Bebekler için menenjit aşıları ne zaman vurdurulmalı

aymiramm

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2023
7
1
28
Merhaba , 3 aylık bebeğim var menenjit aşılarını vurdurmak istiyorum. Doktorum yeterli açıklamayı yapmadı.Sizler bebeklerinize menenjit aşılarını kaç aylıkken yaptırdınız ve yan etkileri nelerdi. İler

Merhaba, menenjit asilarinin belli vurulma donemleri var

Ilk 12 ay
12-24 ay arasi
Yada ilkokul çağı seklinde

Ilk 12 ay içerisinde 3 doz nimenrix, 3 doz bexsero vuruluyor diye biliyorum (ilk 12 ay icinde asilama yaptiran anneler gelir düzeltirler beni)
Nimenrix 2-4-6.aylarda
Bexsero 3-4-5.aylarda

Siz zaten ilk 12 ay icin olan asilama sistemini kacirmissiniz.

Eger cevrenizde cok fazla okul cocugu yoksa, cocugunuzu sokakta gezdirirken pek kimseyle temas etmiyorsaniz, 12-24 ay arasi vurdurun.

Bu benim uyguladigim model
13.ay tek doz nimenrix
14.ay 1.doz bexsero
16.ay 2.doz bexsero

Doktorlarin bircogu evde okul çocuğu yoksa bu sekilde öneriyor. Cunku ilk 12 ay cok yogun bir asilama programi var ve bu asilarla normal asilar arasinda en az 15 gun hatta 1 ay bosluk birakilmasi iyi olur deniliyor, bir de 12 ay sonrasi doz sayisi az.

Tercih sizin doktorunuza danisin ilk 12 ay diyorsa da oyle uygulatin.

Yan etkiler nimenrix'te hicbir etki yasamadik.

Bexsero ilk dozda hicbir etki yasamadik, 2.doz hastaligimiza denk geldi yuksek ates ve halsizlik hali yasadik.

Cevabınız için teşekkür ederim .Ben de sizin gibi düşünüyorum. Küçücük bedenine bu kadar doz aşı vurdurma taraftarı değilim.Ancak yaşadığım yer turizm şehri, milyonlarca turist sürekli olarak çevremizde bulunuyor.Çok fazla yabancı da yerleşik olarak yaşıyor .Yakında işe başlıcam .Hem eşim hem de benim işimizde çok fazla insanla temas halindeyiz. Evde okul çağında çocuk yok ancak bebeğe annem bakıcak. Annem bakarken de okula giden yeğenlerim bebeğimle çok vakit geçirecek. Bir haberde 40 günlük bebekken bir öpücük yüzünden menenjit geçiren ve bunun yüzünden sakat kalan bir çocuğun haberini okudum. Ama yine aynı sanal dünya da aşı vurulduğu için ölen bir bebeğin hikayesine de denk geldim .Sahiden Rus ruleti gibi.
Doktorumun bana verdiği kağıtta iki menenjit aşı için 3 aylıkken başlayabilir yazıyordu. Aşağıya fotoğrafını da ekledim.İki menenjit aşısını da aynı gün vurulunca bebeği çok sarsmıyor mu.

Eklentiler

• Screenshot_20231220-113002_WhatsApp.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 87
Sizin durumunuza gore aslinda anane evine gecmeden vurulmaya baslasaniz iyi olur gibi.

Zaten aile hekimliginizde uygulaniyor, onlarla da gorusun, asilama planinizi daha anlasilir olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…