bebeğim:(

8 aylık oldu bebeğim.bu ayın 8inde ..
bugün sağlık ocağı kontörlü vardı ..tartarken hemşire desteksiz oturmuyor bir uzman çocuk doktoruna götürün dedi ..randevu aldım götürecem ama çok canım sıkıldı ..nette hipotonik bebek diye birşey okudum ..oylemidir acaba :KK43: ...
evde yastıklar ile destekli oturuyor önündeki şeyi alıp geri yaslaniyor ama yastık yoks yanlarinda yıkılıyor ...bazen yastıklar varkende yıkılıyor ..yüz üstü yatmayı pek sevmiyor ama kafasını kaldırıp bize bakıyor çok çabuk yorulup kafasını yüz üstü yatırıyor geri .emekleme yok ...ben daha erken sanıyordum bebekten bebeğe değişir sanıyordum..hemşire oyl diyene kadar ...
kafasını da geç tuttu . 6 aylıkken anca tam tutabilmisti sanırım güçlü sekilde....lütfen bilgisi olan paylaşsın tecrübelerini falan canım sıkkın :KK43:
Benim oğlum 14 aylıkken emeklemeye başladı. 17 ayllikken yürümeye başladı her bebek bir değil şuan 2.5 yaşında hala konuşmaya başlamadi Cat pat anlatiyo ama abisi herşeyiyle daha erken yol almıştı ama ben bir sorun var diye düşünmedim her bebek kendine özel sizde sıkmayın canınızi..

Canım korkma hemen dur daha gec degil :) 1 Yasında oglum var 8 9 aylıkken tam olarak oturmaya basladi ve ilk zamanlar da dengede duramayıp bas ustu arkaya dogru az dusmedı. Bende ilk zaman panıklıyordum ama zamanla duzeldi. Korkma hıc Bı sorun yok bence. Tabi gotur yinede Dr a:)
ay canım saolasin zaten cuma günü doktorunda kontörlü vardı bakalım ne diyecek ...seninki de öyleymiş doktor bişey dedimi açıklama yaptımi geç oturması için canim

Sağolsunlar arkadaşlar felaket tellalı ilan ettiler. 👻
Çocuk gelişimi öyle maşallaha inşallaha bakmaz ve birçok sorun ne kadar erken saptanırsa o kadar büyük ölçüde yok edilir.
Vicdan rahatlatması için seçilecek çok şey var ama çocuk sağlığı bunlardan biri değil.
Gayet yerinde bir cevaptı:)

ay canım saolasin zaten cuma günü doktorunda kontörlü vardı bakalım ne diyecek ...seninki de öyleymiş doktor bişey dedimi açıklama yaptımi geç oturması için canim
Yok canım zaten biz tekrar kontrole gotrene kadar duzelmıstı durum. Ama merak etme.. Git Dra ve bızede yaz. Hiç kotü bir his yok ıcımde

Her bebeğin gelişimi farklı.
Önce panik yapma.
Benim oğlum 8 aylık yürüdü 4 aylık döndü.
Merdiven inip çıkma 1 yaşında degildi fır fır iner çıkardı. Şu an 23 aylık.

5 aylık kızım var. Toplu bi bebek.
Baktım yan dönüyor ama desteğe ihtiyacı var. Oturmayı daha çok seviyor mesela.

Bebeğini yatağının ortasına yatır.iki tür saga iki tur sola döndür.
Çok hoşuna gidicek.
Sonra kendi dönmeye çalışırken, hangi tarafa dönemeye çalışıyorsa oraya eğipm ver bastır dönecek. Kolu altta kalırsa çıkar.
Döndükten sonra bekle kafasını kaldırsın.
Sonra kollarını kitap okur gibi gövdesinin altında tut. O destek verecek ve kafasını sağa sola döndürecek.
Bunu yap sabah akşam.
Sonra yere battaniyeyi bı kaç kat yap sen bı o yanına yat oyun yap bı öbür tarafına yap.
Mesajı ver.

