Bencil alamancılar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Dribbble

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Mayıs 2024
774
1.798
Merhaba, bu konuyu açma sebebim biraz da psikolojik olarak Türkiye'nin yıpratması diyebilirim. Ne zaman yurtdışından birinin yorumlarını okusam çıldırıyorum. Evet yurtdışı da çok güzel değil ben de farkındayım her yerin bir sorunu var illa ki ancak öğretmen 40 bin alıyor mis gibi, bir sene içinde 100 bin biriktiririm(bunu 2018 de demiş ona göre hesaplayın şu anki miktarı) biriktirip Türkiyeye gelicem, ev alıp gelicem, araba alıp gelicem diyenler olduğunda o kadar hal bilmez ve bencillermiş gibi geliyor ki anlatamam. Bir de bunların Türkiye cennet lafları var klasik. Beni benden alıyor. Evet ülkemizin taşı toprağı çok güzel ama gençliğimiz bir ev araba almaya çalışırken yok olup gidiyor ve bu bencil insanlar da bize yurt dışından akıl veriyor. Üstelik sadece tatil yaptıkları 1 i 30 a çevirip harcadıkları paralarıyla bizim yönetim şeklimize kadar karar veriyorlar.

Bu konunun aslını anlatmak gerekirse bu platformdaki kişileri es geçiyorum artık üyelerle ilgili konu açmak yasakmış :)) direkt amcam ve teyzem yurtdışında. Biri Fransada biri İsviçrede ve Türkiyeye her gelişlerinde yiyip içip sadece şov yapıyorlar. Özellikle amcam. Gezmediği ülke kalmadı İtalyadan tut Tanzanyaya kadar ama buraya gelip malum partinin çöpçüsü bile olurum diyor. Demiyor hatta çok ciddi iddia ediyor bunu. Bana her seferinde bakıp senin meslek şöyle iyi böyle iyi benim ülkeye gelsen ferrariye binersin burda bir b*k alamazsın diyor sonra da. Çıldırmama ramak kaldı. Ancak sorsan yine de Türkiye cennet, kurulu düzeni olmasa kalkıp gelecek buraya. Düğünde dernekte kız kardeşimin giyimine laf etmiş ağlatmış kızı ( elbisesi uzun tek omuz ne göğüs dekoltesi ne bacak dekoltesi var sadece omzu görünüyor) ancak kendisi yurt dışında çok çok daha cesur kadınlarla birlikte böyle de haysiyetsiz birisi. Belki konularımdan bilen vardır kesinlikle kapalı giyinin diyen ya da yapmayın diyen birisi değilim ancak bu iki yüzlülük beni delirtiyor. Gelip bende kalacakmış bu sefer Antalyanın tadını 5 yıldızlı otelden değil de yeğenimin evinde geçireyim demiş. Hayır demeye kalkarsam tüm her konuda ki kinimi dökerim diye korkuyorum. Ancak bahane bulup diyeceğim.

Ben de ulusa sesleniyorum o zaman diğer konu sahibi arkadaş gibi, KARDEŞİM UZAKTAN DAVULUN SESİ HOŞ GELİR. Dertleşmek için açtığım, daha çok Türkiyede ki Türklerle alakalı olan konumu burda sonlandırıyorum. Umarım hepiniz güzel bir gün geçirirsiniz ben biraz sinirliydim çok şey üst üste geliyor :KK70:

Son düzenleme:
Ayy içimde kaldı, ne iyi oldu konu açtığın.
Şu mesajimdan sonra hem konuları kapatmış hem beni engellemiş 😅
1000037157.jpg

O kadar ugrastim eski konusunu buldum, Yazdım Yazdım gönderemedim, engellendiğimden
içimde kaldı 😂😂

