Bebişlerinizle bir günümüz nasıl geçiyor? Hadi anlatalım...

mrb, evet canım benım oglumda 15 eylul dogumlu. ben tel suzgecten gecırıyorum yaptıgım purelerı. genelde sebze corbası yapıyorum herseyden koyuyorum içine çeşitlendiriyorum. hergun aynı seyı koymuyorum. ama her bebek farklı oluyo canım. benım oglum severek yıyor. meyve felan sevmıyor fazla.

Arkadaşlar,

Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için... Ben de hep geri koyuyorum çıkardıklarını;ama bir süre sonra o kadar kızaerak bağırıyor ki o zaman bırakıyorum vermeyi..Yoğurdu babasının elinden daha iyi yiyor nedense...Belki de beni hep süt kaynağı olarak gördüğü içindir... Benden anne sütü dışında bir şey almak istemiyor...Sizinkiler de hep anne sütü mü aldılar? Ben 6 ay boyunca sadece anne sütü verdim ve hiç mama vermedim...Su bile vermedim... Ek gıdaya da meyve sularıyla ancak 8 Mart'ta başladım...Maaşallah sizinkiler biraz daha kilolu...benimki de gayet iyi görünüyor;ama kilosu 7,550 ve boyu da 67 cm... Gerçi bu tür şeyler biraz genetiğe de bağlı..Ben de çok kilolu bir bebek değilmişim;ama annem "fıstık" gibi bir görüntüde olduğumu söyler hep...Her şeyden yermişim;ama az miiktarda...Oğlum da bana çeker de her şeyden yer inşallah...

canım bende sadece anne sütü verdim mama, su vermedim sadece gaz için bitki çayı o kadar kilosu da normal seninkinin alır merak etme ek gıda da dikkat edeceğin şey sebzenin çeşitliliği yani sebzeni çeşitlendir bunu sevmedi deyip vazgeçme başka sebzeyle karıştırıp ver tadını değiştiriyor alır mesela ben oturur vaziyette yediriyordum çok almıyordu şimdi yarı yatar pozisyonda veriyorum yiyor sebzenin içine balkabağıda koyuyorum güzel oluyor iştahla yiyor ha birde çok aç olduğunda iyi yiyor aksi halde dalga geçiyor tükürüyor sıpam:) balkabağını dne ayrıca kayısıylada kaynatıp veriyorum yiyor kabızlığı önlüyor ondan ısrarla veriyorum:)

mrb canım. ben de oğluma sadece anne sütü verdim. ekstradan bitki çayı da vermedım cok gazı olmadıgı ıcın. ek gıdaya 5 bucuk aydan sonra yavas yavas tattırarak basladım. bu konuda bıraz sabırlı olmak gerekıyor canım. ılk deneyecegın ek gıdaları verırken bebegının ac olmasına dıkkat et. daha ıyı yer. sevmedıgı seylere hosuna gıdecek ılave seyler koy.mesela ben yogurda bazen bır bebe bıskuvısı koyuyorum bazende meyve koyuyorum ıcıne daha cok sevıyor. mevsıme gore menusunu cesıtlendır. daha cok hosuna gıdecektır. bebegının kılosu gayet ıyı bence. kılolu bebek saglıklı bebek demek degıl zaten.

evet yazmamışlar bende cadıyı uyuttum şimdi sağlık sigortasını araştırıyorum ecrine bugün tarhana çorbası vermiş annem cok cok yapmış cadıcık yemiş ama maaşallah süt oğlum napıyo geliyormu sütün