Kafasını tutmasi çok çok önemli kafasını tutuyorsa diğer evreleri tekrarlaya tekrarlaya yaptırırsın.

Çocuk doktoru nasıl muayene etti, bu da önemli.
Sadece organ değil, fiziksel gelişimini de takip etmeliydi.
Bir şeyler atlanmış olabilir, 6 ay kafa tutmak için çok çok geç bir süre.
Evet her çocuğun gelişimi farklıdır ama bunun tıp literatüründe belirli aralıkları var.
Örneğin 2 ile 4 ay arası ya da 9 ila 15 arası yapması gibi.

Size ilk tavsiyem, bu gelişimi derhal çocuk nörologu takip etsin, iyi bir nörolog bulun.
İkincisi ise 1,5 yaşa kadar her ay özel devlet farketmez, uzman çocuk doktoru gelişimini takip etsin.
Şimdi yanlış anlayanlar olabilir ama sağlık ocağındaki hemşirenin gözlemiyle olmaz öyle bebek gelişim takibi, her meselenin uzmanı ayrı.
evet haklısınız cuma günü için zaten uzmandan randevum vardı , bugün de sgalik ocagi kontolu ile isabet oldu cuma günü hemen soracağım bu durumu ..bundan sonra da pandemi dinlemeyerek her ay götürecem insalah yawrumu..bulunduğum yerde pandemi innailmaz mevcut bizde korktuk hep sağlık ocağı kontörlü de kalmıştı son aylarda ,:KK43:

Her bebeğin gelişimi farklı.
Önce panik yapma.
Benim oğlum 8 aylık yürüdü 4 aylık döndü.
Merdiven inip çıkma 1 yaşında degildi fır fır iner çıkardı. Şu an 23 aylık.

5 aylık kızım var. Toplu bi bebek.
Baktım yan dönüyor ama desteğe ihtiyacı var. Oturmayı daha çok seviyor mesela.

Bebeğini yatağının ortasına yatır.iki tür saga iki tur sola döndür.
Çok hoşuna gidicek.
Sonra kendi dönmeye çalışırken, hangi tarafa dönemeye çalışıyorsa oraya eğipm ver bastır dönecek. Kolu altta kalırsa çıkar.
Döndükten sonra bekle kafasını kaldırsın.
Sonra kollarını kitap okur gibi gövdesinin altında tut. O destek verecek ve kafasını sağa sola döndürecek.
Bunu yap sabah akşam.
Sonra yere battaniyeyi bı kaç kat yap sen bı o yanına yat oyun yap bı öbür tarafına yap.
Mesajı ver.

Kafasını tutmasi çok çok önemli kafasını tutuyorsa diğer evreleri tekrarlaya tekrarlaya yaptırırsın.
canım aynen bu dediklerini hep yapıyorum zaten ..

Benim oğlum 14 aylıkken emeklemeye başladı. 17 ayllikken yürümeye başladı her bebek bir değil şuan 2.5 yaşında hala konuşmaya başlamadi Cat pat anlatiyo ama abisi herşeyiyle daha erken yol almıştı ama ben bir sorun var diye düşünmedim her bebek kendine özel sizde sıkmayın canınızi..
öylemi ?? peki desteksiz oturmasını hatirlayabiliyormusun canım ? kaçıncı ayda hiç desteksiz oturdu ? o da geç oldumu

izlediğim videolar da da her bebeğin kendine özgü yapısı olduğu mutlaka söyleniyordu gelişimler yanında...hep benim.gonulumu ferah tutacak şekildeydi açıklamalar....kimi bebek geç oturur yürür kimi çok erken tarzı açıklamalarda olduğundan içim rahattı :KK43:
Dr.Osman Gönülal
Dr.Barış Şahin.

