Becerikli, evli arkadaşlar yardiiim!

Acikcasi dudukluden tirsiyorum ama herkes de onu oneriyor yahu.
Adet olayi aslinda sirf balayi icin sorun yoksa iliski acisindan acelemiz yok illa ogun olmak zorunda degil. Ama simdi 5 gunluk tatili de hasta gecirmek istemiyorum. Keske bir iki gun once baslasa bitmis olurdu da sans iste. Cok tesekkurler.
Canım fisslerin patlamama garantisi var ben de o yüzden aldım,biraz pahalı ama korkmadan kullanabilirsin,pazarlamacı gibi konuştum neyse araştır istersen :KK53:

Her evin düzeni farklıdır.
Saydıklarınız öyle abartı şeyler degil.
Yani bir makina çalıştırmak için çamaşırınızın birikmesi yeterli.
Sizce de bunun sorulması size garip gelmiyor mu ?
Fazla plan program yapmayın.
Hepsi tatava kalıyor.

Yani bu sorularimi 30 yillik evli anneme sorunca da puu sordugun seye bak der orasi dogru, haklisiniz. Ancak su yasima kadar okul, is hep bu seylerden uzak kaldim ve samimi bir sekilde cekinmeden sordum yazdim bukadar.
Tekrar tesekkurler daha az panik yapmaya calisacagim.

Aslinda biraz bunlari duymaya ihtiyacim vardi. Vakit yaklastikca niyeyse gozum korkmaya basladi sanki duzenimi oturtamayacakmisim cok zorlanacakmisim gibi senaryolar kafamda donuyo.
Anneme de uzagim bunun da etkisi var.
İnan herşeyi yapacaksın herşey birden olmaz birden merdivenin en üstüne çıkamazsın ağar ağar , minik minik
Panik yapma , yemekleri ufak tefek araştır yaptıkça öğreneceksin , bende senin gibiydim kızzzz :)
Olur böyle şeyler Gözünde korkmasın herkes anasının karnında öğrenmiyo sonuçta Hoppa:KK37:

Yani bu sorularimi 30 yillik evli anneme sorunca da puu sordugun seye bak der orasi dogru, haklisiniz. Ancak su yasima kadar okul, is hep bu seylerden uzak kaldim ve samimi bir sekilde cekinmeden sordum yazdim bukadar.
Tekrar tesekkurler daha az panik yapmaya calisacagim.
Korkma.
Okul bitti evlendim.
Hiç bir şey bilmiyordum yemek namına..
Temizlik desen yapabildigimiz kadar işte.
Her şey evlenince zaman sonra rayına oturuyor çok dert etme bunları

Çok tatlısınız söylemeden geçemedim, hep telaşlarınız böyle tatlı olsun umarım :)
Cok tesekkur ederim:)
Acikcasi biraz da utanarak yazdim ama cogunu bilmiyorum ne yapayim.
Anneme pilavi soruyorum goz karari diyo yahu benim gozum karari mi var suan:bicak:

Canım fisslerin patlamama garantisi var ben de o yüzden aldım,biraz pahalı ama korkmadan kullanabilirsin,pazarlamacı gibi konuştum neyse araştır istersen :KK53:

Onu not aldim bir arastirayim. Son cikanlari herkes cok ovuyo ya almali galiba:)

Çok kasıyorsun kendini her şey yavaş yavaş oluyor.. Ben evdeyim hep ama temizliği çok sevmem ben bile bir düzen oturttuysam herkes yapar bence.
Her gün ayrı yemek yaparım. Hafta sonları tek cesit genelde balık,makarna,pilav üstü tavuk falan.
Yazın derindondurucuyu doldururum kışın da onları yeriz zaten. Fasulye,patlıcan,biber vs
Çamaşırları biriktikce yıkarım ama genelde pazar yada pazartesi gününe kalır. Ütüyude biriktirmeden kurur kurumaz yaparım.
Temizlik pazartesi günü haftada bir kere dip köşe. Diğer günler el süpürgesi ile dökülenleri cektiririm.
İki haftada bir camlar,banyo lavaboları silinir.. Bunları da hafta içi yaparım.
Mutfak alışverişi haftalık.. Ve bazı şeyler aylık olarak. Genelde sanal marketlerden alıyorum.

