bebeğim:(

ailem.falan diyordu hala kafasını tutamiyor diye kontrollerde de hemşire bişey demiyordu ...her bebeğin gelişimi farklı olduğundan özel biyere goturmedim bende bekledim o düzeldi ama şimdide bu
Yani ben o kısma çok takıldım. Farkedilmeyecek bir durum da değil diye düşünüyorum. Hemşirenizin filan ihmaline denk gelmemiştir ve İnşallah bir şey yoktur tabi ki. Doktorunuz detaylı bilgiyi verecektir.

Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür derler. Bence siz şimdiden internetten araştırma yapmayın ekstra canınız sıkılır belki de boş yere. Zaten randevunuzu almışsınız. Doktor bebeğinizi görsün teşhisi koysun o zaten en doğru şekilde bilgilendirecektir sizi. Eğer bir sorun varsa o zaman siz yine ona yönelik araştırma yaparsınız. Geçmiş olsun.

Yatakta değil yerde zaman geçirsin. Bir de oturmadan ek gıdaya başlanmıyor. Ek gıdaya başlayacağınız zaman doktor söylemedi mi? Neyse artık doktor görecek nasılsa inşallah hiçbir şey çıkmaz, Sağlıkla büyüsün

Kilolu bir bebek. Şu anda 12,5 aylık 14 kilo ve boy da 85.Doktorumuz iskelet yapısının bu kilo ve boyu kaldırmaya hazır olmadığı belirtti. Ama kas gelişimini görüyorum. Bebekliğinden beri asla yüzüstü yatmadı. İki saniye dursa ağlamaya başladı. Kesinlikle sürünme, döne döne gitme olmadı. Yere bıraksam dönmez. Yatakta yanında yatıyor çünkü dönerken tam dönemiyor ve geri sırt üstü düşüyor. Ama 15 gündür deli gibi emekliyor. Bir anda emekledi. Hatta evde kedimiz var, hayvanı kaşla göz arasında kovalıyor. Tam olarak desteksiz oturmaya 8,5-9 aylık başlamış. Bizim d vitaminimiz alt sınıra yakın çıktı. 18 aya kadar devam dedi doktor

Doğduğundan beri hiç bir çocuk doktoru muayene etmedi mi bebeği?
etti tabiki ...bütün rutin kontroller yapılıyordu devlet hastanesindeki doktoru ile ama özel hastene gibi daha sık olarak değil...düzenli olarak sağlık ocağı hemşiresi takip ediyor. kalp kafa tarzı gelişimleri için devletteki doktoruna gidiyoruz ..ama korona dolayısı ile devletteki uzman doktora iki buçuk aydır gidemedik...kalp kontrolü var cuma günü gidecektik bugün sağlık ocağı takip tahlili yapmıştı ...o şekilde yani

evet yerde olması gerekiyor haklısın...daha fazla yerde vakit gecirticem insalah..ek gıdaya da sağlık ocağı hemşiresi kontörlü ile başladık ve devam ediyorduk..oyuzden uzman çocuk doktoruna goturmemistim hemşire ile takip ettiğimiz icin

evet normalde rutin kontrollere gidip muayene olması lazım ama,acaba atlandı mı ? :/

çünkü normalde muayene edilseydi hekim mutlaka fark ederdi,çok temel bir muayene çünkü.
işte hep sağlık ocağı aile hekimi hemşiresi ile takip ediliyordu herşeyi .. bu sefer kendisi yönlendirdi bu oturuş için girin diye . .biz kalp kontrolu baş gelişim.kontorlu için hastaneye gidip film falan çektirip uzmab doktora sonuçları gösteriyorduk ...diğer bütün rakiplerini aile hekimi hemşiresi yapıyordu hani bebekleri takip eden

dönme ve emekleme meselesi bence egzersizle olmuyor. Kızımı doğduğu ilk haftadan itibaren yüzüstü koydum, ama 9 aylıktı ilk kez dönmeyi deneyip becerdiğinde. 9.5 aylıktı emeklemeye başladı. Dönmeye başladığı gün sürünmeye de başlamıştı. 1 yaşında da yürüdü.

