Bebek Beslenmesi Benim oglum minicik oglum ;)

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Bütün çorbaları deneyin, elbet birini sevecektir. Annem öyle yapardı kardeşime. Bi de yoğurda pekmez karıştırıp yedirirdi yada çorbasına bi kaşık yoğurt karıştıp yedirirdi. Öyle öyle alışmıştı. Memeden kesmeye gelince, annem memesine tuz sürerdi, salça sürerdi falan. Böyle çocuğun sevmeyeceği, istemeyeceği şeyler. Öyle tiksinir emmezdi garibim :)?beni de öyle kesmiş memeden, 4yaşına kadar emmişim ama ben :) tuzdan tiksinmişim.
Hey masallah :KK66:
Envai cesit corba denicem artik napayim cok uzuluyorum hep boyle kalacak diye

ayy emzirdiğim zamanları hatırladım.. meme ucunun artık emilmekten solucan gibi uzadığı zamanları :KK70: benim 2 oğlanda da dudak tiryakiliği vardı zira.. emzik biberon vs de almadılar.. artık ağlaya ağlaya emziği tıkıyordum ağzına yeterki beni bıraksın diye yok yok..
öncelikle olayı sinir strese çevirme birer kaşık versen kafi ille doyurmak amacıyla verme ek gıdaları.. yoğurt sevmediyse meyve rendele cam rendede.. sevdiği meyveyi keşfedince içine acık yoğurt koyarsın ..

uyku problemine gelince ben 2,5 yaşına kadar emzirdim ve ancak bıraktırdıktan sonra gece uykusu nedir hatırladım..ve 2 oğlumda memede uykuya geçerdi.. 6 ay uyku eğitimi için erken değil mi acaba ..

Arkadaslar selam
Normal kosullarda bebeginin ivir zivir herseyine bdvde konu acanlara sinir olurum ama simdi aynisini ben de yapacagim:KK66:
Bilen bilmeyen herkes birseyler yazsin cok sevinirim
6 aylik bir oglum var
Deli gibi meme duskunu, psikopat gibi surekli emmek istiyor, boyu kilosu normal, dun doktora gittik, gecen ay yogurttan basla demisti doktorumuz lakin benim oglan yogurdu gorunce kafasini bile ceviriyor o derece nefret ediyor

Simdi yogurda meyve karistir dedi doktor
Arti bir ogun sebze corbasi ver dedi
Ama yok
Benim oglan istemiyor yemiyor, bir kasik bile yok almiyor yani
Zaten uyku sorunumuz da var iyice yiprandim
Naparsam yapayim olmuyor , iyi bakamiyorum ona gibi hissediyorum
Geceleri yanima yatirarak emziriyorum oyle zar zor uyuyor, bazen iki defa kalkiyor bazen daha fazla
Yemesi dert uyumasi dert
Uyku egitimi defalarca denedim ama yok ben inat o benden de inat kime cektiyse :KK66:
Aglatarak denedim , yatir kaldir yontemini denedim bana misin demiyor
Uyku derdimize bir de yemek yememe eklendi ben artik iyice cinnet gecirecegim
Bana bir akil verin sizler nasil baktiniz bu meleklere naapmak lazim?

Çorbada tuzum bulunur mu diye geldim :KK66:
Yavrunuzu allah bağışlasın öncelikle
Şİmdi bu tatlar yeni olduğu için ve bebek sadece anne sütü ile beslendiği için bunu yapması çok doğal
Siz 1 çay kaşığı ile başlatıverin sonra ardından ertesi gün 2 çaykaşığına çıkartın
Ve faydasını gün geçtikçe göreceksiniz
Tecrübe edilip denenmiştir
İnşallah sizinkide çarçabuk alışıverir :KK66:

