Bharara iddianameyi yeniledi... Sarraf soruşturması Türkiye’ye yürüyor

Ok yaydan çıktı diyosun. Belkide abd bunları kendi destekledi sonra da ipini çekti.bilmiyoruz ama bildiğim bişey var ki hiçbirşey göründüğü gibi değil.
ABD neyi destekledi? Reza nasıl çıktı içeriden hepimiz biliyoruz değil mi? Reza'ya kimler kefil oldu, kimler önüne yattı. Madem Reza büyük bir kumpasın parçasıydı, AHaber'e çıktı ve ülkenin dış borcunun %bilmemkaçını ben kapattım, dedi, buna neden izin verildi.
Kendimizi kandırmayalım philosophy, keser de sap da hesap da döndü.
Her şey göründüğü gibi, yani.

Bugüne kadar konunun çeperinde yer alan bir takım spekülatif isimler ve hadiseler, bazı siyasi isimlerin de karıştığı yolsuzluk iddiaları ile beslenen sansasyonel siyasi tartışmalar, bu önemli sorgulamayı bugüne kadar perdelemişti. Ancak bu sıra dışı parasal akışta sıkça adı geçen Rıza Sarraf’ın 19 Mart’ta ABD’de tutuklanması, yeniden işin odağındaki asıl meseleye, Türkiye’nin ABD’nin parasal gücüne karşı kısa süreli başkaldırısının nedenlerine ve olası sonuçlarının Türkiye’ye olan etkilerine odaklanılmasına vesile oldu.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, ABD’de Rıza Sarraf ve diğer iki kişi adına açılan dava ABD Başkanı’na “ulusal güvenliği ve dış politikasına yönelik sıra dışı ve olağanüstü tehditlerin üstesinden gelme” yetkisi veren “Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası”na aykırılıktan açıldı. Başka bir ifade ile bu davada ABD’nin ulusal güvenliğine ve çıkarları hilafına, Türkiye’nin İran için bu ülkeye ekonomik ve mali destek vermek amacı ile almış olduğu tasarruflar sorgulanacak. Aslında isim, tutuklanma yöntemi ve zamanlaması gibi ayrıntıları bir kenara bırakırsak çatışmanın merkezinde Türk-ABD ilişkilerinin parasal güç dengesinde Türkiye’ye yöneltilmiş kızgınlık ve hesap sorma ihtiyacı olduğu açık bir şekilde görülüyor.

Mesele davanin ne oldugu agirima giden tavriniz bu kadar net...ariyorum tariyorum okuyorum ama yok yok yok hep ulkemiz adina ya utaniyosunuz ya utaniyor ya utaniyorsunuz hic hemde hic sevmiyorsunuz en azindan ben boyle hissediyorum...alinti yapmistim ama olmadi sanirim...marily monreo ..office..depresif polyana

zaten sen ve senin gibilerin sorunu bu Amine.. Şaşırmıyorum o yüzden.. ülkemi seviyorum, hem de inanır mısın senden çok seviyorum (ölçü ne dersen senin sevgimatiğini kullandım). o yüzden bu ülkede boşaltılan kavramlara karşı bu derece öfkeliyim.. ülkede adalet yok, eğitim yok, sağlık yok, ekonomi desen can çekişiyor.. ama dindar bir insan olarak en acısı ne biliyor musun Amine? Allah diyenlere hiiiiç güvenim yok.. benim çocuklarım 3 senedir kuran kursuna gidiyorlardı, bu yıl göndermeyeceğim.. çünkü tepemizdekiler "bir kereden bir şey olmaz" mantığını güdüyorlar.. onlar için sen, ben, çocuklarımız sayıdan ibaretiz Amine.. işte bütün öfkem buna..

Kaldı ki insanlar kendi ülkeriyle birlikte başka ülkeleri de sevebilirler.. Ben sadece Amerikayı değil, Kanadayı da çok seviyorum.. İsveç, Norveç hayal gibi resmen.. ne sanıyorsun Amine? yurt dışına çıktığımız zaman "savaştan mı kaçtınız" denmeleri sence çok mu hoşumuza gidiyor? bak Kilis'e 2 gündür düşen bombaların haddi hesabı yok, bir savaşın içindeyiz Amine.. Medya doğru düzgün göstermiyor, gösterse de kimse umursamıyor.. Bana 2 yıl sonra buranın Suriye gibi olmayacağının garantisini verebilir misin? peki ne yapılıyor? sadece yayın yasağı..

belki de insanların öfkesi bundandır olamaz mı Amine?

