Bir öğretmenin çaresizliği

fluuu

Guru
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2011
572
272
Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Yöntem sunabilmeyi çok isterdim ama ne yazık ki hiçbir bilgim yok. Konu üste çıksın diye yazıyorum.
Yeni nesil gerçekten bir tuhaf, benim de 3.5 yaşında bir kızım var sonumuz hayır olsun. Size sabır diliyorum
Çok teşekkür ederim

Emin olun yalnız degilsiniz bu sene gerçekten çocuklar çok zor.
Siz de iyi 5 yaş varmış 3 yaş vocuklarda aynı şekilde cevap veriyor.
Ben son 1 haftadır bunu seninnyapman gerekiyor yapmazsan kenarda arkadaşlarını bekle diyorum.
Yapmadığı etkinliği asla kendim yapmıyorum.
3-5 öğrenci ödül alıyor(yıldız vb.)onları gördükçe biraz yaklaşıyor ama küfür gibi cümleler daha duymadım ki bu büyük sorun.
Aileler bu konuda çok önemli küfür eden çocuk ilkokulda da sorun yaşayacak.
Yaa inanın tuvalet eğitimi vermeye başladım ilk dafe bu sene 🤷

bağırın , bizizm anasınıf öğretmeni çok sertti , bi gün mecbur olduğunu . hiç kural bilmedikleri ni söylemişti
Ne alaka ya benim gül gibi yetiştirdiğim çocuk çocukluk etti arkadaşına uydu diye azar mı işitecek.

Bence annelere biraz daha video filan gönderin problemli hallerini. Onlar da elini taşın altına koysun.

Merhabalar

Ben 16 yıllık anaokulu öğretmeniyim. Bu sene sınıfım çok hareketli 5 yaş grubu ama inanılmaz zorlanıyorum. İlk defa bu kadar çaresiz kaldım bu sene nasıl bitecek hiç bilmiyorum. Çocuklar kesinlikle söz dinlemiyor bu şekilde yapacağız diyorum mesela yapmıyor birlikte yapalım diyorum sen yap banane diyor. Zorla oturuyorlar. Sürekli oyuncakları atıyorlar. Uyarmam işe yaramıyor. Güzel eğlenceli oyunlar oynatıyorum şımarmaktan oynamıyorlar sınıfta 7 8 kişi bu şekilde, düzen bozuluyor sonra diğer çocuklar da o öğrencilerime uyuyor. Mevcut 25 kişi okul öncesine göre kalabalık. Yerlerini değiştirdim uyumlularla daha dinlemeyen öğrencilerimi yanyana oturttum uyumlularda uyumsuz oldu. Dikkat süreleri çok kısa ödül yöntemi denedim ama umrunda değil hatta bugün bir öğrencim ödül kazanamadı diye ne biçim öğretmensin sen dedi sürekli küfür eden öğrencilerimin anneleriyle bireysel görüşmeler yaptım değişen bişey olmadı. Kuralları birlikte oluşturduk resimli görseller astım sınıfa hatta kurallara uyacağız diye konuşup parmak boyasıyla parmak basarak sosyal sözleşme yaptık onların anlayabileceği dille açıkladım. En son veli toplantısı yaptım bugün anlattım velilerime. Ne yapsam etkili olur gerçekten çok moralim bozuk. Fikirlerinize ihtiyacım var özellikle gören meslektaşım varsa yardımcı olursanız sevinirim.
Bende öğretmenim birçok okulda ücretli öğretmenlik yaptım. Ama sizin gibi öğrencilere güzel birşekilde yaklaşan öğretmene denk gelmedim gerçi ben ortaokul öğrencilerinin drrsşne girmiştim yani fen sosyal gibi branş öğretmenlerinin yaklaşımlarına şahit oldum. Hiçbiri öylr eğitim derslerinde öğrendiğimiz şekilde yaklaşmıypr öğrencilere daha despot daha katı hatta yeri gelince şiddet uygulayan öğremtneler bile vardı.Anlattığınız kadarıyla bu çocuklar ailede eğitim almamış sadece şımartılmışlar terbiye saygı öğretmemiş aileler saygısızlığı çirkefliği öğretimişler çocuklara bu durumda ben olsam biraz daha katı ve sert davranırdım.

Bende öğretmenim birçok okuşda ücretlü öğretmenlik yaptım. Ama sizin gibi öğrencilere güzel birşekilde yaklaşan öğretmene denk gelmedim gerçi ben ortaokul öğrencilerinin drrsşne girmiştim yani fen sosya giib branş öğremtenlerinin yaklaşımlarına şahit oldum. Hiçbiri öylr eğitim dersletinde öğrendiğimiz şekilde yaklaşmıypr öğrencilere daha despot daha katı hatta yeri gelince şiddet uygulayan öğremtneler bile vardı.Anlattığınız kadarıyla bu çocuklar ailede eğitim almamış sadece şımartılmışlar terbiye saygı öğretmemiş aileler saygısızlığı çirkefliği öğretimişler çocuklara bu durumda ben olsam biraz daha katı ve sert davranırdım.
Sizin bahsettiğiniz grup ortaokul falan yalnız, bu çocuklar 3-5 yaş.

