Bebeginde Metabolik hastalığı olanlar yardım

annex5

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2024
26
10
27
Arkadaşlar bı önceki konuda evladımı hastanede yatırdıgımdan bahsetmiştim şu anda metabolik bir rahatsızlıktan şüpheleniyorlar bebeğim düzeltilmiş bir buçuk aylık ama hala iki kilo altıyüz gram ishal oluyor hiç böyle birşeyle karşılaşan veya duyan varmı ne yapacağımı nasıl bir yol izliyecegimi bile bilmiyorum

Hanımlar bildiğiniz duyduğunuz kimse yokmu ben bu konuda bilgilenmek istiyorum sureç nasıl ilerliyor

Buyrun lütfen benzer surecten gecmis bir anneyim.

Hangi doktorlar takip ediyor?(hangi dallarin doktorlari, pediatri, noroloji, metabolizma, gastroenteroloji?)Bi anlatirsaniz, neler yasandi, neden sadece ishal var diye metabolik hastalik diyorlar?

Topuk kani sonucuna bakin ilk diyecegim bu.

E-nabiz'iniza girin, tahlillerinizin sag sekmesinde bebeginizin sonuclari var.

Orda tiroit ve kf sonuclari negatif mi mesela baktiniz mi hic?

Sadece ishali mi var?
Prematüre elli gün yoğun bakımda kaldı ve 2.400 Gramdı eve geldi düzenli beslememe rağmen ilk önce biraz kilo aldı sonra ishal kusma başladı 2.500 düştü yine hsatanede yatırdık ciddi bir bakıma rağmen kilo alımı çok yavaş ve ishali devam ediyor o yüzden doktor metabolik hastalığı olabilir dedi ve ben çok kötü durumdayım çünkü ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım

Hangi doktorlar takip ediyor?(hangi dallarin doktorlari, pediatri, noroloji, metabolizma, gastroenteroloji?)Bi anlatirsaniz, neler yasandi, neden sadece ishal var diye metabolik hastalik diyorlar?

Prematüre elli gün yoğun bakımda kaldı ve 2.400 Gramdı eve geldi düzenli beslememe rağmen ilk önce biraz kilo aldı sonra ishal kusma başladı 2.500 düştü yine hsatanede yatırdık ciddi bir bakıma rağmen kilo alımı çok yavaş ve ishali devam ediyor o yüzden doktor metabolik hastalığı olabilir dedi ve ben çok kötü durumdayım çünkü ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım
Yahu neden intolerans degilde metabolik hastalik diye dusunduklerini aciklamadilar mi bu doktorlar?

Kan ya da idrar tahlili yapıldı mi?

Gaita ornegi incelendi mi? Seker krematografisi yapildi mi?

Benim ilk mesajima lütfen tek tek cevap verir misiniz?

İshalin bir çok sebebi olabilir. Sizin yediklerinize alerjisi bile olabilir. Gerekli araştırmaları yapıyorlardır doktorlar. İçinizi ferah tutun

Bebeğim yoğun bakımda elli gün kaldı sonrası 2500 kg ile eve döndük bir hafta da 2 900 kg ye çıktı kilosu çok şükür iyi gidiyoruz derken bir anda kusma ishal başladı ve hastaneye yatırıldı tabi kilosu 2400 indi sonra kusma durdu ishal tedaviye rağmen durmadı doktorlarda genetige bagladı şu anda çocuk metabolizmaya gidip tahlil verdik sureç nasıl ilerliyor hiç bilmiyorum

Yahu neden intolerans degilde metabolik hastalik diye dusunduklerini aciklamadilar mi bu doktorlar?

Bütün tahlilere bakıldı normal dendi daha doğrusu ilkin normal değildi kusma durunca tedaviden sonra normale döndü ama şeker krematografi denen şeyi bilmiyorum intoleransıda bilmiyorum tabi

bir prematüre annesi olarak yoğun bakım doktoru ile iletişime geçin. epikrizini okudu mu doktorları?

Bütün tahlilere bakıldı normal dendi daha doğrusu ilkin normal değildi kusma durunca tedaviden sonra normale döndü ama şeker krematografi denen şeyi bilmiyorum intoleransıda bilmiyorum tabi
Hangi sehirdesiniz?
Hangi hastane takip ediyor? Cocuk hangi hastanede yatiyor?
Ozel? Devlet? Arastirma hastanesi? Universite hastanesi?

Cocuk nobet gecirdi mi?

Butun tahliller dediginiz nedir? Idrar? Organik asit analizi?

Cocugunuz dogdugu ve yogun bakimda yattigi hastaneden taburcu olurken verilen epikriz raporunu su an yattigi hastanedeki doktorlar talep etti mi? Okudular mi?

Gebelik surecinizde ikili testiniz ya da detayli ultrasonunuzda bir sikinti gorulmus muydu?

Cocugunuzun bas tutma gibi problemleri var mi? Bas buyumesi nasil? Duzgun şekilde buyuyor mu? Kilo alamıyor diyorsunuz, ishal var diyorsunuz bioagaia, laktazm, relaktaz gibi bir destek baslandi mi?

Gastroenteroloji bolumuyle birlikte degil de sadece metabolizmanin takip etme sebebi nedir? Premature olmasi mi sadece?

Çünkü biz anneleri düşünmüyorlar, en kötü ihtimali söyleyip bir ömür üzerimizden kalkmayacak korkuyor yüklüyorlar.

Çünkü biz anneleri düşünmüyorlar, en kötü ihtimali söyleyip bir ömür üzerimizden kalkmayacak korkuyor yüklüyorlar.
Katilmiyorum.

Pediatri dali doktorlariyla cesitli durumlarda 3 senedir muhatap oluyorum. Istisnasiz hepsi, sen takilmamalisin, sen sakin internetten belirti arastirip kaygilanma olan biten ne varsa soyluyoruz diye telkin etmistir. Prof'undan intern'une her kidemden doktorla muhatap olup hicbir sorun yasamadim.

Konu sahibi ishali var kilo almiyor demek disinda hicbir sey anlatmıyor, yardim bekliyor, cevap vermiyor, ben orada doktorlara degil annenin hicbir sey anlatmamasina vurgu yapmistim.

Neyse, anne de anladigim kadariyla oldukca üzüntülü ve derdini anlatamiyor. Gelip de cevap verirse destek olabilirim, sorularima yanit alamazsam da verebilecegim destek soru sormaktan oteye gidemez.

Konu sahibi gecmis olsun, biraz kendinizi toparladiginizda sorularimin amacini anlayip yanit vereceginize inanıyorum.

Alerji olabilir. Bebeğim öyleydi. Dietle düzeldi. Tabi başka skntınız yoksaa

X