Bekar anneyim diyince şok geçiren tayfaya çözüm?

Kızlar boşandım ve çocuğum var. Bir ortamda “evli misin bekar mı” diye soruluyor (iş, hastane, arkadaş, flört vs), ben de evli olmadığım için bekarım diyorum normal olarak. Sonra çocuk bahsi açılınca çocuğundan bahsediyorum, “bekarım demiştin” diyorlar. “Evet bekarım ve çocuğum var” diyorum, şok geçiren bakışlar “nasıl yani???” Diyorlar. Kadınlar özellikle bu tepkiyi veriyor. Ben de boşandım ya da bazen dulum diyorum artık daral geldiği için. Sonrasında da “kaç yıl oldu, neden ayrıldın” soruları geliyor ve rahatsız oluyorum, çünkü özel hayatımı paylaşmak istemiyorum.
Ya da “bekar anneyim” diyorum bir ortamda, “nasıl yani?????” Diye şok geçiriyor karşımdakiler. Sanki hiç evlenmeden çocuk yapmışım iması mı bu? Şok geçirince karşı taraf aklıma bu geliyor.
Bu olaylara nasıl tepki vereyim? Bekarım demeyeyim mi? Bu kişilerin amacı ne?
Ayrıldım esimden deseniz?Sizin icin sorunsa.
Aynı kapıya cıkıyor ama bazen insanlr bekar anne diyince farklı algılıyor.

Bekar anne ulkemizde cok kullanilan bir tabir değil, Avrupa'da bu tabirin karsiligi dogru anlasilabilir. Oraya ozgu bir kavram. Zamanla ulkemizde de kullanilmaya baslayabilir. Yayginlasabilir.

Sizinle ilgili şahsi bir mesele oldugunu sanmıyorum.

Bu kavrami kullanmak isterseniz bekar anneyim dedikten sonra kavramin icini doldurmaniz lazim.

Bu hangi kafadaki memurmuş acaba çok merak ettim. Hayır ben de nüfus memuruyum (şu an başka birimde çalışıyorum ama nüfus memuruyum) Ve kimseye sormuyoruz ne yazalıM diye.

kütüklerde “medeni hal” sütunu vardır ve hiç evlenmemiş insanlara bekar yazılır mesela 15 yaşındaki insanın, yeni doğmuş bebeğin ya da 80’inde olup hiç evlenmemiş birinin medeni hali bekardır. Eşi ölmüş insana dul, Evlenmiş insana evli, boşanmış insana da boşanmış yazılır. Açıklama sütununa da “… mahkemesinin … gün … sayılı kararına istanaden boşanmış” diye yazılır. Kadınsa kütüğü baba kütüğüne geri döner, erkekse herhangi bir kütük değişimi yapılmaz. Kimse sormaz yani medeni halinize ne yazalım istersiniz diye.
Daha önce boşanmışlığım var kimliğimde medeni halim kısmımda "bekar" yazıyordu. Kimse bişey sormadan öyle yazıldı.

Kızlar boşandım ve çocuğum var. Bir ortamda “evli misin bekar mı” diye soruluyor (iş, hastane, arkadaş, flört vs), ben de evli olmadığım için bekarım diyorum normal olarak. Sonra çocuk bahsi açılınca çocuğundan bahsediyorum, “bekarım demiştin” diyorlar. “Evet bekarım ve çocuğum var” diyorum, şok geçiren bakışlar “nasıl yani???” Diyorlar. Kadınlar özellikle bu tepkiyi veriyor. Ben de boşandım ya da bazen dulum diyorum artık daral geldiği için. Sonrasında da “kaç yıl oldu, neden ayrıldın” soruları geliyor ve rahatsız oluyorum, çünkü özel hayatımı paylaşmak istemiyorum.
Ya da “bekar anneyim” diyorum bir ortamda, “nasıl yani?????” Diye şok geçiriyor karşımdakiler. Sanki hiç evlenmeden çocuk yapmışım iması mı bu? Şok geçirince karşı taraf aklıma bu geliyor.
Hay onların hepsinin köküne kibrit suyu.
Ulen size ne ya bekar anneyim diyor neyine şok oluyorsunuz ağızlarına terlikle vurasım geldi.

Takma ya kafana sadece boşandım konuşmak istemiyorum de geç.

