Beş Vakit Namaz Kılanlar...

Günaydın kızlarrr

aynaa çok güzel şeyler paylaşmısınız tatlım

nasılsınız bakalım

ben daha başlayamadım namazlara

cuma gününe başlarım inş.

Kızlar şaban ayına girmiş bulunuyoruz bu ayı faziletlerini saymakla bitmez

ŞABAN ayı: Resulullah efendimiz, Şaban ayına da çok değer verir ve "Ya Rabbi, Receb ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir" diye dua ederdi.

Âişe validemiz buyuruyor ki:
(Resulullahın, hiçbir ayda, Şaban ayından daha çok oruç tuttuğunu görmedim. Bazen Şabanın tamamını oruçla geçirirdi.)

Şaban ayının faziletiyle ilgili üç hadis-i şerif:
(Şaban, öyle faziletli bir aydır ki, insanlar bundan gâfil olurlar. Bu ayda ameller, âlemlerin Rabbine arz edilir. Ben de amelimin oruçluyken arz edilmesini isterim.)

(Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.)

(Şaban ayında üç gün oruç tutana, Allahü teâlâ Cennette bir yer hazırlar.)
[Kaza orucu borcumuz olmasa bile, bu oruçları tutarken, ilk veya son kazaya kalan Ramazan orucunu tutmaya diye niyet etmeli.]

Bünyesi zayıf olanın, Şabanın 15 inden sonra oruç tutmayıp, farz olan Ramazan-ı şerif orucuna hazırlanması iyi olur. Sağlığı yerinde olan ise, Şaban ayının çoğunu, hatta tamamını oruçlu geçirebilir.

Berat gecesi, Şaban ayının on beşinci gecesidir. Yani 14 Şabanın bittiği günün gecesidir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü teâlâ buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızk isteyen yok mu, rızk vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa, istesin vereyim” Bu hâl, sabaha kadar devam eder.)

(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez. Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.)

Bu geceyi ganimet bilmeli, tevbe istigfar etmeli, kaza namazı kılmalı, Kur'an-ı kerim okumalı, Bilhassa ilim öğrenmelidir. En kıymetli ilim, doğru yazılan ilmihal bilgileridir.

BİR GÜNLÜK NAMAZLA NELER KAZANIYORUZ YADA NELER KAYBEDİYORUZ?
Namazın bütün ibâdetleri içine alan bir ibâdet olduğunu bilmem biliyor musunuz?

Konuyla ilgili bâzı teknik rakamlar vermek istiyorum:

Günde 40 rek'at namaz kılıyoruz. Bu 40 rek'atın 17'si farz, 3'ü vâcib, 20'si sünnettir.

Bir senede 14.600 rek'at namaz kılıyoruz.

Ramazan'da 600 rek'at teravih namazı kılıyoruz.

Toplam bir yılda 15.200 rek'at namaz kılmış oluyoruz.

Akşam namazından sonra kılınan evvabin namazı, kuşluk vaktinde kılınan duha namazı, gece kılınan teheccüt namazı gibi nâfile namazlar 15.200 rek'at sayısı dışındadır.

*

Namaz kılan bir mü'min bir günlük namazında neyi ne kadar zikrediyor; hiç düşündünüz mü? Gelin ortalama bir rakam çıkaralım:

Namaz kılan bir mü'min bir günde en az

40 def'a besmele çekiyor.

40 def'a Fatiha sûresini okuyor.

80 def'a Rabb'imizin er-Rahman ismini söylüyor.

80 def'a er-Rahim ismini söylüyor.

213 def'a Allah-u Ekber diyor.

120 def'a Süphane Rabb'iye'l-Azim, diyor.

240 def'a Sübhane Rabbiye'l-Âlâ, diyor.

15 def'a Sübhaneke duâsını okuyor.

40 def'a Semi Allahu limen hamideh diyor.

40 def'a Rabbena ve leke'l-hamd diyor.

40 def'a Âmin (Ya Rabbî! Duâlarımı kabul buyur) diyor.

33 def'a Zamm-ı Sûre okuyor.

21 def'a Ettahiyyatü'yü okuyarak Peygamberimize selâm gönderiyor.

21 def'a Kelime-i Şehadet'i söylüyor.

26 def'a omuzundaki meleklere ve yanlarındaki Müslümanlara Selâm veriyor.

13 def'a Allahümme ente's-Selâmü ve Minke's-Selâmu Tebârekte ya Zelcelâli ve'l-ikrâm, diyor.

13 def'a Rabbenâ Âtina, duâsını okuyor.

13 def'a Rabbenâğfirli, duâsını okuyor.

15 def'a Allahümme Salli selâvatını okuyor.

15 def'a Allahümme bârik selavatını okuyor.

