bıktım parasızlıktan?

Üniversite okurken az yokluk çekmedim bende.yillarca aynı mont aynı ayakkabıyla gidip geldim,hatta bı ayakkabım yirtilirdi gider sürekli tamir ettirir idare ederdim.aileme yük olmamak için çok aç kalmisligim oldu.cok şükür o günler geride kaldı evlendim atandım şimdi gayet guzel bı gelirim var.evim arabam istediğim zaman istediğimi alabiliyorum.sizi de böyle şeyler motive etsin yokluktan güçlü olarak çıkmaya bakın.herkes anne babadan zengin olmuyor hayat şartlarını sorgulamak yerine napabilirimi düşünün.

ya şımarıkça olabilir ama gerçekten parayı dusunup yaşamaktan bıktım , kimi görsem zengin babasının prensesi tek yaptığı şey yiyip gezip tozmak yani bende boyle isterdim , borcumuz çok babama uzuluyorum borçlardan kafayı yemiş durumda ona da kızamıyorum hakkım yok elinden geleni yapıyor canım babam, ama isterdim yani zengin olup babamı annemi mutlu edebilmek, babam memur ben üniverste okuyorum. memır maaşıyla bu devirde zor bilirsiniz. yazın okul birince çalışmaya başlayacagım ama gerçekten bazı şeyler zoruma gidiyor yaşıtlarım yazın tatil planı yapıyor ben merde işe girsem neresi alır diye düşünüyorum. okudugum bölümde aşırı iyi değil birsürü işsiz var yani ondanda umudum yok bunun için ders falanda çalışasım gelmiyor . bana işin olunca hakettigin alınacak dense sıpsıkı derslerıme calısırım. yanı kısaca iöimde salmışlık bıkmışlık var şükür et et nereye kadar böyle bilemiyorum. herhün oturup kalkıp dua ediyorum . bu arada öyle hani yatlarım olsun villalarımız olsun derdinde de değilim geçinebileceğimiz istedigimiz kıyafet içecek vs düsünmeden alabıleyım yeter bıkmış durumdayım. aklımda bazı planlar var gelecek için ama okulla alakası yok yani kpss girip devlet memuru olmayı fusunmuyorum bi mekan açmak falan var aklımda ama onun için bile para gerekli çıkmaza girdim . kendıme feğil babama ağlıyorum hergün ne yapıcam?
Ben bütün ünv hayatım boyunca çalıştım ve ünv. Hayatımı dibine kadar yaşadım part time ajanslarda çalışıyordum düğün kongre fuar vs. Ve iyi para kazanıyordum ders saatlerinize göre ayarlayanilirsiniz. Ailemden sadece okul harç parası alırdım. O paralarla istediğim kıyafeti alıp tatillere partilere her giderdim. Anlatırken aklıma geldi ne güzel günlerdi çok özledim 😀 bu şekilde çalışabilirsiniz. Başla bir şehirde yaşıyordum istanbul ajansınada kayıt yaptırmıştım bir sürü farklı şehire işe götürüyorlardı bütün masrafları onlar karşılıyordu. Bu sayede kendim asla parasını verip gidemeyeceğim otelleri görmüşlüğümde var.

Valla bebeğim 10 yıldır eşek gibi çalışıyorum Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinden mezunum. Nerde o piremsesler bilmiyorum ama benim iş yerimdeki kadınlar gayet benim gibi. Küçücük bir evim var. Eşim yoğun çalışıyor. Sürekli seyahatte. Evime yatılı bakıcı ihtiyacım hat safhada tutamıyorum. Annelere uzağız. Eşim de ben de özel sektörde maaşlıyız. Türkiye geneline göre de iyi bir hayatımız var ama akşam evime geldiğimde çocuğumla oynamaya enerjim kalmamış oluyor. Ev borcu ödüyoruz arabam vardı bekarken ev alırken sattım. Buna şükür.
Sen daha hayatının baharında şu kafaya gelmek için biraz erken değil mi? Özel üniversitede falan mı okuyorsun?

