Bebek Sonrası Yaşanan Sorunlar

diblerabla

eş eş eşeşe beş beş beşeşe anamın adı meneğşe
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Şubat 2022
1.775
2.763
Herkese Merhaba

Öncelikle biliyorum ki yalnız değilim bu konuda çünkü bir sürü konu açılmış ama yine de dertleşmek istedim.

Eşimle 6 yıllık evliyiz. 9.5 aylık bir bebeğimiz var. İsteyerek oldu çocuğumuz. Zor bir bebek değil ama tabii ilk çocuk olduğu için bir de yalnız büyüttüğümüz için acemiliğimiz var.

Eşimle çocuk öncesi iyi gittiğine inandığım bir evliliğimiz vardı. İşinden evine evinden işine gider gelir, ailesiyle sorunlarda benden yana olur, tartışsak da kısa sürede gönlümüzü alırdık birbirimizin. Ben annemi yıllar önce kaybettim babam yeniden evlendikten sonra bağımız giderek koptu. Yani bir kaç akrabam dışında pek kimsem yok. Eşimin akrabalarıyla (annesi hariç) aramız iyi görüşüyoruz. Neyse sadede geleyim;

Hamileliğim güzel geçti ilişkimiz açısından. Çok ilgiliydi eşim. Normal doğum yaptım doğum anı haricinde baştan sona yanımdaydı. Ailesi geldi 3 gün durup gitti. O zaman üzüldü ilgilenmedikleri için ben de onun üzülmesine üzüldüm. Yani o anlarda da sevgimiz ve şefkarimizde problem yoktu. Sonra zamanla bir şeyler değişmeye başladı. (Bebeğimize birlikte bakıyoruz. Gece eşim uyutuyor tüm gece uyuyor zaten bebeğim. Sabah da işe gidene kadar oynuyor falan. Evde olduğunda ben emziriyorum ve yemeğini hazırlıyorum geri kalan sorumlulukları eşimde.) Eşimde şefkat azaldı öfke ve gerginlik arttı. Sürekli gergin sürekli azarlama modunda. Herkese, herşeye öfkeli. Oturttum konuştum olmadı, şikayet ettim olmadı, küstüm olmadı, ağladığımı gördü olmadı, bebeğim stresimi anladı hırçınlaştı olmadı, kavga ettik olmadı. Ne yapacağımı şaşırdım. Başbaşa vakit geçireceğimiz zamanlar oluyor onlarda da ben yanaşmazsam asla elimi bile tutmuyor. Eskiden sarılırdık, öperdik ne bileyim en basiti birlikte gülerdik. Şimdi ben bir adım atmazsam asla ama asla bana iyilikle yaklaşmıyor. Bayramda da yaptı aynı şeyi. Ben kimsesiz hissettiğim için bayramlarda hassaslaşıyorum. Asla duygularımı anlamak ona göre davranmak istemiyor. Bir sürü hormonlarım değişti, şefkate çok ihtiyacım vardı ama beni resmen sevgisizliğe mahkum etti. Sevmiyormuş beni bence. Seven insan böyle yaklaşamaz sevdiğine. Ben de artık eskisi gibi katlanamıyorum yaşım 32. Çok zorluklar yaşadım. İlk evliliğimde şiddet gördüm zar zor boşandım. Şimdiki eşimle evlilik benim için çok büyük bir adımdı. Allah razı olsun asla lafını etmedi ilkinin ama bu sevgisizlik hissi beni mahvediyor. Ben de ona birşey hissedemiyorum böyle olunca.
Boşanmak istemiyorum çünkü ben kimsesiz kaldım, ailesizlik nedir bilirim. Bebeğim yaşasın istemiyorum.

En büyük hayalimdi güzel bir yuvamızın olması, aile olabilmek. Bunları biliyor herşeye şahit. Ona rağmen kendisine çeki düzen vermiyor. Ne yapmalı nasıl yaklaşmalı bilmiyorum. En büyük korkum sevgisiz bir evlilikti başıma mı geldi yoksa düzelir mi çocuğumuz büyüdükçe?

Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

GÜNCELLEME: Hanımlar ben sanırım kendimi anlatamadım. Bir günde neler yaptığımı aşağıya yorum olarak yazdım. Hiç oturmadan gün geçirdiğim oluyor tek öğünle. Eşimin yaşı küçük değil 40 yaşında. Çocuk isterken enine boyuna düşündük. Ben de yoruluyorum ama eşime gerginlikle yaklaşmıyorum. Sorunlarımı tatlılıkla dile getirip çözmek istiyorum. Eşimin neden böyle olduğunu zaten biliyorum sormak istediğim şey geçer mi düzelir mi çünkü böyle bir eş değildi. Tecrübe edenlere bunu sordum. LÜTFEN erkek o’cular yorum yazarken bunu da düşünsün. Resmi tatillerde eşim dinlensin diye evde yalnız bırakıp çocuğumla arkadaşıma gittim bir kaç kere ama mesela ben evde 9.5 aydır hiç yalnız kalmadım hiç ayağımı uzatıp yatmadım anlatabiliyor muyum? Ona rağmen işleri tatlılıkla çözme taraftarıyım.

Son düzenleme:
Eşiniz neden böyle bir adama dönüştü kaynağını bulun hayatımız çok benzer bende ilk esimden bosandim suan ikinci evliligim bebek bekliyorum korkmuyor da degilim
Bana dediği geçim derdi, psikolojim bozuk vs. Ailesiyle de sorunları var ama bunların hiç biri yeni dertler değil. Hepsi zaten vardı.

Sağlıkla kavuşmak bebeğinize nasip olsun inşallah

Siz calismiyorsunuz anladigim kadariyla
Esiniz hem is eve gelince de cocugun sorumlulugu derken gerilmesi cok normal degil mi?
Ben çalışıyordum bebek olunca çalışmaya ara verdim. Kendi işim var evden çalışıyordum. Eşimin işi oldukça rahat bir iş. Karışına yok. Gün içinde sürekli dışarıda. Yani tabii yoruluyor ama standart bir çalışanın 3’te 1’i kadar.

Çalışıyor musunuz ? Çalışmadığınız halde bu kadar çocuğun sorumluluğunu bu kadar eşinize vermeniz hem bencillik hem yanlış. Ama çalışıyorsanız ayrı. Bu durumda bile bu kadar sorumluluk ağır gelmiş olabilir
Çalışmıyorum şuan için. Çalışıyordum bebeğimden dolayı ara verdim. Eşimin işi bir çok insana göre rahat. O bebeğimize bakarken ben yan gelip yatmıyorum. Ev işleri, yemek, ütü, temizlik ne geliyorsa aklınıza yapıyorum. Bu düşüncede olan kadınları gerçekten anlamıyorum. Bebeğimleyken bu işleri yapamıyorum çünkü yürüme aşamasında asla durmuyor yerinde bıraksam bağırıyor ve düşecek ya da bir şeyleri tepesine yıkacak diye korkuyorum bırakamıyorum yalnız.
Ev hanımı olmak işsizlik demek değildir. İki hayatı da bilen bir kadın olarak yazıyorum.

Ben çalışıyordum bebek olunca çalışmaya ara verdim. Kendi işim var evden çalışıyordum. Eşimin işi oldukça rahat bir iş. Karışına yok. Gün içinde sürekli dışarıda. Yani tabii yoruluyor ama standart bir çalışanın 3’te 1’i kadar.
Sonucta evden cikip yol cekip ise gidiyor
Eve gelince yapacagi en fazla cocukla biraz oynamak olabilir hani
Sorumluluk onda olunca uyutmak da dahil, ister istemez gergin olur
Kendimden biliyorum
Esim cok yardimci oluyor isten gelince bebekle ilgileniyor ama diger tum is bende oldugu icin evde gergin olan benim mesela

Kendimden biliyorum
Esim cok yardimci oluyor isten gelince bebekle ilgileniyor ama diger tum is bende oldugu icin evde gergin olan benim mesela
Oğluma uyku eğitimi verdim. Yatıyorum yatağına 5-10 dk kadar pışpışlayınca poposuna uykuya dalıyor. Yani haldır huldur sallama vs yok. Yaptığı popo pışpışı oturduğu yerden.

Kendimden biliyorum
Bir de ben de dediğiniz gibi diğer işleri yapıyorum ben de gergin olabilirim ama olmamak için direniyorum. Onunla olan ilişkime zarar gelmesin diye.