Hersey boyle planli olmaz ki bacım ben kafayi yerdim heralde.
Şu gün çamaşır yıkamam lazım bugün yemek yapmam lazim diye kasma kendini.
Pratik yapilabilecek yemekler var tabii damak zevkinizi bilmiyorum ama her yöreye uygun pratik yemeklerden var.

Temizlik konusunda tuvalet banyo mutfak temiz olsun diger odalar da duzenli olsun aşırı toz olmasin yeterli bana göre.

Tüy konusunda bende seninle ayniyim malesef tüylü biriyim evlenmeden önce en cok taktığım şey buydu. Diyelim bugun agda yaptim 10 gun sonra ufak ufak cikacak ama alinacak kadar olmayacak nasil olacak ne yapabilirim diye cok düşündüm lazerden baska çözüm yok gibi ama yaptirmadim çünkü evlenince insan birbirinin her halini görmeye alışıyor.
Esim bazen dalga geciyor benimle.
-Ne zamandır çıkıyorlar?
-Kim?
-Bıyıkların.

Tabii cok kendini salma ama cok kasma da bence boyle hayat gecmez. :süslü:

İnan herşeyi yapacaksın herşey birden olmaz birden merdivenin en üstüne çıkamazsın ağar ağar , minik minik
Panik yapma , yemekleri ufak tefek araştır yaptıkça öğreneceksin , bende senin gibiydim kızzzz :)
Olur böyle şeyler Gözünde korkmasın herkes anasının karnında öğrenmiyo sonuçta Hoppa:KK37:

Yaa cok sagolun gercekten. Zaten calisan ve cocuklu olanlara saygim sonsuz. Salak gibi bu yasa kadar annenin kanatlarinin altindan cikmayinca boyle deli sorular oluyo iste:deli:

Cok tesekkur ederim:)
Acikcasi biraz da utanarak yazdim ama cogunu bilmiyorum ne yapayim.
Anneme pilavi soruyorum goz karari diyo yahu benim gozum karari mi var suan:bicak:
:KK70:
Bekar olduğum için yardımcı olamıyorum size ama utanacak ne var ki :)
Göz kararı için yolunuz varsa kolay tariflere bakarsınız internetten. Umarım sevgiliniz anlayışlı biridir :)

Korkma.
Okul bitti evlendim.
Hiç bir şey bilmiyordum yemek namına..
Temizlik desen yapabildigimiz kadar işte.
Her şey evlenince zaman sonra rayına oturuyor çok dert etme bunları

Babam hep bu kiz odasini toplamaya useniyo evi nasil olacak kim bilir, kizim daha pilav nasil yapilir bilmiyosun dedikce rezil olacagim korkusu olustu galiba:)
Ama is basa dustu mu yapiyorum cok sukur o yuzden annem laf soyletmez sadece rahat buyuttum der:) En iyisi panik yapmamak haklısıniz.

Yaa cok sagolun gercekten. Zaten calisan ve cocuklu olanlara saygim sonsuz. Salak gibi bu yasa kadar annenin kanatlarinin altindan cikmayinca boyle deli sorular oluyo iste:deli:
Kız Allah seni napmasın olur böyle şeyler diyorum , evlenmeden kımse bilmiyor emin ol , bende bilmiyordum sadece bildiğim yumurta kırmak makarna yapmaktı salata yapmaktı öğrendim baktım araştırdım , sen yeterki yapmak iste :)

Çok kasıyorsun kendini her şey yavaş yavaş oluyor.. Ben evdeyim hep ama temizliği çok sevmem ben bile bir düzen oturttuysam herkes yapar bence.
Her gün ayrı yemek yaparım. Hafta sonları tek cesit genelde balık,makarna,pilav üstü tavuk falan.
Yazın derindondurucuyu doldururum kışın da onları yeriz zaten. Fasulye,patlıcan,biber vs
Çamaşırları biriktikce yıkarım ama genelde pazar yada pazartesi gününe kalır. Ütüyude biriktirmeden kurur kurumaz yaparım.
Temizlik pazartesi günü haftada bir kere dip köşe. Diğer günler el süpürgesi ile dökülenleri cektiririm.
İki haftada bir camlar,banyo lavaboları silinir.. Bunları da hafta içi yaparım.
Mutfak alışverişi haftalık.. Ve bazı şeyler aylık olarak. Genelde sanal marketlerden alıyorum.