Şimdi bekarım demek başka bekarım ayrıldım çocuğum var demek başka..Tamam çok alakasız insanlara sadece bekarım der geçersiniz ama hiç evlenmemiş durumu olduğu için flört durumu varsa başta direkt bekarım deyip daha sonra çocuk bahsi açmak şaşırtabilir direkt özel olarak konuştuğunuz kişiye bekarım ayrıldım çocuğum var diyebilirsiniz artık zaten nüfus cüzdanında da bekar yazıyor

Bu hangi kafadaki memurmuş acaba çok merak ettim. Hayır ben de nüfus memuruyum (şu an başka birimde çalışıyorum ama nüfus memuruyum) Ve kimseye sormuyoruz ne yazalıM diye.

kütüklerde “medeni hal” sütunu vardır ve hiç evlenmemiş insanlara bekar yazılır mesela 15 yaşındaki insanın, yeni doğmuş bebeğin ya da 80’inde olup hiç evlenmemiş birinin medeni hali bekardır. Eşi ölmüş insana dul, Evlenmiş insana evli, boşanmış insana da boşanmış yazılır. Açıklama sütununa da “… mahkemesinin … gün … sayılı kararına istanaden boşanmış” diye yazılır. Kadınsa kütüğü baba kütüğüne geri döner, erkekse herhangi bir kütük değişimi yapılmaz. Kimse sormaz yani medeni halinize ne yazalım istersiniz diye.

Valla gayet sordular ve gayet de bekar yazdırdık :) gözümle de gördüm bekarı :) şimdi yeni kartlarda yok tabi medeni durum diye bir yer kalmadı eski pembe koca kimlik kartından bahsediyorum.

Ayrıldım diyin direkt.. çocugum var diyin. Açıklama yapmak zorunda deilsiniz anlaşamadık ayrıldık bu kadar

Ben komşumla yaşıyorum benzer bir şeyi. Komşum boşandı ve birbirimizin evine girip çıkıyoruz sık sık. Evliyken de tanışıyorduk zaten. Ama boşandıktan sonra eşimin gelmesine yakın saatlerde bizim eve gelmeyi sorun etmeye başladı önceden gayet rahat olduğu halde. Muhtemelen o da böyle bir baskı hissediyor üzerinde. Eşim bazen bizi bi yerlere bırakacak oluyor. Yalvarıyorum gelsin diye ama taksiye binelim diye tutturuyor.
Maalesef ki korkuyor insan yanlış anlaşılmaktsn veya imadan. Çok kırıldım ve de üzerimden uzun bir süredir atamıyorum.

Bekar anne ulkemizde cok kullanilan bir tabir değil, Avrupa'da bu tabirin karsiligi dogru anlasilabilir. Oraya ozgu bir kavram. Zamanla ulkemizde de kullanilmaya baslayabilir. Yayginlasabilir.

Sizinle ilgili şahsi bir mesele oldugunu sanmıyorum.

Bu kavrami kullanmak isterseniz bekar anneyim dedikten sonra kavramin icini doldurmaniz lazim.
Evet anlam farkı oluşuyor ama sizin dediğiniz şekilde olsa bile kimsenin hayatını yargılamaya hakkı yok diye düşünüyorum.

Valla gayet sordular ve gayet de bekar yazdırdık :) gözümle de gördüm bekarı :) şimdi yeni kartlarda yok tabi medeni durum diye bir yer kalmadı eski pembe koca kimlik kartından bahsediyorum.
Anladım. fi tarihinden kalma memurdur o 😅

Bu ülkede bekar pek çok anne var boşandım diye dulum demem gerekmez diyebilirsin. Ayrıntı soranlara da bu benim özelim, öyle gerekti öyle oldu deyip geçin. Zamanla alışırlar

Evet anlam farkı oluşuyor ama sizin dediğiniz şekilde olsa bile kimsenin hayatını yargılamaya hakkı yok diye düşünüyorum.
Biz de oyle düşünüyoruz ama uygulamada maalesef oyle olmuyor. Henuz ulkemiz o seviyede değilken de reele gore hareket etmek durumundayiz. Bu kavrami kullanmak istiyorsa ve tepki goruyorsa kavrami tatli dille aciklayarak ortami yumuşatabilir ve zamanla insanlarin haznesine bir kavram kazandirabilir

cocuklu bekar’im derseniz kibirli (buraya bir suru sifat yazabilirim de gerek yok siz anladiniz zaten), dul’um derseniz ezik olursunuz bu tiplerin gozunde.

bizim insanimiz karsisindaki insanin ozguveninden cok acisindan beslenmeyi sever cunku.

hala bu kafada insanlarla ayni ortamda yasamak gercekten cok zor.

Bizim bunu toplum olarak aşmamız lazım. Siz bence bekar anne olduğunuzu söylemekten çekinmeyin ilk sizden duyduklarında nasıl yani deyip sorguluyorlar ya başka bir yerde yine bekar bir anneyle karşılaştıklarında sorgulamazlar belki. Alıştırmak lazım.

Mala anlatır gibi anlatın, evlilikte doğan bir çocuğum var, sonra ayrıldık,dulum yani ayrıldım diyin o mal suratlarına bakaaa baka 😤

X