Bir anaokulu sorunu da benden gelsin :)

Anaokulunda hiçbir harfi öğrenmedim,bildiğim seyleri annemden öğrenmiştim.Anaokulunu resim ile etkinlikler ile geçirdik.Eğer akademik olarak düşünüyorsanız hem lise sınavında hem üniversite sınavında %1lik dilimdeydim.Yani öğrenmemeleri taraftarıyım,çocukları okuldan soğutmaya gerek yok.Her şeyin bir zamanı var.Zaten merak ediyorsa ailesine sorup bir şekilde öğreniyorlar

Herkese merhaba.

Aslında bu konuyu dert edip etmeme konusunda çok kararsız kaldim ve bu konunun doğrusunu öğrenmek isterim.Hepinizin fikirleri çok değerli benim için ama özellikle devlet ve özel anaokullarında görev yapan öğretmen arkadaşlar sizlerin fikirlerini daha çok merak ediyorum.

Şimdi elimde bir adet 5.5 yaşına doğru giden bir evlat var .Geçen sene kreşe başladı ,bu sene aynı kurumda okul öncesi olarak devam ediyor .Bu bahsi geçen kurum özel bağımsız bir anaokulu .

Şimdi soruna gelirsek ,aynı yaş grubu çocuğu olan arkadaşlarım ile konuştuğumda ,bazı devlet okullarında ,okul öncesi çocuklara sesler ve rakamlar öğretildiği hatta eve ödevler verildiğini öğrendim.(Çok şaşırdım)

Oğlumun gittiği anaokulunda , bu yıl ses ve rakam öğreteceklerini ,fakat ,çok zorlamayacaklarini belirttiler (henüz bir girisimleri olmadı )

Ben çok acele etmek istemiyorum esasen bu konuda ,seneye nasıl olsa öğrenmesi gerekenleri öğrenecek ama bu okullardaki farklı uygulamaların nedeni ve doğrusunun ne şekilde olması gerektiğini çok merak ediyorum .Sonuçta MEB e bağlı olarak ilerlemeleri gerekmez mi ?

Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Okul öncesi öğretmeniyim..Müfredatta ses öğretimi ve rakam öğretimi var ancak çocuk potansiyeline göre programda esnek davranılır..Misal ben köy okulundayım çocukların bundan önce özbakımlarını yapmalarına dil öğrenmelerine sosyalleşmelerine ihtiyaç var..Müfredatta var diye aralara serpiştiriyorum ama zorlamıyorum da kendimi de onları da..Çünkü dediğim gibi öncelikli olan başka ihtiyaçları var.(Buarada sadece ünlü harf öğretimi var yazmak değil de daha çok tanıma ve sesi çıkarma çalışmaları oluyor)

Oğlum 2 sene aynı öğretmende devlete bağlı anaokuluna gitti. Öğretmenimiz çok çok iyiydi. Anaokulunda harfler, sesler öğretilmez. Rakamları, toplama çıkarma öğretiyorlardı. O da çok ağır değil. Daha çok objelerle. Eve ödev veriliyordu ama bu genellikle boyama, kesme yapıştırma, oyun şeklinde. Aylık takip ettikleri set vardı, her ay bir kitap bitiriliyordu. Ödevin amacını ise öğretmenimiz, çocukların anne babaları ile aktivite yapmaları için olduğunu söylüyordu. Gerçekten de bazı ödevleri yaparken çok eğleniyorduk. Tabi bazen de stres oluyorduk yapmak istemeyince. Henüz daha yeni başladılar 1 ay oldu, rakamlara ileride görürler diye düşünüyorum.

Okul öncesi öğretmeniyim..Müfredatta ses öğretimi ve rakam öğretimi var ancak çocuk potansiyeline göre programda esnek davranılır..Misal ben köy okulundayım çocukların bundan önce özbakımlarını yapmalarına dil öğrenmelerine sosyalleşmelerine ihtiyaç var..Müfredatta var diye aralara serpiştiriyorum ama zorlamıyorum da kendimi de onları da..Çünkü dediğim gibi öncelikli olan başka ihtiyaçları var.(Buarada sadece ünlü harf öğretimi var yazmak değil de daha çok tanıma ve sesi çıkarma çalışmaları oluyor)
Ben öğretildiğini bilmiyordum, dediğiniz gibi belki ses olarak öğretildi ama ben hiç yazı olarak yazıldıklarını görmedim.