Ülkemizin ekonomisi belli canım. Benim babam da asker emeklisi. Annem ile evlendiklerinde hiçbir şeyleri yokmuş. Emekli olduktan sonra ev alabildik borcu da daha yeni bitti. Elaleme bakıyorum anneanne, babaanne, dede vs hep destek oluyorlar. Bana da hiç destek olan olmadi. Mirasta olan hakkimizi bile yediler. Üniversite okurken part time çalıştım. Borç her zaman olur üzülmek çare değil. Meslek sahibi olup çalışacağız başka çaresi yok.

Özel sektörde çok iyi bir iş bulabilmek için çok iyi vasıflara sahip olmak gerekir, eşiniz bunu başardıysa ne mutlu ona ama gerçekler bu yönde malesef. Memuriyette yüz kızartıcı bir suç işlemedikten sonra işten çıkarılma gibi bir durum da yok, bu da en büyük artılardan biri.
Bazı bölümlerde özel sektör daha avantajlı olabiliyor. Uluslararası Ticaret mezunuyum, bizim okuldan Almanya'da iş bulan bile var.

sizin çevrenizde muhtemelen orta direğe mensup aileler vardır babanız memur. ultra lüks kiminle takılıyorsunuz ki herkes çok zengin hele ki bu zamanda. Bir tek siz değilsiniz çalışan ben tek çocuk olmama rağmen hem okuudm hem çalıştım ki ailemin destek olmama ihtiyacı yokken
ultra lüks derken sınırsız yat partilerini, özel uçakla parise akşam yemeğine gitmeyi filan kast etmiyorsanız şayet...

hani "rahat" takılan insanlar var
ben 20 senedir çalışıyorum
etrafımdaki kadınlar hep çalışan kadın
yaşadığımız yer üniversite kampüsü bölgesi (daha öncede aynı ünversitenin kampüsünün içindeki lojmanında kaldım zaten yani uzun süredir buradayım)

valla bazı öğrencilerdeki rahatlık, senelerdir çalışan kadınlarda yok
her akşam dışarıda
her gün başka kıyafet
her yaz başka yerde vs.

ki burası vasat bir üniversite koç yeditepe vs değil, sıradan devlet üniversitesi.

bakınca biz kiralara bile "alla alla çocuklar bu kirayı nasıl ödeyecek ki" diyoruz ama aynı çocuklar kiradan fazla benzin parası, içki parası ödüyor. kızlar kozmetiği su gibi harcıyor herkesin evde peti var.

sürekli gecenin 2lerinde 3lerinde kurye paket gelen bir apartta kılıyorum. artık bıktım kapıya gece12den sonra zil çalarsanız küfredecem diye yazdım. numarayı karıştırıp benim kapımı çalıyorlar. ben de maalesef çııt sese uyanan birisiyim zaten kalkıyorum aaa pardon diyip gidiyorlar gecenin 3ünde...ki bu servislerin bir kısmının hap ot esrar vs olduğunu da duyuyoruz. burada sık sık operasyon oluyor.

kısaca böyle enteresan (!) öğrenci hayatları var. bu değirmenin suyu nereden geliyor bilmiyorum.

şayet aileden geliyorsa, benim oğlum/kızım anadoluda vasat bir okul okuyor olsa benim imkanım da ola bu kadar bol bol akıtmam işin açıkçası çünkü buradan mezun olsa asgari ücretle iş anca bulacak ya da 94846564506 sene KPSSye filan girecek. anne-babası asgari ücretin kaç katı harçlık verince bu çocuklar yarın nasıl asgari ücretle çalışcak hiç bir fikrim yok.

çocukların bir kısmının ailesi buralarda işletme sahibi -burası turizm bölgesi- güzel paralar kazanıyorlar, çocuklar da vasat başka yer kazanamıyor işte okul okumuş olsun diye buralara dandik bölümlere gelip okuyorlar, mezun olunca hiç bir şey olmayacaklar yani, babasının işyerinde bile çalışamıyor bu çocuklar, sonra güzelce batıyor işletmeler, ya da miras kavgasındn bölünüyor gidiyor vs. bu ayrı da herkesin de babasının oteli restaurantı yok.