Genel olarak panik ve kuralci bir tipim. Ajandasiz yasayamam mesela, yapar cizerim. Duzenimin degismesinden nefret ederim sanirim panigim bu yuzden bocalamaktan korkuyorum ama bu da mecbur olacak. Oyle iste tamam sakinim:)

Hersey boyle planli olmaz ki bacım ben kafayi yerdim heralde.
Şu gün çamaşır yıkamam lazım bugün yemek yapmam lazim diye kasma kendini.
Pratik yapilabilecek yemekler var tabii damak zevkinizi bilmiyorum ama her yöreye uygun pratik yemeklerden var.

Temizlik konusunda tuvalet banyo mutfak temiz olsun diger odalar da duzenli olsun aşırı toz olmasin yeterli bana göre.

Tüy konusunda bende seninle ayniyim malesef tüylü biriyim evlenmeden önce en cok taktığım şey buydu. Diyelim bugun agda yaptim 10 gun sonra ufak ufak cikacak ama alinacak kadar olmayacak nasil olacak ne yapabilirim diye cok düşündüm lazerden baska çözüm yok gibi ama yaptirmadim çünkü evlenince insan birbirinin her halini görmeye alışıyor.
Esim bazen dalga geciyor benimle.
-Ne zamandır çıkıyorlar?
-Kim?
-Bıyıkların.

Tabii cok kendini salma ama cok kasma da bence boyle hayat gecmez. :süslü:

Ahah cok tatlisiniz:) Simdi utanirim kildan tuyden gibi geliyo ama sanirim bizim de boyle olacak. Tuy gormek istemeyen yanasmasin:))

:KK70:
Bekar olduğum için yardımcı olamıyorum size ama utanacak ne var ki :)
Göz kararı için yolunuz varsa kolay tariflere bakarsınız internetten. Umarım sevgiliniz anlayışlı biridir :)

Cok sukur nisanlimdan yana derdim yok. Zaten o hergun pilav, tavuk sote, patates yese bayilir. Hatta boyle bir konu actigimi bilse kavga ederiz, durup bunlari mi dusundun isterse evi mok gotursun der. Ben pimpirikliyim, erkenden yaslanicam bu gidisle ahah.

Kız Allah seni napmasın olur böyle şeyler diyorum , evlenmeden kımse bilmiyor emin ol , bende bilmiyordum sadece bildiğim yumurta kırmak makarna yapmaktı salata yapmaktı öğrendim baktım araştırdım , sen yeterki yapmak iste :)

Valla konuyu actigima pisman olmadim, cunku cok rahatladim. Zaten gun yaklastikca bir gun sevincten evi turluyorum bir gun elbise dolabima falan bakiyorum agliyorum uhuhu canim dolabim falan diye:deli: Isteme gunu de aglamistim delimiyim neyim:110:

Valla konuyu actigima pisman olmadim, cunku cok rahatladim. Zaten gun yaklastikca bir gun sevincten evi turluyorum bir gun elbise dolabima falan bakiyorum agliyorum uhuhu canim dolabim falan diye:deli: Isteme gunu de aglamistim delimiyim neyim:110:
İnsan bi garip oluyor diymi cnm :) Niye pişman olacaksın canım aaa boş boş konuşup can sıkanlardan bahsediyorsan olmaz ya umarım :KK43: Turla kız turla artık o evde kalacaksın :)

İnsan bi garip oluyor diymi cnm :) Niye pişman olacaksın canım aaa boş boş konuşup can sıkanlardan bahsediyorsan olmaz ya umarım :KK43: Turla kız turla artık o evde kalacaksın :)

Insan sanki boyle anne babasiyla, kardesleriyle sanki ayni evde az vakit gecirmis gibi geliyo. Kucuk kardesim var sanki boyle ben evlenince benden uzaklasacakmis gibi geliyo. Yani bunlar cok sacma farkindayim da ama ara ara boyle seyler geliyo aklima aglama geliyo sonra. Boyle olup olup kinada da kesin aglayamam:KK45:

Arkadaslar merhaba,
Simdi ortalama bir ay sonra Allah nasip ederse evliler kervanina katiliyorum:nazar:.
Aklimda deli sorular, tecrubelerinizi istiyorum. Simdi;
1)Haftanin kaç gunu yemek yapip, kac gun yiyosunuz? Yani yemek duzeni nasil olmali? (Tariflerden yapabiliyorum ama super degilim. Denediklerim tutuyo cok sukur:bicak: Tarifleri sorun cikarmayan siteler de rica ederim varsa...)
2) Kurtarici olarak neler yapabilirim? Beni zorlamayacak ama esimi de sofrada hayal kirikligina ugratmayacak?:110:
3)Buzluga atmalik, gunu kurtarici neler yapilabilir?
4) Camasir olayi. Belirli gunleriniz var mi yoksa biriktikce yikiyo musunuz? (Camasirlar nasil ayriliyo, kac derecede yikaniyo onu da bilmiyorum sanirim yurek yedim ki evleniyorum:deli:)
5) Temizlik. Cok titiz bir tip degilim. Misal annem her gun evi supurmek isteyen bir insan ici rahat etmez. Temizlik olayim nasil olmali? Yer supurme, yer silme, cam silme, dolap icleri vs temizliginin duzeni nasil olmali?)
6) Yatak odam ve salon takimim beyaz. Ben bunlari sarartmadan nasil temizlerim? Bir kac yerde okudum bazi deterjanlar sarartiyomus, duru su mu yoksa cam sil falan mi kullanmali? Cay bardagi koyunca falan beyaz masalar sarariyo mu:KK17:Yemek odamin sandalyeleri de kirik beyaz kadifemsi istikbalden...
4) Kil, tuy sorunu. Maalesef tuyluyum. Beyaz tenli olmama ragmen gogus cevrem, gobek ve belimde de ayva tuyleri var. Saglik sorunum yok cok sukur genetik. Simdi genital bolge, bacak vs agda icin bekletmek gerek mecbur. Bu kil, tuy evlilikte sorun oluyo mu? Mesela ben nisanlimin karsisina daha bir tane biyik telimle cikmadim:KK30:.
5) Mutfak alisverisi haftalik ve aylik mi yapiyosunuz?
6) Ev hanimlari ve calisan arkadaslar bir gunluk ev duzeninizi ozet gecer misiniz? Suan calismiyorum vakit az kaldigi icin ama Allah nasip ederse hemen ise girecegim.
7) Reglm nikah gunume haliyle de balayina geliyo. Yazz hap kullaniyorum ileri atarsam balayi donusu hastaligimi nasil baslatabilirim? Doktoruma gidecegim tabii ama tarihi ileri atmak sagligimi zorlar mi?
Uzun olduysa affola aklima takilanlari tek konuda toparlayim dedim:oops:
sulu tencere yemeği yaparsam 2 günlük yapıyorum. onun dışında elime ne gelirse ona göre yapıyorum günler öncesinden ayarlamıyorum. işten gelince hemen hallediyorum. nefisyemektarifleri var site, arada ordan görüyorum deniyorum tam tutuyor denemediğim şeyler bile.

buzluğa kek börek poğaça, haşlanmış ıspanak nohut, evde içini hazırlayıp dışarda yaptırdığım lahmacun, mantı erişte, közlenmiş patlıcan biber, doğradığım çiğden poşetlediğim domates biber, pişirmeden şekillendirip köfte. aklına gelebilecek çoğu şeyi atıyorum. ben evde olmasam da eşim çıkarıp yer.

haftada bir temizlik yaparım genelde, misafir gelirse her misafirden önce temizlerim. bulaşık bırakmazsan fazla, her gece en azından salonu toplu bırakırsan kolay temizleniyor en azından biri geldiğinde dağınık olmadığı sürece tozu çok dert etmem. tuvaleti her gün yıkamaya çalışırım. mutfak için şarjlı süpürgem var, genelde onu kullanırım gerekirse hafta içi.