çok normal hiç merka etme.bizimki bundan daha beterdi memeden kesince mecbur inek sütüne hızlı bir geçiş yaptı .
bir yerde okumuştum emen çocuğun midesine beton döksen yine de kesintisiz uyumaz ille uyanır yazıyordu.
ve yaşadıkların çok çok çok normal ek gıdaya geçince zorlanacaksın sonra ona alışmışken sütten kesmek gelecek sonra wc eğitimi annelik işte :)
Annelik hic bana gore degilmis onu anladim :KK66: bizim oglan anlatti sagolsun
Normal diyorsun, insallah zamanl duzelir ne bileyim, sagdan soldan duyunca insan imreniyor yok 6 aylikmis kendi kendine uyurmus
Bizimkinin elinden gelse biz uyuyunca kalkip disari cikicak:KK66:

Ya ben duzenli bebeklere sasiriyorum
Herhalde yaradilislari oyle
Koyuyormussun yatagina uyuyormus yok yeaaa diyorum icimden benimki yapmaz
Kiyaslamak en nefret ettigim sey ama insan imreniyor ister istemez

Ahanda ben tam o dediğin bebeklerdenmişim annemlerle yatar onlarla kalkarmışım ama oğlum öyle olmadı, artık kiloyu da uykuyu da sallamıyorum,2 aya taşınma faslı olacak gene huyu değişecek

Kendini hiç yıpratma kimi bebek yemeye uyumaya meyilli oluyo kimisi de afacan oluyo,benimki 2 lokma yer ama evi dört döner nerden geliyo o enerji bilmem

ayy emzirdiğim zamanları hatırladım.. meme ucunun artık emilmekten solucan gibi uzadığı zamanları :KK70: benim 2 oğlanda da dudak tiryakiliği vardı zira.. emzik biberon vs de almadılar.. artık ağlaya ağlaya emziği tıkıyordum ağzına yeterki beni bıraksın diye yok yok..
öncelikle olayı sinir strese çevirme birer kaşık versen kafi ille doyurmak amacıyla verme ek gıdaları.. yoğurt sevmediyse meyve rendele cam rendede.. sevdiği meyveyi keşfedince içine acık yoğurt koyarsın ..

uyku problemine gelince ben 2,5 yaşına kadar emzirdim ve ancak bıraktırdıktan sonra gece uykusu nedir hatırladım..ve 2 oğlumda memede uykuya geçerdi.. 6 ay uyku eğitimi için erken değil mi acaba ..

Solucan gibi mi :KK70:

Ay ikinci kolay olur 1 böylese diyolar yalan demek ki, beni gazlıyolar
Zaten kolaysa bile şu an hiç düşünmüyorum
Allah'ım sen kazadan esirge beni

emme refleksi çoksa emzik öneririm ben, ona can mı dayanır ya.

onun dışında benim oğlum yoğurdu hep severdi ama bazı çocuklar inatla yemiyormuş.
bence seveceği şeyler bulmalısınız, sevmediklerinde ısrar etmemelisiniz.
benim oğlum 2,5 yaşında, hayatında peynir, zeytin, domates tüketmişliği yoktur, pişmiş yemekte bile azıcık büyük domates görse ayırır.
ne yapayım, ben de başka şeyler yediriyorum.
seveceği şeyi illa bulursunuz.
yoğurt yerine ayran deneyin.
sebze tüketmiyorsa meyveden başlayın.
Emzigi veriyorum gun boyu agliyor:KK66:
Ne biberon ne emzik
Sadece 24 saat meme olacak
Gercekten yiprandim, uyudugu yerde bile emiyor o derece, ayrani dusunemediydim hemen deniyecem cok tesekkurler

Ah kiyamam ona ben valla bizimkinin de gelecegi oyle sanirim
Allah kolaylik versin
6 aylik benim ufaklik da kilosu 8,25 boyu 67,5
Doktoruna ne desem normal karsiliyor bilemiyorum valla
Maaşllah çok iyi dert etme bence. Benimki yiyo güya ama 7 kiloyu göremedik henüz ve Boyu 67.
Geceleri 7 saat uyuyan bebekler varmış şehir efsanesi bence yoktur diyorum. Yada ben 3 çocukta bir defa bile rastlamadığım için kendimi şanssız hissetmemek adına öyle düşünüyorum :KK70:

Çok takma sen takıp stresli oldukça oda streslenir:emir_bebek:

Bilmiyorum ki 6.ay icin tam zamani diyorlar
Ama naaptiysam olmadi her yontemi denedim yatir kaldir dedim yok, aglatmayi denedim yok
Dun gece saat 10.30da yatirdim gece 1di hala emziriyordum
Emzirdigim kadar uyusa icim yanmicak
Sabahin 3unde kalkti babasi da uyuz oldu uykusu kacti oturdu adam sabaha kadar :KK66:
Muz deneyeyim diyorum, cilek ve kivi haric her meyve olur dedi doktoru

Ahanda ben tam o dediğin bebeklerdenmişim annemlerle yatar onlarla kalkarmışım ama oğlum öyle olmadı, artık kiloyu da uykuyu da sallamıyorum,2 aya taşınma faslı olacak gene huyu değişecek

Kendini hiç yıpratma kimi bebek yemeye uyumaya meyilli oluyo kimisi de afacan oluyo,benimki 2 lokma yer ama evi dört döner nerden geliyo o enerji bilmem
Allah omur versin canim senin melege de
Valla ben de cok duzenliymisim bu oglan hastanede karisti diyorum :KK48:

Solucan gibi mi :KK70:

Ay ikinci kolay olur 1 böylese diyolar yalan demek ki, beni gazlıyolar
Zaten kolaysa bile şu an hiç düşünmüyorum
Allah'ım sen kazadan esirge beni

valla ya artık korkuyordum böylemi kalacak diye:))
çocuklar birbirine benzemiyor .. benim 1. daha kolaydı en azından koliği kusması vs yoktu.. o da meme düşkünüydü ama hani konu sahibinin istediği cinstendi :)) koyardın uyurdu gecede 3 kere falan kalkardı .. zaten hep diyorum 2. ilk olsaydı asla bir tane daha yapmazdım :KK70: o kolik ağlamaları sırasında Allahım ne yaptım ben rahatmı battı diye düşündüğüm bile olmuştur yani..

Maaşllah çok iyi dert etme bence. Benimki yiyo güya ama 7 kiloyu göremedik henüz ve Boyu 67.
Geceleri 7 saat uyuyan bebekler varmış şehir efsanesi bence yoktur diyorum. Yada ben 3 çocukta bir defa bile rastlamadığım için kendimi şanssız hissetmemek adına öyle düşünüyorum :KK70:

Çok takma sen takıp stresli oldukça oda streslenir:emir_bebek:
3 cocuk hey masallah
Allah nazarlardan saklasin ne sabirliymissin

Annelik hic bana gore degilmis onu anladim :KK66: bizim oglan anlatti sagolsun
Normal diyorsun, insallah zamanl duzelir ne bileyim, sagdan soldan duyunca insan imreniyor yok 6 aylikmis kendi kendine uyurmus
Bizimkinin elinden gelse biz uyuyunca kalkip disari cikicak:KK66:

canım sen boşver milleti herkesin parmak izi nasıl farklıysa her bebekte farklı işte.
annelik çok zormuş ben de onu anladım ama iyi ki varlar.ve senin bebeğin daha çok küçük milletin lafını geçeceksin eşimin benim okumadığımız kitap dinelmediğimiz video kalmadı çocuğumuzun üzerinde uyku eğitimi yeme eğitimi hepsini test ettik olmadı.olmayınca olmuyorrrrrrr olmuyorrrrrrr maalesef.
emzik emmeyen ,bebek arabasına binmeyen ,uyumak istemeyen kendini asla sevdirmeyen bir minnoş büyüttük.
şimdi baldan tatlı çok bilmiş bir bıdık ama kardeş şansını kaybetti :)

