Bekar anneyim diyince şok geçiren tayfaya çözüm?

Bende bekar misin evli mi diye sorunca boşandım diyorum anca öyle anlıyorlar. Bende bosndim ve bir kızım var. İnşallah medeni halimi sorucak diye çekinir hale geldim. Aaa cocugunda çok küçükmüş vah vah kelimeleri duymaktan yıldım. Resmen yeni ortamlara girmek istemiyorum bu yüzden yeniden açıklama olacak diye. Bazen diyorum kafama boşandım yazısı takip gezicem kimse birşey sormasın.

Bana cocuk evlilik disimi diyen bile olmustu :işsiz:
Ha bak bitane daha aklima geldi
Buda cok assagilayiciydi

Ben 2.evliligimi yaptim, Esiminde ilk evliliginden bir kizi var. Benim kizimla aralarinda 10 ay var.

Biz evleneli 3yil oldu ama bilmeyen bir kisi bana sey demisti

Hmm esinin kizi 1 aylikken sen hamile kalmisin 😑
Yani esim benimle beraber ilk esini aldatmis gibi konusmustu cok sinirlenmistim ay:KK11::KK11::KK11:

Bende bekar misin evli mi diye sorunca boşandım diyorum anca öyle anlıyorlar. Bende bosndim ve bir kızım var. İnşallah medeni halimi sorucak diye çekinir hale geldim. Aaa cocugunda çok küçükmüş vah vah kelimeleri duymaktan yıldım. Resmen yeni ortamlara girmek istemiyorum bu yüzden yeniden açıklama olacak diye. Bazen diyorum kafama boşandım yazısı takip gezicem kimse birşey sormasın.
Ben kizim 6aylikken ayrildim

Bi komsumuz bana boyle aciyan gozlerle degilde kucumser gibi bakarak olan cocuklara oluyo size bise olmaz demisti (kizida benimle yasi kendisinin)

Ya evet cocuk icin ayri anne baba olmasi cok uzucu ama sirf cocuk icin yurutulen sallantili evliliklerde ne o cocuk saglikli oluyor nede anne.

Burda neler neler okuyoruz, cocugum var ayrilamam diyolar mesela, iyide sen o cocuga huzursuz bir evde kalarak en buyuk kotulugu yapiyorsun zaten.

O dedigim komsunun kizida evlendi 1 yil surmedi bosandi, resmen beni kinayarak konusmustu basina geldi.

Bu hangi kafadaki memurmuş acaba çok merak ettim. Hayır ben de nüfus memuruyum (şu an başka birimde çalışıyorum ama nüfus memuruyum) Ve kimseye sormuyoruz ne yazalıM diye.

kütüklerde “medeni hal” sütunu vardır ve hiç evlenmemiş insanlara bekar yazılır mesela 15 yaşındaki insanın, yeni doğmuş bebeğin ya da 80’inde olup hiç evlenmemiş birinin medeni hali bekardır. Eşi ölmüş insana dul, Evlenmiş insana evli, boşanmış insana da boşanmış yazılır. Açıklama sütununa da “… mahkemesinin … gün … sayılı kararına istanaden boşanmış” diye yazılır. Kadınsa kütüğü baba kütüğüne geri döner, erkekse herhangi bir kütük değişimi yapılmaz. Kimse sormaz yani medeni halinize ne yazalım istersiniz diye.
Bosanmis insana Bosanmis mi yaziyolar?
Ben bekar yaziyolar saniyodum
Anneminkine bi bakmam lazim merak ettim
Zaten yeni kimlikte yazmiyor bekar evli Bosanmis

bence bekarım demeyin , bekarım deyince hiç evlenmemiş sanarlar.

bekarım derseniz boşandım diye ilave edin . çünkü uzuzn süre bekar düşünüp çocuğunuzun olduğunu öğrenmek çok şaşırtır.
bekar anne bizizm ülke için uygun değil , tam olarak algılamayan çok olur, evlenmeden çocuk sahibi olduğunuzu düşünürler

Ben kizim 6aylikken ayrildim

Bi komsumuz bana boyle aciyan gozlerle degilde kucumser gibi bakarak olan cocuklara oluyo size bise olmaz demisti (kizida benimle yasi kendisinin)

Ya evet cocuk icin ayri anne baba olmasi cok uzucu ama sirf cocuk icin yurutulen sallantili evliliklerde ne o cocuk saglikli oluyor nede anne.

