Beslenme programlarımız

E

EU3

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi EU3
aylara göre doktorlarımızın verdikleri beslenme programlarını burada paylaşırsak rahat bir şekilde takip edebiliriz

bizim doktorumuzun verdiği liste 4-5 ay la başlıyorum sonra diğerlerinide yazarım

4-5 ay

08.00 anne sütü, yoksa hazır mama

11.00 elma, şeftali, havuç gibi meyvelerin suları yada püreleri ( yaklaşık 50 cc)

12.00 anne sütü ardından karışık sebze çorbası veya hazır kaşık maması
(100- 150 gr)

16.00 anne sütü, ardından yoğurt (meyve püresi eklenebilir) (küçük bir kase)

20.00 anne sütü, pirinç unu ile hazırlanmış muhallebi veya hazır kaşık maması
(bir kase)

23.00 anne sütü yoksa hazır mama

04.00 anne sütü yoksa hazır mama

• Konu Sahibi EU3
yukarıda yazdıklaımın hepsine aynı ande başlanmıyor azar azar başlayaak tek bir besinle başlanıyor, bir süre sonra diğerine geçiliyor

• Konu Sahibi EU3
genelde bende aynı sırayla veriyorum ama belirli bir liste yok bu ay (7 nisan ) kontrole gittiğimize belli bir listemiz olur heralde.. yoğurdu 1 ay verme demişti geçen ay bu ay tekrar başlarız sanırım ..

• Konu Sahibi EU3
saat 12 den 4 e kadar nasıl duruyoo? benimki enfazla 2 saat sonra bişeyler yemek istiyo.Bu ay kontrolüne cumartesi gittik .çok iyi dedi maşşalah.kim bakıyosa ona bi aferin dedi.bizimki liste falan vermez hiç bi zaman.ne ölçü ne bişey.bana sadece çorbaya yoğurda geç demişti geçen ay.bende nette araştıra araştıra yaptım her şeyi.yani aferin bana :lepi: gece yatmadan evvel son olarak gece maması veriyorum ama 100cc.gece kalkarsa emiyo.sabah altıda biberon maması içiyo.sonra 9,30 gibi pirinçli muhallebi yiyo bi kase 2 çorba kaşığı ile yapılmış.sonra 12 gibi biberon maması . 2,30 gbi çorba(patates,brokoli,pirinç,bulgur,havuç,ıspanak,tatlı kabak) buharda pişiyo sulandırılıyo 1 çay kaşığı zeytin yağı ilave edilip verilio.akşama doğru yoğurt içine 2 cicibebe bisküvi+ elma püresi.sonra da akşam yine başka kavanoz pürelerden veriyorum.mesvim meyvesi olmayanlardan.(armut mandalina muz) meselaa.sonra duruma göre bi biberon maması daha içiyo. şimdi çok gibi geliyo ama biberon mamasını 120 cc yapıyoruz en fazla 150cc.çünkü reflü var çok kusuyo.ben de fazla şişirmiyorum.az ve sık yiyo:) tamamen benim menümm

• Konu Sahibi EU3
6-9 ay

08.00 anne sütü, kahvaltı ( su, meyve suyu veya hazır mama içine yumurta sarısı,
yarım kibrit kutusu kadar beyaz peynir, bir tatlı kaşığı reçel veye pekmez birkaç
adet bebe biküvisi) ( ben bu kadar karıştıracağımı sanmıyorum)

10.00 anne sütü, meyve suyu veya püresi

13.00 anne sütü, sebze çorbası (kıyma ilave edilmiş)

16.00 anne sütü, yoğut ( meyve püresi, veya bebe bisküvüsi eklenebilir), kaşık maması

20.00 anne sütü, muhallebi veya kaşık maması

23.00 anne sütü, hazır mama, kaşık maması

• Konu Sahibi EU3
10-11 ay

08.00 anne sütü, kahvaltı( bir yumurta, sarısı ve beyazı, 1 kibrit kutusu beyaz peynir,
reçel veya pekmez, bebe bisküvisi veya ekmek içi) bana çok gibi ve çok karışık geldi geldi:çok üzgünüm:

11.00 meyve suyu veya püresi

13.00 öğle yemeği (sebze püresi, köfte tavuk, balık - hergün birisinden- yayla çorbası,
tarhana çorbası, domates çorbası - hergün birisinden- pilav ,karaciğer

16.00 anne sütü, yoğurt

20.00 akşam yemeği(sebze püresi, köfte tavuk, balık - hergün birisinden- yayla
çorbası, tarhana çorbası, domates çorbası - hergün birisinden- pilav ,karaciğer

23.00 anne sütü, muhallebi

12 ay ve üzeri: bu aydan sonra aile sofrasına oturabilir, baharatlı olmamak kaydıyla yemeklerden verilebilir, inek sütü içirilebilrve bal yedirilebilir

• Konu Sahibi EU3
denizanası paylaşımın için teşekkür ederim canım..
bizimde liste bu şekilde bize de
11.00 elma, kayısı ,armut gibi mevsim meyvelerin suları olarak başlattı 15 gün sonrasında püre olarak vermeye başla dedi ve takribi ölçüsü ilk önce alabildiği kadardan başlayıp sonrasında 1 çay batdağı kadar.

bize akşam muhallebisini vermedi ama ben sordum vereyimmi diye çok sık olmadan ver tabi ondanda tatsın ama 5 ay da tekrar bakıcas mönüye dedi.

