Bir anaokulu sorunu da benden gelsin :)

Hızlı ilerlemişsiniz gibi geldi. 1. Sınıf değil mi bu attığınız. Biz daha i ve n ye geçmedik te. Benim kızım bire başlamadan okuma yazma biliyordu ama oğluma öğretmedim çünkü istemez hevesi yoktu tek hevesi resim çok değişik şeyler çiziyor robot resimleri falan resmi çok iyidir ama iş okumaya gelince çok yok 😒

Resime yatkınlığı var demek ki ne güzel.O alanda desteklenmesi gerek .Su an kaç yaşında bilmiyorum ama bilsem sınavına filan girdi mi ?

Okul öncesi-ilkokula hazırlık grubunun müfredatında ses eğitimi,rakamları yazma,
çizgi çalışması ve basit toplama-çıkarma işlemleri var.
Oyun yöntemiyle,esnek bir eğitimle tüm bu saydıklarımı biz de veriyoruz.
Geçen hafta öğrencilerimiz,
bebek sallayıp -e sesini öğrendiler.
-E sesi ile başlayan nesne,meyve,oyuncak vb getirdiler evden.

Kreste ne yapmadıkları değil ne yaptıkları daha önemli bence. Bosverin rakamı harfi zaten öğrenecek onları, asıl önemli olan bakış açısı kazandiriyor mu bulundugu yer. Yaratıcılığa birşey ekliyor mu? Cevre-doga- hayvan sevgisi, duyarlılığı ne durumda, hangi oyunları oynuyorlar... asıl bunlar önemli.

Hızlı ilerlemişsiniz gibi geldi. 1. Sınıf değil mi bu attığınız. Biz daha i ve n ye geçmedik te. Benim kızım bire başlamadan okuma yazma biliyordu ama oğluma öğretmedim çünkü istemez hevesi yoktu tek hevesi resim çok değişik şeyler çiziyor robot resimleri falan resmi çok iyidir ama iş okumaya gelince çok yok 😒
1.sınıf. Valla geçtik, diğer ödev hatta bu ve n harfini daha bugün öğrendiler. 😔Allahtan yazma odevi azmis bol bol okuruz artik:)
20191009_224413.jpg

Son düzenleme:
Resime yatkınlığı var demek ki ne güzel.O alanda desteklenmesi gerek .Su an kaç yaşında bilmiyorum ama bilsem sınavına filan girdi mi ?
Şuan birinci sınıfta altı buçuk yaşında. Keşke resime yatkınlığı olduğu kadar okumaya harflere de hevesi olsa diyorum. Okuldan gelir gelmez anne resmimi tamamlayım sonra ödeve başlayalım diye yalvarıyor resmen okula gitmeden önce de oğluma bir top ayrı a4 alıyorduk biz. Okumaya geçelim de hayırlısı ile tek isteğim o

Okul öncesi-ilkokula hazırlık grubunun müfredatında ses eğitimi,rakamları yazma,
çizgi çalışması ve basit toplama-çıkarma işlemleri var.
Oyun yöntemiyle,esnek bir eğitimle tüm bu saydıklarımı biz de veriyoruz.
Geçen hafta öğrencilerimiz,
bebek sallayıp -e sesini öğrendiler.
-E sesi ile başlayan nesne,meyve,oyuncak vb getirdiler evden.

