Bir istifa problemi..

Gelip gidip sataşıyor yolumdan döneyim diye.
Asla dönmeyeceğim. Müdür sorun yaratıyor ise yarın yardımcının vardiyasında istifamı yazıp resmini çekeceğim. Yırtarlarsa bile elimde istifama dair kağıdım olacak.
doping uyguluyorlar resmen.
içerdeki paramı kaybedeceğim. dediniz maaş ve fazla mesaiden mi bahsediyorsunuz onlardan bahsediyorsanız kaçarları yok ödemek zorundalar . Fazla mesai ve maaşlarınız bordronuz da tam gösteriliyor mu . şikayet edeceğim dediğinizde hiç bir şey yapamazlar sicil işlenir diye korkuyorsanız yüz kızartıcı bir şey yapmadığınız zaman öyle sicile filan işlenmez
Bayram mesai ücreti, veya yanlışlıkla kesilen geri yatırılmayan ücretler.
O kadar kolay değil ki ellerinde kanıt olması lazım tutanaklar olması lazım ki saçma sapan kodlardan çıkış yapsınlar Firmanın avukatları delil ister tutanak ister firma işte korkutup tutmak istiyorlar 170 arasa şikayet etse firma uğraşacak avukatlarda çok iyi biliyor

Ciddiye alınmıyor sanırım. Müdür geldi birimden yarın kim izinli dedi/ dedim şu kişi bende yokum. Dalga mı geçiyosun ya saçma sapan konuşma diyor. Akşam bölge müdürünü arayıp yarın merkeze gideceğim başka çarem yok
Böyle yerde değil bölge şefi/müdürü, CEO olsa çalışılmaz. İyi niyeti suistimal var, hak yeme var, usülsüzlük var, var da var.

Sözlü çıkış yapılıyormu şu gün yada şu kadar gün sonra çıkacağım diyerek.Bunun yazıya dökülmesi gerekmiyormu ? Ben bilmiyorum sözlü çıkış nasıl oluyor.Benim bildiğim yazılı olarak istifanın verilmesi gerekiyor Bu iş yerine göre değişen birşey mi? Dava durumunda sözlü söylenen söylenmedi olmazmi .Yani elinizde kanıt olarak sunacağınız ne var.İhbar süresini ödemek durumunda kalabilirsiniz iş oraya varırsa.

Hayır ne zaman iş bulursam çıkarım değil, o gün istifa etmeyi kafaya koyup geldim 2 ay önce/ bizi idare et personel alalım eğit öğret çık dediler. Dediklerini yaptım onlarda net gün vermedi bende
Keşke 2 ay önce istifa mektubunuzu yazıp ihbar süresini baslatmanizi arz ediyorum diyerek süreci resmilestirseydiniz. İstifa ettiğiniz için zaten sadece yıllık izinleriniz ve maaşınız varsa onu alacaksınız. Ama şu anda elde yazılı bir ihbar kullanma yazısı olmadığı için sizden ihbar tazminatı isteyebilirler. Ya da ihbar süresi kullanmanızı isteyebilirler Bu da 2 aylık bir sürece denk geliyor kıdeminize göre. Tabi bence çok fazla falsoları var. eksik ödenen Maaşlar, kesintiler, gösterilmeyen mesailer bunlarla SGK'ya ve çalışma Bakanlığına şikayet ederseniz ciddi başları ağrıyacaktır. Genelde iş verenler bu duruma düşmek istemiyorlar buradan bastırıp belki ihbarsız çıkış alabilirsiniz