Burda neler neler okuyoruz, cocugum var ayrilamam diyolar mesela, iyide sen o cocuga huzursuz bir evde kalarak en buyuk kotulugu yapiyorsun zaten.

O dedigim komsunun kizida evlendi 1 yil surmedi bosandi, resmen beni kinayarak konusmustu basina geldi.
İnsani öyle bir hale sokuyorlar ki utanıyor söylemekren. Kimse herşey güllük gulistanlikken ayrılmaz son çaredir her yol denenmiştir. Ama insanlar bunları düşünmeden konuşuyor.

Kimlikte yazmıyor artık. Ben nüfus memuru olduğum için kütüklere yazdığımız bilgiden bahsettim. boşandığınız Zaman medeni hali sütununa boşanmış yazıyoruz. Açıklamasına da sallıyorum “3 nolu aile mahkemesiinin 2022/38 nolu Karar sayısına istinaden boşandı” yazıyoruz. Medeni hali kısmını kurşun kalemle yazıyoruz ki birden fazla evlenme boşanma durumunda tekrar o bilgiyi düzenleyebilelim. Açıklama kısmı ise tükenmez kalemle yazılıyor. açıklama satırını dolduracak kadar nüfus olayınız varsa (birden fazla evlenip boşanma, isim soyismi değişikliği, evlatlık durumu vb.) üstüne kağıt zımbalayıp yazmaya devam ediyoruz. siz herhangi bir nüfus memurluğu tescil odasına gidip ben kütüğümü görmek istiyorum derseniz göstermezler.

Kimlikte yazmıyor artık. Ben nüfus memuru olduğum için kütüklere yazdığımız bilgiden bahsettim. boşandığınız Zaman medeni hali sütununa boşanmış yazıyoruz. Açıklamasına da sallıyorum “3 nolu aile mahkemesiinin 2022/38 nolu Karar sayısına istinaden boşandı” yazıyoruz. Medeni hali kısmını kurşun kalemle yazıyoruz ki birden fazla evlenme boşanma durumunda tekrar o bilgiyi düzenleyebilelim. Açıklama kısmı ise tükenmez kalemle yazılıyor. açıklama satırını dolduracak kadar nüfus olayınız varsa (birden fazla evlenip boşanma, isim soyismi değişikliği, evlatlık durumu vb.) üstüne kağıt zımbalayıp yazmaya devam ediyoruz. siz herhangi bir nüfus memurluğu tescil odasına gidip ben kütüğümü görmek istiyorum derseniz göstermezler.
Guzel bilgiler 😍
Tesekkur ederim mudurum
Bu anlattiklarinizi ilk defa duydum
Ben yurtdisinda yasiyorum burada daha farkli, bende belediye calismistim oradan biliyorum

nette kütük sayfası örneği olarak çok eski bi foto buldum ama anlatmak istediğimi anlarsınız diye düşündüğüm için ekliyorum. Bunun günümüz Türkçesinde olduğunu farz edin. Kütük sıra no ile başlar, isim Soyismi, yaşı, doğum tarihi, doğum yeri, medeni hali vb sütunlar var. Yanında da açıklama satırı var. bunlar elle yazılır hep ve gerçekten bu kütükler kütük gibi ağırdır. 16.30’dan sonra gün sonu olayları olarak kayda geçer günlük. 7FCAC851-0399-4D7B-A08A-66E50ACB00FD.jpeg
şu da mesela nüfus kayıt örneği alırsanız medeni durumunuzu gösterir kısmı, bu da internetten bir örnek
922A4BBC-195D-44F8-9ED1-04ABC0BBE266.jpeg

Guzel bilgiler 😍
Tesekkur ederim mudurum
Bu anlattiklarinizi ilk defa duydum
Ben yurtdisinda yasiyorum burada daha farkli, bende belediye calismistim oradan biliyorum
Estağfurullah, ayrıca müdür değil basit bir memurum 🤭 bir açıklama daha yazdım size.