Arkadaşlar,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben sık sık foruma giremediğim için size biraz geç cevap yazıyorum kusuruma bakmayın n'olur... Önerdiğiniz gibi yoğurda biraz pekmez karıştırdım;biraz daha iyi yedi gibi...Ertesi gün tekrar denediğimde yememk için resmen benimle kavga etti sıpa... Hep anne sütü almak istiyor... Her gün sadece 1 öğün anne sütü dışında bir şey vermeye başladı... Organik ürünleri de denememi önermişti doktorum,bir de onları deneyeyim dedim...Taze fasulye ve domates karışımını hiç sevmedi;ama Milupa'nın "Gece Tahılları" diye organik bir ek gıdası var;onu denedim,ona bayıldı... Çeşitli meyveler ve tahıl karışımı,gerçekten de tadı çok güzel,özellikle şeftali tadı baskın ve enfes...Bu arada muhallebisine de biraz pekmez koydum;daha iyi yedi gibi... Brokoli,brüksel lahanası,havuç ve patatesten oluşan bir sebze çorbası yaptım..Bunların hepsini buharda pişirdim besin değerini kaybetmesinler diye,sonra cam rendeden geçirdim,sonra da tel süzgeçten ve kendi sularından katıtım ve birazcık zeytinyağı ekledim,sonra da çok az pişirdim.. Başta yiyecek gibiydi,ama sonra hiç almadı..Halbuki enfes olmuştu...Ben tatmadan ve tadını sevmeden ona tattırmıyorum zaten...Çocuk bizim yemediğimiz bir şeyi almaz herhalde,değil mi? Bu arada ne yemek yapacağımı şaşırdığımdan internetteki bir alışveriş sitesinden "Bebeğimin Menüsü" diye bir kitap aldım...Bana bayağı bir yardımcı oluyor,tavsiye ederim... Siz kahvaltıya da geçmişsiniz;ama oğlumun doktoru 2-3 hafta sonra geçmemin daha iyi olduğunu söylemişti...Siz günde kaç öğün yediriyorsunuz ve bunları günün hangi saatinde veriyorsunuz? Bir de emzirme zamanlarınız nasıl oldu? Benimki hiç azalmadı gibi;hatta daha sık aralıklarla emmek istiyor sanki...6 aydan sonra anne sütünün bebeğe tek başına yeterli gelmediğini duymuştum...Zaten o yüzden de ek gıdaya başlanıyor...Ek gıda da fazla almıyor benimki...Çok korkuyorum zayıflar da hastalanır diye Allah muhafaza... "Tam buğday ekmeği" şu "Çok tahıllı,esmer" olan ekmek mi acaba?

Bir de benim doktorum muhallebi ve yoğurdu inek sütüyle yapabileceğimi söyledi..Ondan önce internette araştırmıştım ve 1 yaşındn önce inek sütü verilmemesi gerektiğini okumuştum ve bunu doktoruma hatırlattım;o da sadece inek sütünü vermenin zararlı olabileceğini;ama yan ürünler şeklinde,yani "yoğurt" ve "muhallebi" olarak verebileceğimi söyledi..Sizin doktorlar ne diyor bu konuda? Her doktor farklı şey söylüyor ve kafamız karışıyor...Benim eşim de doktor,ama o farklı bir branşta..Yine de çoğu zaman faydası oluyor..Çok araştırmacı bir insan ve araştırıp buluyor ve bazen de meslektaşlarına soruyor;ama bazen de gurur yapıp sormuyor ve beni çıldırtıyor...Tecrübeli annelere danışmak veya aynı yaşta çocukları olan annelerle paylaşımda bulunmak bazen çok daha faydalı ve verimli oluyor...

canım benim bebeğimde bazen yemek istemiyor ama ben zorluyorum zira çok emek veriyorum mamasını hazırlarken bu nedenle yememesini kabullenemiyorum bugün yeni bişey denedim serçe parmağımı dudaklarına değdirince ağzını açıverdi bende her açışında kaşığı soktum ağzına vallahi bi yedi bu arada baby tv izliyo:) izlerken yedirmek daha kolay bundan sonra böyle yapacağım sende bi dene istersen.Bu arada sebzeleri haşladıktan sonra direkt tel süzgeçten geçir cam rendeye gerek yok sonra yağı ekledikten sonra yedir tekrar pişirme yağı çiğden koymalısın.inek sütüne gelince bizim dr da yoğurt yapılabilir ve peynirde verebilirsin dedi ben muhallebisini kayısı suyuyla yada normal suyla yapıyorum sende muhallebine süt koyma zira yoğurt mayalanırken süt tamamen değişime uğruyo ama muhallebide öyle değil süt yine aynı süt olarak kalıyo dr unu bu konuda dinlememeni öneririm.Bebeğimin beslenme saatleri belli olmuyor o nasıl isterse ona ayak uyduruyorum ben acıkacağı zamanı anlıyorum eğer sakinse mamasını yapıyorum ama değilse emziriyorum kahvaltısınıda öyle sakin olmazsa zor yiyor tam sıpa anlayacağın.Ek gıda konusunda kendini sıkma evet artık sütümüz artık tek başına yeterli değil ek gıda şart ama anne sütünden sonra zor oluyor bebeklre için farklı tatlar azar azar verecek, sabırlı olucaksın beğendiği tatlar varsa beğenmediği besinlere ekle öyle ver hergün bak bi gün 3
kaşık bi gün 5 kaşık dene bak bakalım günden güne değişiyor mu yoksa aynı oranda mı yiyor hayırlısı olsun sabır hepimize zor günler bunlar ama atlatacağız...mutlu kal canım ayrıca gece 3 te yazmışsın dinlen o saatler de yazık sana:)

