bebişlerinizi nasıl uyutuyorsunuz?

yaseemin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2007
1.461
7
46
kızlar bebişleri nasıl uyutuyorsunuz.benim mertim şimdilik gece emip uyuyor ama gündüzleri uyumuyor yani uykuya dalamıyor..........kafamçokkarıştı

canım benimki ana kucağında hafif sallayınca uyuyor artık gündüz uykusu azaldı ama cANIM

gündüz uykumuz azalmadı sabah bi kaç saat uyanık kalıyor o kadar bi de akşam uyanıyor o zaman 3-4 saat uyanık kalıyoruz ve uykuya dalamıyoruz

Kızım gündüz tilki uykusunda
Genelde yatağında yalancı memeyi ağzına veriyorum
süt kokulu tişörtümü yanına koyuyorum ,müziğini de açıyorum kendiliğinden yatağında uyuyor..ama kısa sürede uyanıyor..bazen durmuyor kucağıma alıyorum gögsümün altına kafasını sokuyor uyuyor..

canım benim bebeğim çok puroblemliydi ben köy beşiği buldum harika bir çözüm karyolasında hiç yatmamıştı ama iki gecedir yatırıyorum. çevrende karadenizli varsa sana ayarlayabilir.

ana kucağına yatıyo ancak gündüzleri
geceleriise emzirip bırakıyom yatağına bir ili sallıyoöm yatıyo

gizemcim sallamaa alıştırmasaydın büydükçe daha çok isticek ben çok çektim büyük oğlumda tatile felan gittiğimizde sallanmak istiyo her gittiğimiz yerde beşik yok çok çektik....ana kucağında hafif sallamak daha iyi değilmi?

ayperincim benimkide bi ara hemen uyanıyordu ama yüz üstü yatmaya alışınca artık uyanmıyor çoğu zaman kafasını çevire çevire kendi uykuya dalıyor geceleri ama gündüz akşam üstü çektiro bize.

dilekefecim bahsettiğin şu ahşap hani oyuncakları var :)) onlardanmı?küçükken benim vardı ondan annem yorganla döşekte dikmişti bebeklerimi sallardım

kızlar yüzüstü yatırmayı tavsiye ediyorum çok rahat ediyor bebişler kafasını rahat çeviriyorsa ki artık çevirir 2 aylık olmak üzere çoğu.bi deneyin uyuduktan sonra beşiğine koyarken yüzüstü yatırın tavşan gibi yatacaktır ayakları karnına çekik gazını da kolayca çıkaracaktır kollarını aşağı yukarı hareket ettiriyor bacaklarını hareket ettiriyor rahat uyuyor birde sesten de pek etkilenmiyor mert ama yan yatırayım ayperinin dediği gibi tikli uykusu hemen uyanıyor

gizemcim sallamaa alıştırmasaydın büydükçe daha çok isticek ben çok çektim büyük oğlumda tatile felan gittiğimizde sallanmak istiyo her gittiğimiz yerde beşik yok çok çektik....ana kucağında hafif sallamak daha iyi değilmi?

ayperincim benimkide bi ara hemen uyanıyordu ama yüz üstü yatmaya alışınca artık uyanmıyor çoğu zaman kafasını çevire çevire kendi uykuya dalıyor geceleri ama gündüz akşam üstü çektiro bize.

dilekefecim bahsettiğin şu ahşap hani oyuncakları var :)) onlardanmı?küçükken benim vardı ondan annem yorganla döşekte dikmişti bebeklerimi sallardım

evet ondan canımama işe yarıyo daha sonrs çıkarıp yüz üstü yatırıyorum o beşik olsasıya dek bende ne geçe nede gündüz uyku yoktu ama benimkinde gaz sancısıda vardı ne varsa denedim sonunda bir arkadaş tavsiyesiyle buldum Neo Baby kızlar deneyin ilk gün içirdim ogün uykuyla tekrar tanıştım tabiki gaz sancısı olan bebekler

kızlar yüzüstü yatırmayı tavsiye ediyorum çok rahat ediyor bebişler kafasını rahat çeviriyorsa ki artık çevirir 2 aylık olmak üzere çoğu.bi deneyin uyuduktan sonra beşiğine koyarken yüzüstü yatırın tavşan gibi yatacaktır ayakları karnına çekik gazını da kolayca çıkaracaktır kollarını aşağı yukarı hareket ettiriyor bacaklarını hareket ettiriyor rahat uyuyor birde sesten de pek etkilenmiyor mert ama yan yatırayım ayperinin dediği gibi tikli uykusu hemen uyanıyor

Canım yüzüstü yatmak bebeği rahatlatır ama bebek ölümleri en çok bu pozisyonda oluyor.. Aşağıdaki linktede var.. Doktorlar önermiyor bu pozisyonu..