Zaten birinci sinifta subat tatiline kadsr okuma 6azma ogreniyorlar. Simdi ogrenirse birinci sinifta cok sıkılacaktir.

kim ne derse desin bir ogretmen olarak anaokulunda harflerin ogretulmesine karsiyim.birinci sinifta zaten anlatilacak oncesinde anlatilmasini yanlis buluyorum.cocuklari bu kadar sıkmanin bi anlami yok.inanin bazen ders anlatirken konuya bakinca bu ne yaa cocuklara gore cok zormus bizim zamanimizda boyle degildi diyorum.benim yasimda 27 cok buyuk degilim ama sistem baya zorluyor cocuklari

Bana eleştirmek düşmez belki ama aşırı hızlı gidiyor okul. Bir yığın yazı ödev...Bazen sıkılıyor zorlaniyor kızım. Dediğin gibi en cok farklı faktörlerden
Çok hızlı değiller. Elakin ses grubunu bitirmişler. Biz öğretmenler bazen sınıf seviyesine uygun ilerleriz. Ha ben ilk 3 grubu yavaştan alıp sonra hızlanırım ama her yiğidin yogurt yiyişi farklı tabi.

Okulöncesinde rakamlar öğretilir , tanıması ve yazması sağlanır . Ünlü sesler hissettirilir , yazma çalışması yapılmaz , ev ödevleri ise aileyle beraber yapılması için basit etkinlikler şeklinde verilir. Ama öyle öğretmenler var ki farklı olacağım , veli onu farklı bulsun diye anasınıfı çocuğuna adını soyadını ezberletip yazdıran .. Ama bir ay oldu okul açılalı , 2 rakamına gelmiş olmaları lazımdı

Babam bana 4 yaşındayken okuma yazma öğretmişti, daha doğrusu bilinçli olarak öğretmemişti nasıl öğrendim onu da hatırlamıyorum ama 4 yaşındayken gazete okur kıvama gelmiştim.
Okula başladığımda sınıf arkadaşlarım okumaya geçene kadar gerçekten çok ama çok sıkılmıştım.
Kendini oyalayabilen ve ders yapmayı seven bir çocuk olmasaydım muhtemelen okuldan bile soğurdum.
O yüzden herşeyin zamanında olması taraftarıyım. Ama tam anlamıyla okuma yazmaya geçilmeyeceği için bir mahsuru olmaz diye düşünüyorum hafif asinaligi olur çocuğunuzun.

Oğlum özel anaokuluna gidiyor 5 yaşında, ses ve harf görmedim ama geçen sene sesli harfleri gördüler yani dergilerinde vardi, bu sene şimdiye kadar topalama yaptılar mantığını anladi, birde sayilari yazıyorlar deftere ama harf verilmesine bende karşıyım. Sesli harf neyse telafuzde sıkıntı olmaz ama sessizler sıkıntı yaratir

Ekim ayı boyunca E ve L seslerini öğreteceklermiş .Normal anaokulu etkinlikleri de yapılıyormuş ama nasıl bir dengede ilerliyorlar ya da ilerleyecekler bilemedim .
Sadece seslileri ogretiyorum ben. L ogretmedim hic. Bence o kadarina da gerek yok. Sadece tanisa, farkindaligi olsa bile yeterli bence sesler icin. Mesela a sesi icin sadece a sesi ile baslayan nesneler uzerinden ogretiyorum. Armut ayna gibi orneklee verip onlardan ornek istiyorum gibi... Oyle sayfalarca uzatmiyorum. Zaten seneye ogrenecek. Rakamlari tanima, yazma, sayma vardir. Seneye 1 e baslayacak cocugunuz bence ses ve rakamlarin egitimini bu seneden almali. 1. Sinifta cok daha rahat kavrar en azindan.

Ben deneyimli değilim, oğlum daha kreşe de başlamadı..
Yanlış anlaşılmak istemem ama, 5.5 yaşında bir çocuk rakamları ve sesleri, harfleri bilmez mi zaten..
Gerçekten deneyimsiz olduğum için soruyorum..

Herkese merhaba.

Aslında bu konuyu dert edip etmeme konusunda çok kararsız kaldim ve bu konunun doğrusunu öğrenmek isterim.Hepinizin fikirleri çok değerli benim için ama özellikle devlet ve özel anaokullarında görev yapan öğretmen arkadaşlar sizlerin fikirlerini daha çok merak ediyorum.