yoğurda
süte
peynire pekmezi karıştırmayın kızlar
bütün doktorlar söylüyor bunu
süt ve süt ürünleriyle pekmezi asla beraber vermeyin diye
aralarında yarım saat olcakmış
pekmezdeki demir de sütteki vitaminler de ölüyor ve biz iyi beslendiğini düşünürken hiç vitaminsiz bişey yedirmiş oluyoruz
hamileyken bile sütle, peynirle yoğurtla pekmezi karıştırmamıştım
bütün bebeklere iştahlı günler diliyoruuum...

mrb canım. benım adım elıf. senınkı neydı? sorduklarına gelınce, benım oglum gun ıcınde emıyor ama genelde sabah uyandıgında emıyor, oglen emıyor bırde aksam emıyor. gece zaten sadece anne sutu alıyor. ben hıc mama vermedım zaten. sbah işe gıtmeden kahvaltısını yaptırıyorum sonra uyanınca meyve yıyor ama pek sevmıyo meyveyı.gün içinde belirli saatleri olmamakla bırlıkte corba yogurt muhallebı vermeye calısıyorum. benım doktorda muhallebıyı sutle yapabılecegımı söyledi. tam bugday ekmegı tam tahıllı olan evet canım rengı bıraz koyu. köy ekmeğide diyo bazıları. ben birde kahvaltıda bazen bebe bisküvisi de veriyorum.umarım yardımcı olabılmısımdir. senınde dediğin gibi paylaşımda bulunmak iyi oluyor.

bende hamileyken süte pekmez yada bal katıldığında sütteki kalsiyumun alınamayacağını duymuştum şekerle tatlandırarak içtim vallahi her dr başka bişey diyor geçenlerde de bi sitede okumuştum pekmez katılamaz dediklerine bakmayın aksine daha da çok yararlı diye okudum vallahi şaşırdım ne yapacağımı her kafadan bi ses çıkıyor neden dr lar bu konuda hemfikir olamıyorlar anlayamıyorum doğrusuklava:

bebegımın gunu cok guzel ve yogun gecıyo ama bugun kahvaltı yaperken bogazına ekmek kırıntısı kactı bır anda ogurtu ve morarmaya basladı ama allahtan sogukkanlı davranıp sırtına vurdum yavas ca olmadı hemen ters cevırıp ayaklarından sırsaladım yavrumu buyuk bı olaydan kurtardım ama

canım Allah korumuş çok geçmiş olsun ama ekmeğin içinden küçük ver gerekirse ıslat aman Allah muahafaza boğazına bişey kaçtığı zaman en iyi pozisyon ters çevirerek ayaklarından tutmak iyi yapmışsın tekrar geçmiş olsun canım

Sayra canım, çok teşekkürler sorularıma cevap verdiğin ve yeni bilgiler paylaştığın için... Oğlum bugünlerde daha iyi yiyor...Çok ilginçtir;ama kendisine yapılan özel yiyeceklerden değil de bizim yediklerimziden yemeyi çok daha fazla seviyor.emek çekip kendizine özel çorba yapıyorum,ama o bizim yediğimiz yemeğin suyunu tercih ediyor.salçalı,tuzlu ve ekşimsi şeyleri daha çok seviyor.sabah kahvaltı yaparken yeşil zeytin,siyah zeytin ve çeşitli peynirleri emdiriyorum ve bunlara bayılıyor.Ekmek daha hiç vermedim çünkü bir keresinde ufalayıp vermitim ve Allah korusun neredeyse boğazına kaçıyordu.Sen nasıl veriyorsun ekmeği? Birkaç kere de şu yulaflı bisküvilerden ılık suda eip verdim,onu da sevdi..Sen bebe bisküvisi mi veriyorsun? Oğluma çok seviyor diye her sabah Milupa'nın "Gece Tahılları" diye bir ek gıdası var,çeşitli meyveleri ve tahılları karıştırmışlar,ondan veriyordum 2-3 kaşık veya serçe parmağımla...Fazla da yemedi;ama kabız oldu...Neredeyse 5 gündür kabız...Kabızlığa karşı şurup vermeden maalesef büyüğünü yapamıyor.Sanırım bu ek gıdanın içindeki şeftaliden oldu...1-2 defa da fitil verdim;ama çok istemiyorum vermeyi çünkü bağırsak tembelliği yapabiliyormuş...Daha önceleri ishal probleminden çok çektik...Ne güzel o iyileşti derken şimdi de kabız oldu...Canım benim nasıl ağlıyor ve zorlaıyor...gaz çıkarabiliyor;ama büyüğü çıkmıyor...Bir de daha önceden gazı kokmazdı;ama sanırım ek gıda aldığından dolayı kokuyor...Sizinkiler de kabız oldu mu? Bir de şuruptan sonra dışkısı fazla sümüksü oluyor ve içinde parçalar oluyor...Sanırım ilaca bağlı.. İnşallah biran önce iyileşir..Allah tüm bebişlere şifa versin...