Bu iki doktorun videoları çok açıklayıcı. Tavsiye ederim.
Rabbim yardımcınız olsun.

dönüyor kolay olmasa da çabalıyor artık her geçen ay daha iyiydi:KK43:
Her bebegin gelişimi farklı tabiki
Benim oğlum da 6 aylık. Ilk 4 aylık dönmüştü ama hala dönmeyi pek sevmiyor yüzüstü zaman geçirmeyi daha çok seviyor emekleme çabası var
Oturma ile ilgili kisim da kesinlikle bebekten bebeğe değişiyor
Peki bunu her dr sorar muhtemelen ama ben de sormak istedim
Ayaklarını ağzına almaya başladı mı?
Bu da önemli bir basamak
Öyle öyle dönmeyi ve oturmayı da öğrenecek
Kızım da boyle gelismisti
Bakalım oğlum neler yapacak
Kardeş de olsalar başta dediğim gibi her bebek farklıdır.

gerçekten mi yaa ...ve doktor normal dedi ..demekki normalmiş ☺️ insalah benim.bebegiminde normal çıkar sonuçları tahlilleri...d vitamini falan yarın çıkacak sonucu bakalım..
bebeğiniz desteksiz oturmayı da geç yaptı ozaman degilmi

ilk kez dönmeye başlaması 9 aylikdi demek...benimki 8 aylık ama bunu yarında olsa yapıyor hatta yer yatağından halıya geçmiş görüyorum bazen ...zaten hep öyle oyuncaklar önünde destekli oynuyor .
aylık kontorl için uzman doktor değilde sgalik ocagi hemşiresi ilgileniyordu ...pandemi bizim burada çok fazla var hastaneler bitik durumda oyuzden de hastanelere goturmedim kontorele sağlık ocagindaydik son aylarda hep;(

Benim çocuğum da her şeyi geç yaptı ben çok doktora götürdüm sonunda teşhis olarak temkinli bebek dendi.
Gerçekten öyle çıktı. Oturması 9 ayı emeklemesi 12 ayı yürümesi 14 ayı buldu.
Ve o kadar dikkatli ki hiç düşmeden yürüdü . Abla çok erken yurumustu o defalarca düştü. Yürümeyi öğrenir öğrenmez koşmaya çalıştı ve o beni daha çok yordu.
Hep atalarımız der ya geç olsun güç olmasın.
Sizinki de umarım sağlıklıdır ve benimki gibi temkinli bebektir eğer öyleyse inanın mutlu bile olursunuz sonucu gördüğünüzde.
Size şunu önerebilirim eğer bunları one çekmek isterseniz bol vücut masajı yapın zeytinyağı ile ve bebek egzersizi videoları var youtube da ben çok faydasını görmüştüm hem gaz problemine yardımcı oluyor hem kemik gelişimi için destekleyici oluyor.

Benim çocuğum da her şeyi geç yaptı ben çok doktora götürdüm sonunda teşhis olarak temkinli bebek dendi.
Gerçekten öyle çıktı. Oturması 9 ayı emeklemesi 12 ayı yürümesi 14 ayı buldu.
Ve o kadar dikkatli ki hiç düşmeden yürüdü . Abla çok erken yurumustu o defalarca düştü. Yürümeyi öğrenir öğrenmez koşmaya çalıştı ve o beni daha çok yordu.
Hep atalarımız der ya geç olsun güç olmasın.
Sizinki de umarım sağlıklıdır ve benimki gibi temkinli bebektir eğer öyleyse inanın mutlu bile olursunuz sonucu gördüğünüzde.
Size şunu önerebilirim eğer bunları one çekmek isterseniz bol vücut masajı yapın zeytinyağı ile ve bebek egzersizi videoları var youtube da ben çok faydasını görmüştüm hem gaz problemine yardımcı oluyor hem kemik gelişimi için destekleyici oluyor.
insalah benimkide öyledir insalah

X