Bugüne kadar konunun çeperinde yer alan bir takım spekülatif isimler ve hadiseler, bazı siyasi isimlerin de karıştığı yolsuzluk iddiaları ile beslenen sansasyonel siyasi tartışmalar, bu önemli sorgulamayı bugüne kadar perdelemişti. Ancak bu sıra dışı parasal akışta sıkça adı geçen Rıza Sarraf’ın 19 Mart’ta ABD’de tutuklanması, yeniden işin odağındaki asıl meseleye, Türkiye’nin ABD’nin parasal gücüne karşı kısa süreli başkaldırısının nedenlerine ve olası sonuçlarının Türkiye’ye olan etkilerine odaklanılmasına vesile oldu.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, ABD’de Rıza Sarraf ve diğer iki kişi adına açılan dava ABD Başkanı’na “ulusal güvenliği ve dış politikasına yönelik sıra dışı ve olağanüstü tehditlerin üstesinden gelme” yetkisi veren “Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası”na aykırılıktan açıldı. Başka bir ifade ile bu davada ABD’nin ulusal güvenliğine ve çıkarları hilafına, Türkiye’nin İran için bu ülkeye ekonomik ve mali destek vermek amacı ile almış olduğu tasarruflar sorgulanacak. Aslında isim, tutuklanma yöntemi ve zamanlaması gibi ayrıntıları bir kenara bırakırsak çatışmanın merkezinde Türk-ABD ilişkilerinin parasal güç dengesinde Türkiye’ye yöneltilmiş kızgınlık ve hesap sorma ihtiyacı olduğu açık bir şekilde görülüyor.

Mesele davanin ne oldugu agirima giden tavriniz bu kadar net...ariyorum tariyorum okuyorum ama yok yok yok hep ulkemiz adina ya utaniyosunuz ya utaniyor ya utaniyorsunuz hic hemde hic sevmiyorsunuz en azindan ben boyle hissediyorum...alinti yapmistim ama olmadi sanirim...marily monreo ..office..depresif polyana
Ben bıktım Amine, cidden her seferinde ülkemi ne kadar sevdiğimi açıklamak zorunda bırakılmaktan bıktım, yıldım, yoruldum.
Benim ülkemi ne kadar sevdiğimi sorgulamak hiçbirinizin haddi değil.
Bunu bir kenara bırakalım.
Gelelim meselenin kendisine. Reza ambargoyu deldi mi? Şimdiye kadar hem medyaya sunulan kanıtlar, hem de Zencaninin ifadeleri evet diyor.
Savcının iddianemesinde bu ambargoların T.R ve birkaç ülke üzerinden delindiği söyleniyor. Buraya kadar hemfikir miyiz?
Ben ABD bize demokrasi getirsin falan demiyorum. Mabaddan elemenet uydurmaya hacet yok.
Dediğim gayet basit, Reza ilişkilerinin ucu araştırılmadan 1 gecede apartopar çıkarılırken yapacaktınız bu hezeyanı, elin ABD'lisi adamın yakasına yapışınca değil.
Siz diyorsunuz ki Zarraf ABD ambargosunu T.R üzerinden delsin, ABD de buna ses çıkarmasın, Washington'u da İstanbul'a ilçe yapsınlar isterseniz.
Yok öyle bir dünya.
Her eylemin bir sonucu vardır Amine. Bu ülkede olmasa da dünyada var.

Yalnız Cemil Meriç'in demek istediği o değil. Ama neyse konu disina cikmayalim şincik

Sıkısınca bunlar hep Amerika nin Avrupa nin oyunu laflarina siginiliyor. Anli sanli Türk tarihinden dem vurup Osmanli sempatisi olusturuluyor ya ben ona kiziyorum.

Bir de o zamanlar avrupalilarin ah osmanli deyislerine boburlenirken iyi. Ama ben avrupa da amerika da daha iyi yasam sartlari var deyince ben nasil türküm nasil osmanli torunuyum ver sopayi gitsin...