Valla Başka ülkede doğmuş büyümüşlerin mevcut hükumeti övmek olsun yermek olsun. Her türlü yorumları bana gıcık geliyor. Sana ne bizim ülkemizden, git okulunu okuduğun, ekmeğini yediğin ülkenin partisiyle ilgilen.
Zaten görüşlerinin bir temeli de yok
Sosyal medyada, twitterda takip ettiği sayfanın gündemi görüşü neyse o

bu sistem böyle ama ne bekliyorsun ki? bu arada sana tamamen katılmama tağmen sunu da söyleyeyim. özellikle Almanya özelinde insanlar cidden 2-3 iste calisiyor o konuda biz yapmıyoruz mesela (fırsat da yok tabii ki. 8-10 saat mesaiden sonra kimin hali kalır) even yoğun çalışarak kazanıyorlar ama sürekli şikayet edip, Türkiye’ye de tasinamamk bana da sacma geliyor. Benim amcam ve yemgem su an emekli Antalyada yazlıklar arabalar vs ama hala Almanyadalar. bu arada ben de gelmezdim ama sikayet de etmezdim valla 😂

Ayy içimde kaldı, ne iyi oldu konu açtığın.
Şu mesajimdan sonra hem konuları kapatmış hem beni engellemiş 😅Eki Görüntüle 3451584
O kadar ugrastim eski konusunu buldum, Yazdım Yazdım gönderemedim, engellendiğimden
içimde kaldı 😂😂
Beni de engellemiş zaten. Alamancı sevmiyordum bu söylediklerimden dolayı ( istisnalar kaideyi bozmaz ülke sorunlarının farkında olanları seviyorum) üstüne de amcam eklendi şu an iki kişi var listemde birisi konu sahibi o arkadaş biri de amcam. Güzel şeyler yapasım var dillendiremiyorum ban yicem diye :KK70:

bu sistem böyle ama ne bekliyorsun ki? bu arada sana tamamen katılmama tağmen sunu da söyleyeyim. özellikle Almanya özelinde insanlar cidden 2-3 iste calisiyor o konuda biz yapmıyoruz mesela (fırsat da yok tabii ki. 8-10 saat mesaiden sonra kimin hali kalır) even yoğun çalışarak kazanıyorlar ama sürekli şikayet edip, Türkiye’ye de tasinamamk bana da sacma geliyor. Benim amcam ve yemgem su an emekli Antalyada yazlıklar arabalar vs ama hala Almanyadalar. bu arada ben de gelmezdim ama sikayet de etmezdim valla 😂
Bak sana yemin ediyorum, işim buna biraz müsait olduğu için düğünümüzü biz yaptık eşimle ailesi destek olmadı sadece benim ailem oldu ben de onları çok yormak istemedim, nişanımı tamamen kendim yaptım tüm çeyizimi kendim dizdim çok fazla eşya aldım vs derken düğünümden bir hafta öncesine kadar ben 6 da işten çıkıp gece 2 ye kadar da freelance iş yapıyordum. Fırsat bulduğumuzda öyle bir emek veriyoruz ki kimse yarışamaz o kadar ciddiyim.

Amcanizla gorusmeyin goruşmek zorundaysaniz ayni muhabbetleri dinlemek istemiyorum diyin o da olmuyorsa dinlemeyin amca konusurken baska seylere dikkatinizi dagitin devamli, bi sure sonra susabilir. 😀
Halledicem merak etmeyin o iş bende :)) Burda konu açmaya başladığımdan beri daha farklı daha kendine güvenen biri olup çıktım bu yüzden hepinize teşekkür ediyorum. Sert yorumlar gelse bile bir soğuk su etkisi yapıyor kendine getiriyor insanı.

Bak sana yemin ediyorum, işim buna biraz müsait olduğu için düğünümüzü biz yaptık eşimle ailesi destek olmadı sadece benim ailem oldu ben de onları çok yormak istemedim, nişanımı tamamen kendim yaptım tüm çeyizimi kendim dizdim çok fazla eşya aldım vs derken düğünümden bir hafta öncesine kadar ben 6 da işten çıkıp gece 2 ye kadar da freelance iş yapıyordum. Fırsat bulduğumuzda öyle bir emek veriyoruz ki kimse yarışamaz o kadar ciddiyim.
doğru aslında. ve ordaki mesai ücretleriyle bizdeki esit değil. bizde eğer iyi bir işteysen hobilerine bile ayıracak vaktin kalmıyor maalesef. o tarafta belki iş imkanı daha çok evet ve kolaylıkla iş bulunabiliyor. bizde iş bulmak da sıkıntı. yani full mesailere ve ağır iş yüküne rağmen komik ücretler var coğu zaman.