Ben yazacaktım siz yazmışsınız

Sesleri öğretiyorlar

O harfle başlayan nesne vs

Hatta E harfi denince oğlum et dedi

Okula et götürdü 😀😅👍

Ya da ceviz elma vs götürür sayar hatta para öncesi dönemde alışveriş trampa konusu vardı değişim vs yaparlardı

Sınıfta da herkesim adı yazardı oradan harflere bakarlardı ama yazmazlardı

Bence daha okul açılalı bir ay olmadı geç kalınan bir durum yok Zaman uzun

Ben deneyimli değilim, oğlum daha kreşe de başlamadı..
Yanlış anlaşılmak istemem ama, 5.5 yaşında bir çocuk rakamları ve sesleri, harfleri bilmez mi zaten..
Gerçekten deneyimsiz olduğum için soruyorum..
Öğretirseniz tabi ki bilir ama öğretmenlerin tavsiyesi öğretmememiz. Çünkü kaslarının gelişmesi, yazı şekli o kadar önemli ki. Benim oğlum hep soruyordu biz de söylüyorduk ama bildiğimiz halde B harfine be diye söylüyorduk, şimdi oğlum bizi düzeltiyor. Bir de öğrenirse 1 sene ne yapacak, doğru düzgün öğrenmemiş olacak. Oğlumun geçen sene ile bu sene arasında o kadar fark var ki. Şuanda 6,5 yaşında, sayıları çok daha güzel yazıyor. Motor kas gelişimi çok önemli. Bırakın 5,5 yaşındaki çocuk, oyun oynasın, boyama yapsın. Zaten uzun bir eğitim hayatı var önünde.

Öğretirseniz tabi ki bilir ama öğretmenlerin tavsiyesi öğretmememiz. Çünkü kaslarının gelişmesi, yazı şekli o kadar önemli ki. Benim oğlum hep soruyordu biz de söylüyorduk ama bildiğimiz halde B harfine be diye söylüyorduk, şimdi oğlum bizi düzeltiyor. Bir de öğrenirse 1 sene ne yapacak, doğru düzgün öğrenmemiş olacak. Oğlumun geçen sene ile bu sene arasında o kadar fark var ki. Şuanda 6,5 yaşında, sayıları çok daha güzel yazıyor. Motor kas gelişimi çok önemli. Bırakın 5,5 yaşındaki çocuk, oyun oynasın, boyama yapsın. Zaten uzun bir eğitim hayatı var önünde.
40 aylık oğlum harfleri sesleriyle bilir, hatta o sesle başlayan kelime söyler, harfli magnetleri var yazar onlarla..

Özellikle öğretmedik, sordu söyledim.
Okulda ne yapacak, bende endişeliyim...

Ben yazacaktım siz yazmışsınız

Sesleri öğretiyorlar

O harfle başlayan nesne vs

Hatta E harfi denince oğlum et dedi

Okula et götürdü 😀😅👍

Ya da ceviz elma vs götürür sayar hatta para öncesi dönemde alışveriş trampa konusu vardı değişim vs yaparlardı

Sınıfta da herkesim adı yazardı oradan harflere bakarlardı ama yazmazlardı

Bence daha okul açılalı bir ay olmadı geç kalınan bir durum yok Zaman uzun
Ben de siz yazınca hatırladım, oğlumu anaokulunda okuldan alıp dönerken hep bu oyunu oynardık, hep bir harfle başlayan nesneleri söylerdik sırayla, o başlatırdı. Okulda öğrendiğini uyguluyormuş demek ki.

40 aylık oğlum harfleri sesleriyle bilir, hatta o sesle başlayan kelime söyler, harfli magnetleri var yazar onlarla..

Özellikle öğretmedik, sordu söyledim.
Okulda ne yapacak, bende endişeliyim...
Biz de özellikle öğretmedik, benim oğlum da hep sorardı ama öğretmenlerin söylediği sesleri verin yanına e harfi ekleyerek değil.
Bir de gerçekten bizim öğretmemizle öğretmenlerin öğretmesi aynı olmuyor. Oğlum gördüğünü yazmak isterdi, ben yazılışını öğretirdim ama şimdi bakıyorum daha muntazam ve güzel yazıyor.

Herkese merhaba.

Aslında bu konuyu dert edip etmeme konusunda çok kararsız kaldim ve bu konunun doğrusunu öğrenmek isterim.Hepinizin fikirleri çok değerli benim için ama özellikle devlet ve özel anaokullarında görev yapan öğretmen arkadaşlar sizlerin fikirlerini daha çok merak ediyorum.