Emin olun yalnız degilsiniz bu sene gerçekten çocuklar çok zor.
Siz de iyi 5 yaş varmış 3 yaş vocuklarda aynı şekilde cevap veriyor.
Ben son 1 haftadır bunu seninnyapman gerekiyor yapmazsan kenarda arkadaşlarını bekle diyorum.
Yapmadığı etkinliği asla kendim yapmıyorum.
3-5 öğrenci ödül alıyor(yıldız vb.)onları gördükçe biraz yaklaşıyor ama küfür gibi cümleler daha duymadım ki bu büyük sorun.
Aileler bu konuda çok önemli küfür eden çocuk ilkokulda da sorun yaşayacak.
Yaa inanın tuvalet eğitimi vermeye başladım ilk dafe bu sene 🤷
Ne yapacağız bilmiyorum bende koca bir sene nasıl geçecek birkaçı da lan diye konuşuyor sürekli. Benim de bir hafta da 3 kişi altına yaptı

Bende öğretmenim birçok okulda ücretli öğretmenlik yaptım. Ama sizin gibi öğrencilere güzel birşekilde yaklaşan öğretmene denk gelmedim gerçi ben ortaokul öğrencilerinin drrsşne girmiştim yani fen sosyal gibi branş öğretmenlerinin yaklaşımlarına şahit oldum. Hiçbiri öylr eğitim derslerinde öğrendiğimiz şekilde yaklaşmıypr öğrencilere daha despot daha katı hatta yeri gelince şiddet uygulayan öğremtneler bile vardı.Anlattığınız kadarıyla bu çocuklar ailede eğitim almamış sadece şımartılmışlar terbiye saygı öğretmemiş aileler saygısızlığı çirkefliği öğretimişler çocuklara bu durumda ben olsam biraz daha katı ve sert davranırdım.
Aslında sesimi yükselttiğim de oldu ister istemez insanın sabrı bir yere kadar biraz daha sert olmayı deneyim belki etkili olur .

Bağırmak kesinlikle etkili bir yöntem değil. Bir iki susarlar otururlar ama illa kuralı delip geçen yine olacak ve sizin daha üst seviyeye geçmeyeceğinizi anladıkları an daha da çoğaltacaklar uyumsuzluğu.

Veliler arasında ödül yarışı gibi bir şey sunabilirsiniz
Belli ki aile içi sınır tanımayan öğretilmeyen öğrenci kitleniz olmuş

İlkokul seviyesinde böyle benzer bir sınıfım olmuştu. Çözümü velilerde buldum. Problemli öğrencilerimle de birebir ilgilenerek onların duygularına yönelerek sınıf içinde sözümü dinler duruma getirmiştim.
Ders dışında bağ kurup, ders içinde uyumsuz hareket yaptığında göz teması ile buna son veriyorduk.
Velilerle de hemen her gün görüşme yapıyordum
Asla ama asla tehdit ya da yüksek ses işe yaramaz günümüz çocuklarında.

Merhabalar

Hocam .gecen sene bizim anasinifida bòyleydi aglayan hic yemek yemeyen kendini yerlere atan sürekli tükürük atan. Ne ararsaniz vardi ögretmenimiz baya sabirliyli 20 kişilik bir sinifti yari dönemden sonra cocuklarimiz cocuklar baya düzeni girdi .ben sinif annesiydim .ama dinlemeyen cocukta cok zor

Ne alaka ya benim gül gibi yetiştirdiğim çocuk çocukluk etti arkadaşına uydu diye azar mı işitecek.

Bence annelere biraz daha video filan gönderin problemli hallerini. Onlar da elini taşın altına koysun.
sizn çocuğunuza niye bağırsın lafı nerden anlıyorsunuz, genel olarak yüksek sesle herkes yerine oturun diye bağıracak . yeniz nesil çok kuralsınz ve dikkat dağınıklığı olarak geliyor.
kızsanız bile gülüyor çünkü evdede çok kızılmış normalleştirmiş .

Ne yapacağız bilmiyorum bende koca bir sene nasıl geçecek birkaçı da lan diye konuşuyor sürekli. Benim de bir hafta da 3 kişi altına yaptı
Velilerde ciddi şekilde konuşma yaptınız diye umuyorum.
Evet okulda derste sorumluluk sizde ama küfür eden,hakaret eden ve düzeni bozan çocuklar diğer çocukları çok etkiliyor.
Günümüz problemi zorbalık da malum bu anaokulu yaşına kadar düştü.
Sıkı kurullarla devam etmeniz sizin için iyi olur veliler dahil çocukları için uymak zorundalar.
Müdür de bu konuda tam yetki verirse yada yanınızda olursa daha kolay olur.
Çocukları soyutlamadan uyum sağlamaları çok önemli sadece sizin gayretinizle olacak iş değil.

X