Bir türlü karar veremiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Arkadaşlarım da bu fikirde... İkisi farklı sektör. Ben plastik sektöründeyim. Daha önce hep metalde idim. Plastik tam aşina olmadan yeni bir sektöre geçeceğim. Bu sektör de silah sektörü. İlla ki öğrenilir sorun olmaz. Ama şartlar önemli diyorum. Mesleğimi düşünüyorum. Düşünüyorum da düşünüyorum. Evet gece zor. Bir yerden sonra bikiyorsun
Şimdi yenisiniz belki meslekge enerjiniz daha yuksektir. Ilerde eve erken gideuim dinleneyim istiyor insan. Şartlarinız gercekten ağır.

Duygusal degil de mantiksal davranmaniz daha dogru olacaktir.
Bugün arkadaşım bu şekilde mesaj attı. Beni işten çıkarmak istediklerinde iş bulayim öyle çıkarım dedim. Müdür tabi ki iş gorusmelerine gitmen için izin de alabilirsin demişti. O zaman cv yenilemistim. Yine de ara ara iş baktim. Ama buraya ben basvurmadim. Kritik görevlere ben kendim arama yapıyorum dedi şu an ki görüşmeye gittiğim yerin patronu.

Şimdi yenisiniz belki meslekge enerjiniz daha yuksektir. Ilerde eve erken gideuim dinleneyim istiyor insan. Şartlarinız gercekten ağır.
İşte bundan korkuyorum. Bir korkum da bu. Diyorim ki bu zamanla dinlenmek istiyorum ben demeye dönüp işten bıkkınlık hemen ayrılmaya döner mi. Malum iş bulmak da kolay değil. Ya da şartları uymuyor. Bu yeni yerin servisi de bana uyuyor. Servis sorunu da yok.

Arkadaşlar ayrıntıları sordum. Yıllık izin ,normal izin vs sorun değil. Konuştum. Bayram seyran tatil. 1 saat mesai yapsan bile dedi hepsi bankaya yatar dediler. Maaş ne ise sigorta o maaş üzerinden. Bizim asgari ücret yatıyor ve diğer kısmı elden alıyoruz.

Koskoca kalite mühendisini mavi yaka ilkokul mezunu niteliksiz personel gibi çalıştırıyorlar yani. Kesinlikle işinizi değiştirmeniz lazım. Ama meslektaşınız olarak tavsiyem maaş konularını asgari ücretin katları olacak şekilde anlaşın. Yoksa zarar edersiniz yeni yılda. Ama misal 5 asgari ücret istiyorum derseniz daha net olursunuz hem de yeni yılda gelecek zamlardan sonra maaşınız kuş kadar kalmaz.

Zam politikası da şu. Atıyorum 10 bin TL maaş alıyorsun. Devlet asgari ucrete %50 zam yaptı. Şimdiki asgari ücret ne diyelim 5500. %50 zam ile oldu 8000. Aradaki fark 2500 . 10 bin+2500 + performans zammın oluyor. Bizim şu anki firman ile zam konusu aynı. Bu da iyi. En azından kafaya göre zam yok.

Koskoca kalite mühendisini mavi yaka ilkokul mezunu niteliksiz personel gibi çalıştırıyorlar yani. Kesinlikle işinizi değiştirmeniz lazım. Ama meslektaşınız olarak tavsiyem maaş konularını asgari ücretin katları olacak şekilde anlaşın. Yoksa zarar edersiniz yeni yılda. Ama misal 5 asgari ücret istiyorum derseniz daha net olursunuz hem de yeni yılda gelecek zamlardan sonra maaşınız kuş kadar kalmaz.
Bunun hesabını yaptım. Zaten ona göre kafamda bir rakam var. Ocak zammim belli olmadan bir rakam net söylemem. Onlar da zammı bekliyor zaten

Hakkınızda en hayırlısı neyse o olsun.
Amin. Sigorta maaş üzerinden yatıyor ya. Sanırım ona göre bir ücret politikaları var. Ama şöyle hesapladim. Bilmiyorum ne kadar mantıklı. Şu an ki maaşa yapılacak tahmini Ocak zammimdan daha yüksek bir maaş talep edeceğim. Bakalım ne olur

Amin. Sigorta maaş üzerinden yatıyor ya. Sanırım ona göre bir ücret politikaları var. Ama şöyle hesapladim. Bilmiyorum ne kadar mantıklı. Şu an ki maaşa yapılacak tahmini Ocak zammimdan daha yüksek bir maaş talep edeceğim. Bakalım ne olur
Biz şu anda 5 yıl tecrübeli makina mühendisi arkadaşımıza kalite kontrol mühendisi görevi verdik. Kendisi 4 asgari ücret ile çalışıyor. Yılbaşında asgari ücrete gelecek zam oranında zam alacak. Umarım sizin şartlarınız da gönlünüze göre olur. Ben daha ilk defa sizden duyuyorum asgari ücretle sigorta yapılmış olan bir mühendisi. Hem çalışanı değersizleştirmek bu,hem de yasak yani. Bir denetim olsa enselenirler.

Benim için bir işte önemli olan ne kadar yükselebileceğindir bir de. Yani su an en top noktada mısınız mevcut işyerinde, yeni yerde daha da ilerleme imkanınız var mı? Yoksa yeni iş yeri avantajlı duruyor açıkcası.

Meslektaşım şöyle diyeyim sana. Ben değil benim müdürüm bile asgari ücret sigortali😳
Oha o ne be?
Benim müdürüm asgari ücretle sigortalansa ikinci gün gelmez işe. 260bin lira maaş alıyor adam,hayatı beleş. Ev kirasını bile şirket ödüyor,arabası şirket aracı. İki çocuğunun okul parası bile şirketten.

Arkadaşım,canını seviyorsan kendini kurtar oradan

Son düzenleme:
X