Şimdi elimde bir adet 5.5 yaşına doğru giden bir evlat var .Geçen sene kreşe başladı ,bu sene aynı kurumda okul öncesi olarak devam ediyor .Bu bahsi geçen kurum özel bağımsız bir anaokulu .

Şimdi soruna gelirsek ,aynı yaş grubu çocuğu olan arkadaşlarım ile konuştuğumda ,bazı devlet okullarında ,okul öncesi çocuklara sesler ve rakamlar öğretildiği hatta eve ödevler verildiğini öğrendim.(Çok şaşırdım)

Oğlumun gittiği anaokulunda , bu yıl ses ve rakam öğreteceklerini ,fakat ,çok zorlamayacaklarini belirttiler (henüz bir girisimleri olmadı )

Ben çok acele etmek istemiyorum esasen bu konuda ,seneye nasıl olsa öğrenmesi gerekenleri öğrenecek ama bu okullardaki farklı uygulamaların nedeni ve doğrusunun ne şekilde olması gerektiğini çok merak ediyorum .Sonuçta MEB e bağlı olarak ilerlemeleri gerekmez mi ?

Fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
Devlet anaokulunda öğretmenim. Evet müfredatta var sayılar, sesli harfler, yazı farkındalıgı vs. Ama her yiğidin yoğurt yiyişi farklı tabi. Ben öğretiyorum okul açılır açılmaz genelde başlıyorum. Ama hiç zorlanıyorum. Velilerede merak etmeyın öğrenecek çocuklar üstelemeyın diye hep uyarıda bulunuyorum. Çocukları çok fazla zorlamanın anlamı yok. Örnegin 4 yaş grubu zorlanıyor ama 5 yaş grubu takır takır yapıyor o zaman ne gereği var çok fazla çocukları üzmeye. Velilerime ilk toplantıda hep sunu söylüyorum. "Herkes öğreniyor sayıları renkleri kavramları vs bunları bılmeyen insan evladı görmedim. Ama bunlara takılı kalıp değerleri vermeyı unutuyoruz. Saygıyı,sevgiyi, empatiyi, sabrı, sorumluluğu, temizliği vs bilmeyen, umursamayan çokça insan var etrafımızda. Yavrularımız önce değerlerimizi öğrensin farkına varsın sonra sayılarda renklerdd halledilir."
Öğrencilerimede yüklenmiyorum. Ama arada çocuklar çok isteyince çalısma kağıdı veriyorum. Boyama, bulmaca, örüntü, resim tamamlama gbi

Ben deneyimli değilim, oğlum daha kreşe de başlamadı..
Yanlış anlaşılmak istemem ama, 5.5 yaşında bir çocuk rakamları ve sesleri, harfleri bilmez mi zaten..
Gerçekten deneyimsiz olduğum için soruyorum..

Rakam bilebilir ama harf bilemez .Yani bu yıl öğrenecek mesela harfleri.Sadece adında geçenleri biliyor ve adını yaziyor.Rakamlari geçen sene öğrendi okulda ve evde etkinlik kitaplarıyla.

Yani oğlum için bahsediyorum ses -harf bilgisi henüz yok .

Kızım 1 yıl özel kreşe 1 yıl da devlet anaokuluna gitti.Benzer etkinlikler yaptıkları da oldu ama genelde fark vardi. Rakamları öğrenmeliler bence kreş öncesinde de öğrenebilir,basit toplama çıkarma öğrenmişlerdi. Okuma yazmayi ilkokul seviyesinde zaten öğretmezler, harfleri farklı okuyorlar ama A yi E yi vb.bilmesi de ilkokulda çok yardımcı olacak.Misal bakiniz,daha baslayali 1 ay oldu ve bugunku ödevin sadece biri:
Eki Görüntüle 2543849

Hic bilmese hepsini birden ogrense okuldan soğur ve 1.sınıf çok çok onemli,tüm öğrenim hayatına karşı bir fikri oluşacak.
Hızlı ilerlemişsiniz gibi geldi. 1. Sınıf değil mi bu attığınız. Biz daha i ve n ye geçmedik te. Benim kızım bire başlamadan okuma yazma biliyordu ama oğluma öğretmedim çünkü istemez hevesi yoktu tek hevesi resim çok değişik şeyler çiziyor robot resimleri falan resmi çok iyidir ama iş okumaya gelince çok yok 😒

X