Bazı bölümlerde özel sektör daha avantajlı olabiliyor. Uluslararası Ticaret mezunuyum, bizim okuldan Almanya'da iş bulan bile var.
Olabilir ama herkes aynı şansta olmuyor malesef, kiralık daire ilanlarına bakın bir, öncelikli olarak memur olması tercih edilir diyor. Benim anlatmaya çalıştığım şey, eğer ki çok iyi vasıflara sahip değilsen ve şanslı değilsen Türkiye'de özel sektör öyle çok büyük paralar vermez.

Çift maaş ve gelirimiz yüksekti. Ortalamanın üzerindeydik. Ev, 2 araba, rahat yaşam, eksiksiz ev vs. Bir gece de hepsi gitti. (Ev başka yerde sağlam kaldı) Sonuç olarak başa döndük tek bir farkla, Ekonomi çökmüş, giderler artmış, enerjimiz düşmüş.

O korku ile canımız sağ kaldı buna şükrettim. Canınız sağ olsun, eliniz ayağınız tutsun, her şey olur.

Çoğumuza para gökten inmiyor. Elimizde kahve, ayakları uzatıp çalışmadık. Mobbing, haksızlık, tek çocuk büyütme vs. Yüküm ağırdı ama salmadım. Salsaydım. Bir süreliğine olsa bile rahat yaşayamazdım.

Sonrasında akıl sağlığım bile normal değildi. Bir sürü tedavi ve terapi aldım. Ben bile toparlıyorsam, siz daha yolun başındasınız.

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar nüfusun yarısından fazlasını bunaltmış durumda, insanlar bir şeylere sahip olabilmek için yüklü borçlar altına giriyor, yıllarca kendinden çoluğundan çocuğundan kısarak borç ödüyor.

Tavsiyem en az iki yabancı dil öğrenmeniz, yurt dışına gidebilirseniz hem kendi hayatınız kurtulur hem ailenize yardım edebilirsiniz. Bunun için birikim gerek, çalışıp az buz demeden her ay kenara döviz atacaksınız.

Ben bütün ünv hayatım boyunca çalıştım ve ünv. Hayatımı dibine kadar yaşadım part time ajanslarda çalışıyordum düğün kongre fuar vs. Ve iyi para kazanıyordum ders saatlerinize göre ayarlayanilirsiniz. Ailemden sadece okul harç parası alırdım. O paralarla istediğim kıyafeti alıp tatillere partilere her giderdim. Anlatırken aklıma geldi ne güzel günlerdi çok özledim 😀 bu şekilde çalışabilirsiniz. Başla bir şehirde yaşıyordum istanbul ajansınada kayıt yaptırmıştım bir sürü farklı şehire işe götürüyorlardı bütün masrafları onlar karşılıyordu. Bu sayede kendim asla parasını verip gidemeyeceğim otelleri görmüşlüğümde var.
bu tür ajansları nasıl bulabilirim , aslında istanbul ankara gibi yerlerde okusaydım iş imkanı olurdu ama cok buyuk değil okudugum yer

Özel sektörde çok iyi bir iş bulabilmek için çok iyi vasıflara sahip olmak gerekir, eşiniz bunu başardıysa ne mutlu ona ama gerçekler bu yönde malesef. Memuriyette yüz kızartıcı bir suç işlemedikten sonra işten çıkarılma gibi bir durum da yok, bu da en büyük artılardan biri.
Gerçekler o yönde değil işte onu anlatmaya çalışıyorum. Kapasitesi olan için özel sektör her zaman daha iyi. Gelişim bitmez ve hep bir üste gider ama memuriyet gelişime kapalı insanlar için işsiz kalınmayacak bir garanti kapısı. O sebeple insanlar boşuna mı deli gibi kpss çalışıyor savunması yersiz. Çünkü deli gibi kpss çalışanın zaten başka bir şeye kapasitesi yok mecburen onu yapacak o son şans. Yoksa Allah’ın nimeti olduğundan veya memuriyet çok kazandırdığından değil

