Bebeklerimize alış veriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

kmr32

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Ekim 2013
226
10
34
erken doğum riskim var diye aceleyle evime en yakın en büyük bebek mağazasına gidip alış veriş yaptım ve pişman oldum. çünkü aldığım ürünlerin çoğu bebek dostu değil. iyi ki sadece doğum çantası hazırladım. her şeyi almadım. özellikle banyo ürünleri ne kadar tehlikeliymiş. peki nelere dikkat etmeliyiz ? bundan sonra alış veriş yapacağım markanın sitesinden bilgiler sunacağım ;

BEBEĞİNİZE ÜRÜN ALIRKEN YETERİNCE DİKKATLİMİSİNİZ?

Dünyanın bir çok ülkesinde bebek ürünleri için kalite belgesi aranır.Bizde sadece bebek gıdası ve beslenme gereçlerinde bu belgeler zorunlu tutulmakta.Bu nedenle bir çok cahil ve sorumsuz üretici ben yaptım oldu mantığıyla üretim yapmakta.Bazı ünlü mağazalar dahil ,daha ucuz diye bu ürünleri mağazalarında satmakta.

Bu durumun önlenmesinin bir yolu da tüketicilerin bilinçlendirilmesidir

ÇOK BASİT BİR ÖRNEK: Plastiğin iyisi ,kötüsü mü olur der geçeriz.Örneğin
Bebek Küveti.Bütün küvetler yaklaşık aynı malzemeyle basılır.Ancak bazı firmalar orijinal hammadde kullanır,bazıları hurda malzeme kullanır.Hurda hammadde bir lazımlık da olabilir,çöpten çıkan bir plastik de olabilir.Yani içinde her türlü mikrop barındırabilir.
180 derecede basılan küvet makine ısısı bir çok mikrobu öldürmez.Bebeği içinde yıkanan
bebek bu mikrobu su ile alabilir.

ORJİNAL HAMMADDE İLE HURDAYI NASIL AYIRT EDEBİLİRİZ?:
Küveti ışığa tutunuz.Hurda malzeme ile yapılan küvet içinde değişik renklerde ve büyüklüklerde parçacıklar göreceksiniz.Orjinal hammadde tek renk ve homojen gözükür.

Elinizi küvetin içine sürün.Elinizi çizecek çıkıntılar var mı kontrol edin.

BANYO SÜNGERİ: En sağlıklısı doğal sünger.Ancak suni süngerler arasında da fark vardır.Bulaşık süngeri ile bebek banyo süngeri farklıdır.Bebek banyo süngeri kuş tüyü
Sünger diye anılan bir süngerden yapılmıştır.Sabunla beraber dokunuşu çok yumuşak olur ve bebekleri incitmez.

BEBEK GİYSİLERİ: Bebek giysilerinin ipliği,örülüşü,boyası,baskısı ve dikişi farklı olmak zorunda. Farklı fiyatlara boya yapmak mümkün .Ama boya kanserojen içeriyor mu? Farklı fiyatlara emprime baskı yapmak mümkün.Ancak nasıl bir boya kullanılıyor.Boya zararlı madde içeriyor mu?Yıkamayla boyası çıkar mı?İplik pamuk mu,polyester mi?

Kaliteyi nasıl tespit edersiniz?: İplik ve kumaş kalitesini kısmen dokunarak anlayabilirsiniz.Yumuşak bir dokunuş olmalı.Ancak sağlıklılığını anlamak için üretici firmadan yapılan boyanın içeriğini gösteren belgeler isteyebilirsiniz.İyi kalite bir kumaş boya vermez,yıkamayla baskıları çıkmaz,güneşte solmaz,yıkanınca çekmez ve sarkmaz.
Firmanın Öoko tex 100 standart belgesi varsa bu bir güvencedir.
MAMA ÖNLÜKLERİ VE YATAK KORUYUCU ÇARŞAFLAR: Bu ürünler havlu arkasına suni deri kaplanarak yapılır.Havlunun gramajı ve kullanılan iplik fiyata %30
oranında etki eder.Ancak asıl fark suni deride kullanılan hammadde.Avrupa da bu tür
ürünlerde PVC free yazar.Ancak bizde genellikle PVC kullanılır.Tabii poliüretan
kullanan firmalar da var.Poliüretanla PVC farkı nasıl anlaşılır?: Elinizi suni deriye sürün.
PVC elinizi tutar,Poliüretan elinizi tutmaz ,eliniz kayar.

Ayrıca tüketicilerin dikkat etmesi gereken bir husus da ,hayatın her alanında,hırsızlık mal
almamasıdır.Bir yazarın kitabı korsan basılırsa,ya da sanatçının kaseti korsan üretilirse yeni üretim nasıl olur.Üretimde de buluşlar,modeller çalınmakta.Bu hırsızlar prim yaptıkça ,üreticilerin yenilik yapma isteği kaybolmakta.Hırsızlık sadece bir metayı çalmakla olmaz.Unutmayın ki hırsız işin detayını bilmez,detayda hayati önemde ayrıntı
gizli olabilir.

$nokansorojen.gif $confidenceintextile.jpg $indir.jpg $nokansorojen.gif $confidenceintextile.jpg $indir.jpg $nokansorojen.gif $confidenceintextile.jpg $indir.jpg

Bebekler kendilerini koruyamaz.Bebeklerimizi biz koruyacağız.

özellikle yukarıdaki logoları alış veriş yaparken aramalıyız evet fiyatları daha yüksek olacaktır ama fabrika satış mağazasından uygun fiyata alabiliriz.

X