Çalışmıyorum şuan için. Çalışıyordum bebeğimden dolayı ara verdim. Eşimin işi bir çok insana göre rahat. O bebeğimize bakarken ben yan gelip yatmıyorum. Ev işleri, yemek, ütü, temizlik ne geliyorsa aklınıza yapıyorum. Bu düşüncede olan kadınları gerçekten anlamıyorum. Bebeğimleyken bu işleri yapamıyorum çünkü yürüme aşamasında asla durmuyor yerinde bıraksam bağırıyor ve düşecek ya da bir şeyleri tepesine yıkacak diye korkuyorum bırakamıyorum yalnız.
Ev hanımı olmak işsizlik demek değildir. İki hayatı da bilen bir kadın olarak yazıyorum.
Ben size işsizsiniz demiyorum ama önceliğiniz bebeğiniz olmalı. Temizlik ütü vesaire hepsi ikinci planda yettiği kadar.
Çocuk bakmak zor ve yıpratıcı. Tahammül zorlayıcı. Anneler fıtratında bir merhametle,şefkatle vardır bu yüzden daha iyi bakar bebeğe. Evet baba yardım edecek anneye ama yardım edecek. Siz direk babaya vermişsiniz bakımı e tabi adam böyle olur o zaman bu halini kabul edeceksin.
Eşinin işi rahat olmasından bahsetmiyorum ben kadın ve erkek fıtratından bahsediyorum.
ha çocuk gelir 5-6 yaşına babayla tatile bile gitsin annesiz hiç problem değil. Mahkeme neden 0-5 yaşı çocuğu neredeyse her şartta anneye verir ?
Kolayınıza gelmiş bu durum şimdi ceremesini çekin madem

Kendimden biliyorum

Eee?
Kadın mi gergin olsun o halde?

Dediğiniz gibi yüksek ihtimal bir taraf daha fazla yorulacak ve gergin olacak.
Bir çocuğu büyütmek kolay değil.

Bir taraf gergin olacak ise o erkek olsun aman pek de nazlılar..

Ben hem çalışıyorum, hem ev isi düşünüyorum hem çocuga bakiyorum. Evde olduğum zaman daha fazla olduğu için yükün çoğu bende.
Eşim evde olduğu süre içinde çocuğu uyutur, yedirmeye destek olur, eh az biraz oynatır. Arada bir günlerce katlayamadiğim çamaşırları katlar, dağılmış oyuncakları toplar ve dünyayı kurtardım sanır.
O işe giderken ne güzel işe gidiyor diye özendiğim oluyor. Huysuz, mizmiz ya da hasta günlerinde cocukla gün tamamlamak çok daha zor geliyor gözüme.

Elbette ses etmeye hakkım-hakkımız yok. Dünyaya getirdik en iyi şekilde bakacağız. Kendi keyfimizden ödün de vereceğiz.

Şımarıklık yapmasınlar boşuna.
Biz daha az yorulmuyoruz yani.

Bence başka derdi var.
Konu sahibinden gizlediği borç vs. Türü bir sey olabilir belki..

Ben size işsizsiniz demiyorum ama önceliğiniz bebeğiniz olmalı. Temizlik ütü vesaire hepsi ikinci planda yettiği kadar.
Çocuk bakmak zor ve yıpratıcı. Tahammül zorlayıcı. Anneler fıtratında bir merhametle,şefkatle vardır bu yüzden daha iyi bakar bebeğe. Evet baba yardım edecek anneye ama yardım edecek. Siz direk babaya vermişsiniz bakımı e tabi adam böyle olur o zaman bu halini kabul edeceksin.
Eşinin işi rahat olmasından bahsetmiyorum ben kadın ve erkek fıtratından bahsediyorum.
ha çocuk gelir 5-6 yaşına babayla tatile bile gitsin annesiz hiç problem değil. Mahkeme neden 0-5 yaşı çocuğu neredeyse her şartta anneye verir ?
Kolayınıza gelmiş bu durum şimdi ceremesini çekin madem
Siz çocuğun bakımını babaya verdiğimi nereden çıkardınız? Çocuğun altını değiştirmek bütün yükü sırtlanmak mı demek? Çocuğun oyun oynaması babasıyla? Eşim sabah 7’de gidiyor işe akşam 7’de geliyor. Oğlum 8’de uyuyor en geç. Uyuması için popoya pışpış yeterli 5-10 dk kadar. Tüm gece uyuyor sabah 6.30’a kadar. Sabah yarım saatleri var yani. Eşim haftanın 6 günü çalışıyor 1 gün evde onda da evdeysek eğer altını değiştirip oyun oynatıyor bir de gün içinde 2 kere uyutuyor ve gece uykusuna yatırıyor.
Ben size neler yaptığımı anlatayım mı?
Sabah 7’de başlıyorum önce kahvaltısını hazırlıyorum yedirene kadar 30-35 dk geçiyor. Sürekli bez değiştirmem gerekiyor çünkü çiş yaptığı an değişsin istiyor durmuyor yerinde. Günde en iyi ihtimalle 8 kere altını değiştiriyorum. Uyutunca mutfağı topluyorum öğle yemeğini hazırlıyorum. Uyanınca yediriyorum yürüyüşe çıkarıyorum. Dönünce yine uyku vakti geliyor uyutup akşam yemeğimizi hazırlıyorum bebeğime de son öğnünü. Uyanıyor yediriyorum oyun oynatıyorum, yürüme egzersizleri vs. Banyo yaptırıyorum eşim işten geliyor. Her günüm böyle geçiyor ama yine de eşime kötü davranmıyorum. Anladınız mı? Rahata mı alışmışım? Çok rahatım aynen. Günde 1 öğün yiyorum.
Benim bahsettiğim konu kimse güllük gülistanlık yaşamıyor hayatını. O zaman hepimiz kavga dövüşle yaşayalım. Bu mu yani? Siz de demek ki böyle bir insansınız. Ben annemi intiharla kaybettim de yine de yaptığım hataların sebebi olarak bu travmamı göstermedim. Allah aşkına ya neyi savunuyorsunuz?