15 def'a Euzübillâhimineşşeytânirrâcîym diyerek şeytanın şerrinden Allah'a sığınıyor.

Bu zikrettiklerimiz sâdece namazın içinde okunanlardır. Namazdan önce ve sonra okunanlar ve tesbihatlar bu rakamların dışındadır.

60 yıl yaşayıp da kulluğunun gereklerini yerine getiren bir mü'minin yaptıklarını ve söylediklerini bu kadar yıl hesabıyla hesaplayın bakalım, ne çıkacak karşınıza.

Ya kulluk şuurundan uzak, ibâdetlerden mahrum ömrünü zilletle geçirmiş bedenini ibâdetsizlik illeti (hastalığı) istila etmiş olanlara ne diyeceksiniz. Gerçekten çok büyük kayıp içindeler değil mi? Allah şerlerinden korusun ve kurtarsın...

BİR GÜNLÜK NAMAZLA NELER KAZANIYORUZ YADA NELER KAYBEDİYORUZ?
Namazın bütün ibâdetleri içine alan bir ibâdet olduğunu bilmem biliyor musunuz?

Konuyla ilgili bâzı teknik rakamlar vermek istiyorum:

Günde 40 rek'at namaz kılıyoruz. Bu 40 rek'atın 17'si farz, 3'ü vâcib, 20'si sünnettir.

Bir senede 14.600 rek'at namaz kılıyoruz.

Ramazan'da 600 rek'at teravih namazı kılıyoruz.

Toplam bir yılda 15.200 rek'at namaz kılmış oluyoruz.

Akşam namazından sonra kılınan evvabin namazı, kuşluk vaktinde kılınan duha namazı, gece kılınan teheccüt namazı gibi nâfile namazlar 15.200 rek'at sayısı dışındadır.

*

Namaz kılan bir mü'min bir günlük namazında neyi ne kadar zikrediyor; hiç düşündünüz mü? Gelin ortalama bir rakam çıkaralım:

Namaz kılan bir mü'min bir günde en az

40 def'a besmele çekiyor.

40 def'a Fatiha sûresini okuyor.

80 def'a Rabb'imizin er-Rahman ismini söylüyor.

80 def'a er-Rahim ismini söylüyor.

213 def'a Allah-u Ekber diyor.

120 def'a Süphane Rabb'iye'l-Azim, diyor.

240 def'a Sübhane Rabbiye'l-Âlâ, diyor.

15 def'a Sübhaneke duâsını okuyor.

40 def'a Semi Allahu limen hamideh diyor.

40 def'a Rabbena ve leke'l-hamd diyor.

40 def'a Âmin (Ya Rabbî! Duâlarımı kabul buyur) diyor.

33 def'a Zamm-ı Sûre okuyor.

21 def'a Ettahiyyatü'yü okuyarak Peygamberimize selâm gönderiyor.

21 def'a Kelime-i Şehadet'i söylüyor.

26 def'a omuzundaki meleklere ve yanlarındaki Müslümanlara Selâm veriyor.

13 def'a Allahümme ente's-Selâmü ve Minke's-Selâmu Tebârekte ya Zelcelâli ve'l-ikrâm, diyor.

13 def'a Rabbenâ Âtina, duâsını okuyor.

13 def'a Rabbenâğfirli, duâsını okuyor.

15 def'a Allahümme Salli selâvatını okuyor.

15 def'a Allahümme bârik selavatını okuyor.

15 def'a Euzübillâhimineşşeytânirrâcîym diyerek şeytanın şerrinden Allah'a sığınıyor.

Bu zikrettiklerimiz sâdece namazın içinde okunanlardır. Namazdan önce ve sonra okunanlar ve tesbihatlar bu rakamların dışındadır.

60 yıl yaşayıp da kulluğunun gereklerini yerine getiren bir mü'minin yaptıklarını ve söylediklerini bu kadar yıl hesabıyla hesaplayın bakalım, ne çıkacak karşınıza.

Ya kulluk şuurundan uzak, ibâdetlerden mahrum ömrünü zilletle geçirmiş bedenini ibâdetsizlik illeti (hastalığı) istila etmiş olanlara ne diyeceksiniz. Gerçekten çok büyük kayıp içindeler değil mi? Allah şerlerinden korusun ve kurtarsın...
ALLAH RAZI OLSUN

Komşularımdan biri hamile bugün dedi ya sana da söylüyorum ama üzülmedin değil mi yani kıskanır mı imrenir mi diye çok düşündüm dedi ben de neden kıskanayım olur mu dedim Rabbimin hazinesi sonsuz bana da nasip eder inşallah dedim ben kıskanç bir insan olmadım insanların böyle demesi beni üzüyor herkes bir tuhaf dua edin arkadaşlar

X