Mesele davanin ne oldugu degil agirima giden tavriniz ...ariyorum tariyorum okuyorum ama yok yok yok hep ulkemiz adina ya utaniyosunuz ya utaniyor ya utaniyorsunuz hic hemde hic sevmiyorsunuz en azindan ben boyle hissediyorum...alinti yapmistim ama olmadi sanirim...marily monreo ..office..depresif polyana

Alıntıladın mı çaldın mı? Alıntı yaptıysan alıntıladığın yeri de yazman gerekir etik olarak. Yok ben yazmışım gibi olsun dersen çalmış olursun. Kul hakkı lamelif kul hakkıııı!

Kimin ülkesini ne kadar sevdiğine sen kangi titr ile karar veriyorsun?

Beni hic ilgilendirmez sevginiz yada sevmemeniz..ama aleyhine seviniyor goruyorum hep yada oyle anliyosam demekki...lehine hic bi haberde adinizi bile gormuyorum ...

Beni hic ilgilendirmez sevginiz yada sevmemeniz..ama aleyhine seviniyor goruyorum hep yada oyle anliyosam demekki...lehine hic bi haberde adinizi bile gormuyorum ...

mesela? Amerikaya bir Türk ü çağırdılar ben yorum yazdım, yine Amerika da bir Türk başarılı oldu konusunu ben açtım.. Sen de diğerleri gibi işine geleni görüyorsun sevgili Amine.. Tıpkı diğer arkadaşının bu kadar yazının arasından Cemil Meriç'e takılması gibi :) kaldı ki bizim sevgimizi ölçmek seni bir hayli aşar, ben hiç bulaşma derim :)

Alıntıladın mı çaldın mı? Alıntı yaptıysan alıntıladığın yeri de yazman gerekir etik olarak. Yok ben yazmışım gibi olsun dersen çalmış olursun. Kul hakkı lamelif kul hakkıııı!

Kimin ülkesini ne kadar sevdiğine sen kangi titr ile karar veriyorsun?
O yazi alinti...teldeyim ve zor yaptim zaten..kkdaki basit alintiyi bile zor yapiyorum zaten...kul hakkini ogrettigin icinde tesekkurler tam olarak ne ben bilmiyodum sagolasin....

mesela? Amerikaya bir Türk ü çağırdılar ben yorum yazdım, yine Amerika da bir Türk başarılı oldu konusunu ben açtım.. Sen de diğerleri gibi işine geleni görüyorsun sevgili Amine.. Tıpkı diğer arkadaşının bu kadar yazının arasından Cemil Meriç'e takılması gibi :) kaldı ki bizim sevgimizi ölçmek seni bir hayli aşar, ben hiç bulaşma derim :)
Boyumu asacagindanda bi hayli eminim :)bunu biliyosun...actigini gormedim ki gorsemboyle bi habere sevindigimi yazmak icin yine gorerim..sen actigin icin degil yani.. sephora caldinmi cumlesini size yazsam bize ne hakla hirsiz diyosun diye yaygarayi koparirdiniz bunuda biliyomusun ...sephorayinetiketlermisin office

O yazi alinti...teldeyim ve zor yaptim zaten..kkdaki basit alintiyi bile zor yapiyorum zaten...kul hakkini ogrettigin icinde tesekkurler tam olarak ne ben bilmiyodum sagolasin....

Bilmemek ayıp değil, öğrendiğine sevindim.

Bir de milletin içinden geçeni okumamayı, kendi görüşünle insanları yargılamamayı, etiketlememeyi, sınıflandırmamayı başarırsan süper olacak.

Boyumu asacagindanda bi hayli eminim :)bunu biliyosun...actigini gormedim ki gorsemboyle bi habere sevindigimi yazmak icin yine gorerim..sen actigin icin degil yani.. sephora caldinmi cumlesini size yazsam bize ne hakla hirsiz diyosun diye yaygarayi koparirdiniz bunuda biliyomusun ...sephorayinetiketlermisin office

görmedin mi işine mi gelmiyor bilmiyorum ama sevgimi ispatlamak için konu açmak zorunda da değilim.. kimseye bir şey ispatlamak zorunda da değilim Amine.. vatan = yönetim değil, yönetimi beğenmeyince vatanından tiksinmiş olmuyorsun bunu anlatamıyoruz.. zaten sürekli olanlara itiraz halindeyiz, bu bile sevgi işareti.. olanları bu ülkeye konduramıyoruz.. bunu bir kaç milyon kere söyledim yine söyleyeyim, ben yurtdışında son derece milliyetçi olurken bu ülkeye geldiğimde milliyetçilikten tiksiniyorum yahu.. ciddiyim ne yapıyorsunuz bana resmen mutasyona uğruyorum..

in vino veritas in vino veritas arkadaş seni etiketlememi istedi..