Keşke 2 ay önce istifa mektubunuzu yazıp ihbar süresini baslatmanizi arz ediyorum diyerek süreci resmilestirseydiniz. İstifa ettiğiniz için zaten sadece yıllık izinleriniz ve maaşınız varsa onu alacaksınız. Ama şu anda elde yazılı bir ihbar kullanma yazısı olmadığı için sizden ihbar tazminatı isteyebilirler. Ya da ihbar süresi kullanmanızı isteyebilirler Bu da 2 aylık bir sürece denk geliyor kıdeminize göre. Tabi bence çok fazla falsoları var. eksik ödenen Maaşlar, kesintiler, gösterilmeyen mesailer bunlarla SGK'ya ve çalışma Bakanlığına şikayet ederseniz ciddi başları ağrıyacaktır. Genelde iş verenler bu duruma düşmek istemiyorlar buradan bastırıp belki ihbarsız çıkış alabilirsiniz
Tabi birde bordroya yanlış farklı yansıtılan durumlar var. Asgari ücret gösterip gerisi prim, hak ediş gösteriliyor. Yani açıkçası sıkıntılı yönleri çok. Çok yerden başları ağrır. Birçok şeylerini biliyorum, birçoğunun kanıtı da mevcut. Konuşmalar mevcut. Bilgi işleme yazdığım mesajlarda maaşım sürekli eksik ay sonuna çıkacağım yazdığım mesajlar mevcut. Yani iş çirkinleşirse sorun çıkar. Ancak eşimde diyor ki bırak gözünün sadakası olsun haksız kazanç onlardan zaten çıkar başın ağrımasın yeterince psikolojik baskı yapıp seni yıprattılar kurtulmaya bak diyor. Diyorum ki emeğim onlar benim. Zamanım, onca yorgunluğum. Eşim diyor dert ettiğin parasıysa boşver ben sana veririm

Gününde ödemediler değil, eksik ödendi. Binbir türlü bahanelerle kesinti yapıldı. Mesela martta yapılan kesintiyi temmuzda aldım. Mayısta kesileni hala alamadım temmuzdakini alamadım/ ilave içerde 4-5 gün iznim var/ ve şu 8 gün işte. Bunların hepsini onlara bırakıp gitmek zorunda kalıcam

Eeee vermemişler kızım paranıü bu gayet fesih tek taraflı sebebidir. Noterden ihtar çek bu yüzden anlaşmayı tek taraflı feshettiğini söyle. SGKya da mutlaka şikayette bulun bu ne biçim global şirket her türlü anneyi yediler diyorsun ... hakkını da asla bırakma versinler. Bence bir avukat edin yanlarına bırakma.

Eeee vermemişler kızım paranıü bu gayet fesih tek taraflı sebebidir. Noterden ihtar çek bu yüzden anlaşmayı tek taraflı feshettiğini söyle. SGKya da mutlaka şikayette bulun bu ne biçim global şirket her türlü anneyi yediler diyorsun ... hakkını da asla bırakma versinler. Bence bir avukat edin yanlarına bırakma.
Az önce konuştuk yöneticimle bayağı. İşte bölge müdürü şöyle diyor bak seninle ileriye dönük düşünüyoruz vs dedi. Dedim yoruldum, psikolojik olarak gerçekten yoruldum. Başka imkanlarımı değerlendirmek istiyorum. Yaz istifanı haklarından vazgeç dedi

Noterden tek taraflı haklı sözleşme feshi yapın.
Bunu çeşitli sebeplerle yapmak istemiyorsanız istifanızı noter kanalıyla gönderin.
En garanti yöntem bu.
Ben de geçtiğimiz yaz, bu tip sorunlu ayrılmalarla uğraştım orta düzeyde yöneticiyim.