Elifciğim, beni adım da Ebru,çok memnun oldum... Burada tanışıp paylaşımda bulunmak çok güzel gerçekten...İnsan yeni yeni bilgiler öğreniyor ve yalnız olmadığını bilmek insanı rahatlatıyor...İyi ki "Kadınlar Kulübü" var ve iyi ki sizler varsınız...

Benim oğlan da sabah,öğle,ikindi,akşam, sürekli emiyor... Maaşallah...Ek gıdaya tam olarak başlayamadı.... Muhallebi,yoğurt,meyve püresi,sebze püresi veriyorum;ama o daha çok bizim yediğimiz yiyeceklere meraklı... Sabah kahvaltı ederken yediğim zeytin ve peynirleri emdiriyorum ve bayılıyor...Ona yaptığım muhallebiyi zorla yiyor...Milupa'nın "Gce Tahılları"nı çok daha fazla seviyor çünkü içinde her türlü meyve var...Sanırım benim gibi meyveyi çok sevecek(inşallah)...Ama biraz kabız oldu...Senin oğlan hiç kabız oldu mu ek gıdaya başlayalı? Ekmeği ne şekilde veriyorsun canım? İçini sıcak suyla mı eiyorsun? Beyaz ekmek vermek sakıncalı mı? Bir de kahvaltıda tam olarak ne yediriyorsun? Sayabilir misin rica etsem? Benimki tam olarak daha kahvaltıya başlamadı...Ben de bazen bisküviyi ılık suyla ezip veriyorum...Tabii ki canım,çok yardımcı oldun... Tekarar görüşmek üzere...:teytey::1hug:

Merhaba sevgili Ebru benim adımda Ayşe tanıştığımıza sevindim! Canım bilgiyi paylaştıkça inan ben daha çok mutlu oluyorum zira ben bi anneyim başka bebeklerde sağlıkla büyürse ben bebeğime daha huzurla bakabilirim.Çevremde insanlara bebek bakımıyla ilgili bişeyler söylediğimde çok bilmiş olarak nitelendiriliyorum ama bebekleri düşünerek inatla ve ısrarla bu tavrımı sürdürüyorum.Senin fıstığa gelince ; bebekler ağızlarının tadını çok iyi biliyorlar ancak en az 1 yaşından önce bebeklere tuz,şeker,salça vs. yasak domatesi bile 8.aydan sonra vermek daha doğruymuş alerjen etkisinden dolayı.aç kalmasındansa bunları yesin psikolojisiyle yaklaşırsak bebklere mağlup oluruz.Ben çok inatçı bir anneyim bebeğim artık bana karşı koyamıyor:teytey: sadece onların keyif zamanını iyi belirlemek lazım.Haklısın sebzeleri çok sevmiyorlar ama öyle bir anda veriyorum ki çok iyi yiyor aksi halde dudaklarını kitliyor.tatsız tuzsuz halde vermeye devam et nolur alışır hiç merak etme.Ekmeği kahvaltı karışımına ekliyorum tahin,pekmez,kayısı suyu yada ıhlamur kaynatıyorum onlarla ıslanıyor gün aşırı yumurta da ekliyorum peynirini(keçi peyniri) bu karışımdan önce veriyorum pekmezle karışmasın diye. ekmek bu şekilde ıslanmış oluyor ufalayıp koyuyorum zaten bebek ekmeği alıyorum (uno büyümek tost ekmeği) çok lezzetli ben bile yiyorum hem belki bende büyürüm :) bisküvi hazır önerilmiyo kendim yapmayı düşünüyorum ayrıca yulaf ezmesi(robotta un halien getiriyorum) alıp mamalarına yada kahvaltılarına da ekleyebilirsin çok faydalı kabız demişsin geçmiş olsun canım sızma z.yağı mamalarına katıyorum havuç suyu verirsemde ekliyorum.kakasını 2,3 günde yapıyor ama zorlanmıyor bazen günde 2 kez yapıyor zaten 3 günden sonrası kabızlık oluyormuş kayısıyı ve balkabağını eksik etmiyorum ikiside kabızlığı önlüyor herhangi bi öğünde mutlaka katıyorum hazır meyve suları verme elma ,armut karışımı kabızlığa iyi geliyor.gazı bağırsaklarda dışkı olduğu için kokarmış bende yeni öğrendim yani kabızlıkla alakalı hayatım.İlaçtansa doğal yolları dene bence seninde dediğin gibi bağırsak tembelliği yapıyor.Sebzelerde kayısıyı ,balkabağını ihmal etme inan çok faydası oluyor hemde doğal şekerden mamayı yenilebilir kılıyor.Bu arada hakkını helal et yazdığım destan için zaten gecenin bi saatinde giriyorsun nete bende uzun uzadıya tutuyorum cümleleri belki biraz detaycıyım o nedenle ne yapayım geçiştirmek istemiyorum.üzgünüm! :çok üzgünüm: umarım bilgiler işine yarar sevgiyle kal canım...

