Çocuk Hastalıkları bebekte vitiligo hastalığı:(

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

ecemlihayataa

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Temmuz 2012
110
1
arkadaşlar merhaba,

6 aylık bir kız çocuğum var.boynunda ve ayağında beyaz leke olduğu için doktora başvurdum.vitiligo teşhisi koydular.krem tedavisi uyguluyorlar ve ışıkla baktılar.konu hakkında bilgisi olan ve bebeği bu hastalığıa yakalanmış olan anneler yardımlarınız lütfen!!!!

canım bu hastalığın ne oldugunu bılmıyorum ama benım de bebegımın belınde normal ten rengınden acık renkte bi beyaz leke var mercımekten buyuk nohuttan küçük aklıma takılmıştı bu da öyle bi şi olabılır mı kı?...

ben ilk farkettiğimde bebeğim nerdeyse 2 aylıktı boynunu yeni gördüm zten..doktora gösterdiğimde doğum lekesi olabilir ama biraz daha büyüsün cildiyeyede göster muhakkak dedi..sonra boynundakinide farkedince cildiyeye gösterdik.boynundaki seninde dediğin gibi nohuttan bile küçük.tıp fakültesine götürdüm ben ışınlı aletlerle baktılar .vitiligo teşhisi koydular.vücutta beyazlama rahatsızlığı genelde el kol ve yüz cevresinde görülürmüş.başlıca ilerleme sebebi stres sıkıntıymış..doktorum sadece psikolojik olarak etkileer
nirsiniz diyor.şayet oda vücutta ilerlerse..kremlerimiz var hergün sürüyoruz.duyduğumda çok etkilendim ve çok ağladım ama doktorum bebeğin bendeki stresten bile etkilenebileceğini söyledi.sende muhakkakki göster derim ben..çünkü ilerleme olasılığı çok yüksek bir rahatsızlık

arkadaşlar bu hastalık hakkında bilgisi olan yokmu..yada bebişi bu hastalığa yakalanan anneler..yardımlarınıza fikirlerinize ihtiyacım var:KK43:

benim oğlumdada 3. aydan sonra farkettik. bacağında ve karnında beyazlık vardı.doktor vitiligo teşhisi koydu oğluma. segmental vitiligo dedi.psorcutan diye bir merhem verdi.onu bir hafta kadar kullandık ama teninde çok fazla kızarıklık yapınca bıraktık. şimdi 15 aylık. bebklerde geçme olasılığı daha yüksekmiş.ilk öğrendiğimde dünyam başıma yıkıldı sanki.ama şimdi neler yapabiliriz onu araştırıyoruz.bir yerden okumuştum A vitamini iyi geliyormuş.onun içinde bol bol havuç çorbası yediriyorum.

hepinizin bebeklere geçmiş olsun...ben aloe vera kreminin ama sadece bitkinin öz suyundan yapılan afrika ülkelerinden getirtilen kremin cilt için çok faydalı olduğunu duymuştum isterseniz doktorlarınıza bir danışın diye size bildirmek istedim ...Rabbim şifalar versin...

benim oğlumdada 3. aydan sonra farkettik. bacağında ve karnında beyazlık vardı.doktor vitiligo teşhisi koydu oğluma. segmental vitiligo dedi.psorcutan diye bir merhem verdi.onu bir hafta kadar kullandık ama teninde çok fazla kızarıklık yapınca bıraktık. şimdi 15 aylık. bebklerde geçme olasılığı daha yüksekmiş.ilk öğrendiğimde dünyam başıma yıkıldı sanki.ama şimdi neler yapabiliriz onu araştırıyoruz.bir yerden okumuştum A vitamini iyi geliyormuş.onun içinde bol bol havuç çorbası yediriyorum.

merhabalar,
bende hipokart diye bir krem kullanıyorum..bebeğimi 2 ayda bir doktora götürüyoruz kontrole.merhemi haftada 3e indirdik.kortizonlu olduğu içinde sürekli sulandırarak veriyoruz.siz merhemi kestiğini söylediniz şuan birşey kullanmıyormusunuz..ben hayalet gibi dolaşıyordum resmen ama doktorum kızdı.çünkü bendeki moral bozukluğunu kızım algılıyormuş buda çocuğu agresif yapıyormuş.buda hastalığın ilerlemesine sebebmiş.Rabbim başka dert vermesin inşaallah bebeklerimze..