yani ben su an sikayetciyim Türkiyede bulunduğum konum ve durumdan ama yurt dısında olsam ve bahsedilen şartlarda yasasam hiç kasmazdım ciddi söylüyorum. Amerikada arkadasim var her sene Türkiyede apartman yaptırıyor valla 😂😂 18 yasinda kuzenim 3 işte çalışıp Türkiyede arsa alabiliyor. yani o yüzden ben de çok takmıyorum ağlayanları 😂

senenin %75'ini bu ülkenin dışında geçiren , artık başka ülkeye yerleşmiş, buraya sadece tatile matile gelen tc vatandaşlarının oy kullanma hakkının olmaması gerektiğini düşünüyorum
yani sırf tc vatandaşlığı var diye yaşamadığı ülkemizin yönetimiyle alakalı söz sahibi seçme hakkı olmamalı
seçim sonuçları bu ülkede yaşayan vatandaşları etkiliyor, yurt dışında yaşayanları değil
zaten burada ekonominin ve yaşamın kötü olması onların işine geliyor
bu insanların orada kazandığı paranın karşılığı burada 30 katı
geçen denize gittim, kafede oturuyoruz yan masada almancılar var
kafenin self servis olması hakkında "ay doyçlandda hiç böyle diiiil" deyiverdi
s..git doyçlandına o zaman beğenmiyorsan diyesim geldi

bi de nedense almancıların bazıları aşırı cimri oluyor
eski sevgilimin ev sahibinin babası almanya'da yaşıyordu. evle önce oğlu ilgileniyordu
geçen sene baba ilgilenmeye başladı. senede 3 kere falan zam istedi herif hem sevgilimden hem de aynı apartmandaki diğer kiracılarından
orada 30 katımız para kazanıyor ama burada 1000 tl fazladan kira almak için atmadığı takla kalmıyordu
emekli yaşlı abla kardeş kiracısına %100ün üstünde zam istemiş. ayıptır yani o insanların parasına göz dikmek

Merhaba, bu konuyu açma sebebim biraz da psikolojik olarak Türkiye'nin yıpratması diyebilirim. Ne zaman yurtdışından birinin yorumlarını okusam çıldırıyorum. Evet yurtdışı da çok güzel değil ben de farkındayım her yerin bir sorunu var illa ki ancak öğretmen 40 bin alıyor mis gibi, bir sene içinde 100 bin biriktiririm(bunu 2018 de demiş ona göre hesaplayın şu anki miktarı) biriktirip Türkiyeye gelicem, ev alıp gelicem, araba alıp gelicem diyenler olduğunda o kadar hal bilmez ve bencillermiş gibi geliyor ki anlatamam. Bir de bunların Türkiye cennet lafları var klasik. Beni benden alıyor. Evet ülkemizin taşı toprağı çok güzel ama gençliğimiz bir ev araba almaya çalışırken yok olup gidiyor ve bu bencil insanlar da bize yurt dışından akıl veriyor. Üstelik sadece tatil yaptıkları 1 i 30 a çevirip harcadıkları paralarıyla bizim yönetim şeklimize kadar karar veriyorlar.

Bu konunun aslını anlatmak gerekirse bu platformdaki kişileri es geçiyorum artık üyelerle ilgili konu açmak yasakmış :)) direkt amcam ve teyzem yurtdışında. Biri Fransada biri İsviçrede ve Türkiyeye her gelişlerinde yiyip içip sadece şov yapıyorlar. Özellikle amcam. Gezmediği ülke kalmadı İtalyadan tut Tanzanyaya kadar ama buraya gelip malum partinin çöpçüsü bile olurum diyor. Demiyor hatta çok ciddi iddia ediyor bunu. Bana her seferinde bakıp senin meslek şöyle iyi böyle iyi benim ülkeye gelsen ferrariye binersin burda bir b*k alamazsın diyor sonra da. Çıldırmama ramak kaldı. Ancak sorsan yine de Türkiye cennet, kurulu düzeni olmasa kalkıp gelecek buraya. Düğünde dernekte kız kardeşimin giyimine laf etmiş ağlatmış kızı ( elbisesi uzun tek omuz ne göğüs dekoltesi ne bacak dekoltesi var sadece omzu görünüyor) ancak kendisi yurt dışında çok çok daha cesur kadınlarla birlikte böyle de haysiyetsiz birisi. Belki konularımdan bilen vardır kesinlikle kapalı giyinin diyen ya da yapmayın diyen birisi değilim ancak bu iki yüzlülük beni delirtiyor. Gelip bende kalacakmış bu sefer Antalyanın tadını 5 yıldızlı otelden değil de yeğenimin evinde geçireyim demiş. Hayır demeye kalkarsam tüm her konuda ki kinimi dökerim diye korkuyorum.

