Bebeğimin cildi aşırı kuru ne yapsam fayda etmedi

zgm2323

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2024
18
2
26
Arkadaşlar merhaba, kızım altı aylık. Yaklaşık üç aylıktan beri cildi aşırı kuru. Gün geçtikçe de artarak devam ediyor. Daha sık nemlendiriyorum. Nemlendiricisini değiştirdim. Mustela Stelatopia kullanıyoruz. Ama istediğim verimi alamadım. Doktor egzama dedi ama, tüm vücutta egzama olur mu bilemedim. Kolları, bacakları, gövdesi, sırtı hep kuru. Cildi kuruluktan soyuluyor artık. Kesin çözüm dediğiniz bir şey var mı? Fikirlerinizi merak ediyorum

Zeytinyağı, bazen bebe yağı, artı stelatopia krem ve temizleme jelini kullanıyorum
Banyodan önce Zeytinyağı ile tüm vücudunu yağlıyorum üşümeyecek şekilde 3-5 dakika masaj ile bekliyorum. Sonra yıkıyorum. Çıkınca da kremler.
Odasının nemini arttırın, eğer nem düşükse gerekiyorsa nem cihazı alın

Egzemaya çözüm bulamamakla beraber bepanthol pişik önleyici kremini sürdüm en faydalı o oldu

Bioderma atoderm duş jeli ve nemlendiricisini tavsiye ederim. Zaten ürün egzamalı ciltler için Bebeklere uygun

Dalin bebek yağı deneyebilirsin

Bebe yağı benim ve bebeğimin cildini yakıyor

Atopil kremlerden kullanmanız lazım egzama için. La roche a+lipikar bebekler için de kullanılıyor, ben memnun kalmıştım.

Nemlendiricisini değiştirdim. Mustela Stelat
Stelatopia en çok önerilen krem ama ben de faydasını görmemiştim. Oğlumun egzamasına la roche posay lipikar krem daha iyi gelmişti. trubaby eczama cream de öneririm. Kremden de ziyade her gün ılık suyla (sıcak su değil) yıkayıp daha havluyla kurulamadan ıslakken nemlendirici sürmeyi deneyin. Banyo suyuna nişasta koyarsanız cildinde kalır ve nemi tutar. Günce 5-6 kez kremlemekten çekinmeyin. Şampuanlı banyoyu haftada 1 ancak yaptırın ve şampuanlı bekletmeyin. hemen köpürtüp hemen durulayın.

Egzama ise kıyafetlerini, çarşaf ve yastık kılıflarını 2 kez durulayın. Parfümsüz bez, parfümsüz ıslak mendil ve parfümsüz deterjan kullanın. bebe deterjanı olmasına gerek yok, hassas ciltler için olan temiz içerikli parfümsüz deterjanlar var. sadece %100 pamuklu giydirin. gri melanj renk kıyafetlerde polyester olabiliyor. mesela 2 renkli paket halinde satılan bodilerden biri gri ise o karşım, diğeri pamuk olabiliyor. ona dikkat edin. terlememesine, cildinin ıslak kalmamasına dikkat edin. kuru dut kürü vs var ama küçük bebeklerde uygulamak çok zor.

bir çocuk göğüz hastalıkları/alerji uzmanına gösterin. egzamalı bebeğin en büyük riski ileride alerji ve astım geliştirmeye yatkın olması. bu açılardan değerlendirip, testler yapıp öneriler verecektir.

Alerji ihtimalini değerlendirdiniz mi acaba? Süt alerjisi ya da besin alerjisi olabilir. Benim bebeğim de alerjik bir bebekti bioderma atoderm intensive baume kullanıyorum ben cildini çok güzel nemlendiriyor. Sık sık nemlendirin sadece banyo sonrası ile sınırlı kalmayın. Alerji ihtimalini de değerlendirin. Bir an önce geçer inşallah

Çok teşekkür ederim çok güzel detaylandırmışsınız cildini nemli tutmaya özen gösteriyorum. Sadece korkum bu durumun ömür boyu devam etmesi. Sizin bebeğiniz iyileşti mi?