Arkadaşlar merhaba, son 11,5 aydır bir şirkette çalışıyorum. Global büyük bir gıda şirketi diyelim. Vardiyalı sistemde e ticaret grubundayım. Şuanda son 4 aydır da bölümüm ve bölgemin şefiyim.
Bir süre maaş sorunu oldu, eksik yatmalar, mesai işlenmemesi, fazla çalıştığımız saatler para olarak değil, saat olarak ödeniyor bunları geri alamama gibi sorunlar yaşadım. 2 ay önce müdürüm yıllık izinde iken yönetici yardımcıma durumu açıkladım . İşten ayrılacağımı, ancak yerime personel bulmalarını idare edeceğimi çıkacağım net bir gün olmadığını ama kesin olarak çıkacağımı belirttim aslında bir nevi ihbar verdim sözlü olarak. Gelelim bugüne, bir süredir farklı bir şirketle görüşüyordum. Saat, şartlar, yan haklar, maaş olarak 15 bin kadar farkı var. Bugün son görüşmem yapıldı olumlu sonuçlandı pazartesi işe alım ve iş başı sürecim başlıyor. Bunun öncesinde birkaç günlük evrak sürecim var. Bugün akşam vardiyasındayım. Gelir gelmez yöneticime durumu bildirdim.
Bu arada ayrıntı olarak personel bulundu eğittim öğrettim. 2 tanesi çıkmak istiyor ve biliyorum ki onlar çıkarsa benim çıkma sürem 5 ay rahat uzayacak elimi de çabuk tutmak istiyorum.
Müdürüm katiyen böyle birşey olmayacağını, önceden haber verecektin son dk iş mi yapılır dedi. Bende ben aylar öncesinden belirttiğimi net gün vermedim diye bunun suçlusu ben olmadığımı söyledim. Personel yok asla çıkışın onaylanmayacak dedi. Bölge müdürü çağırıldı. Bölge müdürü diyor ki bak turunc gel pozisyon yükselmesi yapalım hemen. Dilediğin bölgeye yönetici geçişi yap. Kızıyorum çünkü bunları madem yapabiliyorsun neden bunca zaman yapmadın sıkışınca mı oluyor sadece. Kesinlikle çıkacağımı belirttim, çıkış vermeyeceğiz girişin yapılamaz deniliyor. Ben istiyorum ki güzellikle ayrılayım, çünkü güzel zaman geçirdik iyi kötü hakkımız var üstlerimizde birbirimize karşı. Ancak işleri çirkinleştiriyorlar. Bende en son yarın zabıtaya gider kanıtlar ile fazla çalıştırılıp karşılığını almadığımı söylerim aksini kanıtlayamazsınız dedim. Şuan bana kan kusturuyorlar mesaimde. Gelip gidip unutacaksın gitmeyi, sana dar ederiz, gözümüz hep üstünde şeklinde konuşuluyor. Diyorum ki yarın gelmeyeyim, 3 gün gelmezsem zorunlu çıkış verecekler ancak içerdeki paramı kaybedeceğim. Bir yandan diyorum ki merkeze gidip durumu anlatıp orada istifamı yazıp haklarımı isteyeyim. Gerçekten bunaldım ve diğer şansı asla kaçırmak istemiyorum. Vardiya sistemi olmayacak, 8-4 çalışacağım benim için daha iyi olacak
Herzaman 14 gün önceden dilekçe verilmesi yeterli olmuyor mu ? Ben yurtdışında yaşıyorum ona göre yorumluyorum Türkiye deki şartları bilmiyorum ama önceden çıkacağını belirttiğinde aslında tarih tam verilmesi gerekiyor vermesen de 14 gün önceden dilekçe verilmesi yeterli. Zorla kimse kimseyi işten çıkaramaz gitmeyin işe ozaman mecbur atacaklar sizi attırın kendinizi 😂

Herzaman 14 gün önceden dilekçe verilmesi yeterli olmuyor mu ? Ben yurtdışında yaşıyorum ona göre yorumluyorum Türkiye deki şartları bilmiyorum ama önceden çıkacağını belirttiğinde aslında tarih tam verilmesi gerekiyor vermesen de 14 gün önceden dilekçe verilmesi yeterli. Zorla kimse kimseyi işten çıkaramaz gitmeyin işe ozaman mecbur atacaklar sizi attırın kendinizi 😂
Pardon zorla kimse kimseyi iş yerinde tutamaz demek istemiştim :)