Ben de ulusa sesleniyorum o zaman diğer konu sahibi arkadaş gibi, KARDEŞİM UZAKTAN DAVULUN SESİ HOŞ GELİR. Dertleşmek için açtığım, daha çok Türkiyede ki Türklerle alakalı olan konumu burda sonlandırıyorum. Umarım hepiniz güzel bir gün geçirirsiniz ben biraz sinirliydim çok şey üst üste geliyor :KK70:
Şimdi yurtdışında yaşayanlar bence ikiye ayrılıyor.

Bir sizin dediğiniz gibi 1960larda işçi olarak yurtdışına gidip orada kalanlar ve onların çocukları torunları vs.

Bir de burada doğup büyüyüp mühendis, doktor, psikolog, bilim insanı, yazılımcı vs olarak giden yüksek egitimli kesim. Bunlar zaten farkındalığı çok yüksek kesim. Ekonomik buhrandan gittikleri için neyin ne olduğunu biliyorlar. Ülkemizin ve sistemin farkındalar. Türkiye cennet cennet diye ortalıkta gezmiyorlar, hava atmak için gelmiyorlar. Çoğunlukla Amerika, kuzey avrupa,İngiltere, kanada vs de olanlar bu kesim.

Birinci kesim ise burayı tatil beldesi olarak kullananlar. 1 ay gelip, tatil beldesine gidip, otelde veya yazliginda kalıp orada en lüks restoranda yemek yiyip, en lüks hastanesinde tedavi olup 1, 2 ay sonra refah ülkesine donenler. Bunlar bizim ne acılar çektiğimizi biliyorlar. Ama bencil olan kısım işte bunlar. Ne çektiğimizi görüp asla kabul etmiyorlar. Türkiye cennet cennet diyen kesim bunlar. Tabi sana cennet tatile gelmişsin sadece:) Çünkü paraları çarpı 40. Ondan dolayı mevcut düzenin devam etmesi islerine geliyor. Ondan rahat ev alıyorlar. Çarpı 40 olmasaydı bu kadar rahat olamazlardi. Rahat mal mülk alamazlardı. Avrupa'da asgari ücretli karı koca ev de alıyor altlarına araba da çekiyor. Sosyal devlet eğitim sağlık bedava zaten. Buzde6 kariyer mesleği yapanlar bile gecinemiyor. Asgari ücretli ölmüş zaten. Her gün makarna, ekmek hayat sürdürüyorlar. Bunları tabi ki biliyorlar ama işlerine gelmiyor. Bir kısmı da aman para isterler aman tanıdıklar bedava evlerinde ağırlamaktan vazgeçerler diye durumunu anlatmıyor.

Haberlerde hiç gördünüz mu arabalarına saklanmış 100 bin, 200 bin eurolarini Bulgar polisler buluyor. Kaçak binlerce euro sokmaya çalışıyorlar:) Yakalanıyorlar:) Durumları hakikaten iyi. Benim en sinir olduğum buraya gelir millette 1 2 ay kalır elini cebine asla atmazlar. Burada da iş size düşüyor burası otel değil amca 1 ay bende kalacaksan masrafları katılacaksin diyeceksiniz. Madem hayır derse misafirliğin kısası makbuldür sizde 3 gün kalsın otele geçsin. 3 gün kal git o zaman deyin. Hiç çekinmeyin cebinde eurocuklari vardır harcasin bir zahmet ülkeye döviz girsin:)

İlk ülkeden giden egitimli gruba lafım yok. Burada da kendini belli ediyorlar. Ülkenin ne halde olduğunun farkındalar asla hava atmazlar. Çabaları ile gitmişler. Gurbetçilerden çok daha fazla sisteme entegre olmuşlar. Gurbetçilerin sonraki kusaklarindan okumuş nadir kişiler bunlar gibidir. Ama çok nadiri, çoğu şımarık ama. Burada da var. Hala biz kaç dil biliyoruz diye burada da yazıyorlar. Bir zahmet bil orada doğmuş büyümüşsün. Bize gelen yabancı kökenliler de kac dil biliyor. Ayni şey yani.