Şimdi elimde bir adet 5.5 yaşına doğru giden bir evlat var .Geçen sene kreşe başladı ,bu sene aynı kurumda okul öncesi olarak devam ediyor .Bu bahsi geçen kurum özel bağımsız bir anaokulu .

Şimdi soruna gelirsek ,aynı yaş grubu çocuğu olan arkadaşlarım ile konuştuğumda ,bazı devlet okullarında ,okul öncesi çocuklara sesler ve rakamlar öğretildiği hatta eve ödevler verildiğini öğrendim.(Çok şaşırdım)

Oğlumun gittiği anaokulunda , bu yıl ses ve rakam öğreteceklerini ,fakat ,çok zorlamayacaklarini belirttiler (henüz bir girisimleri olmadı )

Ben çok acele etmek istemiyorum esasen bu konuda ,seneye nasıl olsa öğrenmesi gerekenleri öğrenecek ama bu okullardaki farklı uygulamaların nedeni ve doğrusunun ne şekilde olması gerektiğini çok merak ediyorum .Sonuçta MEB e bağlı olarak ilerlemeleri gerekmez mi ?

Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Ben anasınıfına gidiyorken toplama çıkarma yapıyordum, tüm harfleri, tüm sayıları biliyor, hatta ismimi soyismimi, ev adresimi, babamın cep numarasını ve ev numarasını ezbere biliyor ve yazabiliyordum.. Okulda da herkesten başarılıydım. Öğretmenim 2nci sınıfı okumamı gerek görmemiş 1den direk 3üncü sınıfa geçmem için anne babamdan izin istiyordu..
Tabi ben 6,5 7 yaşlarındaydım anasınıfında.

Sadece boyama yaptırıp oyun oynatacaklarsa anasınıflarının, anaokullarının anlamı yok..

OĞLum geçen seme devlete baglı kres ve anaokulunun 3 yas sınıfındaydı bu senede dört yaş sınıfında gelcek sene anaokulu bölümünde olacak. Geçen sene ile aynı birebir dersleri öğrendikleri etkinlikleri. Hafta sonları dort bes sayfa ödev veriyor öğretmeni o kadar. Yine renkler cizgi birlestirmeler aosyal faaliyetler rakamları tekrar ediyorlaf. Sanırım harf öğrenmek için erken diye dusunuyorlar

Anaokulu ogretmenlıgı yaptım 4yas grubuydum 3yıl boyunca. Ama dıger ogretmen arkadaslarım harf rakam gıbı seyler ogretmıyordu. Sınıf planlarımızı bırbırımıze gosterıp etkınlık ıcın fıkır alısverısı yapıyorduk fakat rakam yok harf anaokulunda olmamalı. Ben meslegı bıraktıgımdan berıdır müfredat mı degıstı acabao_Oanaokulu kres ılkokula hazırlıktır ama ılkokulun taklıdı degıldır. Cocuklar hele kı ıkı uc yıl krese gıden cocuklar cok sıkılıyor aynı seylerı her yıl gormekten. Hard ve rakamların bunaltacagı dusuncesındeyım sahsen. Aktıf olarak ogretmenlık yapan arkadaslara bı sormak lazım dedıgım gıbı yenı yonetmelıkten haberdar oldugum tek sey ELA LALE EL ELE :deli:ılkokul velisi olan arkadaslarım cıldırıyor :KK53:

Alanım çocuk gelişimi. Kesinlikle ogretilmemeli. Uyaran verebilir çocukların ismini mesela bir duvara yapıştırır. Burdan zamanla her çocuğun oyunla kendi ismini, arkadaşınin ismini tanımasını sağlar. Ama diğer türlü öğretemez. Bende öğretemem. Harflerin doğru yazım şekillerinin ne olduğunu bile bilmeyiz.