Sevgili Ayşeciğim,

Ben de tanıştığımıza çok sevindim canım... Aslında ben de inatçı bir anneyim;ama işi babamız bozuyor..Ben tatsız tuzsuz sebzeleri ve çorbalarını verdikçe o ısrarla bizim yediklerimizden veriyor...Çocuğun midesi ve bağırsakları daha onlara alışkın değil ki...Kendisi de doktor;ama bazı şeyleri anlamıyor maalesef...Çocuğun huyunu bozdu...Hatta ben meyve pürelerinden ve yoğurttan önce ne güzel sebze pürelerine başlamıştım...O şekilde daha iyi yiyorlarmış sebzeleri daha tatlı meyvelerin tadını bilemedikleri için...Ama,gel de anlat... Neyse dün ve evvelki gün ilk defa yumurta ve peynir verdim..Peyniri ıslamıştım ve tuzu neredeyse tamamen gitti...Yumurtayı da biraz ılık suyla ezdim...Çok fazla yemedi belki;ama severek yedi ve daha sonraki kaşığı da istedi...İnşallah böyle böyle yiyecek.. Arada su da veriyorum...Özellikle pekmezden sonra içi yanmıştı kuzumun...Bardağı öyle bir kavradı ki...Damla akıtmaz bardaklardan almıştım ve ancak emince su çıkıyor...Önce bilemiyordu gösterdiğim ve denettiğim halde;ama iş başa düşünce kendi kendine emip öğrendi...Bazen de kaşıkla veriyorum suyu;ama hala ana yemeği anne sütü...Diğerleri hala "doyumluk" değil, "tadımlık"...Seninki maaşallah bayağı doyumluk yiyor herhalde...Hiç de "bilmiş" değilsin bence..Kim söylemişse ayıp etmiş...Verdiğin bilgiler ve paylaşımın için çok çok teşekkürler.. Bu arada "Sayra" kızının ismi mi? Çok güzel bir isim...Ben "Sare"yi duymuştum..Sanırım Hz.İbrahim'in 1. eşinin ismiydi;ama "Sayra"yı duymamıştım...Aynı ismin farklı söyleniş biçimi herhalde...

Çok sevindim Ebrucum bebeğinin az da olsa yemeye başlamasına yumurta protein açısından çok zengin ancak allerjen etkisi var hergün verme günaşırı ver bende peynirle karıştırıyorum keçi peyniri kullanmanı öneririm her ne kadar katlanılmaz kokusu olsada çok yararlı ama benim kuzum itiraz etmeden yiyor tabi parmakla:) suyu her katı gıda arkasından verebilirsin susuz kalmasın kabızlığa en büyük etkendir eksikliği...oğlumda kaşıkla içiyor 2 tane suluğu olmasına karşın...mamalarını doyumluk yemiyor aslında arkasından emziriyorum ama ben tatmin oluyorum yavaş yavaş alışması iyi. ''Sayra '' ismini eğer kızım olsaydı koyacaktım belki 5 senedir bu ismi sayıkladım bekarken de yani ama Rabbim bana erkek evlat layık görmüş Hamd olsun ona çok çabuk alıştım ikiside aynı ha kız ha erkek adı ''Eymen'' anlamı çok hayırlı demek inşallah hayırlı olur... ''Sayra'' ise ''cennetteki şelalelerin çıkardığı ses'' anlamına geliyor canım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…