bebişlerinize nasıl davranıyorsunuz?

esther

let the game begin...
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2008
4.778
37
merhaba arkadaşlar. merak ettiğim bişey var. hamileyken bebeğiniz için neler yapıyorsunuz? :CüvCüv: yani onunla konuşmak, kitap okumak filan... ve bunlar bebeği nasıl etkiliyor bilen var mı?:emir_bebek:

gebelikle ilgili sitelerde anne karnında klasik müzik yada slow müzik dinleyen çocukların gelişimine faydası olduğu söyleniyor.ben daha önce bir komşumun hamileyken bebeğine sadece bir şarkı dinlettiğini doğduktan sonrada hiç sallamadan o şarkıyı duyarduymaz sakinleştiğini yada uyuduğunu söylemişti bende denemeyi düşünüyorum canım

eftalya güzel fikirmiş cnm
bende deneyeceğim
ben bebeğim için bişey yapmıyorum ama elimi karnıma koyup bazen konuşuyorum güzel kızımla
bazen kızım tekmelemeye başlayınca sevildiğini bilsin diye elimi koyup konuşmaya başlıyorum

Kızım 3 aylık olacak yarın ve şimdiye kadar anne karnında sürekli dinlettiğim müzikleri duyunca ya sakinleşti ya da uykuya daldı. İnternette kızımın adına bir ninni bulmuştum ve sürekli onu dinlettim. Doğduktan sonra ilk dinlettiğimde dikkat kesildi ve şimdi kızımı uyutmak için ninniyi açmam yeterli oluyor :)
Tabi ki bol bol da konuştum kızımla. Babası da aynı şekil de. Hatta şöyle bir örnek vereyim, ki buna doktorumuz da şahittir, nst ye bağlı olduğumda doğumdan yaklaşık 1 ay önce eşim karnıma yaklaşıp kızıyla konustugunda bebişin kalp atışları hızlanıyordu. Emin olmak için defalarca denedik ve her seferinde de aynı sonuç oldu. Yani ciddi anlamda anne karnında bile sizinle iletişim halindeler inanın.

Kızım 3 aylık olacak yarın ve şimdiye kadar anne karnında sürekli dinlettiğim müzikleri duyunca ya sakinleşti ya da uykuya daldı. İnternette kızımın adına bir ninni bulmuştum ve sürekli onu dinlettim. Doğduktan sonra ilk dinlettiğimde dikkat kesildi ve şimdi kızımı uyutmak için ninniyi açmam yeterli oluyor :)
Tabi ki bol bol da konuştum kızımla. Babası da aynı şekil de. Hatta şöyle bir örnek vereyim, ki buna doktorumuz da şahittir, nst ye bağlı olduğumda doğumdan yaklaşık 1 ay önce eşim karnıma yaklaşıp kızıyla konustugunda bebişin kalp atışları hızlanıyordu. Emin olmak için defalarca denedik ve her seferinde de aynı sonuç oldu. Yani ciddi anlamda anne karnında bile sizinle iletişim halindeler inanın.

Bu nasil tatli biseydir ya:asigim::asigim:
Nasil harika bisey o minicik kalbin atislarini duymak.. Allah hepinizi birbirinize bagislasin ne diyim =)

Anne karnindayken bizi duyduklarini biliyordum ama bukadar güzel bir örnek duymamistim hic.

ya ben pek konuşkan değilimdir. bebeğimle konuşuyorum ama öyle çok değil. yalnız farkettiğim bişey var benim oğlum halk müziği dinlediğinde ya da slow müzik dinlediğinde uyuyor. rahatladığını düşünüyorum. klasik müzik dinleteyim dedim ama ben de hiç hoşlanmıyorum ondan. tahammül edemedim. türkü dinlettim onu da sevdi oğlum :emir_bebek:

Benimkisi klasik müzik dinlettirdiğimde rahatlayıp uyumak yerine tam tersi harekete geçiyordu sanırsın ki halay çekiyor içeride :) Klasik müzik diyorlar hep ama bence bebişlerin de bir zevki var ve her bebeğin rahatladığı bir müzik türü var.

bi de geçen gün çok ilginç bişey oldu. hastanenin kantininde otururken hadisenin dümtektek şarkısı çalıyordu. benim oğlan karnımda resmen göbek atmaya başladı. hiç öyle yapmazdı. hop hop dansetti valla. kesin hadise 1. olur. oğlumdan tam not aldı:emir_bebek:

Ben müzik dinlemeye vakit bulamıyorum o yüzden bebişim müziklerden mahrum kalıyor.Kendimde fazla konuşmuyorum, babası konuşuyor hergün hal hatır sorar, oğluşum nasılsın, napıyon babam der.

arkadaşlar klasik müzik dinletilmesinin sebebi bebeğin algılarını geliştirmek. çünkü klasik müzikte bütün enstrümanların sesini ayrı ayrı duyabiliyorsunu. bu bebeğinizin dikkatini çekiyor. ben ve babası sürekli her fırsatta sohbet ediyoruz. dertleşiyoruz. akşam evde sohbet ederken 3 kişiymiş gibi kızımızıda her mevzuya dahil ediyoruz. daima klasik müzik dinletiyorum. mütemadiyen fıkırdayan bi kızım olduğu için bu yöntemle sakinleştiriyorum. ve dikkatini müziğe verdiğine eminim. mozartın 10 albümünden oluşan bi seri buldum. isteyen arkadaşlara gönderebilirim kopyalayıp.
karnınızı sürekli okşayın. gerindikçe karnımdan eklem yerleri yada eli ayağı karnımda sivriliyor. en çok o anı seviyorum. aranızda sadece bir deri ve plasenta var. şahane bişey

merhaba bir şey soracağım ben henüz 7 haftalık hamileyim ne zaman başlayayım müzik dinletmeye,kitap okumaya? geçen haberlerde vardı geçirdiği kaza nedeniyle zekası 0 olan ve ölmesi beklenen 23 yaşındaki genç kızı doktor annesi mozart dinletip,bol kitap okuyarak zekasını 52ye çıkartmış ve kendi işlerini çoğunlukla yapar hala gelmiş. çok etkilendim. inşallah bizim çocuklarımız çok sağlıklı ve zeki olur. lütfen cevap verin.

X