http://almanhastanesi.com.tr/makale/makaleler/abos.htm

Ben oğlumu ya emzirirken uyutuyorum yada emziği verip odadan çıkıyorum. Seslere çok duyarlı olduğu için uyurken çok ortalarda gezmiyorum. Genelde sallamıyorum. Bazen akşamları huysuzlandığında yada gün içinde az uyumuş ve uyumamak için direniyorsa sallıyorum.

ah yasemincim ahhhh alıştı bile salamaya bizimki ilk ay çok huysuzdu bi tek ana kucağında sallanınca yatıyodu bizde mecbur orda yatırdık öyle devam ediyo valla
kızlar ben yan yatırıyom yan yatma yastığı var onu almıştım onu kullanıyom
yüzüstü yatırmaya ççekiniyom tehlikeli diye onun içinde boğulmayı önleyici yastık var ondan aldım sünger ama içi delikle yüz üstü yatınca boğulma riskini azaltıyo ama yinede korkuyom yüzüstü yatırmaya

sırt üstü yatırılma öneriliyor 1.madde de kusma riskini hiç göz önüne almamış galiba bu amerikalılar :))) yan yatırmayıda önermiyorlar orda dikkat edersen??? sen nasıl yatırıyorsun ebrucum :) bebek başını rahat çevirebiliyorsa zaten yatırılmalı bende ona bakmadan zaten yatırmadım 1 aylık olana kadar yan yattı mert.yüzüstü yatarkende yastık kullanmıyoruz yatağıda gergin durumda çarşafı felan idmanlıyız büyük oğlumdan

sırt üstü yatırılma öneriliyor 1.madde de kusma riskini hiç göz önüne almamış galiba bu amerikalılar :))) yan yatırmayıda önermiyorlar orda dikkat edersen??? sen nasıl yatırıyorsun ebrucum :) bebek başını rahat çevirebiliyorsa zaten yatırılmalı bende ona bakmadan zaten yatırmadım 1 aylık olana kadar yan yattı mert.yüzüstü yatarkende yastık kullanmıyoruz yatağıda gergin durumda çarşafı felan idmanlıyız büyük oğlumdan

Yasemincim ben sırt üstü yatırıyorum, oğlum çok şükür gaz problemi olmayan bir bebek olduğundan genelde kusmuyor ve ama her ihtimale karşı yastık kullanmıyorum kafasını rahat çevirebiliyor sağa sola. Böylece kussa bile başını yana çevirdiğinden sorun olmuyor..Tabiki bebeğini istediği gibi yatırmak her annenin kendi tercihi, yinede risklerini bilmekte fayda var.

http://www.ntvmsnbc.com/news/359044.asp
http://dergi.turkpediatrikurumu.org/text.php3-id=461.htm

"BEBEĞİN YATIŞ ŞEKLİ ÖNEMLİ
Açıklamada, bebeklerin yatış pozisyonunun da önemli olduğu kaydedilerek, ilk bir yaş, özellikle de ilk 6 ay içinde bebeklerin “kesinlikle” yüz üstü yatırılmaması önerildi. Uykuda dönme ihtimali nedeniyle yan yatış pozisyonunun da uygun olmadığı kaydedilerek, bu pozisyonun tercih edilmesi halinde, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığının azaltılması için altta kalan kolun öne getirilmesi istendi. Ani bebek ölümlerinin yüzde 30’unun bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu meydana geldiği belirtilen açıklamada, “Bebekleri yumuşak yatak, yastık ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın.Yatak ve karyola uyumlu olmalıdır. Yatak-karyola arasında bir parmak ya da 2 santimetreden daha fazla aralık olmamalıdır. Karyola parmaklıkları arasında 2 parmak ya da 5 santimetreden daha fazla mesafe bulunmamalıdır” denildi.

Bebeklerin boğulma tehlikesi nedeniyle anne ve babayla aynı yatakta uyumasının sakıncalı olduğu da kaydedildi. Bebek yataklarının çarşaflarının gergin ve temiz olması, battaniyeveya örtülerin yatağın altına sıkıca yerleştirilmesi ve bunların bebeğin göğsüne kadar örtülmesinin önemine de dikkat çekildi. "

