun bakım mı
ziyaretçi filan almazlar mı bu durumda

Annenin durumu çok ağırsa yaparlar ama çok nadir bir durum. Önce bağışçının sağlık kontrolleri yapılır, uyum durumuna bakılır, uygunsa psikiyatrik testler yapılır yani en az 3-5 ay. Doku testi iki haftadan uzun sürüyordu bildiğim kadarıyla. Ama artık doku uyumuna pek bakmıyorlar.
aynen annenin durumu ağırmış o yüzden acil olması gerekiyormuş, bütün tahliller filan yapıldı, 1 gün önce de annesi anjiyo oldu, kan grupları filan herşey uyumluydu bir sorun çıkmadı

bence narkoz etkisinden ve ağrıları nedeniyle konuşamıyordur. eşimde bir tanıdığına böbreğini verdi biz evlenmeden önce ve şuan gayet sağlıklı zaten verici için sıkıntı yok, çünkü ameliyat yaraları iyileştikten sonra 6 ayda bir kontrol harici başka şey yapmayacak... ve tek böbreklede gayet sağlıklı yaşar bir sıkıntı yaşamaz..
annesi ise ömür boyu ilaç kullanacak ve bir dönem izole yaşayacak..
size de çok geçmiş olsun, ne güzel Allah eşinize de sağlıklı uzun ömürler versin, ameliyat sonrası süreç nasıl geçiyor vericinin toparlanması uzun sürüyor mu, ameliyat yaraları ne zaman iyileşir.

hangi doktor ameliyatın akşamında konuşma yetisini kaybetti tanısını koyar?
bence siz biraz panik yaptınız, sakin olun.
nakil ameliyatlarında donör için risk çok düşüktür.
bir sıkıntı olmayacaktır merak etmeyin.

hangi doktor ameliyatın akşamında konuşma yetisini kaybetti tanısını koyar?
bence siz biraz panik yaptınız, sakin olun.
nakil ameliyatlarında donör için risk çok düşüktür.
bir sıkıntı olmayacaktır merak etmeyin.
çok sağolun haklısınız, onu öyle duyunca çok kötü oldum, tabiki ona belli etmedim normalde çok hayat dolu enerjik bir kızdır, Allah daha kötüsünden korusun, inşallah sıkıntı olmaz teşekkürler :KK200:

size de çok geçmiş olsun, ne güzel Allah eşinize de sağlıklı uzun ömürler versin, ameliyat sonrası süreç nasıl geçiyor vericinin toparlanması uzun sürüyor mu, ameliyat yaraları ne zaman iyileşir.
valla eşim 10 günde normal hayatına döndü, yaralar da kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 yıl içinde iki ufak kesi izi hariç hiçbir iz kalmıyor..

X