Kafasını 20 günlükken tutmaya, desteksiz oturmaya da 5.5 aylıkken başlamıştı.

Oturmasını teşvik edici şeyler yapın. Oyuncakları önüne koyup destekli oturtun vs.
Bir de bu çocuk aylık doktor kontrolüne gitmiyor mu?

Oğlumun her kontrolünde doktoru parmaklarına kadar bakardı. Sizinkinde ihmalkarlık var sanki

Çocuk doktoru nasıl muayene etti, bu da önemli.
Sadece organ değil, fiziksel gelişimini de takip etmeliydi.
Bir şeyler atlanmış olabilir, 6 ay kafa tutmak için çok çok geç bir süre.
Evet her çocuğun gelişimi farklıdır ama bunun tıp literatüründe belirli aralıkları var.
Örneğin 2 ile 4 ay arası ya da 9 ila 15 arası yapması gibi.

Size ilk tavsiyem, bu gelişimi derhal çocuk nörologu takip etsin, iyi bir nörolog bulun.
İkincisi ise 1,5 yaşa kadar her ay özel devlet farketmez, uzman çocuk doktoru gelişimini takip etsin.
Şimdi yanlış anlayanlar olabilir ama sağlık ocağındaki hemşirenin gözlemiyle olmaz öyle bebek gelişim takibi, her meselenin uzmanı ayrı.

hayır kilosu normal hatta biraz zayıf ama yinede normal kabul edilen düzeyde ...
Benim çocuklarım da zayıflardı. Bu tür gelişimleri hep geriden geldi. Ama büyüdükçe düzeldi. 12 aydan sonra yürüdüler mesela. Kaslarını ne kadar erken çalıştırmaya başlarsanız, o kadar hızlı ilerliyor. Erkenden yere konulan bebeklerin hemen dönmesi gibi... erkenden yüzüstü yatırılanlar da aynı şekilde. Doktora danışın içiniz rahat etsin

Kafasını 6 aylıkken tutana kadar kimse bir sorun var diye düşünmedi mi?
Yazacaktım sen yazmışsın. Çok haklısın.

Konu sahibi A alonedark18 , kimseyi kınamıyorum daha sizinkinden de minik bi yavrum var. O yüzden yanlış anlamayın söylediklerimi. Youtubeda bi kaç doktor var ay ay bebek gelişimini anlatıyor, bu ayda bebek neler yapmalı, neler yapmazsa sorun var demektir falan. Tecrübesiz olabilirsiniz ama araştırmakta fayda var. Allah yardımcınız olsun. İnşAllah ciddi bişeyi yoktur

ilk kez dönmeye başlaması 9 aylikdi demek...benimki 8 aylık ama bunu yarında olsa yapıyor hatta yer yatağından halıya geçmiş görüyorum bazen ...zaten hep öyle oyuncaklar önünde destekli oynuyor .
aylık kontorl için uzman doktor değilde sgalik ocagi hemşiresi ilgileniyordu ...pandemi bizim burada çok fazla var hastaneler bitik durumda oyuzden de hastanelere goturmedim kontorele sağlık ocagindaydik son aylarda hep;(

Sağolsunlar arkadaşlar felaket tellalı ilan ettiler.

Canım korkma hemen dur daha gec degil :) 1 Yasında oglum var 8 9 aylıkken tam olarak oturmaya basladi ve ilk zamanlar da dengede duramayıp bas ustu arkaya dogru az dusmedı. Bende ilk zaman panıklıyordum ama zamanla duzeldi. Korkma hıc Bı sorun yok bence. Tabi gotur yinede Dr a:)

izlediğim videolar da da her bebeğin kendine özgü yapısı olduğu mutlaka söyleniyordu gelişimler yanında...hep benim.gonulumu ferah tutacak şekildeydi açıklamalar....kimi bebek geç oturur yürür kimi çok erken tarzı açıklamalarda olduğundan içim rahattı

Siz de haklısınız tabi hastaneler kötü ₺durumda ama yine de bu kafa karışıklığınız gitsin diye bir defalık iyi bir çocuk doktoruna gidin. Ellerini kullanması, ayağa kaldırınca adımlaması falan nasıl?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…