Sn; ecemlihayataa
kullandığınız kremlerin bir faydası oldumu kızınıza ben vitiligo hastasıyım

Bahsettiğiniz kremi daha önce hiç duymadım teşhis ne zaman kondu ben 10 yıldır vitiligo hastasıyım kısmen geçiyor hiç geçmiyor diyemem ama tamamen kaybolmuyor fakat bebeklerde daha yüz güldürücü sonuçlar alınıyor diye okumuştum. vitiligo için genellikle; protopic, advantan, elidel, dermovat v.b kremler veriyor doktorlar hipokort adlı kremi ilk defa sizden duydum

sn.ecemli hayata
doktorun bize verdiği psorcutan krem kortizon içermiyormuş.özellikle doktora sordum kortizon varmı diye o da yok,içinde bir çeşit A vitamini türevi var dedi.kortizon bağışıklık sistermini çökertiyor ve deriyi inceltiyormuş uzun kullanımlarda...
doktor bana yapacak iki şey var dedi. ya bekleyeceğiz ve göreceğiz.kendi kendine geçme ihtimalide olabilir. 5-6 yaşına kadar.ya da haftada 2- 3 kere günde bir kez ince tabaka olarak bu kremi sürmek.
benim şahsi düşüncem bu kremlerin çokta bir faydası olmadığı yönünde. yıllarca krem kullanıyorlar sonuç yine pekte sevindirici olmuyor yetişkinlerde. ama bebeklerin biraz farklı işte...açıkçası benimde kafam çok karışık.
herşeyin bir çaresini buluyor doktorlar. bununda çaresini bulurlar bence.bizde kendimize yaptığımız eziyetle kalırız.ben bu konuda umutluyum.çok iyimser oldu belki ama gerçekten böyle düşünüyorum.
birde aklıma gelmişken benim oğlumda anne karnından itibaren pelvis çapında genişleme vardı.sağ böbrekte pelvikaliektazi.bir ara onla bağlantılı olabileceğini düşündüm.kendi kendi geçme ihtimali vardı onunda ve kendi kendine geçti.geçen ay gittiğimizde öğrendik.çok mutlu olduk.kasım ayında tekrar gideceğiz bazı testler için umarım bişey çıkmaz...

oncelıkle gecmıs olsun..ben marıvalla dıye bir krem duydum ama ıyıce bakın netten..bebeklere kullanılır mı bılmıyorum..

öncelikle geçmiş olsun cnm.benim 7 yaşındaki oglumun diz kapagında çıkan beyazımsı lekeyi once önemsemedim sonra baktımlı ayak bilegindende çıkmış.hemen randovi alıp cildiyeye götürdüm..test (mavi ışıkla) sanucunda vitilgo hastalıgı teşisi koydular.bu hastalıgın çoçulşarda geçme olasılıgının yüksek oldugunu söyleyip krem verip yolaadılar 2 ay sonra tekrar gelirsiniz diyerek....ben bu hastalıgı bilmedigim ve etrafımda olmadıgı için rahatsızlıgı o kadarda önemsemedim ...akşam googleye vitilgo diye yazdıgımda dünyaaaaaaa başıma yıkıldı sanki...napcagımı şaşırdım eşimle beraber inceledik....resimlere baktık vitilgo hastası olan insanların yorumlarını okuduk ..şaştık kaldık.yaaa ilerlerse yüzünede o lekeler çıkarsa hadi çoçukluk donemini geç ergenlik döneminde nasıl bir psikolojik sorunlar yaşıcagını güşünmekkkk :KK43:((vs.....vs.........hemen Lepra deri ve zührevi hastalıklar hastanesiden randovi aldık( sadece cildiye üzerine en iyi has)beyaz lekelerini gösterdim bana dedikleri aynen söyle....bu rahatsızlıgın sebebi heniz bilinmemektedir ama yüksek bir olasılıkla sitiresten kaynaklanıyor olabilir agrı sızı yapmaz sadece ve sade görüntü kirliligi .100 kişiden birirnde çıkar ...bu yaştakı çoçuga krem harıcınde hiç bir tedavi yapılmaz belirli bir yaşa gelince (adini tam hatırlamıyorum) ışın gibi bir şey o yöntem denene bilir oda çok saglıklı bir şey değil cilt kanserine sebebiyet verir... sizin yapıcagınız bu verdigim kremi surekli kullanıp dışarı çıktıgında güneş kremi sürüp güneşten uzuak tutmanız (güneş kremi 50 faktor ,elidel,protopic...........................6 ay oldu bu arada oglumun göz kapagının üzerindede çıktı beyaz leke gece gündüz sürekli krem sürdüm güneşten korudum koruyorumda..göz kapagındaki leke 4 -5 pirinç tanesi boyutundayken ALLAHA çok sükür yokoldu gitti...ama diz kapagındaki ve ayak bileklerinde beyaz lekeler hala dürüyor ..hiç bir degişiklik yok be büyüdü ne küçüldü.................................................gelelim sü andaki ruh halime halimize...o aksam nette resimleri görünce bu hastalıgı olanlara demeitimya yıkıldım .allahım napıcaz ya dagılırsa yaa çogalırsa diye yiyip bitiriyordum kendimi.ama insan zamanla her şeye alışıyor..şimdi sükürler ediyorummm ..RABBİM her kişiyi farklı sekilde sınava soküyor ..boyle bir sıkıntı başımaza gelecekmiş yaşıcaz ve isyan etmeden sürdürücez yaşamımızı...şükürler ediyorum diyorum çünki beterin beteri varrr...yaaa cilt kanseri olsaydı yaaa losemi...yada farklı kötü ve ona acı verecek...hastalıgın bu tarafından bakarsak hiç bir agrısı yok tedavisi için accılar cekmicek ( ALLAH muhafaza kanser olsaydı saçlar dökülecek sınlatra girecek...yada sedef olsa yarası kaşıntısı olacakvs..vs..benim çoçugum suganda bir kaç lekesi var eger ilerlese ALLAHAtan geldi deyip dua etmeksadece .beterin beteri vardir...bir söz var 'derdini dinledim derdinden utandım 'die...ne dertler var ..tekrar geçmiş olsun allaha acıl sifalar versin...ben kendimi hazırladımmm her zaman bu konuda hep yanında onu diş görününsün çokta onemli olmadıgını kafayı takmamması(bu durum ergenlik döneminde onu çok mutsuz ezik hissedecegini tahmin ediyorum) konusunda surekli telkinlerde bulunucam ..............