Alıntına nerden ya da kimden aldığını yazman yeterli bu gibi durumlarda. Şu yazar yazmış, şu gazetede gördüm siz de okuyun falan gibi.

Diğer türlü çalmış gibi görünüyor ki ben bu tip şeylerde hassasım.

Sevgimiz seni alakadar etmiyorsa, sorgulama Amine. Neden, ben bu ülkenin insanının başarısından hep gurur duydum. Aziz Sancar, göğsümü kabarttı, Ferzan Özpetek göğsümü kabarttı, hep. Sadece aynı pencereden bakmıyoruz Amine.
O yüzden, sorgulama.

Bu kadar gozler onunde yasanan seylerden sonra, nasil bi aklama cabasi icinde, bu insanlar hayret ediyorum yeminle yaaa.
Bu millet boyle oldukdan sonra davanin ucu Türkiyeye gelse ne olur gelmese ne olur.
Sahiii noldu su deniz feneri isi, hatirlayan varmi yoook.
Bu davada aynen oyle olup unutulup gidecek.
Malum ebrunun bebegi cabuk etkileniyor, cabuk unutalim kapansin gitsin. Ahaa Unuttum bile mevzu neydikiii:KK16:

Konu ne ara vatan sevgisini ölçmeye geldi.
Yani bi vatanseverlik ölçülmemişti o da olmuş çok şükür.

Ben bu ülkede yaşayıp vergi veriyorsam bazı şeyleri irdeleme hakkım var

Benim verdiğim vergilerle ülkemin başındakiler zengin ediyorsa bu adamı ve bu adaletsizliğe benim ülkemde göz yumuluyorsa Abd olaya el attığı zaman "onlara neymiş" demem.

Madem ülkemin başındakiler çok "vatansever" zamanında olayın üstünü kendine dokuncakları için kapatmasalardı.

Bazen susmak en guzeli..gercektwn..cunku karsindaki hep anlamak istegi yerden anliyor...neyyse uyuyup uyanip.buraya yaziyorum ...tamam vataninizi seviyorsunuz ben yanlis anladim ..bedenen yorgunum ruhen yorgunum bide uatune burda yoruluyorum kendimle zorum ne acaba

ABD neyi destekledi? Reza nasıl çıktı içeriden hepimiz biliyoruz değil mi? Reza'ya kimler kefil oldu, kimler önüne yattı. Madem Reza büyük bir kumpasın parçasıydı, AHaber'e çıktı ve ülkenin dış borcunun %bilmemkaçını ben kapattım, dedi, buna neden izin verildi.
Kendimizi kandırmayalım philosophy, keser de sap da hesap da döndü.
Her şey göründüğü gibi, yani.
Abd nin çıkarlarını korumak için neler yapabileceğini tarihten biliyoruz,geçmişte de İran'la benzer skandallar yaşadı abd. El altından silah bile sattı,ortaya çıkmasaydı kimse bitmeyecekti.şimdi de çıkarlarını korumak adına kamuoyunu kandırmadığı ne malum. İstediği zaman ambargo koyup,istediği zaman kaldırıyor,istediği zaman soruşturma başlatıyor vs. Bu durumda abd den haklı ve adaletli davranmasını beklemek yapacağım en son şey olur. Abd sadece kendi çıkarlarına uygun hareket ediyor. Ve bu benim çıkarlarımla çelişirse helal olsun abd ye nasıl çözdü olayı demem. Dışarıda yaşanan her olaydan da ülke siyasetini yönlendirmesi adına medet ummak ayrıca ironik bir durum.

Bazen susmak en guzeli..gercektwn..cunku karsindaki hep anlamak istegi yerden anliyor...neyyse uyuyup uyanip.buraya yaziyorum ...tamam vataninizi seviyorsunuz ben yanlis anladim ..bedenen yorgunum ruhen yorgunum bide uatune burda yoruluyorum kendimle zorum ne acaba

yahu Amine, diğer kızları saymıyorum bile sadece ben çarşaf çarşaf yorum yazdım hiçbirine takılmadın sevgimize takıldığın kadar.. Her şey bitti bizim sevgimizi ölçmek mi kaldı? yapma Amine yahu valla bizimkiler de parmak yoruluyor..

X