Sanki hiç evlenmeden çocuk yapmışım iması mı bu?
Kesinlikle böyle anlıyorlardır.
Nasılını soranlara açıklama yapma, sen açıklama yaptıkça derine iner münasebetsizler. Bizim millet pek meraklı başkasının hayatındaki olumsuzlukları irdelemeye, öyle mutlu oluyorlar.

Ben şunu anlamadım şimdi.

Madem bekarım demenizden anlaşılmıyor; boşandım diyebilirsiniz.

Sanırım boşanmış olmak sizin içinizde de yara olmus olacak ki boşandım demek istemiyorsunuz.

Boşanmış olmak gurur ve güvenle söylenebilecek bir durum. Ayıp değil günah değil.

Dul denince de kızıyor kadınlarımız. Bosanmışa dul denmez diyorlar. Yani kendilerine yakiştıramadiklari bir sıfatı bir başkasina gönülrahatlığıyla yakıştırıyorlar.

Dul olmak, boşanmış olmak, bekar olmak ya da evli olmak söylenirken çekinilecek durumlar değiller. Hiçbiri tek başına bir insana özgüven ya da eziklik katmaz

Iclerinden biri diğerlerinden bir tık daha farklıdır. O da boşanmış olmak. Boşanmış olmak; vaktiyle kocama eyvallah etmemiş kadınım sana hic etmem, mesaji verir ve bence içinde bir parça kadınlık onuru taşır. Bu sebeple söylemekten çekinmeyin.

Bu kadar büyük bir mesele değil bence.

Ben şunu anlamadım şimdi.

Madem bekarım demenizden anlaşılmıyor; boşandım diyebilirsiniz.

Sanırım boşanmış olmak sizin içinizde de yara olmus olacak ki boşandım demek istemiyorsunuz.

Boşanmış olmak gurur ve güvenle söylenebilecek bir durum. Ayıp değil günah değil.

Dul denince de kızıyor kadınlarımız. Bosanmışa dul denmez diyorlar. Yani kendilerine yakiştıramadiklari bir sıfatı bir başkasina gönülrahatlığıyla yakıştırıyorlar.

Dul olmak, boşanmış olmak, bekar olmak ya da evli olmak söylenirken çekinilecek durumlar değiller. Hiçbiri tek başına bir insana özgüven ya da eziklik katmaz

Iclerinden biri diğerlerinden bir tık daha farklıdır. O da boşanmış olmak. Boşanmış olmak; vaktiyle kocama eyvallah etmemiş kadınım sana hic etmem, mesaji verir ve bence içinde bir parça kadınlık onuru taşır. Bu sebeple söylemekten çekinmeyin.

Bu kadar büyük bir mesele değil bence.

Evet utanılacak bir şey değil ama özel hayatınla ilgili detay vermektir. Ve bu detayı vermek istemeyen birine ısrarla hadsiz sorular sorulmaz diye düşünüyorum.
Bekarım. Çocuğum var.
Diyen birine çocuk evlilikten mi evlilik dışı mı demek büyük hadsizliktir.

Kızlar boşandım ve çocuğum var. Bir ortamda “evli misin bekar mı” diye soruluyor (iş, hastane, arkadaş, flört vs), ben de evli olmadığım için bekarım diyorum normal olarak. Sonra çocuk bahsi açılınca çocuğundan bahsediyorum, “bekarım demiştin” diyorlar. “Evet bekarım ve çocuğum var” diyorum, şok geçiren bakışlar “nasıl yani???” Diyorlar. Kadınlar özellikle bu tepkiyi veriyor. Ben de boşandım ya da bazen dulum diyorum artık daral geldiği için. Sonrasında da “kaç yıl oldu, neden ayrıldın” soruları geliyor ve rahatsız oluyorum, çünkü özel hayatımı paylaşmak istemiyorum.
Ya da “bekar anneyim” diyorum bir ortamda, “nasıl yani?????” Diye şok geçiriyor karşımdakiler. Sanki hiç evlenmeden çocuk yapmışım iması mı bu? Şok geçirince karşı taraf aklıma bu geliyor.
Bu olaylara nasıl tepki vereyim? Bekarım demeyeyim mi? Bu kişilerin amacı ne?
Bilgi vermek zorunda olduğunuzu kim söyledi?
Ne işinize yarayacak? diye sorabilirsiniz ama

X