caım geçmiş olsun ben 13 yıldır vitiligo hastasıyım gerçi hasta diyesim de gelmedi ya neyse. benim sol kulağımın hemen yanında bir ben vardı onun etrafı beyazladı. kaç yıldır ne küçüldü ne büyüdü. birkaç doktora gittim adlarını unuttuğum kremler kullandım sonra baktım işe yaramıyor boşverdim. başka hiç bi yerde çıkmadı orda öylece duruyr. bi doktor bana o senin ömrün boyunca arkadaşın demişti. bir başkası zamanla kendi geçecek demişti. fazla üzülecek bi hastalık değil yalnız güneşe çıkarken dikkat etmek lazım. bi de mısır unu iyi geliyormuş okumuştum ama nerden okudğumu hatırlamıyorum şu an. mısır unu iyi gelirmiş hatta bu sebepten karadenizde pek yokmuş vitiligo.

arkadaşlar yorumlar için teşekkürler..okudukça dahada çok bilinçleniyorum..ilkbaşta dediğim gibi dünyam başıma yıkılsada yavaş yavaş alışıyorum.araştırıyorum okuyorum doktorlara danışıyorum..hemen hemen her bebekte bacaklarında çıkıyormuş..dediğiniz gibi şuana kadar kremin faydasını görmedim.ama aksatmıyorumda..heray doktorumuza gidiyoruz enazından ilerleme yok buda benim umut kapım.DERDİNİ DİNLEDİM DERDİMDEN UTANDIM nekadarda güzel bir sözmüş çok hoşuma gitti..Rabbim çaresiz hastalık vermesin duam bu..Canım bende karadenizliyim ama kuzenimde kızımda bu hastalığa sahip malesef :KK43:

evet gittim wood ışıgıyla baktı.bir tanesine beyaz ben dedi.diğerinede hassa cildinden dolayı oluşan beyazlık.doktorun adı.sertaç sever.bu hastalık üzerine calışyomuş.ama genede içim hiç rahat degil...s,izce vitiligo olsa o ısıkta kesin belli olıurmuu

canım bende tekrardan kontrole pazartesi günü gideceğim..bakalım ne diyecekler.biz 2ayda bir kontrole gidicez sürekli..sende başka doktorlarada göster için rahat etsin..bende gelişmeleri yazarım

evet gittim wood ışıgıyla baktı.bir tanesine beyaz ben dedi.diğerinede hassa cildinden dolayı oluşan beyazlık.doktorun adı.sertaç sever.bu hastalık üzerine calışyomuş.ama genede içim hiç rahat degil...s,izce vitiligo olsa o ısıkta kesin belli olıurmuu

benim oglumu mavi ısıga soktuktan sonra vitilgo teşisi konuldu...
eger dr ben dediyse oyledir.endişelenme..ama içinin rahat etmesi için ben olsam bir başka dr. giderdimm !

X