Emzigi veriyorum gun boyu agliyor:KK66:
Ne biberon ne emzik
Sadece 24 saat meme olacak
Gercekten yiprandim, uyudugu yerde bile emiyor o derece, ayrani dusunemediydim hemen deniyecem cok tesekkurler

yaaa başka emzik denesen, gerçekten çok zordur.
benim oğlum kilolu olduğu için çok güçlü emerdi, valla 5 dakikada kuruturdu beni.
sürekli emse ben düşer bayılırdım herhalde, o yüzden çocuğu emzik bağımlısı yaptım, morfin gibi, emziği aldığı gibi uyurdu.
bir de kendi bıraktı, bırakma aşamasında da sorun yaşamadım.
dediğim gibi sen farklı markaları bir dene, seninki başka şekilde doysa bile emmek yine ister.

valla ek gıdada ben ne veriyordum acaba, biraz erken başladı oğlum 4 aylıkken azıcık meyve suyu ile, 5 aylıkken de yoğurda geçti.
6 aylıkken sebze püresi, meyve püresi tüketirdi.
labne peynir deneyebilirsin belki.

bir de karıştırıp veriyorlarlar, en olmadı onu denersin.
ben pek verme yanlısı değildim, tatları ayrıca ayırt etsin diye ama dediğim gibi aşırı yeme problemi olan bir çocuk değildi.
sadece seçiciydi.
seveceği şeyi bulmak önemli.
hala daha öyle, dışarıda yemek yenecekse mercimek/tavuk çorbası veya köfte.
başka seçenek yok :)

Çorbada tuzum bulunur mu diye geldim :KK66:
Yavrunuzu allah bağışlasın öncelikle
Şİmdi bu tatlar yeni olduğu için ve bebek sadece anne sütü ile beslendiği için bunu yapması çok doğal
Siz 1 çay kaşığı ile başlatıverin sonra ardından ertesi gün 2 çaykaşığına çıkartın
Ve faydasını gün geçtikçe göreceksiniz
Tecrübe edilip denenmiştir
İnşallah sizinkide çarçabuk alışıverir :KK66:
Allah razi olsun hosgeldin :KK66:
Insalah alisir, stres yapmamaya calisacagim artik napaim baska yolu yok

Bilmiyorum ki 6.ay icin tam zamani diyorlar
Ama naaptiysam olmadi her yontemi denedim yatir kaldir dedim yok, aglatmayi denedim yok
Dun gece saat 10.30da yatirdim gece 1di hala emziriyordum
Emzirdigim kadar uyusa icim yanmicak
Sabahin 3unde kalkti babasi da uyuz oldu uykusu kacti oturdu adam sabaha kadar :KK66:
Muz deneyeyim diyorum, cilek ve kivi haric her meyve olur dedi doktoru

valla hatırlamıyorum bende ne zaman başlandığını açıkçası küçük geldi birden gözüme:))
işte bütün bunları 2. de yaşadım ben.. artık bütünleşmiştik ama geçiyor merak etme..
muzu sever evet her bebe.. hem yaz geliyor şimdi daha çok çeşit olur.. şeftali severdi benimkiler..

canım sen boşver milleti herkesin parmak izi nasıl farklıysa her bebekte farklı işte.
annelik çok zormuş ben de onu anladım ama iyi ki varlar.ve senin bebeğin daha çok küçük milletin lafını geçeceksin eşimin benim okumadığımız kitap dinelmediğimiz video kalmadı çocuğumuzun üzerinde uyku eğitimi yeme eğitimi hepsini test ettik olmadı.olmayınca olmuyorrrrrrr olmuyorrrrrrr maalesef.
emzik emmeyen ,bebek arabasına binmeyen ,uyumak istemeyen kendini asla sevdirmeyen bir minnoş büyüttük.
şimdi baldan tatlı çok bilmiş bir bıdık ama kardeş şansını kaybetti :)
Dimi ama simdi hep yalniz kalacaklar iste cunku yildiriyorlar insani ben de oyle olacam:KK66:
Allah omurler versin canim sagol tavsiyeler icin takmicam insallah artik

X