çamaşırları çıktıkça yıkarım. hatta şuan yazarken makinede çamaşır var asacaktım unutmuşum o geldi aklıma :KK70:
beyazları da renklileri de 40 da- havlu ve iç çamaşırları da 60 da yıkarım. artık tüm makinelerde otomatik ayar var kumaşa göre, dert etme şimdiden :)

beyaz kapıları çamaşır suyu sarartıyormuş. ben genel silme işlemlerine neredeyse hep loc kullanırım. pencere hiç silmedim bilmiyorum. ama mobilyalar en çok güneşten ve çamaşır suyundan sararıyorlar. ben 5 senedir sarartmadım özel bir çaba sarfetmedim çok korkma:)

kıl tüy başlarda sıkıntı ama bir zaman sonra herkes alışıyor. yine de dikkat edersin tabiki ama görmesi de ölüm değil sonuçta. ben hasta olduğum bir gün kocamın üstüne kusunca tümm utangaçlığım falan geçti daha beteri yok diye düşşünüyorum :KK70:

adet geciktirici de alabilirsin, doğum kontrol hapı da. hiç kullanmadım. bence kesinlikle doktorun karar vermeli.

son olarak tüm dertler böyle olsun, kafanda büyütme bir şekilde oluyor.mutluluklar dilerimm:KK60:

sulu tencere yemeği yaparsam 2 günlük yapıyorum. onun dışında elime ne gelirse ona göre yapıyorum günler öncesinden ayarlamıyorum. işten gelince hemen hallediyorum. nefisyemektarifleri var site, arada ordan görüyorum deniyorum tam tutuyor denemediğim şeyler bile.

buzluğa kek börek poğaça, haşlanmış ıspanak nohut, evde içini hazırlayıp dışarda yaptırdığım lahmacun, mantı erişte, közlenmiş patlıcan biber, doğradığım çiğden poşetlediğim domates biber, pişirmeden şekillendirip köfte. aklına gelebilecek çoğu şeyi atıyorum. ben evde olmasam da eşim çıkarıp yer.

haftada bir temizlik yaparım genelde, misafir gelirse her misafirden önce temizlerim. bulaşık bırakmazsan fazla, her gece en azından salonu toplu bırakırsan kolay temizleniyor en azından biri geldiğinde dağınık olmadığı sürece tozu çok dert etmem. tuvaleti her gün yıkamaya çalışırım. mutfak için şarjlı süpürgem var, genelde onu kullanırım gerekirse hafta içi.

çamaşırları çıktıkça yıkarım. hatta şuan yazarken makinede çamaşır var asacaktım unutmuşum o geldi aklıma :KK70:
beyazları da renklileri de 40 da- havlu ve iç çamaşırları da 60 da yıkarım. artık tüm makinelerde otomatik ayar var kumaşa göre, dert etme şimdiden :)

beyaz kapıları çamaşır suyu sarartıyormuş. ben genel silme işlemlerine neredeyse hep loc kullanırım. pencere hiç silmedim bilmiyorum. ama mobilyalar en çok güneşten ve çamaşır suyundan sararıyorlar. ben 5 senedir sarartmadım özel bir çaba sarfetmedim çok korkma:)

kıl tüy başlarda sıkıntı ama bir zaman sonra herkes alışıyor. yine de dikkat edersin tabiki ama görmesi de ölüm değil sonuçta. ben hasta olduğum bir gün kocamın üstüne kusunca tümm utangaçlığım falan geçti daha beteri yok diye düşşünüyorum :KK70:

adet geciktirici de alabilirsin, doğum kontrol hapı da. hiç kullanmadım. bence kesinlikle doktorun karar vermeli.

son olarak tüm dertler böyle olsun, kafanda büyütme bir şekilde oluyor.mutluluklar dilerimm:KK60:

Ne diyeyim Allah herkese dert verecekse benim derdim gibi dert versin:)) Iste yeni baslangiclar korkutur ya benim panigim de ondan.
Cok sagolun uzun uzun yazmissiniz. Gunese engel olamam ama camasir suyunu kafama not aldim. Yemek olayi bana da iki gunluk yapmak mantikli geldi.
Tuy olayina da sanirim cok takilmamam lazim, mecbur bir gun aci gercekle yuzlesecek ve prenses sandigi sevgilisinin aslinda bir haydar abi oldugunu gorecek:110::KK70:

X