Bebeğinin Bıngıldağı Kapanan varmı????

bizim de bıngıldak için önce küçük dediler ben de doktora goturdum kızımı. doktorumuz cok ılgılı sağolsun. bıngıldağın kucuk olmasından zıyade kafa cevresının ölçümünün onemlı olduğunu soyledı, d viti kesinlikle bırakmamam gerektığını belırttı. zaten ilk 3 ay kapansın istemıyoruz sonrası o kadar onemlı değil dedi. ben de rahatladım:)

annem diyo
babaannen sizi yıkarken kafanızdaki konakları fırçayı bastıra bastıra temizliyodu diye
şimdi biz annemle yıkarken anne kafasına elleme yavaş vs...
eskiler bilmiyomuş bile hakikatten
ama yiyecek konusunda pek incelemiyorum
muhallebiye az şekerde atıyorum sütte karıştırıyorum
bişi olmaaz

ddm ben de senin tam tersi yediğine çok önem veriyorum , bende kronik bağırsak iltihabı var her sene bi kere hastaneye yatarım , hamileyken bile iki kere hastaneye kaldırdılar şişelerce serum yedik oğluşla.. şimdi suçluyu buldum , daha bi aylıkken bana havuç suyu içiren anama kızıyorum :eek:klava:
şaka bi yana yemek olayı gerçekten önemli , şimdiden alıştıracağımız düzen hayat boyu gidebilir , birde bizim uzak akrabadan bi kadın cahilliğinden bebeğini doğumdan itibaren sadece inek sütüyle besledi , çocukda şimdi zeka geriliği , öğrenme güçlüğü vb. var :kızgın: o yüzden ben çok önem veriyorum mesela bir sene kesinlikle şeker yedirmiycem , tadını bilmezse yemek de istemez dimi ama CADIARZU kreşe gidene kadar çukulata yada fast fook benzeri şeyler de asla yedirmiycem , kreşte maalesef diğer çocuklardan görüp özenecek ne de olsa.. ay neysem ben uzatmıyım bu da benim nacizane düşüncem :sm_cool:

ddm ben de senin tam tersi yediğine çok önem veriyorum , bende kronik bağırsak iltihabı var her sene bi kere hastaneye yatarım , hamileyken bile iki kere hastaneye kaldırdılar şişelerce serum yedik oğluşla.. şimdi suçluyu buldum , daha bi aylıkken bana havuç suyu içiren anama kızıyorum :eek:klava:
şaka bi yana yemek olayı gerçekten önemli , şimdiden alıştıracağımız düzen hayat boyu gidebilir , birde bizim uzak akrabadan bi kadın cahilliğinden bebeğini doğumdan itibaren sadece inek sütüyle besledi , çocukda şimdi zeka geriliği , öğrenme güçlüğü vb. var :kızgın: o yüzden ben çok önem veriyorum mesela bir sene kesinlikle şeker yedirmiycem , tadını bilmezse yemek de istemez dimi ama CADIARZU kreşe gidene kadar çukulata yada fast fook benzeri şeyler de asla yedirmiycem , kreşte maalesef diğer çocuklardan görüp özenecek ne de olsa.. ay neysem ben uzatmıyım bu da benim nacizane düşüncem :sm_cool:

canım inek sütüyle beslenme ile zeka geriliği ilgisiz şeyler, zeka geriliği genetik ve çevre faktörlerine bağlı olabilir, ama süte bağlamak son derece yanlış, inek sütüyle beslenmede alerji olur, sindirim sisteminde rahatsızlık olur ama zeka geriliği olmaz, (proteinsiz beslenilmesi gereken bir rahatsızlığı yoksa tabii)
kaldıki bundan iki sene öncesine kadar anne sütü yerine aylara göre belli oranlarda sulandırılmış inek sütü verilmesi önerilirdi, elimdeki birçok beslenme kitabındada bu şekilde anlatılır

