Benim de erkek bir kedim var.

Canlarım ben vakit bulamadığımdan kedimi uzunnnnnnnnnnnnnnn zaman büyük ve saygın marketten aldığım konserve kutu kedi mamasıyla besledim. Ancak sağlıklı ve 5 yıllık ev kedim sarılık oldu. Doktor doktor gezdirdim ve neden sarılık olduğunu anlamadılar. Ama ben eminim ki bu hastalık, o kutu mamalar yüzünden oldu. Serumlar, ilaçlar, iğneler ama kurtaramadık...Lütfen hayvanınıza ne yedirdiğinize dikkat edin...Şimdiki kedilerime kesinlikle kutu hazır mama vs.. yedirmiyorum. Tavuk ve ciğer, yada yiyebildiği evde günlük pişen yemeklerden veriyorum...Ama ayda yılda bir çok az kuru mama veriyorum, onu da yemiyorlar zaten...Sizin de canınız yanmasın dikkat edin...senağlama

Canlarım ben vakit bulamadığımdan kedimi uzunnnnnnnnnnnnnnn zaman büyük ve saygın marketten aldığım konserve kutu kedi mamasıyla besledim. Ancak sağlıklı ve 5 yıllık ev kedim sarılık oldu. Doktor doktor gezdirdim ve neden sarılık olduğunu anlamadılar. Ama ben eminim ki bu hastalık, o kutu mamalar yüzünden oldu. Serumlar, ilaçlar, iğneler ama kurtaramadık...Lütfen hayvanınıza ne yedirdiğinize dikkat edin...Şimdiki kedilerime kesinlikle kutu hazır mama vs.. yedirmiyorum. Tavuk ve ciğer, yada yiyebildiği evde günlük pişen yemeklerden veriyorum...Ama ayda yılda bir çok az kuru mama veriyorum, onu da yemiyorlar zaten...Sizin de canınız yanmasın dikkat edin...senağlama

Önce başın sağolsun. O hatayı bende önceki kedimde yapmıştım. Bu kedime habire birşey olur korkusu içinde devamlı veterineriyle temas halindeyim. Bana kendi uygun bulduğu mamaları veriyor. Tavuğu pek fazla tavsiye etmedi. Zira çok tüy dökmesine neden oluyormuş. Evde ona uygun yemek olursa veriyorum. Genelde doktorun verdiği kuru mamayı yiyiyor. Kilo almamasına özen gösteriyorum. Çünkü önceki kedim kilolu idi. Aslında onlar için fazla kiloda zararlıymış. Karaciğerleri yağ bağlarmış. Ayrıca böbrekleride çok hassas olurmuş. :çok üzgünüm:

bi arkadaşımla aynı zamanlarda edinmişiz kedilerimizi tesadüfen. ben en başından beri kuru mama kullanıyorum o ev yemeği verirdi sadece. ve onun kedisinin daha ufacıkken (veterinerin dediğine göre) ev yemeği yüzünden su topladı ve öldü. komşumuzun köpeğinin de ev yemeği yemesi kesinlikle yasak, kalp rahatsızlığı var ev yemeği yediği için...

merhaba arkadaslar. benim sizlere sorum olucakti, cocuklarina baktigim ailenin iki kedisi var ve onlar surekli whiskas yiyorlar. whiskasn butun cesitlernden veriyorlar. sizlerde whiskasi kesinlikle önermiyorsunuz peki neden? tüg olayi cok yani ben sevdigim anda elim nerdeyse bi avuc kil oluyor. acaba bu yedikleri mamaylami alakali? bide oyle bi seferde yemiyorlar kaplarina yemlerini koydugumda onu butun gun yiyorlar ek yapmama gerek kalmiyor. bide surekli uyuyorlar buda normaldir herhalde :)
ev sahibine malesef soramiyorum kendisi izinde o yuzden tek danisabilecegim sizlersiniz.

merhaba arkadaslar. benim sizlere sorum olucakti, cocuklarina baktigim ailenin iki kedisi var ve onlar surekli whiskas yiyorlar. whiskasn butun cesitlernden veriyorlar. sizlerde whiskasi kesinlikle önermiyorsunuz peki neden? tüg olayi cok yani ben sevdigim anda elim nerdeyse bi avuc kil oluyor. acaba bu yedikleri mamaylami alakali? bide oyle bi seferde yemiyorlar kaplarina yemlerini koydugumda onu butun gun yiyorlar ek yapmama gerek kalmiyor. bide surekli uyuyorlar buda normaldir herhalde :)
ev sahibine malesef soramiyorum kendisi izinde o yuzden tek danisabilecegim sizlersiniz.

Whiskas market maması dediğimiz mamalardandır hiç bir doktorun önermediği hatta yavrularımız ömrünü kısalttığı söylenir. Aşırı tüy dökülmesine yol açar. İçi boş mamadır esasen hiç bir vitamin mineral içermez market mamaları.

Royal Canin, Hills ve ProPlan en çok tercih edilen mamalardır hakikatende içerik bakımından çok zenginler.

Yaşları eğer büyükse 5-6 gibi devamlı oynamazlar uyurlar 5 dakika oyun 5 dakika mama sonra cumba yatak yaparlar o yaşlardacokacimcoook

yaslari ne kadar bilemiyorum fakat büyük olduklari kesin. ben ne zaman koltuga uzansam hemen gelip yatmak istiyorlar :)
verdigin bilgiler icin tsk ederim kedilerin sahibi geldiginde konusmayi dusunuyorum bu konuyu. sagliksizsa niye yesinlerki yazik.

bu arada baya uzun zamandır aklımda olan bi konuya değinmek istiyorum ben hazır konu açılmışken tekrar.

birincisi kedilerinizin protein kaynağını bir anda değiştirmeyin. ben o hatayı yaptım, ağzının kenarında yara çıktı kuzumun, allahtan önemli bişey değildi, geçti hemen ama olsun. yani şöyle, tavuklu mama yerken bi anda balıklı mamaya geçmeyin, geçicekseniz karıştırarak geçin, bizin veterinerimiz, önce az miktarda karıştır sonra yeni mamayı daha çok vererek geç dedi.

bi de çok ilginç bişey söyliycem, proplan patiye hiç iyi gelmedi. bildiğim en kaliteli mama, mamaların ası, ama proplan yiyince bir tüy dökülmesi başladı ki anlatamam. biz de royal e döndük geri. sanırım ne kadar kaliteli olursa olsun her kediyi aynı etkilemiyo mamalar.

sibi o tüy dökümlesinin en önemli tetikleyicisi de mama, emin olabilirsin. bi de kediler çok uyuşuk hayvanlar, onlarla oynayan olmayınca pek yattıkları yerden kalkmıyolar. gerçi benim sıpa koridorda en çok yankı yapan yere geçip maw laya mawlaya oyuna çağırıyo canı sıkılınca ama kaydirigubbakcemile3

Ahh ahh başınız sağolsun işte market mamaları almayın diye boşa demiyorlar.

Çok üzüldüm Allah sonrakilere uzun ömürler versin inşallah.

X