Eee?

Ben hem çalışıyorum, hem ev isi düşünüyorum hem çocuga bakiyorum. Evde olduğum zaman daha fazla olduğu için yükün çoğu bende.
Eşim evde olduğu süre içinde çocuğu uyutur, yedirmeye destek olur, eh az biraz oynatır. Arada bir günlerce katlayamadiğim çamaşırları katlar, dağılmış oyuncakları toplar ve dünyayı kurtardım sanır.
O işe giderken ne güzel işe gidiyor diye özendiğim oluyor. Huysuz, mizmiz ya da hasta günlerinde cocukla gün tamamlamak çok daha zor geliyor gözüme.

Elbette ses etmeye hakkım-hakkımız yok. Dünyaya getirdik en iyi şekilde bakacağız. Kendi keyfimizden ödün de vereceğiz.

Bence başka derdi var.
Kadinlarin kaderi mi desem🤷‍♀️
Calisiyor olsa ikisi de tabiki yapacak edecek derdim
Yine yapsin yardim etsin ama konu sahibi sikayetci adamin gerginliginden
Bizde de bazen esim yorgun geliyor cocuga bak sunlari halledeyim diyorum 25 dk sonra surati dusuyor ama bu benim umrumda olmuyor cunku zaten halim yok enerjim yok kocam surat asmis vs
Konu sahibi buna onem veriyor kocasi romantik olsun istiyor ondan dedim bende madem adam romantik olsun istiyor is yukunu hafifletsin duz mantik
Yoksa bi tane arkadasim var ona cok ozenirim kiz calismiyor kocasi eve gelip yemek yapiyor gece bebege mama hazirliyor uyutuyor kiz full uyuyor geziyor falan
Ben hic oyle olamadim cok da ozenirim hatta
Ama bebek buyutme doneminde hic kocamla aramizdaki romantizm azaldi diye uzulecek vaktim olmadi 😏

Eee?

Bence başka derdi var.
Çok teşekkür ederim anlatmak istediğim buydu.

Herşeyimiz ortaktır. Benim de kira gelirim var. Ortak hesap kullanıyoruz. Kredi kartı vs de yok.

Kadinlarin kaderi mi desem🤷‍♀️
Calisiyor olsa ikisi de tabiki yapacak edecek derdim
Yine yapsin yardim etsin ama konu sahibi sikayetci adamin gerginliginden
Bizde de bazen esim yorgun geliyor cocuga bak sunlari halledeyim diyorum 25 dk sonra surati dusuyor ama bu benim umrumda olmuyor cunku zaten halim yok enerjim yok kocam surat asmis vs
Konu sahibi buna onem veriyor kocasi romantik olsun istiyor ondan dedim bende madem adam romantik olsun istiyor is yukunu hafifletsin duz mantik
Yoksa bi tane arkadasim var ona cok ozenirim kiz calismiyor kocasi eve gelip yemek yapiyor gece bebege mama hazirliyor uyutuyor kiz full uyuyor geziyor falan
Ben hic oyle olamadim cok da ozenirim hatta
Ama bebek buyutme doneminde hic kocamla aramizdaki romantizm azaldi diye uzulecek vaktim olmadi 😏
İnanın istediğim romantizm değil. Normal iki insan olabilmek aslında. Geçtim romantizmi. Bağırmasın azarlamasın gerginliğiyle enerjimi sömürmesin yeter.

İnanın istediğim romantizm değil. Normal iki insan olabilmek aslında. Geçtim romantizmi. Bağırmasın azarlamasın gerginliğiyle enerjimi sömürmesin yeter.
Bebekten sonra asla eskisi gibi olmuyor bence ya
Bagirip azarladigini yazmamissiniz konunuzda
Sadece gergin saniyordum ben
Azarlamak derken elestiriyor o zaman sizi

X