1. İstifanızı noterle gönderin
2. İşten ayrilacaginizj sozlu bildirdiginiz icin ihbar suresini kullandirirlar. Eleman aldiniz, egittiniz, gittiler vs kisminin ustune yatacaklar maalesef
3. Ihbar suresi icinde yillik izne hak kazanirsiniz, bunu size odemek zorundalar.
4. Size odedikleri primlerin vergisini isvereniniz ödüyor. Ordan bisey cikmaz
5. Bayramda resmi tatilde calistiysaniz ve bunlar size odenmediyse sgk yönünden baslari agrir. Resmi tatilde iscinin onayi olmadan calistirilamaz, isci onay verip calistiysa fazla mesaisini alir.
6. Kurumsal bi yer oldugu icin eminim avukat ordulari vardır. Is mahkemesine gitseniz hakli bulunacagniz bir konuda sekil yönünden hata yapmanız isinizi zorlastirir. O yuzden bu iste uzmanlasmis bir avukattan destek alin derim

1. İstifanızı noterle gönderin
2. İşten ayrilacaginizj sozlu bildirdiginiz icin ihbar suresini kullandirirlar. Eleman aldiniz, egittiniz, gittiler vs kisminin ustune yatacaklar maalesef
3. Ihbar suresi icinde yillik izne hak kazanirsiniz, bunu size odemek zorundalar.
4. Size odedikleri primlerin vergisini isvereniniz ödüyor. Ordan bisey cikmaz
5. Bayramda resmi tatilde calistiysaniz ve bunlar size odenmediyse sgk yönünden baslari agrir. Resmi tatilde iscinin onayi olmadan calistirilamaz, isci onay verip calistiysa fazla mesaisini alir.
6. Kurumsal bi yer oldugu icin eminim avukat ordulari vardır. Is mahkemesine gitseniz hakli bulunacagniz bir konuda sekil yönünden hata yapmanız isinizi zorlastirir. O yuzden bu iste uzmanlasmis bir avukattan destek alin derim
Hemde felaket bir avukat ordusu var. Bu yüzden usulca halletmek belki bir uzlaşma yoluyla dedim ama olmayacak yani. Birazdan istifamı yazıcam

Kızlar ufak bir güncelleme olsun;

Dün içerdeki paramı vs alamayacağım için üzülüyordum/ çünkü bu ara eşimin ameliyatı 2 aylık raporu vs derken felaket borca girmiştik. Yaklaşık 400 bin kadar.
Dün akşam birşeyler oldu ve beklemediğimiz anda 350 bin gibi toplu bir para geçti elimize. Sabah gidip çoğunluğunu kapattık, kalanı da eşim maaşıyla kapattı.
Totalde 100 bin falan toplam kredi kartlarımız kaldı. Eşim dert etme önümüzdeki ayda onu kapatırım dedi. İçim aşırı rahatladı. Şimdi benden kestikleri el koydukları paralar onların olsun. Artık gözüm yok. Herkes kalbinin ekmeğini yiyormuş onu farkettim

İstifani yazili olarak sun ve mail olarak at , maile kisisel mailinide ekle ve ihbar surenin bildirilmesini iste .Yok oyle vermiyoruz cikisini diye bisey .yada git noterden istifa et dilekcene gerehi medeniyle istifa ettim yaz .is mahkemesine hit direkndava acilmaz once arabulucu atanir arabilicuda istifa nedenini fazla mesai vs oldugunu soyle uzlasin .uzlasma olmazsa dava acilir davada da fazla mesai ucretinngec yatmasi vs hakli sebep oldugu icin hic bir halt yapamazlar .tum bu dava sueeci noter fln durumunda cikisin otomatik yapiliyor hic merak etme .ihtari cektigin tarihten itibaren ihbar falan beklemene gerek yok

Yarın bir noterden istifa ihbarnamesi yollayın, işe gitmeden zorunlu çıkarılmayı beklemeyin. Etik ahlak iyi niyet kuralları gereği çıkış kodunuzun istifa olarak girilmesi lazım, aksi durumda bu durum ilerde iş hayatında karşınıza çıkabilir. Profesyonel davranmanızı öneririm.
Aksini yaparlarsa duzelttirir .

X