Bir de biz anlamayalim diye birden sohbetin ortasında Almanca vs konuşurlar. İngilizce konuşmazlar bizde ingilizce biliyoruz çünkü dedikodu yapamazlar:) Bazen restoranda görüyorum. Türk akraba yanına gelmişler bir anda Türkçe sohbette Almanca konuşmaya dönerler orada dedikodu yaparlar. Bahane de çocuklar Türkçe bilmiyor. Tabi tabi yersen hepsinin çocuğu çok iyi Türkçe bilir. Sırf hava grubu yani ne gerek var bir anda Almanca'ya. Mesela isvecte yaşasam topluluk içinde turkiyeye gelsem gerekmedikçe asla İsveççe konuşmam. Ayıp yani..

Son düzenleme:
Halledicem merak etmeyin o iş bende :)) Burda konu açmaya başladığımdan beri daha farklı daha kendine güvenen biri olup çıktım bu yüzden hepinize teşekkür ediyorum. Sert yorumlar gelse bile bir soğuk su etkisi yapıyor kendine getiriyor insanı.

Size de katiliyorum bu arada ben de uzun zamandir yaşamadigim ülkede oy kullanmadim kendi istegimle, hakkim var oysa ama uzun zaman oldu Turkiyede yaşadim yazin filn gittim neye göre oy verecegimi bilemiyorum.
Sıkı takip edemiyorsun ister istemez ve biraz etsen de disarda kaliyorsun günlük hayatin icinde olmuyorsun yasamadigin yerde.

Bu konunun aslını anlatmak gerekirse bu platformdaki kişileri es geçiyorum artık üyelerle ilgili konu açmak yasakmış :)) direkt amcam ve teyzem yurtdışında. Biri Fransada biri İsviçrede ve Türkiyeye her gelişlerinde yiyip içip sadece şov yapıyorlar. Özellikle amcam. Gezmediği ülke kalmadı İtalyadan tut Tanzanyaya kadar ama buraya gelip malum partinin çöpçüsü bile olurum diyor. Demiyor hatta çok ciddi iddia ediyor bunu. Bana her seferinde bakıp senin meslek şöyle iyi böyle iyi benim ülkeye gelsen ferrariye binersin burda bir b*k alamazsın diyor sonra da. Çıldırmama ramak kaldı. Ancak sorsan yine de Türkiye cennet, kurulu düzeni olmasa kalkıp gelecek buraya. Düğünde dernekte kız kardeşimin giyimine laf etmiş ağlatmış kızı ( elbisesi uzun tek omuz ne göğüs dekoltesi ne bacak dekoltesi var sadece omzu görünüyor) ancak kendisi yurt dışında çok çok daha cesur kadınlarla birlikte böyle de haysiyetsiz birisi. Belki konularımdan bilen vardır kesinlikle kapalı giyinin diyen ya da yapmayın diyen birisi değilim ancak bu iki yüzlülük beni delirtiyor. Gelip bende kalacakmış bu sefer Antalyanın tadını 5 yıldızlı otelden değil de yeğenimin evinde geçireyim demiş. Hayır demeye kalkarsam tüm her konuda ki kinimi dökerim diye korkuyorum.

Gelip bende kalacakmış bu sefer Antalyanın tadını 5 yıldızlı otelden değil de yeğenimin evinde geçireyim demiş. Hayır demeye kalkarsam tüm her konuda ki kinimi dökerim diye korkuyorum.
Amcanıza hayır demeyecekseniz; bu konuyu niye açtınız ki ? Beraber sinirlenelim diye mi ?

Bir zahmet amcanız Antalya'nın tadını, Antalya'nın otellerinde/ pansiyonlarında konaklayarak çıkarsın. Dışarda yemek yesin; desteklediği hükümetin ekonomik yansımalarının tadını doya doya çıkarsın.

Son düzenleme:
Günde 8-10 saat çalışıp, üzerine 2. bir işte çalışmıyorlar yalnız. Yarı zamanlı 2 işte çalışanlar var daha çok.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X