• Konu Sahibi EU3
bu yazılı liste ilk günden bu kadar vermiyoruz tabiki yavaş yavaş başladık bakalım

kızlar bişi sorcam bebe bisküvisi için erken değil mi bizim bebelere?

• Konu Sahibi EU3
tsk ederım canım paylasımın ıcın
ben sımdılık aksam ustu muhallebı ıle bır kac gun gecırıcem sonra corba ıle devam edıcem
henuz bır programa oturtmadım ama yavas yavas oturacak sanırım
asıl aklıma takılan doktorumuz corbaya basladıktan sonra en gec 6 aya kadar tarhana corbasına kadar gelebılırsın dedı
tarhana ıcın 6 ay erken degıl mı

bence bebe bisküvisi için erken 6.-7.aydan sonra sanırım daha mantıklı olacaktır.
bilmem bize tarhana için bişey demedi ama şunu söyleyeyim bizim doktor daha önce de demiştim ya eski usul besle yani az yağlı az tuzlu az baharatlı yediklerinden ona da tattır ki damak tadı oluşsun sonra çok ayrım yapar ve seçer yemekleri dedi. bu sebeple tarhana da neden olmasın :))

benım esım bıraz pımpırıklıdır
bebe bıskuvısının aslında bebeklere bır faydası olmadıgını dusunuyor
ama yedırıp yedırmeme konusunda henuz bır konusma yapmadık
bılemıyorum esımde doktorumuz gıbı bızımle bırlıkte ne yıyorsak yesın dıye dusunenlerden (kara lahana corbası bıle)
goreceksın benım oglum bebe bıskuvısı yemeyecek bızım gıbı ekmek yıyecek dıyor
tahıllı ekmeklerden alırız falan dıyor

tarhana corbası dahı yedırebılırsın bır daha kı gelısınıze kadar deyınce aklım karıstı baharatlı oluyor az da olsa corba dokunmaz mı dıye
ben yıne de kendı kafama gore oturtmayı dusunuyorum beslenme programını

bu yazılı liste ilk günden bu kadar vermiyoruz tabiki yavaş yavaş başladık bakalım

kızlar bişi sorcam bebe bisküvisi için erken değil mi bizim bebelere?
bencede aynı gün içinde bebe bisküvisi+meyve suyu+corba+muhallebi bunları 8-9 aylık bir bebek ancak yer 5 aylık bir bebeğe cok fazla değilmi benim oğlan 7.400 kilo 4.5 aylıy meme ve sadece akşamları 50cc mama gün aşırıda bir fincan meyve suyu veriyorum

cumartesı gunu eltım geldı 9 aylık bır oglu var maasallah 1 yasında gıbı cok gurbuz bır cocuk
hıc doktora goturmuyor cocugu kontrole falan dogumdan sonra sadece ası ıcın saglık ocagıan gıtmıs o kadar
ama her turlu yıyecegıne cekılmıs cevız ekledıgını soyledı
ayrıca kahvaltısına kaymak ve tereyagı da eklıyormus
hıc agır gelmıyor afıyetle yıyor dıyor

bu ay gidişimde bana 3 kere çekilmiş kıyma koy çorbalara dedi.ve tarhana un çorbasına başla dedi.yayla birde şehriye ama bunlar nasıl yapılcak söylemedi.şehriyeyi nasıl yapıcam bir tek onu bilmiyorum.diğerleri mantıkla bulunuyor da:)bilen varmı?

tarhanayı 6. aydan sonra verilir diye biliyorum ama bizim listede 10. ayda gözüküyor ama ben 6 ayı bitirsin biraz biraz veririm tarhana, ceviz konusunda kararsızım bence erken tabi herkes kendi bilir.

bebe bisküvisi bende çok istemiyorum ama 6. aydan sonra sadece yoğurt içine koyabilirim belki çünkü yoğurtu pek sevmiyor benim minik,

startuba bunların hemen hemen hepsinden veriyorum ben şimdilik ama miktarları az oluyor hiç anne sütü almadığı için çok gelmiyor

tarhana falan tamamda şehriye için kıyma için erken bence

açıkcası kızlar özellikle kalimero ve derin muhallebi yaparken sütle yapılması
ve kıyma verilmesi için çok erken diye düşünüyorum..
kıyma 6. aydan sonra verilmeye başlanıyor..
kalimeroya yazdığım gibi sütde en az bir sene verilmemesi gerekiyormuş demir emilimini azaltıp kansızlığa yol açıyormuş süt..

hiç meme emmesede mama var onlarda anne sütüne yakın bisküvi kııyma falan bilmiyorum yanı herneyse doktorlarınız uygun gördüğse bi bildikleri vardır tabiki

bebe büsküvisini bende yeni vermeye başladım aslında numune olarak gelmişti sabah mamalarına kattım çoook severek yediler..
birde ceviz işi bu ay verilirmi bilemiyorum ama benim arkadaşımdan hatırlıyorum çorbalarına dövülmüş ceviz eklerdi.. omega 3 açısından zenginya ceviz ondan katıyordu 6. aydan sonra bende eklemeyi düşünüyorum..

....................

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…