bebeğimi sütten kestim göğsümde süt birikti nasıl dağılacak yardım lütfen

06_gelincik_05

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Şubat 2010
142
7
merhaba arkadaşlar

bebeğimi sütten kestim iki gündür hiç emmediği için süt birikti taş gibi oldu göğüslerim.dokunulmuyo.üstüne yatamıyorum.buram buram terliyorum hararetinden.nasıl dağılacak bu.sağmıyorum ki bi daha bi daha dolmasın.komşular sabun kes koy dediler onu koydum bekliyorum.başka yöntem bilen var mı?

çünkü hem iki yaşı bitecek hem de bütün gece sabaha kadar en az altı yedi kere kalkıyor.yanımızda yatmak istiyor iki senedir rahat yatak yüzü görmedim.

çünkü hem iki yaşı bitecek hem de bütün gece sabaha kadar en az altı yedi kere kalkıyor.yanımızda yatmak istiyor iki senedir rahat yatak yüzü görmedim.

ınsallah bılen bırılerı cevaplar..

bende zamanı geldıgınde kesecem fakat gögsumdekı sutu ne yapcam onu düşünüyorum hep..

nasıl kestın onu sorsam?

Tatlım öncelikle ne güzel iki yaşına kadar emzirmişsin, umarım bende kızımı emzirebilirim, dolan göğüslerin mutlaka boşalması lazım, seni rahatlatacak kadar azar azar sağabilirsin süt üretimini tetiklemeyecek şekilde, bide lahana duydum göğüse çiğ lahana sarınca kendiliğinden süt akıyomuş diye ama çok bilmiyorum, umarım ızdırabı ı bitirecek kesin ve net bi cevap gelir,

merhabalar 2 yaşına kadar bebeğinizi emzirebilmişiniz ne mutlu size.. süt dolduğu için rahatsızlığınız oluyor gögüste şişlik ve tıkanıklık olabilir ve boşaltmıyorsunuz bu sebepten dolayı gögüste enfeksiyon riski fazladır. Gögüslerinizi sağmanız gerekiyor 1 2 defa sağın eğer ağrı veriyorsa soğuk kompres uygulayın sıkmayan rahat kıyafetler giyin , 1 2 hafta kadar bu rahatsızlığı hissedebilirsiniz. sevgiyle kalın

cevaplarınız için teşekkür ederim bende zaten dayanamadım daha fazla ve sertliğini alacak kadar biraz sağıp rahatladım.bu yöntemle devam etmeyi düşünüyorum.yani ilk sağmamayı düşündüm sağdıkça gelir diye ama baktım olmayacak sağdım bi ohh çektim.

bazı anneler nasıl kestiğimi sormuşlar anlatayım.doğrusu hiç bu kadar kolay olacağını ummuyordum(maşallah).çünkü oğlum bir buçuk yaşından sonra daha bi düşkünleşmişti memeye.iki gün önce gece uykusu geldi on iki gibi meme demeye başladı.bende bir an karar verdim.babası ve abisi yatmıştı zaten.gittim mutfağa üstümü çıkardım çamaşırımı filan.göğüslerimin ucuna salça sürdüm.geldim oturdum yanına bak ufff olmuş dedim.çok ilgisini çekti.bana acıdı,üzüldüufff filann dedi baktı baktı inceledi.duramadı bi daha dedi meme diye emmek istedi.bende sürekli tekrarladım uff acıyo diye yüzümüde sürekli ağlamaklı yaptım.tam bu şekilde ben çıplak ve salçalıo da uykudan çatlar vaziyette iki saate yakın oturduk.ben arkadaşlarla whatsap tan konuşarak vakiti değerlendirdimen sonunda dayanamadı yattık ve bi o yana döndü bi bu yana uyudu.

gece geç yattığındanmı bilinçaltında nasolsa meme emilmiyor uff oldu diye kayıtlandığındanmı bilmem sabah yediye kadar uyudu.bende zaten gece kalkarsa napıcam diye düşünüyordum çünkü çocuk uykulu gözlerini açıpta memeye bakıp salçayı görmez nasıl ikna etsem diye düşünüyordum.sabah yedide kalkmasına sevindim.meme istedi yine ben geceden salçaların üstüne peçete kapadım üzerine çamaşırı giydim tutsun diye öyle yattım.kalkınca yine meme dedi bende gösterdim uzatmadı bendede bi şaşkınlık.hiç beklemiyordum böyle.hep huysuzluk eder diye düşünüyordum.bi saat yatakta babasıyla aramızda sağa sola döne döne durdu sekizde kendiliğinden uyudu ona kadar.

öğleden sonra yine meme dedi uf olmuş dedim biberonla süt verdim onunla uyuttum bu seferde hiç uzatmadı ama şu fark oluyo tabi.normalde ikimiz yan yata yatardık gece ve ya gündüz eme eme 15 dk da uyurduçok uykusu varsa hemen giderdi.şimdi en az yarım saatte uyuyo.yatağın içinde ordan kalkıyo oraya yatıyo derken zamanla alışır diye sabrediyom ses etmeden bekliyom

Allaha şükür daha da meme diyen yok iki güne kalmadan bıraktı elhamdülillah.bende şoktayım.ne kolaymış dedim.eğer salça sürmeden meme yok desem vermesem asla ikna olmazdı,yıkardı ortalığı denedim daha önce çünkü.ama salça sayesinde çok kolay oldu.

denemenizi tavsiye ederim.

bu dönemde olanlara kolay gelsin.

cevap verenlere ve vereceklere tekrar teşekkürler.

(uzun bi cevap oldu ama bilerek detaylı yazdım)

uzun uzun anlatmışsın,zahmet olmuş cok sagol..

benım kız sadece emerek besleniyor,16 aylık oldu..

2 yasında bende kesmeyı düşünüyorum..ama oncelıkle ek gıdayı kabullenmesı lazım..

oooff cok zor olcak,o meme ısterken benım vermemem

16 aylık bebeğin mutlaka ek gıda alması gerekiyor.. inşallah en kısa zamanda bebeğinize ek gıda verebilirsinizz

Aradan zaman geçse de ihtiyacı olanlara yazayım dedim.
1. şişen göğüse kaynatılmış maydanoz sarıp az sağarsanız rahatlar . Öyle öyle azalır inşaallah. Lahana denemedim ama çok faydalı diyorlar. Sütü akıtıyormuş. Benim evimde olmadığı için maydanoz yaptım.
2. Sütten kesmek için salça, karabiber doğru bulmuyorum. Çocukta travmaya neden olabileceğini düşünüyorum . Ben sirke sürdüm . Ama öncesinde "annede süt azaldı. Artık inekler getirecek" diye sürekli telkin ettim. Bir iki defaya mahsus sirke sürdüm ve bak bitmiş dedim. Fazla ısrar etmedi.

Reactions: H M
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…