Gerçekler o yönde değil işte onu anlatmaya çalışıyorum. Kapasitesi olan için özel sektör her zaman daha iyi. Gelişim bitmez ve hep bir üste gider ama memuriyet gelişime kapalı insanlar için işsiz kalınmayacak bir garanti kapısı. O sebeple insanlar boşuna mı deli gibi kpss çalışıyor savunması yersiz. Çünkü deli gibi kpss çalışanın zaten başka bir şeye kapasitesi yok mecburen onu yapacak o son şans. Yoksa Allah’ın nimeti olduğundan veya memuriyet çok kazandırdığından değil
Memuriyet sadece düz bir memurluk değil ki, kaymakamlıkta çalışan masa başı oturan bir memur da var, savcı da var, albay da var. Ben de eskiden özel sektör kafasındaydım ama yaş ilerledikçe bu ülkede memur olmanın en avantajlı durum olduğunu düşünüyorum, özel sektörde yıllarca sürünen ve gözünün önünde kaşın var diye kapının önüne konulan insanları gördükçe. Özel sektör, kurumsal ve çok iyi bir firma olmadıktan sonra çalışanına köle gibi davranır ve çok azı gerçekten hakkı olan parayı verir. Çok nitelikli olan insanlar bu ülkede kolay kolay durmuyor zaten artık.

Memuriyet sadece düz bir memurluk değil ki, kaymakamlıkta çalışan masa başı oturan bir memur da var, savcı da var, albay da var. Ben de eskiden özel sektör kafasındaydım ama yaş ilerledikçe bu ülkede memur olmanın en avantajlı durum olduğunu düşünüyorum, özel sektörde yıllarca sürünen ve gözünün önünde kaşın var diye kapının önüne konulan insanları gördükçe. Özel sektör, kurumsal ve çok iyi bir firma olmadıktan sonra çalışanına köle gibi davranır ve çok azı gerçekten hakkı olan parayı verir. Çok nitelikli olan insanlar bu ülkede kolay kolay durmuyor zaten artık.

Doğru diyorsun. Eşim hep kurumsal buyuk firmalarda calisti haklari gayet iyiydi, iyi de kazaniyordu ve yakin zamana kadar yurtdisina gidelim dedikce yok ülkemde kalacagim diyordu ama iş nedenli yaşanan bazi şeylerden artik kendi canina da tak etti gidiyoruz.
Cidden nitelikli calisan ve durmak isteyen insan bile duramiyor artik.

Doğru diyorsun. Eşim hep kurumsal buyuk firmalarda calisti haklari gayet iyiydi, iyi de kazaniyordu ve yakin zamana kadar yurtdisina gidelim dedikce yok ülkemde kalacagim diyordu ama iş nedenli yaşanan bazi şeylerden artik kendi canina da tak etti gidiyoruz.
Cidden nitelikli calisan ve durmak isteyen insan bile duramiyor artik.
Benim eşim de mühendis ve kalite müdürü olarak çalışıyor şu anda. Aldığı parayı söylesem gülersin ve tek bir izin günü var. O gün bile telefonlar hiç susmaz ve en ufak bir şeyde hemen işyerine çağırırlar. Her işe de koşturur. Tatil için plan yapıyoruz ve senelik iznini bile zar zor kullanıyor. Çok bunaldık artık cidden, he çok astronomik rakamlar alanlar da var ama bunlar çok nadirdir. Ben çoğunluktan bahsettim zaten, yüzdeye vurursan özel sektörde çalışıpta mutlu olan insan sayısı çok azdır. Ben kimseye gidin memur olun demiyorum, kendini geliştiren fırsatını bulunca çekip gidiyor zaten. Biz bu yaştan sonra bir yere gidemeyiz ama🥲

Benim eşim de mühendis ve kalite müdürü olarak çalışıyor şu anda. Aldığı parayı söylesem gülersin ve tek bir izin günü var. O gün bile telefonlar hiç susmaz ve en ufak bir şeyde hemen işyerine çağırırlar. Her işe de koşturur. Tatil için plan yapıyoruz ve senelik iznini bile zar zor kullanıyor. Çok bunaldık artık cidden, he çok astronomik rakamlar alanlar da var ama bunlar çok nadirdir. Ben çoğunluktan bahsettim zaten, yüzdeye vurursan özel sektörde çalışıpta mutlu olan insan sayısı çok azdır. Ben kimseye gidin memur olun demiyorum, kendini geliştiren fırsatını bulunca çekip gidiyor zaten. Biz bu yaştan sonra bir yere gidemeyiz ama🥲

Eşim evden calisiyor cogunlukla ve cumartesi pazar tatil senelik izin de sıkıntı degil ama yine baska sorunlar oluyor işte.
Eşim de 39 yaşinda cok minik değil. 😄
Keşke yeni evliyken gitseydik ama geç degil.

