Bipolar hasta yakını olanların yorumunu bekliyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

esracaheleyan

Canım kendim 💃
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2022
926
1.306
31
Kızlar merhaba,

Bir arkadaşımla yaz için tatil planı yapmıştık.
Geçen gün görüştüğümüzde tatil konusundan bağımsız birşey hakkında konuşuyorduk ve bana 8 senedir antidepresan kullandığını söyledi. Ben ilaç aldığını biliyordum ancak bu kadar uzun süredir kullandığından haberim yoktu. Bazı yaşadığı şeyler oldu geçmişte; arkadasım çocukken annesi intihar girişiminde bulunmuştu ve babası ile arası iyi değil. Bazı ilişkilerinde de aldatıldı. İlacı tam bıraktığında tekrar tetiklendiğini fark ediyor ve bırakamıyormuş, uzun süre kullanma nedeni buymuş. Psikiyatrı ile görüşüp dozu düşürerek normal hayatına geçiş yapmaya calıstıgını söyledi.

psikiyatrın koyduğu teşhisler ise Bipolar, anksiyete, OKB ve depresyon muş. (Bu teşhisler geçtiğimiz 8 yıl içerisinde konulmuş.)

Açıkçası birlikte 4-5 günlük de olsa tatil yapacağımız için bu teşhisler biraz bana fazla geldi ve o duygu durumunu koruyamaz, ben de güzel bir tatil geçiremezsem diye endişeliyim.. Bunu ona söyleyip üzmek istemiyorum. Çevremde ise hiç böyle biri yok. O yuzden buraya yazmak istedim yakınları olan var mı, aynı evde davranısları değişebilir mi. Açıkçası ben korktum.

İşin garip tarafı ben insanların tavırlarına çok dikkat ederim ancak arkadasım dısarıdan bakıldığında aşırı normal biri. Hiç benim yanımda farklı bir hareketi davranışı olmadı. Bu teşhisler konulan biri ilaç aldığı sürece hep normal mi olur?

Bu arada belirteyim arkadasımla hep dısarda görüşürüz birlikte bir geziye gidip uzun süreli vakıt geçirmedik; cafede bulusup birkaç saat oturur, bazen yemek yer evlerimize döneriz. Çok hoşsohbettir ve kafalarımız da uyuşur.

Ne zannediyorsunuz ? Bu tarz teşhisleri olduğu için bir anda delirecek tatilinizi mahvedeceğini mi sanıyorsunuz?

Korkmayın. Sizin sandığınız gibi değil o işler. Gayet normal belki de sizden daha düşünceli bir insandır eminim.
Düşünceli biri olmadığımı nerden çıkardınız? Bilmiyorum ki yakınları olan var mı diye burada soruyorum, yorumunuz yoksa meşgul etmeyin.

Kızlar merhaba,

Geçen gün görüştüğümüzde tatil konusundan bağımsız birşey hakkında konuşuyorduk ve bana 8 senedir antidepresan kullandığını söyledi. Ben ilaç aldığını biliyordum ancak bu kadar uzun süredir kullandığından haberim yoktu. Bazı yaşadığı şeyler oldu geçmişte; arkadasım çocukken annesi intihar girişiminde bulunmuştu ve babası ile arası iyi değil. Bazı ilişkilerinde de aldatıldı. İlacı tam bıraktığında tekrar tetiklendiğini fark ediyor ve bırakamıyormuş, uzun süre kullanma nedeni buymuş. Psikiyatrı ile görüşüp dozu düşürerek normal hayatına geçiş yapmaya calıstıgını söyledi.

psikiyatrın koyduğu teşhisler ise Bipolar, anksiyete, OKB ve depresyon muş. (Bu teşhisler geçtiğimiz 8 yıl içerisinde konulmuş.)

Açıkçası birlikte 4-5 günlük de olsa tatil yapacağımız için bu teşhisler biraz bana fazla geldi ve o duygu durumunu koruyamaz, ben de güzel bir tatil geçiremezsem diye endişeliyim.. Bunu ona söyleyip üzmek istemiyorum. Çevremde ise hiç böyle biri yok. O yuzden buraya yazmak istedim yakınları olan var mı, aynı evde davranısları değişebilir mi. Açıkçası ben korktum.

İşin garip tarafı ben insanların tavırlarına çok dikkat ederim ancak arkadasım dısarıdan bakıldığında aşırı normal biri. Hiç benim yanımda farklı bir hareketi davranışı olmadı. Bu teşhisler konulan biri ilaç aldığı sürece hep normal mi olur?

Bu arada belirteyim arkadasımla hep dısarda görüşürüz birlikte bir geziye gidip uzun süreli vakıt geçirmedik; cafede bulusup birkaç saat oturur, bazen yemek yer evlerimize döneriz. Çok hoşsohbettir ve kafalarımız da uyuşur.