Besin alerjisi yokmuş. Kilo alımı gayet iyi. Dışkısında da kan vs yok. Doktor en azından egzama teşhisi koydu. Alerji testi istedim gerek yok kilosu iyi dedi. Bilemedim. Siz nasıl anladınız alerjik olduğunu?

Besin alerjisi yokmuş. Kilo alımı gayet iyi. Dışkısında da kan vs yok. Doktor en azından egzama teşhisi koydu. Alerji testi istedim gerek yok kilosu iyi dedi. Bilemedim. Siz nasıl anladınız alerjik olduğunu?
Benim oğlumda alerji gelişmedi ve egzaması 2 yaşında geçti. Egzama 2 ay civarı başlayıp 5 yaşa kadar geçiyor. Eğer ailede varsa ergenlikte yeniden çıkabilir. Önemli olan iltihaplanmaması. Cilt parçalanıp açıldıkça risk artıyor o yüzden tüm bu egzamayı geçirme çabası.

Siz yine de bir alerji uzmanına götürün. Size anlattıklarımın %80'ini ben de uzman doktordan öğrendim. Çocuk doktorumuz çok çok iyi olmasına rağmen uzmanı gibi tedavi edemedi. Bizim göğüs uzmanı olan doktorumuz ek gıdaya yoğurtla başlattı, o zaman 5 aylıktı. 6 aylık olana kadar yumurtanın sarısını, beyazını ve fındık fıstık verdirdi kontrollü olarak. Örneğin cevizi ilk kez muayenehanesinde verdik, şok gelişirse müdahale olabilsin diye. Bu aksiyonlara ileride ciddi alerjiler geliştirmemesi için girdik. Çünkü küçük aylarda alerjik yiyecekleri düzenli ve belirli miktarda alan çocukların bağışıklık sistemi ona göre gelişiyor ve onları yabancı madde olarak algılamıyor. Bu yeni dönem yaklaşım. Uzmanlığı bu olmayan doktorlar eski yaklaşımda yani 1 yaşına kadar alerjik gıda vermeme yaklaşımında olabilir.

Ekleme: UV ışınları egzamayı baskılar. Güneşli havaları ıyı değerlendirin. Olabildiğince açık kıyafetlerle güneşte dolaştırın. Yanacak kadar değil tabi ama çocuk biraz güneş görsün :)

İnanır mısınız kızımın sıcak havalarda daha cildi daha çok kuruyor böyle derisi bebek derisi gibi yumuşacık değil kuru hissettiriyor. Göğüs doktoru demişsiniz, çocuk göğüs doktoruna mı gitmek gerek, kardiyoloji sanırım değil mi? İstanbul Pendikteyim, sizin doktor kimdi?

Deneyeceğim. Peki bu cilt sorunu ne zamana kadar devam ediyor biliyor musunuz

Örgü hiçbir şey giydirmeyin, yünden vs uzak tutun. Ben öyle yapıyorum. Kendim de giymiyorum, es kaza değerse orada hemen egzama çıkıyor. Bioderma ürünlerini kullanıyorum. Sık nemlendiriyorum. Kıyafetlerini temiz tutuyorum.

La roche posay atopik ciltler için olan benim bebeğimde işe yaradı kuru cildine çok çok iyi geldi.

Kardiyoloji değil, göğüs hastalıkları yani akciğerle ilgilenen bölüm. Doktorumuz Ömer Kalaycı idi ama o Ankara'da. Çocuk doktoru, imunolog vs de olur önemli olan alerji konusunda uzmanlaşmış olması.

Nasıl bir soyulma benmde oğlum 7 aylık beyaz lekeler çıktı bacağında kolunda doktora götürcem yarın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…