Dersime giren akademisyen okul öncesi eğitimin şart olduğunu söylemişti, ancak birinci sınıfta öğretilenlerin öğretilmemesi gerektiğini söylemişti. Yani 6 yaşında olmadan birinci sınıf konularını yüklemek yanlış. Ama çocuğun bazı değer ve kavramları öğrenmesi ve okul alışması için okul öncesine gitmesi gerektiğini söylemişti.

Herkese merhaba.

Aslında bu konuyu dert edip etmeme konusunda çok kararsız kaldim ve bu konunun doğrusunu öğrenmek isterim.Hepinizin fikirleri çok değerli benim için ama özellikle devlet ve özel anaokullarında görev yapan öğretmen arkadaşlar sizlerin fikirlerini daha çok merak ediyorum.

Şimdi elimde bir adet 5.5 yaşına doğru giden bir evlat var .Geçen sene kreşe başladı ,bu sene aynı kurumda okul öncesi olarak devam ediyor .Bu bahsi geçen kurum özel bağımsız bir anaokulu .

Şimdi soruna gelirsek ,aynı yaş grubu çocuğu olan arkadaşlarım ile konuştuğumda ,bazı devlet okullarında ,okul öncesi çocuklara sesler ve rakamlar öğretildiği hatta eve ödevler verildiğini öğrendim.(Çok şaşırdım)

Oğlumun gittiği anaokulunda , bu yıl ses ve rakam öğreteceklerini ,fakat ,çok zorlamayacaklarini belirttiler (henüz bir girisimleri olmadı )

Ben çok acele etmek istemiyorum esasen bu konuda ,seneye nasıl olsa öğrenmesi gerekenleri öğrenecek ama bu okullardaki farklı uygulamaların nedeni ve doğrusunun ne şekilde olması gerektiğini çok merak ediyorum .Sonuçta MEB e bağlı olarak ilerlemeleri gerekmez mi ?

Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
evet okul öncesinde öğretiliyor biz de geçen yıl 10 rakamına kadar yazmistik

Yorumlarınız için teşekkür ederim.Ses-rakam harici okulda verilen eğitimden memnunuz genel olarak .Güzel şeyler öğreniyor .Okulda besledikleri hayvanlar sayesinde bir tane kedi sahiplendik :) ve bakımlarının çoğunu kendi yapmaya çalışıyor ,odasını topluyor pijamalarini katliyor vs vs .Sadece bahsettiğim konu için kafamda soru işareti vardı ama onuda az cok kafamda oturttum .

evet hatta okuma yazma öğretenler var . komsumun kızı ilkokul 1 veya 2 ye gidiyor sanırım aöa hikaye kitabını okuyor bildiğin takılmadan cok sasırdım nerde öğrendin böyle okumayı dedim amaokulunda öğrettiler dedi. benim oglum da gidiyor bu sene. 1 ay falan oldu baslayalı 1 ve 2 rakamlarını öğrettiler. öğretmen bunlarla ilgili ödevler veriyor eve örneğin 1 rakamı. bir kagıda noktaları birleştirip 1 yazıyorlar bu hafta 2 yi öğrendi bunun yanında boyama ödevi de oluyor eve verdiği

5 yasında hazırlık okudu kızım özel bir okulda ve sesleri öğrettiler. Ödev gelmedi bununla ilgili yazma,okuma vb ama ses olarak öğrenmişti harfleri.
Müredatı bilemiyorum eğitimci değilim ama özel okullarda genelde müfredatın üzerine birşeyler konuluyor,gerisinde kalınmıyor. Saatler devlet okullarından uzun olduğu için de müfredatla uyumlu gidebiliyorlar. Kızım bu sene ikinci sınıfta ,ekoloji,drama,ingilizce vb birçok dersleri var hepsini de sabah 8.30 akşam 16.05 arası okulda oldugu için yetiştirebiliyorlar.

X