Keşke arkadaşınız şu yazdıklarınız okusa da size gerekli cevabı verse. Çok ayıp şu tavrınız. Bunca yıldır kızdaki rahatsızlıkları farkedememişsiniz bile gelmiş Psikolojik sorunları olan biriyle tatile gidemiyorum diyorsunuz. Çok yazık

Keşke arkadaşınız şu yazdıklarınız okusa da size gerekli cevabı verse. Çok ayıp şu tavrınız. Bunca yıldır kızdaki rahatsızlıkları farkedememişsiniz bile gelmiş Psikolojik sorunları olan biriyle tatile gidemiyorum diyorsunuz. Çok yazık
Tatile gidemiyorum demiyorum, gitmeyi düşünüyorum ancak tereddütlerim var. Ben ayıp görmüyorum, yorumunuza da saygı duyuyorum.

Anksiyete okb toplumumuzun yarısından çoğunda zaten var. Bu teşhisler leblebi gibi herkese konuyor.
Bipolar durumu için de zaten ilaç kullanıyormuş 8 yıldır. Rutin şekilde.
Konu bile edilebilecek bir durum değil boşuna vesvese yapmayın kendinize. Benim bir çok arkadaşım antidepresan kullanıyor aralarında bipolar olan da var zaten ilacın amacı bu gibi durumları baskılamak tedavi. Normal bir insandan farkları yok daha ne yapsınlar? İyi anlaşıyorsanız gidin tatile

Düşünceli biri olmadığımı nerden çıkardınız? Bilmiyorum ki yakınları olan var mı diye burada soruyorum, yorumunuz yoksa meşgul etmeyin.
Gitmeyin tatile lütfen. Kıza hastalıklı muamelesi yapıyorsunuz. Okb hastası kuzenim var uzun süredir aynı evdeyiz gayet normal sizin tabiriniz gibi :) inanır mısınız sizin bizim gibi yemek yiyor gülüyor konuşuyor. Tereddütünüz olmasın :)

Umarım seninle arkadaşlığını bitiren o olur .
Siz onun yaşadığı travmaları yaşasanız bakalım ne hallerde olursunuz
Kimsenin hikayesi bitmedi henüz , düşmez kalkmaz da sadece Allah.
Benım yasadıgım şeyler de bana göre fazla olabilir, bunu bilemezsiniz. Herkes farklı konular ile sınanıyor.
insallah sen de yasarsın tarzı yorumlarınızı doğru bulmuyorum.

Tatile gidemiyorum demiyorum, gitmeyi düşünüyorum ancak tereddütlerim var. Ben ayıp görmüyorum, yorumunuza da saygı duyuyorum.

Ben sizin tavrınıza saygı duymuyorum ama. Gerçekten yaptığınız ayıp. Şunun için konu açmaya utanır insan

Ya siz safi kötü bi insansınız. İliklerinize kadar kötüsünüz. O "arkadaşınız" size özelini açmış durumundan bahsetmiş, belki bir destek bekliyor sizden " arkadaşınız" ya. Kaldı ki size de zararı dokunacak aşırı bir hareketi olmamış bugüne kadar.
Başlığı okuyunca nasıl destek olurum gibi fikir istediğinizi düşündün ama siz 3 günlük boktan tatilimi mahveder mi diye sormuşsunuz. Hiç gitmeyin bence, arkadaşınıza da söyleyin bu düşündüklerinizi sizi gerçek dost zannedip özelini paylaşıp kendini daha fazla rezil etmesin bilmeden. Daha düzgün arkadaşlıklar kursun. Yazık.

Bipolar için ilaçlarını kullandığı müddetçe sorun olmadığını duymuştum uzman psikolog bir arkadaşımdan lakin ilacını atlarsa durum kötü. Eğer spesifik bir plan veya rezervasyon yapmadıysanız belliki içinize sinmemiş bence hiç kalkışmayın.

Kızlar merhaba,

Bu hastalıklar herkeste aynı şekilde görülmüyor. Teyzem bipolar öncesinde depresyon tedavisi var. 72 yaşında tedavi geçmişi 35 yıl. Herkes kendini bilir, depresyon dönemi yakınsa uzun vadeli planlar yapmaz. İlaçlara rağmen bazen ağır geçebiliyor. Bunca zaman bu durumu anlamadığınıza göre arkadaşınız durumu kontrol almış. Bu tür hastalıklarla ilgili biraz araştırma yapın, bilgilenin kimseye hayatı dar etmiyorlar ve anormal değiller. Anlaşılan o ki ruhsal problemlere delilik gözüyle bakan guruptansınız, bu düşüncenizi değiştirmelisiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X