Son düzenleme:
büyük oğlumda yüzüstü yattı hiç problem yaşamadık mertte yüzüsüt yatıyor bi yattımı maşşallah 4-5 saat uyuyor rahat olmasa uyumaz sanırım.tabiki her annenin tercihi bebeğinin rahat ve güvenli yatış şekli.tabi bebeğin yatış şekli kafa şeklini de değiştiriyor büyük oğlum yüz üstü yattığından kafasının arkası yuvarlak sırt üstü yatan çocukların kafasının arkası dümdüz oluyor ,yan yatışta kafanın yanlarına yatıyor kulak üstüne direkt yüzüstü yatınca da öyle yani bebek burnunun üstünde yatmıyor kafasını sağa sola çevirip kulağının üstüne yatıyor.ebrucum sen yinede sırt üstü yatırdığında bebeğinin kafa şekline dikkat et.kelllerde :)) çocuklarda bu düz kafa şeklini görebilirsin

Bebeklerin bıngıldakları normalde 8. ay ile 1 yaşına kadar olan dönemde kapanıyor. O zamana kadar kafa yapısı zaten şekillenmiyor..Normalde benim yeğenlerimin hepsi bu zamana kadar hep sırt üstü yattı..Hiçbirinde de "yassı kafa sendromu" olmadı çünkü bunun görülme olasılığı sekiz de bir..Bunu önlemek içinde sırt üstü yatan bebeği hafifçe döndürüp başını sağa sola çevirmek ve arkasını bir yastıkla desteklemek yeterli..Aynı mantıkla hareket edersek yüzüstü yatan bebeklerinde bir süre sonra suratına ütü basılmış gibi olması gerekir yerimseniben

yüzüstü yatmıyorki çocuk vucudu yere paralel yüzü değil kafası saga yada sola dönük yani yüzü sağa yada sola bakıyor anlaşıldımı .)) yoksa burnunun üstüne nasıl yatsın?bir önceki yazımda nasıl ayttığını anlattım ya ebrucum dikkatli okursan...ee benimde büyükoğlum yüzüstü yatınca ölmedi demekki her olasılık doğru değil.drların her dediği ne yazıkki yapılmıyor emzikte pek önerilen birşey değil ne yazıkki

Benim prensesim, yanımda da yatıyor yatağında da yatıyor kanepede de yatıyor abisinin yatağında da yatıyor, yüz üstüde yatıyor yan da yatıyor sırt üstü de yatıyor her şekilde yani sallayıncada uyuyor sallamayıncada uyuyor :))))) galiba ben çok kararsızım kızımda bana çekmiş :))) henüz birşeye karar veremedik galiba yazılarınızdan ben bunu farkettim :))))))

nazeciğim benim oğlumda aynı senin kızın gibi her türlü uyuyor. ama artık benim oğlum abi oldu teyzeleri odasında yatıyor gecerleride. odalarımız yan yana ağlayıncada hemen uyanıyorum gecede sık kalkma huyumuz yok 4-5 arası kalkıyor emziriyorum yatırıyorum sonra 6-7 kalkıyor yanıma alıyorum babamız işe gidiyor bizde ara ara emiyoruz uyuyoruz beraber. ayırması zor oluyormuş diye bende gözü açılmadan odasına alışsın şimdiden diye ayırdım. bu seferde bana zor geliyor ondan ayrılması ama neyapalım ilerde zorlanmayalım diye:))))

Ben sizden farklı yapmaya çalışıyorum...genellikle düz yatırmaya çalışıyorum arkadaşlar...çünkü benim kızımın kafa yapısı elips şeklinde..düz yatırırsam belki kafasının arkası biraz düzleşir diye düşünüyorum..bazen yastıklarla destekliyorum hatta..ama o nasıl yapıyorsa yine yana dönüyor..:)
Hamileliğimde dr ultras.gördüğünde o süper yabancı cocukların kafatasına benziyor,böyle olan 2.hastamsın,yabancılara benzeyen bir kız olacak diyordu..aman sağlıklı olsunlarda

nazeciğim benim oğlumda aynı senin kızın gibi her türlü uyuyor. ama artık benim oğlum abi oldu teyzeleri odasında yatıyor gecerleride. odalarımız yan yana ağlayıncada hemen uyanıyorum gecede sık kalkma huyumuz yok 4-5 arası kalkıyor emziriyorum yatırıyorum sonra 6-7 kalkıyor yanıma alıyorum babamız işe gidiyor bizde ara ara emiyoruz uyuyoruz beraber. ayırması zor oluyormuş diye bende gözü açılmadan odasına alışsın şimdiden diye ayırdım. bu seferde bana zor geliyor ondan ayrılması ama neyapalım ilerde zorlanmayalım diye:))))

kardelencim ben baüyük oğlumu 10 aylık olana kadar küçük beşikte odamda yatırdım o çok uaynıyordu gece daha sonra kendi odasına büyük beşiğine koydum yani alışkanlığı hemen yapmaz merak etme.ama yanında yatırırsan alışır kokuna hele bide memenin yanında uyuyorsa .))

X