Eşim evden calisiyor cogunlukla ve cumartesi pazar tatil senelik izin de sıkıntı degil ama yine baska sorunlar oluyor işte.
Eşim de 39 yaşinda cok minik değil. 😄
Keşke yeni evliyken gitseydik ama geç degil.
Benim ki emekli oldu ama emekli maaşı kiraya bile yetmeyeceği için mecburen çalışmak zorunda. İkimiz de 45'e merdiven dayadığımız için gençlerin yanında şansımız çok az 🥲. Allah yardımcısı olsun gitmek isteyen herkesin🙏

ya şımarıkça olabilir ama gerçekten parayı dusunup yaşamaktan bıktım , kimi görsem zengin babasının prensesi tek yaptığı şey yiyip gezip tozmak yani bende boyle isterdim , borcumuz çok babama uzuluyorum borçlardan kafayı yemiş durumda ona da kızamıyorum hakkım yok elinden geleni yapıyor canım babam, ama isterdim yani zengin olup babamı annemi mutlu edebilmek, babam memur ben üniverste okuyorum. memır maaşıyla bu devirde zor bilirsiniz. yazın okul birince çalışmaya başlayacagım ama gerçekten bazı şeyler zoruma gidiyor yaşıtlarım yazın tatil planı yapıyor ben merde işe girsem neresi alır diye düşünüyorum. okudugum bölümde aşırı iyi değil birsürü işsiz var yani ondanda umudum yok bunun için ders falanda çalışasım gelmiyor . bana işin olunca hakettigin alınacak dense sıpsıkı derslerıme calısırım. yanı kısaca iöimde salmışlık bıkmışlık var şükür et et nereye kadar böyle bilemiyorum. herhün oturup kalkıp dua ediyorum . bu arada öyle hani yatlarım olsun villalarımız olsun derdinde de değilim geçinebileceğimiz istedigimiz kıyafet içecek vs düsünmeden alabıleyım yeter bıkmış durumdayım. aklımda bazı planlar var gelecek için ama okulla alakası yok yani kpss girip devlet memuru olmayı fusunmuyorum bi mekan açmak falan var aklımda ama onun için bile para gerekli çıkmaza girdim . kendıme feğil babama ağlıyorum hergün ne yapıcam?
Çalışcan

özel sektör canını çıkarır tamam da

kaymakam ya da üst düzey yargı mensubu, üst düzey bürokrat vs. olmak için ne gerekiyor hepimiz biliyoruz

bakın kaymakam bir eniştemiz var, düğününde 8 10 tane vekil vardı, çünkü babası bir nefer....

ne oldu biliyor musunuz bu çocuk (çocuk diyorum çünkü çocuk. mezun olur olmaz direkt atandı, hımm acaba neden? daha adaylığı kalkmadan da evlendi zaten, okuldan arkadaşlardı, kızımız tabii ki çalışmıyor) neyse bu çocuk bir x mezhepten adamın evine yol yaptırmış. o da adam şehit babası olduğu için yaptırmış, yoksa x mezhepten birine tabii ki hizmet etmek istememiş öyle bir gaflette bulunamaz da işte düşünememiş, şehit babası da olsa hizmet edemezsin sen x mezhebe onlar münafık dendi...(tabii ki yazılı çizili denmedi, tabii ki bunun bir kanıtı yok ama olan bu)

ne oldu sürüldü.
aman rica minnet, nedametler vs. kısa bir süre süründükten ve aklı başına geldikten (!) sonra tekrar batıda güzel, pürüzsüz bir yere aldılar tayinini.

devlette bir yere gelmek için tam olarak bu olmak gerekiyor.
nasıl olacak o?

özel zor. eyvallah. bir şey demiyorum ama devletin çok daha farklı yönleri var.

ha küçük bir memur olurum kimseye karışmam, gelene ağam, gidene paşam, takılırım diyorsanız peki ama bir duruşunuz varsa delirir yani insan, kolay değil. -özellikle belli bir eğitim almış, üst düzey yere gelebilecek insan için değil. herkes kaldıramaz olanı biteni.

X