andinacım inek sütü ile beslemek tamamen ayrı bişi
ben 3 çay bardağı ile yapıyorsan muhallebiyi bu iki bebek için
1çay bardağını süt koyuyorum
buda çevreme danışara k yaptığım bişiy
nebilim 3çay bardağına 2çay kaşığı şeker atıyorum minimum seviyede hepsi
ablam bunların hiçbirini yapmadı
oğlu 5yaşında şuan hiçbişi yemiyo ittire kaktıra
muhallebiyi suyla yapsam yemiyorlar
bu defa tatların hiçbirine alışamıycaklar
doğrudan inek sütü vermek tehlikeli bence
çevremdeki birçok çocuk yetiştirmiş insana söylediğimde ewet bizde karıştıyorduk diyorlar
böyle andinacım
allah korusun yinede hepimizin meleklerini butür şeylerden

bildiğim kadarı ile inek sütü 2 yaşından önce verilmiyor vede bebekte demir eksikliği problemine yol açıyor 3 sene çocuk hekiminin yanında çalıştım o buşekilde olmasını söylüyordu

kızlar yanlış anlamayın ben kimsenin beslenmesine bişey demedim sadece kendi düşüncelerimdi , doktorlar bile birbirlerinden farklı şeyler söylüyor sonuçta bence bu işin kesin bir doğrusu yok.. hepimiz bebişlerimizin iyiliği için en iyisini yapmaya çalışıyoruz sonuçta kaydirigubbakcemile5

deniz anası canım bana da annemler söylemişti , çocuğun böyle olmasının sebebi içirdiği inek sütü diye , kendi doğumumdan beri sürekli nette araştırma yapıyorum çocuk gelişimi , beslenmesi vs. konusunda ve birçok sitede inek sütünün zararları arasında gelişim bozukluğunu okudum , belki bu kadar ileri derecede olmasının başka sebepleri de vardır ama sadece inek sütüyle beslenmesinin katkısı olduğuna inanıyorum ben..

havuç suyuna katılıyorum
o apayrı bişi
şuan bile fazla verildiğinden zehirlenmelerle karşıkarşıya kalınabilinir
ki 1aylık bebeğe çok yanlış bişiy

benim teyzemde sütü hep sulandırarak verdiğini söylüyo oğlu şuan odtü bilgisayar mühendisliğinde okuyo
ya nebilim ben aklım karıştı
senin dediklerinede inanmıyo değilim andinacım

canım dedim ya doktorlar bile birbirinden farklı şeyler söylerken biz nasıl aynı konuda fikir birliği yapalım dimi ama kaydirigubbakcemile3
hepimizin amacı bir sonuçta hem belki de bizim ufaklıklar da büyüyünce bizim yaptıklarımıza şaşıracak laelaelaelaelae

bence ek gıdalara baslandğında yavas yavaş her seye alıştırmak lazım
eskiden sütde verirlermis baska seylerde ve günümüzdeki gibi cocuklar her ğün hasta olmazmış iki kızım var ilk kızım cok gec gelen bir bebekti onuncu yılda oldu resmen üstüne titredim ne dedilerse yaptım simdi pimpirikli her seyi yemez ikinci kızım ise bir yıl sonra oldu ve aplasını pesinden gezerek elindekini bıraksada ben yesem diye gezdi 5 aylıkken ekmek yemeye basladı 8 aylıkkende elma ben vermedim aplasının elinden alıyordu ona göre daha sağlıklı ve daha zeki bence cok üstüne dsüp böyle seylerle cocğunuzu kısatlamayın herseyi yesin daha faydalı birazda büyüklerimizin sözünü dinleyelim bizleride onlar büyütmüş

janet kesinlikle katılıyorum canım çok kasmamak gerekiyor, ayrıca ddm nin dediği gibi ablamında sütü yoktu sulandırılmış inek sütüyle mama yapardı yada öylece içirirdi iki çocuğuda maşallah çok zeki ve sağlıklı

bende kimseye inek sütü verin demiyorum ama kendi adıma ileriki aylarda muhallebisine falan katarım yani

X